Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#1
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Cautand pe forum, am dat de un mesaj interesant. Cred ca merita pus in discutie.
http://forum.softped...m...st&p=853237

Cultul Davidian
Liderul Cultului Davidian, Vernon Howell, si-a schimbat numele in David Koresh pentru a simboliza faptul ca el este Alesul lui Dumnezeu in aceste vremuri, asa cum regele David a fost ales ca rege al Israelului. Falsul lider spiritual credea ca atunci cand "strainii" de credinta lui il numesc David, inseamna ca recunosc faptul ca el este Alesul. Individul pretindea ca ar fi Iisus Hristos, Mielul din revelatiile biblice si ingerul razbunator al lui Dumnezeu. Originea cultului se plaseaza in 1929, cand imigrantul bulgar Victor Houteff, nesatisfacut de Biserica Adventista a celei de-a Sasea Zi, din Los Angeles, s-a rupt de invataturile acesteia si a plecat in Texas cu scopul de a-si crea propria biserica.

La inceputul celui de-al Doilea Razboi Mondial, Houteff a schimbat numele organizatiei sale in Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi. Dupa moartea sa, in 1957, sotia i-a luat locul, aceasta predicand cea ce-a doua nastere a lui Hristos ca avand loc in 22 aprilie 1959. Dupa ce profetia nu s-a implinit, femeia si-a dat demisia din fruntea gruparii, care numara, atunci, 1.400 de membri. Dupa ce Howell a devenit lider, Cultul Davidian s-a extins in 5 tari, pe trei continente. Isteria predicilor lui Howell a culminat in 19 aprilie 1993. In aceasta zi, cel putin 70 de membri ai gruparii au murit in confruntarile cu Politia si agentii federali ai FBI in localitatea Waco, din Texas. Asediul autoritatilor asupra cladirii in care membrii cultului se adunasera a durat 51 de zile. In tot acest timp, liderul Howell predica libertatea absoluta si revolutia sociala pe acorduri de cantece religioase cu tenta sexuala. De altfel, slujbele lui Howell se tineau intr-o atmosfera dominata de simulari ale actului sexual, uneori puse in practica.

Predicatorul le spunea adeptilor sai ca este Iisus Hristos si a murit in timpul schimbului de focuri dintre fortele de ordine si membrii sectei. In urma sa au ramas mii de familii indoliate si, din pacate, mii de adepti cu mintea tulbure, care inca isi mai cauta liderul ...

si din presa: http://www.dezvaluir...?...cle&sid=577
Sex și moarte cu Secta Davidienilor

Secta Davidienilor, fondată de un pastor adventist dezamăgit de religia, sa a devenit cunoscută în toată lumea după asediul prelungit al FBI-ului asupra centrului spiritual în care se adăpostiseră adepții înarmați. Liderul Cultului Davidian, Vernon Howell, și-a schimbat numele în David Koresh pentru a sugera că el este Alesul lui Dumnezeu în aceste vremuri, așa cum regele David a fost ales ca rege al Israelului. Koresh pretindea ca ar fi Iisus Hristos, Mielul din revelațiile biblice și îngerul răzbunator al lui Dumnezeu.
David predica libertatea absolută și revoluția socială, pe acorduri de cântece religioase cu tentă sexuală. De altfel, slujbele lui Howell se țineau într-o atmosferă dominată de simulări ale actului sexual, uneori puse în practică. În timpul asediului, Koresh a decretat că toate femeile din incintă sunt doar ale lui, interzicându-le să aibă relații amoroase cu soții lor. Conflictul cu autoritățile s-a declanșat în primăvara anului 1993, când patru agenți federali au fost împușcați de davidieni. Oamenii legii încercaseră să pătrundă într-un veritabil fort unde câteva zeci de sectanți trăiau retrași, pentru a verifica unele zvonuri conform cărora membrii cultului își maltratau copiii.
A urmat un asediu de cincizeci și una de zile, în care agenții FBI au încercat, prin diverse metode, să îi determine pe davidieni să se predea. În cele din urmă, polițiștii au hotărât să dea asaltul decisiv, precedat de aruncarea unor grenade cu gaz lacrimogen în incinta ?fortului?. În lupta ce a urmat, clădirile au fost cuprinse de flăcări și mistuite complet în mai puțin de treizeci de minute. Cercetările ulterioare au demonstrat că focul fusese pus de davidieni, după ce, mai întâi, și-au ucis copiii, într-un gest disperat de a refuza să se predea. Nimeni dintre cei aflați înăuntru nu a scăpat din incendiu. După ce s-au stins flăcările, au fost descoperite rămășițele a șaptezeci și cinci de persoane.

Edited by Megara, 01 October 2007 - 12:55.


#2
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
Poate ne spun si noua cate ceva adventistii de pe forum, cum de s-a putut intampla asa ceva! In mod sigur ei cunosc mai bine situatia.

Edited by dilla, 04 October 2007 - 12:02.


#3
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
Salutare. Eu sunt Adventist de Ziua a Saptea, si sincer sa fiu acum este prima daca cand aud despre Cultul Davidian. Biserica Adventista se inchina Sambata si are la baza principiul Sola Scriptura.

#4
fior3lla2005

fior3lla2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2007
sa va povestesc si eu ceva....o coincidenta!azi de dim ma uitam la tv la un documentar exact despre acesti davidieni si conducatorul lor.eu va pot spune ce am auzit si la tv si anume ca ei traind in comunitatea lor din waco ,texas aveau dreptul sa poarte arme dar nu si arme automate.acest conducator al davidienilor avea un arsenal de arme automate cu care el si celelalte persoane care traiau in comunitate trageau in poligon.mai mult de asta politia a hotarat sa ii atace pentru ca nu aveau voie sa aibe arme si mai ales sa traga cu ele ..si iti mai pui si intrebarea:in ce biserici preotii trag cu arma?!
se pare ca acest cult chiar a existat aratau la tv si filmari de la descinderea fbi....

#5
ralex4ever

ralex4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2008
Davidieni nu au nicio adventistii

#6
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostMegara, on Oct 1 2007, 12:50, said:

Cautand pe forum, am dat de un mesaj interesant. Cred ca merita pus in discutie.
http://forum.softped...m...st&p=853237

Cultul Davidian
Liderul Cultului Davidian, Vernon Howell, si-a schimbat numele in David Koresh pentru a simboliza faptul ca el este Alesul lui Dumnezeu in aceste vremuri, asa cum regele David a fost ales ca rege al Israelului. Falsul lider spiritual credea ca atunci cand "strainii" de credinta lui il numesc David, inseamna ca recunosc faptul ca el este Alesul. Individul pretindea ca ar fi Iisus Hristos, Mielul din revelatiile biblice si ingerul razbunator al lui Dumnezeu. Originea cultului se plaseaza in 1929, cand imigrantul bulgar Victor Houteff, nesatisfacut de Biserica Adventista a celei de-a Sasea Zi, din Los Angeles, s-a rupt de invataturile acesteia si a plecat in Texas cu scopul de a-si crea propria biserica.

La inceputul celui de-al Doilea Razboi Mondial, Houteff a schimbat numele organizatiei sale in Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi. Dupa moartea sa, in 1957, sotia i-a luat locul, aceasta predicand cea ce-a doua nastere a lui Hristos ca avand loc in 22 aprilie 1959. Dupa ce profetia nu s-a implinit, femeia si-a dat demisia din fruntea gruparii, care numara, atunci, 1.400 de membri. Dupa ce Howell a devenit lider, Cultul Davidian s-a extins in 5 tari, pe trei continente. Isteria predicilor lui Howell a culminat in 19 aprilie 1993. In aceasta zi, cel putin 70 de membri ai gruparii au murit in confruntarile cu Politia si agentii federali ai FBI in localitatea Waco, din Texas. Asediul autoritatilor asupra cladirii in care membrii cultului se adunasera a durat 51 de zile. In tot acest timp, liderul Howell predica libertatea absoluta si revolutia sociala pe acorduri de cantece religioase cu tenta sexuala. De altfel, slujbele lui Howell se tineau intr-o atmosfera dominata de simulari ale actului sexual, uneori puse in practica.

Predicatorul le spunea adeptilor sai ca este Iisus Hristos si a murit in timpul schimbului de focuri dintre fortele de ordine si membrii sectei. In urma sa au ramas mii de familii indoliate si, din pacate, mii de adepti cu mintea tulbure, care inca isi mai cauta liderul ...

si din presa: http://www.dezvaluir...?...cle&sid=577
Sex și moarte cu Secta Davidienilor

Secta Davidienilor, fondată de un pastor adventist dezamăgit de religia, sa a devenit cunoscută în toată lumea după asediul prelungit al FBI-ului asupra centrului spiritual în care se adăpostiseră adepții înarmați. Liderul Cultului Davidian, Vernon Howell, și-a schimbat numele în David Koresh pentru a sugera că el este Alesul lui Dumnezeu în aceste vremuri, așa cum regele David a fost ales ca rege al Israelului. Koresh pretindea ca ar fi Iisus Hristos, Mielul din revelațiile biblice și îngerul răzbunator al lui Dumnezeu.
David predica libertatea absolută și revoluția socială, pe acorduri de cântece religioase cu tentă sexuală. De altfel, slujbele lui Howell se țineau într-o atmosferă dominată de simulări ale actului sexual, uneori puse în practică. În timpul asediului, Koresh a decretat că toate femeile din incintă sunt doar ale lui, interzicându-le să aibă relații amoroase cu soții lor. Conflictul cu autoritățile s-a declanșat în primăvara anului 1993, când patru agenți federali au fost împușcați de davidieni. Oamenii legii încercaseră să pătrundă într-un veritabil fort unde câteva zeci de sectanți trăiau retrași, pentru a verifica unele zvonuri conform cărora membrii cultului își maltratau copiii.
A urmat un asediu de cincizeci și una de zile, în care agenții FBI au încercat, prin diverse metode, să îi determine pe davidieni să se predea. În cele din urmă, polițiștii au hotărât să dea asaltul decisiv, precedat de aruncarea unor grenade cu gaz lacrimogen în incinta ?fortului?. În lupta ce a urmat, clădirile au fost cuprinse de flăcări și mistuite complet în mai puțin de treizeci de minute. Cercetările ulterioare au demonstrat că focul fusese pus de davidieni, după ce, mai întâi, și-au ucis copiii, într-un gest disperat de a refuza să se predea. Nimeni dintre cei aflați înăuntru nu a scăpat din incendiu. După ce s-au stins flăcările, au fost descoperite rămășițele a șaptezeci și cinci de persoane.

.......Koresh din cate stiu nici macar membru azs nu a fost......poate e vb. de o biserica cu numele incluzand ziua a 7a...
daca din cele scrise mai sus provenea din cea cu ziua a 6 a......deci e cu totul alta biserica......dar chiar daca un azs
ar face ,, tampenii ,, fiind inca in biserica ......isi asuma raspunderea pt. ca ,, doctrina ,, bisericii dupa care s-a si
primit aprobarea de functionare din partea statului......nu-l invata asa ceva.........asa ca sa nu mai privim ,, medieval,,
adica sa-i bagam in aceeasi ,, oala ,, pe toti medicii de exemplu chiar daca unu ar fi comis vreo crima......sau pe
toti frizerii daca unu l-a taiat pe careva........cu atat mai mult aici unde Koresh nici nu era membru......si nici nu
putea fi pt. ca poligamia nu e acceptata in biserica adventista ...... conform NT.......

#7
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Cultul Davidian nu se poate spune ca "se trage" din Adventistii de ziua a saptea". Tipul asta a fost adventist si pe urma a fost exclus cand a inceput sa abereze.

#8
roooney7

roooney7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdilla, on Oct 4 2007, 11:47, said:

Poate ne spun si noua cate ceva adventistii de pe forum, cum de s-a putut intampla asa ceva! In mod sigur ei cunosc mai bine situatia.
Salut si eu sunt adventist dar nu am auzit nimik de asa ceva uitati aici cateva date despre apocalipsa http://www.vremurile...ei.blogspot.com  dac e spam stergetil

Edited by roooney7, 09 May 2008 - 18:26.


#9
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
"Cuvantul adventist deriva de la latinescul advenio care înseamna venire (advento - a se apropia). A fi adventist înseamna a fi un asteptator"

Deci oricine se poate numi asteptator, e un cuvant ca oricare altul.
Adventisti Davidieni nu au absolut nimic in comun cu Adventistii de ziua a saptea.

#10
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsorinsirbu, on May 11 2008, 18:15, said:

"Cuvantul adventist deriva de la latinescul advenio care înseamna venire  (advento - a se apropia). A fi adventist înseamna a fi un asteptator"

Deci oricine se poate numi asteptator, e un cuvant ca oricare altul.
Adventisti Davidieni nu au absolut nimic in comun cu Adventistii de ziua a saptea.
adventus -us = sosire, venire, navalire
advenio, -eni, -entum, -ire = a sosi, a ajunge, a veni

a se apropia = admovere, acedere, adire, adventare, venire

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postclaudiu.hcs, on May 6 2008, 22:21, said:

Tipul asta a fost adventist si pe urma a fost exclus cand a inceput sa abereze.
Ma intreb cum or fi putut sa abereze...........hmm....... au contrazis-o cumva pe profeteasa lovita la cap (fapt real http://www.ellenwhit...g/rom/egw53.htm )????? :naughty:  :worthy:
Sau ignora Scriptura mai mult ca adventistii? :D

#12
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View Postzexelica, on May 20 2008, 15:39, said:

Ma intreb cum or fi putut sa abereze...........hmm....... au contrazis-o cumva pe profeteasa lovita la cap (fapt real http://www.ellenwhit...g/rom/egw53.htm )????? :naughty:  :worthy:
Sau ignora Scriptura mai mult ca adventistii? :D
Tu aberezi, si claudiu.hcs n-a stiut ce spune cand a zis ca tipul ala a fost candva adventist de ziua saptea.
Adventistii davidieni nu au si nici n-au avut nimic in comun niciodata cu adventistii de ziua a saptea.
Am mai spus o data dar vad ca tu citesti doar ce vrei si dai raspunsuri dupa frustrari.

Pagina din linkul ce l-ai dat e facuta de un frustrat ca si tine care e iritat de scrierile Elenei White si care incearca jenant sa contrazica cele scrise de ea, dealtfel m-am uitat la 2 - 3 aspecte prezentate acolo si toate erau minciuni exagerate.

Edited by sorinsirbu, 24 May 2008 - 14:14.


#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsorinsirbu, on May 24 2008, 15:10, said:

Pagina din linkul ce l-ai dat e facuta de un frustrat ca si tine care e iritat de scrierile Elenei White si care incearca jenant sa contrazica cele scrise de ea, dealtfel m-am uitat la 2 - 3 aspecte prezentate acolo si toate erau minciuni exagerate.
Aha............foarte tare! Adica femeia lovita la capațână, lenuța albu, nu a visat aiurea în tramvai? :nonobad:
Să înțeleg că și voi îi jurați credință necondiționată când deveniți membrii, nu? :lol:  :lol:  :lol:

#14
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
"The Branch Davidians are a sect that originated from a schism in 1955 from the Davidian Seventh Day Adventists, themselves former members of the Seventh-day Adventist Church who were disfellowshipped during the 1930s."
http://en.wikipedia....Branch_Davidian

#15
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on May 26 2008, 23:34, said:

Aha............foarte tare! Adica femeia lovita la capațână, lenuța albu, nu a visat aiurea în tramvai? :nonobad:
Să înțeleg că și voi îi jurați credință necondiționată când deveniți membrii, nu? :lol:  :lol:  :lol:

.........si p-acilea minti lumea nea zexe ?......tu cand ai fost mic nu te-ai lovit niciodata la cap ?.....

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Jul 9 2008, 12:20, said:

.........si p-acilea minti lumea nea zexe ?......tu cand ai fost mic nu te-ai lovit niciodata la cap ?.....
Eu nu m-am apucat să spun că am visat un înger cre m-a învățat contrar Scripturii, nu le-am vândut enoriașilor mei robe pt ascensiune, ca să le iau banii degeaba și să le dau țeapă, nu învăț lumea să nu mănânce porc, etc...... :naughty:  :nonobad:  :naughty:

#17
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Jul 9 2008, 17:51, said:

Eu nu m-am apucat să spun că am visat un înger cre m-a învățat contrar Scripturii, nu le-am vândut enoriașilor mei robe pt ascensiune, ca să le iau banii degeaba și să le dau țeapă, nu învăț lumea să nu mănânce porc, etc...... :naughty:  :nonobad:  :naughty:

......lasa nu mai tot minti ....ca miller a fost cel cu robele nu EGW......tu deocamdata
nu respecti nici Botezul Biblic exemplificat chiar de Hristos......si contrazici Scriptura
cu ideile tale ca-n 2011 e sfarsitul.....asa ca ....vorba aia ....rade ciob de oala sparta...... ^_^

#18
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
Evrei 12:16 ''Vegheați să nu fie între voi nimeni curvar sau lumesc ca Esau, care pentru o mâncare și-a vândut dreptul de întâi născut.''
Aviz celor care pazesc mancarea....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate