Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

usi de interior: de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007
buna
am cumparat recent un apartament cu 3 camere nefinisat si am ajuns la aranjarea, mobilarea si utilarea lui. Cu gresia si faianta am rezolvat, desi am gasit cu greau ce vroiam, iar acum trebuie sa ma ocup de usi. Lucru greu pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept, la ce firme sa ma duc. Am fost prin apropiere pe unde stau (foarte departe nu ma pot duce pt ca am un bebe mic), m-am uitat pe internet, am citit topicuri peste topicuri, dar tot nu stiu care ar fi mai bune. Am inteles ca sunt de mai multe tipuri (celulare, tip fagure, din mdf, hdf...) dar tot nu imi dau seama care sunt mai bune, pt ca unii zic una altii zic alta. Si pe internet am vazut aceleasi modele la mai multe firme, difera pretul, sa difere oare si calitatea? Eu vroiam ceva asemanator cu modelul acesta: Attached File  usi_interior_plane_atipice_clip_image036.jpg   4.32K   206 downloads, dar cu geamul inspre balamale si o culoare mai deschisa (stejar deschis sau artar). Unde gasesc asa ceva ? sa fie de calitate dar si la un pret mai rezonabil (daca exista raportul asta), avand in vedere ca am nevoie de 4 sau 5 usi. Si din ce material ar trebui sa fie?

#2
think2fast

think2fast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2007

View Postalexckriss, on Oct 3 2007, 12:43, said:

buna
am cumparat recent un apartament cu 3 camere nefinisat si am ajuns la aranjarea, mobilarea si utilarea lui. Cu gresia si faianta am rezolvat, desi am gasit cu greau ce vroiam, iar acum trebuie sa ma ocup de usi. Lucru greu pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept, la ce firme sa ma duc. Am fost prin apropiere pe unde stau (foarte departe nu ma pot duce pt ca am un bebe mic), m-am uitat pe internet, am citit topicuri peste topicuri, dar tot nu stiu care ar fi mai bune. Am inteles ca sunt de mai multe tipuri (celulare, tip fagure, din mdf, hdf...) dar tot nu imi dau seama care sunt mai bune, pt ca unii zic una altii zic alta. Si pe internet am vazut aceleasi modele la mai multe firme, difera pretul, sa difere oare si calitatea? Eu vroiam ceva asemanator cu modelul acesta: Attachment usi_inte...image036.jpg, dar cu geamul inspre balamale si o culoare mai deschisa (stejar deschis sau artar). Unde gasesc asa ceva ? sa fie de calitate dar si la un pret mai rezonabil (daca exista raportul asta), avand in vedere ca am nevoie de 4 sau 5 usi. Si din ce material ar trebui sa fie?


Salutare ......  referitor  la  usi de interior !

Caut si eu o u sa  sa  zicem asemanatoare cu  cea  pe care  ai postat-o  tu ! NU arata  rau!Ce  vreau e insa  o  usa  brici care sa se inchide  deoseb de usor  si fara  zgomozt  de clanta sau mai stiu eu ! Si as vrea ca  usa sa  si  izoleze fonic putin "!!!!
  caut si eu idee ??   Help !!

#3
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postthink2fast, on Oct 4 2007, 22:53, said:

Salutare ......  referitor  la  usi de interior !

Caut si eu o u sa  sa  zicem asemanatoare cu  cea  pe care  ai postat-o  tu ! NU arata  rau!Ce  vreau e insa  o  usa  brici care sa se inchide  deoseb de usor  si fara  zgomozt  de clanta sau mai stiu eu ! Si as vrea ca  usa sa  si  izoleze fonic putin "!!!!
  caut si eu idee ??   Help !!
nu cumparati usile porta-doors
sunt niste porcarii
2 mi s-au unflat
garantia de la far-est este frectie
m-au dus cu vorba pana mi-a expirat garantia (o tipa adriana - manager pe acest brand)
intr-un cuvant
tepari

un lucru a fost bun ... montajul
le-au centraf foarte bine

Edited by dacadrean, 04 October 2007 - 22:08.


#4
alexckriss

alexckriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdacadrean, on Oct 4 2007, 23:07, said:

nu cumparati usile porta-doors
sunt niste porcarii
2 mi s-au unflat


sa inteleg ca usa din poza e Porta (si numai Porta)? ca peste tot pe unde am fost sunt usi de genul asta, la unele zice ca sunt porta doors la altele nu, si difera preturile. In alta parte am gasit usi import Germania, dar cam tot asa aratau, tot cu aceste decupaje gasite si la altii. Eu insa nu vad diferenta , calitativ ma refer intre ele.

#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdacadrean, on Oct 4 2007, 23:07, said:

nu cumparati usile porta-doors
sunt niste porcarii
2 mi s-au unflat
garantia de la far-est este frectie
m-au dus cu vorba pana mi-a expirat garantia (o tipa adriana - manager pe acest brand)
intr-un cuvant
tepari

un lucru a fost bun ... montajul
le-au centraf foarte bine

Cine te-a pus sa lucrezi cu far-est? Pai ei sunt tepari. Eu am porta doors dar cumparate de la porta si nu am avut problema cu ele.

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalexckriss, on Oct 5 2007, 10:06, said:

sa inteleg ca usa din poza e Porta (si numai Porta)? ca peste tot pe unde am fost sunt usi de genul asta, la unele zice ca sunt porta doors la altele nu, si difera preturile. In alta parte am gasit usi import Germania, dar cam tot asa aratau, tot cu aceste decupaje gasite si la altii. Eu insa nu vad diferenta , calitativ ma refer intre ele.

Du-te cu incredere la Porta Doors dar la ei nu la diferiti dealeri intelegi? Au diferite variante de usi chiar usi pline la interior (mai scumpe cu 85 ron decat cele obisnuite ). Ai grija ca tocurile sa fie reglabile deci sa nu fie Minimax.

#7
dac2007

dac2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2007
http://www.classen.p...wi.php?id=35,96

e vreo 335 aia simpla si 460 aia cu gemulete. Eu am luat 7 bucati.

#8
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PostClovis, on Oct 6 2007, 18:07, said:

Cine te-a pus sa lucrezi cu far-est? Pai ei sunt tepari. Eu am porta doors dar cumparate de la porta si nu am avut problema cu ele.


Clovis, niste detalii: se monteaza greu usile tale? rezulta multa mizerie? eu in curand ma voi apuca de pus parchetul caci am terminat treburile murdare gen zugraveala, montat geamuri etc.; intreb asta ptr ca am un om pe care nu-l paltesc la bucata usa montata si poate ies mai ieftin daca le montez cu el.

am constatat cateva chestii nasoale:
- prin toata casa am usile stand in pereti de bca; masurati au vreo 9cm grosime; nu stiu cum le voi prinde;
- un alt impediment tehnic e ca la vreo 2 din ele tocul pleaca direct dintr-un colt ( adica tocul usii face un colt cu alt perete dintr-o camera); nu stiu cum voi proceda cu pervazurile; sa mut usile cu 5cm sa ramana loc si ptr pervaz...sa nu pun pervaz?

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postchristig, on Oct 8 2007, 21:18, said:

Clovis, niste detalii: se monteaza greu usile tale? rezulta multa mizerie? eu in curand ma voi apuca de pus parchetul caci am terminat treburile murdare gen zugraveala, montat geamuri etc.; intreb asta ptr ca am un om pe care nu-l paltesc la bucata usa montata si poate ies mai ieftin daca le montez cu el.

am constatat cateva chestii nasoale:
- prin toata casa am usile stand in pereti de bca; masurati au vreo 9cm grosime; nu stiu cum le voi prinde;
- un alt impediment tehnic e ca la vreo 2 din ele tocul pleaca direct dintr-un colt ( adica tocul usii face un colt cu alt perete dintr-o camera); nu stiu cum voi proceda cu pervazurile; sa mut usile cu 5cm sa ramana loc si ptr pervaz...sa nu pun pervaz?

Cum am facut eu. Am dat jos vechile usi inainte de lavabila. Important este sa stii golul de usa pe care il gasesti in catalogul de usi. Eu punand Porta Doors golul de usa l-am luat de acolo. La bucatarie a trebuit sa mai tai din zid vreo 5 cm ca sa intre tocul. La usile care-ti pleaca direct din perete nu dai jos tocul de lemn pe lungimea peretelui pentru ca sa ai de ce prinde noul toc care o sa imbrace practic bucata de toc ramasa in perete si o sa se fixeze  si mai bine (la mine in poza de mai sus pe partea cu faianta tocul nou imbraca un toc de lemn vechi ramas acolo). Mizerie nu se face decit cartoane si pungi atat. Mizerie se face la dat tocurile jos deci treaba asta trebuie facuta inainte de lavabil, parchet ,etc...
Eu am cumparat tocuri reglabile.  Descarca si tu de pe net catalogul Porta de exemplu si o sa afli multe lucruri.
Fara pervaz usile arata urat. Trebuie pus neaparat pervaz daca vrei sa iasa ceva frumos.

Edited by Clovis, 11 October 2007 - 16:07.


#10
trufasel

trufasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.06.2007

View Postdac2007, on Oct 8 2007, 12:43, said:

http://www.classen.p...wi.php?id=35,96

e vreo 335 aia simpla si 460 aia cu gemulete. Eu am luat 7 bucati.


poti sa-mi spui te rog dc sunt cu autocolant?...si alte detalii legate de durata comenzii, montaj....

#11
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Da, si eu sint interesat ...
Si daca lucreaza si in Bucuresti ....

#12
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
le-am vazut eu pe valea cascadelor; nu par a fi cu autocolant; arata destul de bine si daca ti le pui tu iesi pe la un 5miloane, ceea ce e rezonabil ca pret pentru o usa care arata bine; (asta in comparatie spre exemplu cu mizeriile de la bricostore, pentru ca alea nu se pot numi usi)

#13
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
da' cu ce te-au supărat ornicobricostorii, sau ce nu corespunde la ușile lor, christig?
din câte știu, firma U, cu punct de desfacere pe Șos.Fundeni - visavis de luckoil, este responsabilă cu stocul din brico.
am fost acolo. gama este mult diversificată, și fac și la comandă sau după cote atipice.
poate tot frecandu-le numeroșii clienți s-au mai mizerabilit.  :lol:

#14
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PosteuribiontuL, on Oct 29 2007, 23:25, said:

poate tot frecandu-le numeroșii clienți s-au mai mizerabilit.  :lol:

nu stiu, asa mi-au parut la mai multe treceri fugare prin brico orhideea, si la baneasa desi mai curate tot urate mi s-au parut; sunt sparte de lume, murdarite, sincer cele comuniste din apartament arata mai bine dupa 25 de ani  :P

ai vazut cataloagele porta doors sau classen; eu zic ca arata super bine fata de tot ce vezi prin brico; cauta si tu niste usi de-astea si vezi le live; mie unu mi-au lasat o impresie buna; mai sunt si pinum misto din ce am vazut pe site;

eu am o conceptie, usa de interior trebuie sa aiba glafuri sa arate bine;

apropo, mesterii ce la CN m-au intrebat de ce nu e bara la orizotala cand au montat geamurile; le-am zis ca trebuia sa vii dumneata s-o pui dom-le la orizontala; mi-au pus geamurile la orizont si am vreo 2cm la un capat care se micsoreaza treptat spre celalalt. :)  eh, au avut si ei o scapare, cu pusu' la verticala.

Edited by christig, 29 October 2007 - 23:41.


#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postchristig, on Oct 29 2007, 23:35, said:

apropo, mesterii ce la CN m-au intrebat de ce nu e bara la orizotala cand au montat geamurile; le-am zis ca trebuia sa vii dumneata s-o pui dom-le la orizontala; mi-au pus geamurile la orizont si am vreo 2cm la un capat care se micsoreaza treptat spre celalalt. :)  eh, au avut si ei o scapare, cu pusu' la verticala.
e ceva bătaie de cap să alegi un model convenabil de ușă pt interior.

a venit aceiași echipă, cei de la ferestre, cei care ți-au spart sticla, sau alții? bine le-ai zis!  B)
glaf pe exterior dacă/ce/cum?
te rog, să mă faci să înțeleg. orizontala cu o, verticala cu v. deci o pusă la nivelă dă diferență 2cm, un capăt față de altul în raoprt cu bara.
să-i faci o poză, dacă nu-ți este prea greu. celelalte postate sunt ilustrative.

dar ce este cu verticala? se deschid/închid singure canatele? și asta din vina lor?
:o

#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PosteuribiontuL, on Oct 30 2007, 00:19, said:

e ceva bătaie de cap să alegi un model convenabil de ușă pt interior.

a venit aceiași echipă, cei de la ferestre, cei care ți-au spart sticla, sau alții? bine le-ai zis!  B)
glaf pe exterior dacă/ce/cum?
te rog, să mă faci să înțeleg. orizontala cu o, verticala cu v. deci o pusă la nivelă dă diferență 2cm, un capăt față de altul în raoprt cu bara.
să-i faci o poză, dacă nu-ți este prea greu. celelalte postate sunt ilustrative.

dar ce este cu verticala? se deschid/închid singure canatele? și asta din vina lor?
:o

au fost altii; au zeci de echipe astia, si cara geamuri cu niste toyota papuc :D

ziceam de usi de interior cu glafuri; vin frumos si imbraca peretele; nu mai trebuie sa faci colturi din zidarie si sa stai cu frica cea mare ca odata le vei ciobi cu ceva.

orizontala da diferenta vreo 2cm de la un capat la celalt al barii (bara e pusa aiurea) si ei au pus geamurile bine la orizontala; la verticala avea balustrada de sus o burta si au "uitat" verticala; iti dai seama ca daca nu e buna verticala cand incerci sa pui geamul deschis intr-o anumita pozitie o ia la vale  :madanimated:

#17
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postchristig, on Oct 30 2007, 00:29, said:

au fost altii; au zeci de echipe astia, si cara geamuri cu niste toyota papuc :D

ziceam de usi de interior cu glafuri; vin frumos si imbraca peretele; nu mai trebuie sa faci colturi din zidarie si sa stai cu frica cea mare ca odata le vei ciobi cu ceva.

orizontala da diferenta vreo 2cm de la un capat la celalt al barii (bara e pusa aiurea) si ei au pus geamurile bine la orizontala; la verticala avea balustrada de sus o burta si au "uitat" verticala; iti dai seama ca daca nu e buna verticala cand incerci sa pui geamul deschis intr-o anumita pozitie o ia la vale  :madanimated:

nici nu concep ușile de i fără pervaz.
_______________
am înțeles 2cm. pe exterior există glaf? ce soluții sunt pt interior și pt cei 2cm care îmi închipui că se văd ca dreaq.
asta nu e bine, că o ia la vale.
mă gândesc că ați fost inspirați și, dat fiind că ați pus deja termoplane între cameră și balcon, să fi solicitat un profil mai soft, 3cam.

Edited by euribiontuL, 30 October 2007 - 00:42.


#18
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
au bagat spuma si glafuri am luat personal din Valea Cascadelor, 9m din 3 bari de Al lat 15cm; nu le-am montat odata cu geamurile ca mi-au zis baietii aia ca garnitura de o am (una luata de mine ca n-am gasit ceva special de glaf cum am vazut la ei) nu prea e buna; n-am luat de la ei glafuri ca erau 25E ml; eu le-am luat asa cam la jumatate; ma gandeam sa dau cu o tencuiala ceva sa nu spulbere vantu iarna zapada pe sub glaf, prin spuma aia; un glet ceva, ce sa pun? am mai si vopsit bara si partea din balustrada si nu stiu daca o sa prinda acum.

mi-a lasat un baiat din aia un nr de tel si mi-a zis sa-l sun ca mi face el rost de holshuruburi de-alea cu capac de nu le ploua si garnitura si ne intelegem la pret; nu stia cand poate sa vina; e normal ca mi-au zis sambata la 15 cand au venit ca ei aveau program pana la ora aia da le-au bagat si comanda asta; si i-am intrebat, pai ba baietzi, pe voi nu va platesc aia? ce: nu ...ca nu stim..ca asa ar trebui.. etc.

maine ma asteapta o noua aventura; vine un nenea instalatoru sa schimbe o coloana de apa calda care am observat ca are nsite puncte de rugina, plus coloana wc care se falfaie in adierea vantului, numai o sarma atent legata de proprietari facand sa nu o ia shuie prin baie; + mirosurile pestilentiale care razbat de la precedenta aventura cu un ageamiu de instalator, care o inkis coloana canalizare wc la noi, reparand buba vecinei de sus, de fapt mutand-o in curtea vecinului de sub :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate