Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Medicamente de slăbit

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postcspot, on Jan 13 2008, 19:10, said:

Cel mai bine ar fi sa citesti si tu , si sa incerci sa intelegi ceea ce scrii pentru ca scrii numai prostii ...
     Ficatul nu are nici o legatura cu eliminarea apei din organism . Are el multe functii dar fix cu asta nu se ocupa .
    
     Cresterea in greutate se datoreaza consumului excesiv de alimente !  
    De ce ? Motivele sunt mai multe :
     - obezul consuma mancare mai multe decat ii trebuie din acelasi motiv pentru care betivul bea mai mult decat poate duce ... Unii dau vina pe dereglarea unor mecanisme de autocontrol .
     - anumite probleme psihice . Alcoolistul bea la nervi , iar obezul mananca .

    Solutia este sa mananci mese regulate si atunci cand te asezi la masa sa mananci exact atat cat mananca un om normal .
si cam cum ai ajuns tu la concluzia ca scriu numai prostii...adu-mi si mie un argument....si cam unde vezi tu ca am invocat ficatul? :huh:

#20
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHotDawwg, on Jan 14 2008, 06:05, said:

si cam cum ai ajuns tu la concluzia ca scriu numai prostii...adu-mi si mie un argument....si cam unde vezi tu ca am invocat ficatul? :huh:
Slabire cu ajutorul medicamentelor se face, insa se aplica sub tratament supravegheat obezilor (mai ales obezitatii morbide): dau dependenta psihica (unele fac parte din familia barbituricelor)

Printre putinele metode de slabire cert dovedite stiintific (si pentru oameni normali) este utilizarea carnitinei (component propriu organismului la nivel mitocondrial care are efect de potentare a arderilor si care scurtcircuiteaza latenta ficatului de la debutul unui efort sustinut) insa este o conditie primara pt. ca acesta sa fie eficient: efortul fizic.
Rezultate-le sunt evidente.

Bineinteles...o alimentatie normala si sanatoasa este necesara

#21
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

View Posttzotzolyno, on Jan 14 2008, 11:54, said:

Slabire cu ajutorul medicamentelor se face, insa se aplica sub tratament supravegheat obezilor (mai ales obezitatii morbide): dau dependenta psihica (unele fac parte din familia barbituricelor)
N-am mai auzit până acum de barbiturice pentru slăbit :huh: . Sunt sigur că te înșeli, sedativele nu suprimă foamea... Stimulenții fac asta.

#22
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostYoYo69ErS, on Jan 14 2008, 14:50, said:

N-am mai auzit până acum de barbiturice pentru slăbit :huh: . Sunt sigur că te înșeli, sedativele nu suprimă foamea... Stimulenții fac asta.
scuza-ma...ma gandeam la cu totul altceva cand am scris "barbiturice" Schimba "barbiturice" cu "amfetamiele"...si ca sa fii sigur ca nu vorbesc balarii cauta de exemplu Amfepramona (Regenon)

#23
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008

View PostSheilla, on Oct 10 2007, 04:57, said:

produsele herbalife au nu stiu ce substanta in compozitie care  provoaca dependenta iar cu banii aia pe luna sunt de parere ca iti faci abonament la sala sau la inot si la electrostimulare si sunt de n ori mai sanatoase

Pana in 2004 cei de la HerbalLife au folosit Efedra in compozitiile lor, din extract de planta de Ma Huang. Toate faine si frumoase, numai ca din Ephedra (Efedrina) se mai fabrica metamfetamina, adica SPEED-ul...

Dupa 2004, au renuntat la acest compus... Momentan nu pot specula cu referire la ce ar folosi, dar sfatul meu este sa stati departe de astfel de produse.

#24
clau_nicu

clau_nicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.03.2007

View PostHotDawwg, on Jan 13 2008, 16:53, said:

ba nu...iarasi teoretic..daca bei numai apa...organismul ia proteinele care ii sunt necesare(pe care tu nu i le dai) din rezerva proprie(fibra musculara)...si depune grasime...deci te potzi ingrasa numai cu apa... :lol:


Eu zic ca daca bei numai apa, organismul ia proteinele (pe care tu nu i le dai) si care ii sunt necesare, din rezerva proprie(depozite de grasimi) deci nu ai cum sa te ingrasi, ci slabesti si te imbolnavesti ptr ca din stratu ala de grasime de pe burta, de exemplu, folosit pe post de depozit nu prea te poti alege cu minerale, vitamine, enzime etc.
Deci nu te ingrasi daca bei apa dar nici bine nu te vei simti :lol:
Si inca o chestie, intai se duce primu, stratu de grasime si deabea apoi incepe sa dispara, treptat, masa musculara.
Cel mai bine e sa injumatatim, daca se poate si nu ne simtim rau, mesele, si sa consumam cate un pic din fiecare, ca doar vedeti, ca ce se spunea ieri, ca nu e bun , azi se zice ca totusi e.
Deci cate un pic din fiecare, ca toate au un rol bine stabilit, chiar daca se zice ca nu-s bune, si sa facem putina miscare mai ales cand incepem sa slabim si se duc grasimile alea noi si-apoi dam de alea vechi si batatorite care nu vor sa plece nicicum.
Asta-i cam singura modalitate de a slabi fara a ne infometa si chinui cand ajungem la faza de "platou"  ,MISCAREA.
Apoi cu timpu incepe sa se duca si grasimea aia veche si "batatorita" .Si trecand de faza de platou, incepe si organismu sa iasa din starea aia de slabiciune si moleseala CARE MOLESEALA, E PROVOCATA DE PROTECTIA AUTOMATA A ORGANISMULUI, CARE SIMTE CA I SE FURA CEVA CE E A LUI  si e pus sub forma de grasimi ptr vremuri grele de foamete, boala, etc...
Deci cam asa stau lucrurile, la inceputul unui regim in loc sa slabim, ramanem asa ptr ca se incetineste metabolismu de aceea trebuie sa facem putina miscare ca sa il reactivam, iar reactivand metabolismul, si functionand la aceiasi viteza pe care o aveam inainte de regim, SLABIM...
Hai sa scapam si de grasimile alea vechi si sa "tasam locu", cum s-ar zice, cu grasimi noi dar intr-un strat mult mai subtire  :P

#25
jessicaba

jessicaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.11.2007

View PostNigel, on Oct 5 2007, 08:46, said:

Problema este că mi-ar trebui mai multă mișcare, dar cum nu toți avem joburi de acelea plimbărețe...
Aș vrea să știu vă rog, dacă sînt bune medicamentele astea de slăbit, adică anulează pofta și modifica metabolismu, etc?
Adică ce pericole pot exista? Că avantajele și reclama aia se știe, și eu pot citi pe cutie  :D  
Poate ar mai trebui să precizez că nu ar trebui să dau jos, decît cam 10 kg.  :D
Vă mulțumesc.

Am primit niste pastile pentru slabit, din Anglia si sunt foarte multumita de ele.Mi-au taiat aproape complet pofta de mancare.
Mananc cate doua fructe si un iaurt pe zi sau orice altceva, in cantitati foarte mici, cat sa nu am stomacul gol.Beau foarte multa
apa si iau supliment de fier de la farm.
Am slabit deja 5kg in 2 sapt. si inca nu am terminat cura.Mai am inca 2 sapt, dupa care o sa incerc sa-mi modific si dieta pentru
a-mi pastra greutatea.
Va recomand aceste pastile.Mi le-a recomandat fina mea.Sunt naturale si nu au reactii adverse.

#26
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
@jessicaba: 2 mere si un iaurt pe zi e foarte putin si risti sa-ti distrugi stomacul( stiu cazuri ). Mai pulseaza ceva legume + fructe in dieta. Spor la slabit!
@Vladgbv: Efedrina nu se foloseste numai in SPEED, ci si intr-o gama destul de larga de medicamente. Sa nu devenim paranoici pe tema asta insa, ai dreptate, nu prea avea ce cauta in produsele HRBL( parerea mea personala despre ele e  :puke: ).

#27
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Nu m-aș băga la chimicale (deși să zicem că de carnitină am auzit și eu lucruri bune, nu mai țin minte dacă legat de apetit/slăbire). Alternativele "normale" sunt întotdeauna aceleași: ori arzi mai multe calorii (prin mai multă activitate fizică), ori mănânci mai puține. Iar a mânca mai puține calorii nu înseamnă neapărat să faci foame. Șmecheria e să renunți la unele alimente cu densitate calorică mare și să le înlocuiești cu altele, de densitate mai mică. Senzația primară de sațietate pe care ți-o dă mâncarea vine de la masa alimentelor îngurgitate, pentru că ți se umple stomacul, or dacă tu-l umpli cu aceeași cantitate ca până acum, doar că alimentele au mai puține calorii (rezultat al densității calorice scăzute), ai mai puține chestii de ars și rămâne mai puțin de stocat. Chiar dacă la sfârșitul mesei te vei simți sătul(ă), într-adevăr foamea va veni înapoi mai repede decât de obicei, dar trebuie să reziști - din câte înțeleg, te poți obișnui cu noul nivel caloric (mai ales dacă n-ai făcut reduceri cataclismice, în ideea că oricum e o "cură temporară" - mare prostie) în maximum 2-3 săptămâni, după care aia va fi "noua ta normalitate".

Pentru a vedea densitățile calorice ale diverselor alimente (sau o estimare a lor numită "Fullness Factor"), search here:
http://www.nutrition...01-01c20ku.html
(Mai jos pe pagină se vede un pătrat cu un colț verde și unul mov. Cu cât e cursorul alb al alimentului mai aproape de marginea de sus a pătratului, cu atât are Fullnes Factor mai mare, deci te satură mai bine fără să te umple de calorii. Aceeași informație e prezentată mai simplu undeva în stânga, unde scrie "Weight loss:" și se acordă până la 5 stele - sunt de căutat alimentele cu cel puțin 2,5 stele și de evitat cele cu mai puțin de 2,5 stele. E bine să dai un ochi și pe la ceilalți parametri de pe pagină, ca să poți evita - a se citi "să poți fugi ca de Dracu' de" - alimentele cu conținut prea mare de Saturated Fat și Trans Fat.)

Pentru că mai sus se fac căutări după numele englezești ale alimentelor, these links may come in handy:
http://www.dictionar...ictionaries.htm
http://www.dictionarromanenglez.ro
:)

Edited by donjoe, 14 February 2008 - 22:31.


#28
DrGabonne

DrGabonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2007
Nici eu nu recomand a se consuma chimicale cu scopul de a slabi.
Va pot recomanda sa beti ceai verde. Exista de asemenea si ceaiuri speciale pentru slabit, de exemplu Jiaogulan care este fantastic.

As putea sa va dau o adresa de internet, insa dupa aceea suna a reclama.

#29
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
ceaiul verde si cel de slabit nu fac decat sa te deshidrateze :D

#30
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postjamalex2000, on Feb 16 2008, 07:56, said:

ceaiul verde si cel de slabit nu fac decat sa te deshidrateze :D
Uite minciunica! Ceaiul verde face mult mai mult decât să te deshidrateze, e cunoscut de ceva vreme pentru paleta largă de efecte pozitive asupra sănătății, în virtutea conținutului mare de antioxidanți (moarte radicalilor liberi!). Da, e drept că și deshidratează câtva, dar asta n-are de ce să te deranjeze dacă 1. tu oricum ai obiceiuri sănătoase în ce privește consumul zilnic de apă (~1,5 litri la femei, ~1,8 litri la bărbați - și asta numai din ce bei; apa din mâncăruri nu se pune) și 2. îți place cafeaua și o bei zilnic (cu moderație) - pentru că ceaiul verde deshidratează taman prin cofeina pe care o conține. (... Care cofeină, spre deosebire de cea din cafea, nu se eliberează în sânge brusc, toată odată, să te-apuce tremuriciu' și să i se termine efectul după juma' de oră, ci se eliberează mai încet și te ține atent/ă mai multe ore - de-aia beau călugării buddhiști mai multe ceaiuri verzi pe zi, că au uneori zile întregi de meditație în care tre' să nu adoarmă.)

Oricum, nu există "glonț magic", să iei o anumită substanță și gata, să slăbești definitiv. Dacă iei ceva și începi să slăbești vizibil, mai mult ca sigur ai stricat ceva pe undeva și o să suporți niște consecințe. Cel mai adesea, la chestiile astea care dau rezultate vizibile imediat, consecința e că după întreruperea "tratamentului" te îngrași la loc, cel puțin la cât aveai înainte dacă nu chiar mai mult. So I say "Don't do it". E preferabil să-ți schimbi obiceiurile sportive/alimentare și să le păstrezi schimbate pe termen nelimitat.

Edited by donjoe, 16 February 2008 - 08:40.


#31
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdonjoe, on Feb 14 2008, 22:29, said:

... Senzația primară de sațietate pe care ți-o dă mâncarea vine de la masa alimentelor îngurgitate, pentru că ți se umple stomacul...

Senzatia de satietate are doua determinante: variatiile osmolalitatii sangvine (se declanseaza la 300mOsm/kg) si variatiile hemodinamice (volum, TA). Nu este determinata de masa alimentelor  (intrucat poti 'ingurgita' 1 litru de suc, ti se umple stomacul, dar cu siguranta nu iti va fi sete dupa aceasta).

View Postspider8, on Oct 5 2007, 17:09, said:

Dacă vei sta să te gândești logic, cum este posibil ca niște medicamente să împiedice asimilarea unor alimente, în condițiile în care tu depășești necesarul de calorii pe zi și practic să nu împiedice asimilarea tuturor alimentelor, pentru că în acest mod ai muri, ci doar a unei părți din alimente și anume a celor care depășesc necesarul de calorii zilnice. Răspusul este că așa ceva este practic imposibil[...]

Este 'foarte' posibil. Exemplu: medicamentele ce impiedica eliminarea bilei vor impiedica doar absorbtia grasimilor, rolul bilei fiind cunoscut...

View Postspider8, on Oct 5 2007, 17:09, said:

...deoarece corpul uman este alcătuit din circa 90% apă [...] ci forțând ficatul să elimine această apă, [...]

Continutul de apa al corpului uman este de 60% la barbat si 50% la femeie. (sursa: manual de nefrologie, Covic A., Covic M., Segall L, Gusbeth-Tatomir P.)

Eliminarea apei are loc la nivel renal si prin transpiratie, perspiratie, respiratie. In nici un caz la nivelul ficatului, asa cum ti s-a zis si mai sus.

View Posttzotzolyno, on Jan 14 2008, 11:54, said:

[...]carnitinei (component propriu organismului la nivel mitocondrial [...]

Daca tot ai intrat in detalii, sa fim corecti. Carnitina este constituient citoplasmatic, nu mitocondrial. Mitocondria este doar locul sau de munca.

View Postclau_nicu, on Jan 25 2008, 04:22, said:

Eu zic ca daca bei numai apa, organismul ia proteinele (pe care tu nu i le dai) si care ii sunt necesare, din rezerva proprie(depozite de grasimi) deci nu ai cum sa te ingrasi, ci slabesti si te imbolnavesti ptr ca din stratu ala de grasime de pe burta, de exemplu, folosit pe post de depozit nu prea te poti alege cu minerale, vitamine, enzime etc.[...]

1. Zici ca organismul ia proteinele (care nu le primeste natural) din depozitele de grasimi. Tot tu zici ca de acolo nu poate lua enzimele. Dar enzimele sunt proteine :)

2. Exprimarea e un pic ambigua. Practic zici ca iei fasole din borcanul de mazare. Ce vrei sa zici este ca organismul poate transforma lipidele in proteine. Si viceversa.

#32
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdays, on Feb 16 2008, 13:03, said:

Senzatia de satietate are doua determinante: variatiile osmolalitatii sangvine (se declanseaza la 300mOsm/kg) si variatiile hemodinamice (volum, TA). Nu este determinata de masa alimentelor  (intrucat poti 'ingurgita' 1 litru de suc, ti se umple stomacul, dar cu siguranta nu iti va fi sete dupa aceasta).

Cred ca te gandesti la mecanismele de declansare a setei.

#33
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postantigen, on Feb 16 2008, 18:03, said:

Cred ca te gandesti la mecanismele de declansare a setei.
Da. Scuze.

Edited by days, 16 February 2008 - 18:16.


#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
herbalife nu sint medicamente. eu unul sint incintat de ele, mai ales ca nu dau bani :lol: cind aud timpenii de genul "provoaca dependenta" sau "sint scirboase" imi vine sa-mi fac cruce, dar nu cred ca are vreun efect (crucea).

intr-adevar, cel mai simplu este sa maninci mai putin si sa faci sport, insa ce inseamna mai putin? cind iti dai seama ca maninci mai putin, cind ti-e foame non stop? si cum faci sport daca nu ai 2-3 ore pe zi pentru a merge la sala?

#35
manase

manase

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.05.2008
Mie-mi place când toți grăsunii dau vina pe diverse afecțiuni ale glandelor. Oare ăia de prin lagărele naziste, care se pozau câte 500 într-un jpeg de avatar, or fi fost toți sănătoși cu glandele la internare, de n-a rămas măcar un slăninos la birkenau?

Ești ce mănânci, dar mai ales cât mănânci. Cât despre badibilding, pedalări în gol, stepăre și alte rășini... Sunt curios câți dintre ăi de mor dacă n-au abonament la sală îi tăiau lu bunica lemnele din șură în 3 ore. Sau câți ar fi în stare numai să țină sapa-n mână la ora 2 ziua la 35 de grade, ce să mai prășească...

Bă, ești gras? Brava ție! Dar nu mă forța să te cred că ești bolnav cu glanda, fiindcă bagi în tine non stop ca la balamuc, te plimbi și până la șaormăria din colțul blocului în Q7 și în general te enervează orice alt contact sexual în afara celui oral, culcat pe spate și cu femeia mufată sub buric!

Dacă medicamentele pentru slăbit aveau vreun efect, în aafară de cel direct sesizabil, propășirea tagmei chirurgilor esteticieni, ar fi avut și cele contra prostiei.

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ar fi bine sa fie asa, insa poate un ignorant ca tine n-a auzit de afectiuni ca hipotiroidia sau hipertiroidia. poate ca esti ignorant pentru ca n-ai cunoscut persoane "grasune" care maninca normal sau chiar putin si iau tratamente de ani buni, fara nici un efect. sau poate ca n-ai cunoscut pe nimeni care a slabit de la 85 de kile la 62 de kile in mai putin de-o luna, desi minca ca un disperat

da, nu toti grasunii pot da vina pe glande, insa sint destui care pot. dar stai linistit, ca te poate lovi si pe tine o hipertiroidie si ajungi vrind-nevrind ca aia de la birkenau :smoke:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate