Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#37
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsradu, on Nov 23 2007, 00:23, said:

Multumesc Imperator!

Cu Cuba e cam piperat avionul... ne-ar costa 600 USD Cancun - Havana si retur. Cred ca o sa ne rezumam la Guatemala si Belize.
O sa sun la consulat in Bucuresti, primul numar stiu ca era nealocat, l-am incercat zilele trecute. Problema e ca prietena mea nu locuieste in Romania, va trebui sa caute pe acolo consulatul asta obosit. Mai stii cati bani facea viza de Belize?

Ideea era sa plecam spre sud, sa dam o raita si prin Guatemala (Tikal) si apoi sa ne plictisim in Belize la soare, nisip si ape albastre, eventual intr-o casuta pe plaja... cum suna reclama din primul post :)

Ai putea sa recomanzi ceva prin Guatemala si Belize? Am inteles de Caye Caulker, dar altceva?  Eu mai am o tarsa privind transportul prin Guatemala... o sa mergem cu autobuzele probabil, ai idee cum sunt fata de alea mexicane? Stiu ca in Mexic cele 1st class sunt ireprosabile. Faza e ca n-as vrea sa raman fara bagaje, sa calatoresc cu gaini in brate sau alte astea...
Probleme la granita Mexic - Guatemala? Nu stiu daca ai fost in Guatemala, sorry daca te bombardez cu intrebari...
Nu era chiar in halul asta de piperat. M-am uitat pe site-ul lui Mexicana (Aero Caribe este o subsidiara a Mexicana) si cel mai bun pret este 328 USD (cu toate taxele) - cam atat am platit si eu, dar era one-way.

Belize - doar Caye Caulker, capitala o vezi in vreo 2 ore, in rest nu e mare lucru. Din Belize City spre Flores (orasul in care se locuieste, la Tikal nu exista decat un hotel foarte scump) se merge cu un soi de van destul de ok. Transporturile in Guatemala se face cu chicken bus-uri (foste autobuze scolare din SUA), dar intre principalele destinatii turistice, exista van-uri ok, dar mult mai scumpe. Nu mai retin cat era viza, mi-aduc aminte insa ca era aberant de scumpa (80 dolari... parca)

Tikal e foarte departe de celelalte atractii, de departe, cel mai fain loc este Antigua, langa capitala, fosta capitala a Americii Centrale, un oras colonial superb. Din Flores - Tikal pana acolo se face vreo 7 - 8 - 10 ore terestru, exista insa zboruri - parca vreo 69 dolari era acum 2 ani cu TAG.

#38
miss_bianco

miss_bianco

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.11.2007

View Postsradu, on Nov 23 2007, 00:23, said:

Multumesc Imperator!

Cu Cuba e cam piperat avionul... ne-ar costa 600 USD Cancun - Havana si retur. Cred ca o sa ne rezumam la Guatemala si Belize.
O sa sun la consulat in Bucuresti, primul numar stiu ca era nealocat, l-am incercat zilele trecute. Problema e ca prietena mea nu locuieste in Romania, va trebui sa caute pe acolo consulatul asta obosit. Mai stii cati bani facea viza de Belize?

Ideea era sa plecam spre sud, sa dam o raita si prin Guatemala (Tikal) si apoi sa ne plictisim in Belize la soare, nisip si ape albastre, eventual intr-o casuta pe plaja... cum suna reclama din primul post :)

Ai putea sa recomanzi ceva prin Guatemala si Belize? Am inteles de Caye Caulker, dar altceva?  Eu mai am o tarsa privind transportul prin Guatemala... o sa mergem cu autobuzele probabil, ai idee cum sunt fata de alea mexicane? Stiu ca in Mexic cele 1st class sunt ireprosabile. Faza e ca n-as vrea sa raman fara bagaje, sa calatoresc cu gaini in brate sau alte astea...
Probleme la granita Mexic - Guatemala? Nu stiu daca ai fost in Guatemala, sorry daca te bombardez cu intrebari...
mai radule bora bora e superba dar cum te-ai gandit tu sa mergi acolo?eu una am ales la inceput bora bora,am gasit si bangalows pe apa la pensiune intre 80-100 euro,hotelurile incep preturile de la 250 euro in sus.
totul bine si frumos pana m-am gandit sa vad cum facem cu avionul...am cautat si tot am cautat si biletele de avion pt 2 persoane costa c-am 2500 euro.nu stiu cum ai gasit tu bilete ieftine...daca tin bine minte era buc-ny-hawaii-papaeete-bora bora.prea multe avione de schimbat prea multa bataie de cap.
pt ce-i interesati de bangalows pe apa in bora bora situl www.infotahiti.com
pana la urma am ales caraibele de est croaziera 8 zile cu  CARNIVAL cu tot cu mancare 1700 euro 2 persoane.poti gasi si cu delta buc-ny dus intors 500 euro pt o persoana.

#39
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmiss_bianco, on Jan 18 2008, 08:14, said:

mai radule bora bora e superba dar cum te-ai gandit tu sa mergi acolo?eu una am ales la inceput bora bora,am gasit si bangalows pe apa la pensiune intre 80-100 euro,hotelurile incep preturile de la 250 euro in sus.
totul bine si frumos pana m-am gandit sa vad cum facem cu avionul...am cautat si tot am cautat si biletele de avion pt 2 persoane costa c-am 2500 euro.nu stiu cum ai gasit tu bilete ieftine...daca tin bine minte era buc-ny-hawaii-papaeete-bora bora.prea multe avione de schimbat prea multa bataie de cap.
pt ce-i interesati de bangalows pe apa in bora bora situl www.infotahiti.com
pana la urma am ales caraibele de est croaziera 8 zile cu  CARNIVAL cu tot cu mancare 1700 euro 2 persoane.poti gasi si cu delta buc-ny dus intors 500 euro pt o persoana.
Nu cred ca vei gasi radical mai ieftin pana la Bora Bora... Biletele de avion vor fi intotdeauna peste 1000 euro de persoana. Pana vor ajunge si low costurile acolo...

#40
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View Postpax, on Nov 18 2007, 01:01, said:

exista. eu am ajuns in Malaezia (Kuala Lumpur) cu 300EUR one-way (dus intors era 500EUR) - cu Quatar Airlines - plecare din Istanbul.
La fel, o prietena a reusit sa faca o traiectorie Bangkok - Cluj tot cu ~300EUR (tot one-way) dar din multe bucati: Bangkok - Macao - Hong Kong - Londra - Cluj.
Mai jos de-atata m-as mira sa se poata.

Ideea e ca tre sa-ti faci temele pana prinzi ceva ok - adica trebuie sa muncesti pentru banii casticati (salvati). Incepi sa cauti cu 1-2 luni inainte de plecare, gasesti un zbor lung cat mai ieftin chiar daca nu te duce fix unde vrei tu.

Zi-ne si noua daca gasesti ceva pe placul portofelului :)


PS. Si pt America de Sud sunt companii ceva mai ieftine. De ex Paris - Caracas (dus-intors) 640? (cu AirEuropa) - asta la o prima incercare :)

Am vrea mai multe detalii pe ruta evidentiata, daca se poate, si daca esti amabil, sa ramana si eventual sa cunoastem si noi. "Varsa" (asta ca sa ma esprim cao alta forumista) linii aeriene, durata totala a traiectoriei, etc.
Multumesc!

Vacante placute!

#41
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007
Hai pax, "varsa" ... :D

#42
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
a fost cineva ? as vrea pareri de la cei care au fost acolo si nu linkuri, am auzit si eu de gugle si de sarci

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
A fost un prieten recent, ce te-ar interesa mai exact ? :) A plecat pe ruta OTP-PAR-LAX-PPT

#44
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 28 2008, 00:42, said:

A fost un prieten recent, ce te-ar interesa mai exact ? :) A plecat pe ruta OTP-PAR-LAX-PPT
hehehhe, daca prietenul tau a fost in per dec - ian as vrea sa stiu cam la cit rasare soarele si la cit apune, si daca vreau sa ies din resort am ce sa fac, excursiile optionale le stiu, dar vreau sa ies seara din resort sa beau o bere...am unde sa ma duc prin preajma resortului ?

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au fost în Octombrie - Noiembrie 2007. Oarecum recent. Depinde de resort, la unele ai unde să ieși, la altele la ora 21 te trimit la culcare :)

#46
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostMembruAnonim, on Mar 28 2008, 14:06, said:

Au fost în Octombrie - Noiembrie 2007. Oarecum recent. Depinde de resort, la unele ai unde să ieși, la altele la ora 21 te trimit la culcare :)
pe mine ma intereseaza dec- ian pt ca in perioada aia ajung acolo, deja am platit, de ce ma intereseaza treaba cu soarele ? pt ca in mexic era nasol, rasarea la 6 dim si la ora 16 apunea....poate de revelionul urmator am noroc.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am să întreb acest detaliu când mă întâlnesc cu acest prieten.

#48
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cand rasare/apune soarele depinde de distanta locului de la Ecuator. E la ~16 grade sud, care e similar cu sudul Mexicului (numai ca in dec. acolo e vara, iar in Mexic "iarna"). Fara a face un calcul exact, poti astepta la rasarit pe la ora 5-6, apus la 18-19, fara prea multa tranzitie intre lumina si intuneric.

LE: Vezi aici . :)

Edited by amandigi, 28 March 2008 - 16:56.


#49
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postamandigi, on Mar 28 2008, 16:52, said:

Cand rasare/apune soarele depinde de distanta locului de la Ecuator. E la ~16 grade sud, care e similar cu sudul Mexicului (numai ca in dec. acolo e vara, iar in Mexic "iarna"). Fara a face un calcul exact, poti astepta la rasarit pe la ora 5-6, apus la 18-19, fara prea multa tranzitie intre lumina si intuneric.

LE: Vezi aici . :)
multumesc, mda......iar zi scurta de plaja, halal vara au si astia, mie mi ar fi placut sa apuna soarele pe la 8 / 9 seara cum e la noi vara.

#50
scorill00

scorill00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.08.2007
Prietene rottweiler2007 ,daca e vb intradevar sa pleci acolo nu pot decit sa te "urasc".
Sun un mare fan al polineziei franceze.


pina atunci iti dau ceva sa-ti clatesti ochii si sa realizezi ce o sa vezi?
Poftim:

http://www.wildlifeland.com/BoraBora2/

#51
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Am vazut ca majoritatea ofertelor (sau chiar pe cont propriu)sint prin LAX.
Trebuie viza de tranzit SUA, si daca da, se obtine greu, odata ce ai transportul si cazarea asigurata?
Stie cineva?
Mersi de raspuns!

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da trebuie viză pentru SUA. Depinde de situație , la unii se obține ușor la alții din mai multe încercări

#53
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View PostMembruAnonim, on Apr 20 2008, 16:51, said:

Da trebuie viză pentru SUA. Depinde de situație , la unii se obține ușor la alții din mai multe încercări

Mersi!
Am cautat si am vazut ca asa este, insa dupa ce am postat.
Alte variante care le-am mai gasit ar fi:
-via Sidney(nu trb viza daca stai cel mult 8 ore in aeroport)
-via Osaka(nu trb viza daca se sta citeva ore in aeroport fara a se specifica durata exacta)
-via Auckland (NU TREBUIE nici un fel de viza).
Costurile sint asemanatoare in oricare dintre variante.(cca 2000 EUR)
Pentru Polinezia Franceza inteleg ca nu e necesara nici o viza.
A fost cineva si in alta varianta decit cele de mai sus?

#54
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
intrebari: se poate zbura si din america de sud in tahiti? sau din insula pastelui? cu ce frecventa se zboara din australia? (citisem undeva ca frecventa ar cam fi de 2 zboruri/sapt)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate