Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#19
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthyp3rion, on Oct 4 2007, 17:20, said:

In CUBA ??? in LUNA DE MIERE  :ciocan: ...cu nevasta???
Bre, acolo nu se merge in luna de miere ... acolo mergi cu 2-3 amici, si-ti satisfaci nevoile sexulae ...tragi orgii in grupuri de 10 :D, f**i tot ce prinzi (si crede-ma prinzi mult si bine) tragi marijuana, te culci si dimineata o iei de la-nceput.Doar buzunarul si fizicu' sa te tina.
Preturile nu sunt mici defel = sunt mici ptr. cubanezi (care castiga 100$/luna)= nu ptr turisti, europeni, oameni de afaceri etc. Nu, nu ...noi avem preturi speciale, cu bani speciali :D.

Tu de ce crezi ca, CUBA, e catalogata drept bordelul Americii?? Ca sa mergi cu nevasta in luna de miere ?? :lol: :lol:
Pofte ca ale tale se rezolva fara probleme si in Romania, nu trebuie sa te duci musai in Cuba

#20
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postxhermesx, on Oct 4 2007, 14:57, said:

Rautacios, dar la obiect!  :lol:

Ca sa fiu si eu partial tot off topic: cum spuneam si pe alte topicuri - dati fratilor drumul la informatii concrete, palpabile, descrieri, poze, preturi, raporturi pret/calitate, etc. Pana si Calistrat Hogas saracul dadea mai multe informatii utile...
Chiar era interesant pentru mine topicul prin detaliile pe care le asteptam sa curga. Si astept in continuare.
Spune destinatia si daca am fost, pot sa dau relatii... Raportul pret/calitate nu l-am facut niciodata. Oare Bali o fi mai bun raport pret/calitate vs. Antalya ? Dificil de calculat :)

#21
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View Posttim, on Oct 4 2007, 17:40, said:

iar orgia in 10 nu este neaparat primul lucru pe lista mea cind ma duc intr-o tara noua.

Normal ... daca merg in Vatican merg ptr altceva ..dar cand merg in Cuba  :wub: e primul lucru pe lista


View PostImperator, on Oct 4 2007, 19:35, said:

Pofte ca ale tale se rezolva fara probleme si in Romania, nu trebuie sa te duci musai in Cuba

  Stii cumva niste cuban girl around here ??
Sau un oras din tara asta minunata, Romania in speta, in care fetele iti zambesc pe strada, si merg cu tine la un restaurant ... chiar asa cum zice morar ...pe neve ?? Sau si-o trag cu tine asa de placere, nu ptr. bani and shit ???

Edited by hyp3rion, 04 October 2007 - 18:59.


#22
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Imperator, ma bucur pentru tine ca nu ai facut niciodata raportul pret/calitate in turism. Din pacate nu toti cei de pe acest forum isi permit luxul de a neglija acest raport si aleg maximul de calitate functie de bugetul de care dispun. De aceea apelam si ne ajutam pe aceste forumuri.
Locatia am dat-o mai sus si era vorba de Caraibe/Aruba si chiar am precizat un hotel, ma rog, apartamente care am citit ca ar avea referinte bunicele. Si am intrebat pe acest topic pentru ca era vorba de destinatii relativ exotice, lucru care ma interesa si pe mine si in particular de Aruba din cauza ca mi-a suscitat interesul un coforumist care spusese ca vizitase locatia. Ai fost?
Nu vad rostul comparatiei destinatiilor Bali cu Antalya? Incerci sa fii subtil? Cam exagerata ironia, nu crezi? Mai bine da niste informatii utile, lucru de care am vazut ca esti in stare.

#23
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
C-a venit postul ala cu oligarhii pe care sincer, nu cred ca o sa-l pricep vreodata (nici nu trebuie probabil :)) na, e forum... e de inteles.
Dar ca discutam despre orgii, marijuana si fete ciocolatii pe un topic despre plaje superbe, ape azurii si pestisori colorati (ca asta era ideea)...

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postxhermesx, on Oct 4 2007, 22:01, said:

Imperator, ma bucur pentru tine ca nu ai facut niciodata raportul pret/calitate in turism. Din pacate nu toti cei de pe acest forum isi permit luxul de a neglija acest raport si aleg maximul de calitate functie de bugetul de care dispun. De aceea apelam si ne ajutam pe aceste forumuri.
Locatia am dat-o mai sus si era vorba de Caraibe/Aruba si chiar am precizat un hotel, ma rog, apartamente care am citit ca ar avea referinte bunicele. Si am intrebat pe acest topic pentru ca era vorba de destinatii relativ exotice, lucru care ma interesa si pe mine si in particular de Aruba din cauza ca mi-a suscitat interesul un coforumist care spusese ca vizitase locatia. Ai fost?
Nu vad rostul comparatiei destinatiilor Bali cu Antalya? Incerci sa fii subtil? Cam exagerata ironia, nu crezi? Mai bine da niste informatii utile, lucru de care am vazut ca esti in stare.

Imperator incerca sa-ti spuna ca nu e chiar asa usor sa faci o comparatie intre diferite locatii, in primul rand pentru ca fiecare dintre noi are propria scala de valori. nu poti compara o plaja din caraibe cu una din turcia/grecia/italia din pct meu de vedere, dar poate pe altcineva il intereseaza mai mult calitatea serviciilor de la hotel, magazine etc...

nu stiu de astfel de apartamente, dar nu stiu in ce masura faci o afacere. aruba este o insula americanizata, pentru ca aia vin la greu acolo. prin urmare, s-ar putea sa devina destul de scumput sa traiesti pe cont propriu, in afara cazului in care mergi si-ti iei mancare de la un hipermarket. altfel, o masa la restaurant ajunge lejer la 80-100 $/cuplu si asta fara sa sari calul. in plus, pierzi timp scobind dupa magazine cu preturi mai bune si cred ca ideea de baza e sa te bucuri cat mai mult de plaja si mare. ca veni vorba, plajele in aruba sunt la liber, adica oricine poate sta oriunde, dar nu se poate aseza decat pe sezlongurile hotelului de care apartin.

cat priveste zborurile, cred ca din europa numai klm-ul zboara incolo (fiind fosta colonie olandeza) si drumul este dupa cum urmeaza: amsterdam - st marteen (si asta a apartinut olandezilor) - aruba (se schimba echipajul) - amsterdam. deci daca ai merge in st marteen tot cursa asta ai lua-o, iar la intoarcere ai trece prin aruba.

iti stau cu placere la dispozitie pt alte informatii concrete.

Edited by DeathRipple, 05 October 2007 - 07:25.


#25
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postxhermesx, on Oct 4 2007, 22:01, said:

Imperator, ma bucur pentru tine ca nu ai facut niciodata raportul pret/calitate in turism. Din pacate nu toti cei de pe acest forum isi permit luxul de a neglija acest raport si aleg maximul de calitate functie de bugetul de care dispun. De aceea apelam si ne ajutam pe aceste forumuri.
Locatia am dat-o mai sus si era vorba de Caraibe/Aruba si chiar am precizat un hotel, ma rog, apartamente care am citit ca ar avea referinte bunicele. Si am intrebat pe acest topic pentru ca era vorba de destinatii relativ exotice, lucru care ma interesa si pe mine si in particular de Aruba din cauza ca mi-a suscitat interesul un coforumist care spusese ca vizitase locatia. Ai fost?
Nu vad rostul comparatiei destinatiilor Bali cu Antalya? Incerci sa fii subtil? Cam exagerata ironia, nu crezi? Mai bine da niste informatii utile, lucru de care am vazut ca esti in stare.
Nu e nici o ironie... sa nu crezi ca sunt unul dintre cei care sparg foarte multi bani pe calatorii.. Daca urmaresti, nu prea comentez cu privire la hoteluri ca nu stau la hoteluri de 4 si 5 stele... standardul trebuie sa fie curat, cu baie proprie si sa fie ieftin... Ma duc intr-un loc sa-l vizitez, nu sa stau in hotel. E drept, am stat si in Hiltoane si Sheratoane si alte chestii de lux, dar asta in interes de serviciu sau pe puncte. Revenind, e greu sa fac raport calitate / pret hai sa nu luam chestii extreme dar intre Patong, Phuket, Thailanda si Kuta, Bali, Indonezia... pur si simplu sunt chestii extrem de diferite... a, da, pot sa spun unde e mai ieftin, dar rapoarte stiintifice calitate / pret nu am facut niciodata. In ambele locatii, am stat la hotel de 15 dolari pe noapte, Bali avea piscina, Phuket nu, in rest erau curate si ok. Preturi similare, exeperiente extrem de diferite. Phuket foarte comercial peste tot, Bali cum iesi din zona turistica, nu.

Despre Aruba, nu am fost, nici nu am studiat, nu am ce info sa dau, sorry.

#26
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Multumesc, DeathRipple. Studiez problema, si daca mai am nevoie de informatii punctuale, apelez cu placere la tine.

#27
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
atractiile in aruba nu sunt multe, in sensul ca nu ai ce sa vizitezi. chiar nu ai. intr-adevar, eagle beach este o plaja extraordinar de misto, foarte lata si lunga. nu am termen de comparatie, dar cre' ca topul care-o includea intre primele 10 din lume este unul destul de corect. ca posibilitati de distractie ai, pe langa scuba, snorkel, parasailing si altele pe care le gasesti in mai toate locatiile de acest gen, kiting - vantul bate non-stop si permite asa ceva, snuba - un fel de scuba foarte interesant, te las pe tine sa vezi pe net despre ce e vorba, submarin - cel mai mare de felul asta - si cam atata. evident, te poti da cu orice tip de vas cu panze - mie mi-a placut catamaranul - mult mai misto decat propulsiile motorizate. de plictisit nu te plictisesti, dar seara, daca nu te pasioneaza cazinourile sau shoppingu', nu prea ai ce face...

Edited by DeathRipple, 05 October 2007 - 09:27.


#28
tzopicata

tzopicata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005
salutare....pentru detinatiile astea exotice...exista variante de transport cu avionul mai ieftine,chiar daca sunt cu mai multe escale?sau last minute,nus,poate stiti voi vreo smecherie

#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttzopicata, on Oct 17 2007, 19:39, said:

salutare....pentru detinatiile astea exotice...exista variante de transport cu avionul mai ieftine,chiar daca sunt cu mai multe escale?sau last minute,nus,poate stiti voi vreo smecherie
Exista tot soiul de combinatii, depinde de ce destinatii vrei.

#30
tzopicata

tzopicata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005
pai daca ai stii ceva combinatii pentru rio sau sao paolo ar fi bine....spune tot ce stii,nu se stie cine o sa citeasca in viitor topicul asta,mersi anticipat

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttzopicata, on Oct 19 2007, 18:11, said:

pai daca ai stii ceva combinatii pentru rio sau sao paolo ar fi bine....spune tot ce stii,nu se stie cine o sa citeasca in viitor topicul asta,mersi anticipat
Ghinion, America de Sud nu se prea intrece in low cost airlines si oferte... In general, marile companii aeriene gen Air France, KLM, Lufthansa, trebuie verificat in momentul in care chiar pleci.

#32
pax

pax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2005

View Posttzopicata, on Oct 17 2007, 19:39, said:

...exista variante de transport cu avionul mai ieftine,chiar daca sunt cu mai multe escale?
exista. eu am ajuns in Malaezia (Kuala Lumpur) cu 300EUR one-way (dus intors era 500EUR) - cu Quatar Airlines - plecare din Istanbul.
La fel, o prietena a reusit sa faca o traiectorie Bangkok - Cluj tot cu ~300EUR (tot one-way) dar din multe bucati: Bangkok - Macao - Hong Kong - Londra - Cluj.
Mai jos de-atata m-as mira sa se poata.

Ideea e ca tre sa-ti faci temele pana prinzi ceva ok - adica trebuie sa muncesti pentru banii casticati (salvati). Incepi sa cauti cu 1-2 luni inainte de plecare, gasesti un zbor lung cat mai ieftin chiar daca nu te duce fix unde vrei tu.

Zi-ne si noua daca gasesti ceva pe placul portofelului :)


PS. Si pt America de Sud sunt companii ceva mai ieftine. De ex Paris - Caracas (dus-intors) 640? (cu AirEuropa) - asta la o prima incercare :)

Edited by pax, 18 November 2007 - 01:13.


#33
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Pana la urma a iesit Cancun pe post de BoraBora :)
Ideea ar fi ca vrem sa mergem in Belize si/sau Cuba din Cancun. Problema e ca trebuie viza. Imperator, daca esti, tu ai luat viza de Belize de la consulatul din Cancun? Trebuie si altceva in afara de bani? La fel, stiu ca exista un consulat cubanez, in Cancun...
O alta chestie... exista ferry din Cancun catre Cuba? (bani de avion nu prea avem)

#34
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsradu, on Nov 22 2007, 21:31, said:

Pana la urma a iesit Cancun pe post de BoraBora :)
Ideea ar fi ca vrem sa mergem in Belize si/sau Cuba din Cancun. Problema e ca trebuie viza. Imperator, daca esti, tu ai luat viza de Belize de la consulatul din Cancun? Trebuie si altceva in afara de bani? La fel, stiu ca exista un consulat cubanez, in Cancun...
O alta chestie... exista ferry din Cancun catre Cuba? (bani de avion nu prea avem)
1. Viza de Belize se ia din.... well.... Bucuresti !!! Exista un consulat belizean onorific care emite vize:
Teoretic nu ti-ar trebui viza, cetatenii UE nu au nevoie de viza, dar onorata noastra ambasada din Mexico City care acopera si Belize nu s-a chinuit inca sa scoata vizele pentru romani.
Address: Nr. 3 Str. Iancu Capitanul, Sector 2
Honorary Consul  
Mr. Ioan Curtean De Hondol  
  
Telephone:(401) 250-9290/ 635-1886  
Fax:(401) 642-6966
Daca nu mai exista consulatul asta (pe pagina MAE nu mai figureaza), poti sa-ti iei viza de la Chetumal (pe granita cu Belize):

Av. San Salvador No.566
Fraccionamiento Flamboyanes
C.P77020
Chetumal, Q.Roo,
Mexico  
Telephone:
00 (52-983) 83-31934
Cell - 00 9838361477  
Fax: 00 (52) 98331937
Email: [email protected]
Dar eu as schimba niste mailuri cu ministerul belizean de externe, poate te lamuresc ei:
http://www.mfa.gov.bz/

Consulatul belizean de la Bucuresti mi-au cerut mai intai mai multe documente decat vrea SUA + Canada + Australia impreuna, le-am spus ca sa ma scuteasca si pana la urma mi-a dat doar contra bani si pe cuvant de onoare ca nu raman in Belize - ha, ha.

Pentru Cuba, iei viza de la Ambasada Cubei la Bucuresti:



Ambasada Republicii Cuba în România

Cancelaria: (0040-1) București, Str. Mihai Eminescu Nr.44-48, et.2, ap.5, Sector 1
Telefon: (0040-21) 211.87.39; 211.87.95; 211.86.71 (Protocol)
Tel/Fax: (0040-21) 211.89.16
E-mail: [email protected]
Program de lucru: luni-vineri 9.00-17.00
Program de lucru cu publicul: marți și vineri: 9.00-12.00

Ambasador: E.S. Dl. Manuel Ismael Hermida MEDINA


Nu iti trebuie decat bani parca... suna-i si iti zic. Parca 20 dolari.

Nu exista vapoare care sa lege Cancunul (sau Mexicul) in general de Cuba. Singura solutie e cu avionul (Cubana de Aviacion sau Aero Caribe).

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsradu, on Nov 22 2007, 21:31, said:

Pana la urma a iesit Cancun pe post de BoraBora :)
Ideea ar fi ca vrem sa mergem in Belize si/sau Cuba din Cancun. Problema e ca trebuie viza. Imperator, daca esti, tu ai luat viza de Belize de la consulatul din Cancun? Trebuie si altceva in afara de bani? La fel, stiu ca exista un consulat cubanez, in Cancun...
O alta chestie... exista ferry din Cancun catre Cuba? (bani de avion nu prea avem)
Si inca ceva... nu sta in Cancun ! Du-te fie la Playa, fie in Isla Mujeres sau in Tulum.

#36
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Multumesc Imperator!

Cu Cuba e cam piperat avionul... ne-ar costa 600 USD Cancun - Havana si retur. Cred ca o sa ne rezumam la Guatemala si Belize.
O sa sun la consulat in Bucuresti, primul numar stiu ca era nealocat, l-am incercat zilele trecute. Problema e ca prietena mea nu locuieste in Romania, va trebui sa caute pe acolo consulatul asta obosit. Mai stii cati bani facea viza de Belize?

Ideea era sa plecam spre sud, sa dam o raita si prin Guatemala (Tikal) si apoi sa ne plictisim in Belize la soare, nisip si ape albastre, eventual intr-o casuta pe plaja... cum suna reclama din primul post :)

Ai putea sa recomanzi ceva prin Guatemala si Belize? Am inteles de Caye Caulker, dar altceva?  Eu mai am o tarsa privind transportul prin Guatemala... o sa mergem cu autobuzele probabil, ai idee cum sunt fata de alea mexicane? Stiu ca in Mexic cele 1st class sunt ireprosabile. Faza e ca n-as vrea sa raman fara bagaje, sa calatoresc cu gaini in brate sau alte astea...
Probleme la granita Mexic - Guatemala? Nu stiu daca ai fost in Guatemala, sorry daca te bombardez cu intrebari...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate