Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Polinezia franceză

- - - - -
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#1
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Ok, vad ca lumea umbla, nu gluma. Prin urmare poate voi, calatorii, puteti rezolva questul urmator:

Caut o insula cu plaje albe si ape limpezi, numai bune de snorkeling printre testoase, corali si pesti multicolori, cu casute linistite, din lemn si papa bun si ieftin. Cu oameni surazatori si naivi, care nu urmaresc doar sa te scuture de bani. Attached File  IMG_1159.JPG   1.47MB   854 downloads

Sugestii?

Bugetul ar fi pe la 2500 euro pentru 2 oameni pe 2 saptamani, cu tot cu biletul de avion, plecare din Europa. Evident ca mergem cu rucsacul in spate, pe cont propriu, NU all-inclusive, hotel, etc... Plecarea ar fi in primele luni ale lui 2008...

Maldivele sau Polinezia Franceza ies din ecuatie, costa bani. Ideal ar fi sa mai fie ceva de facut pe acolo, de explorat, nu doar plaja...
Seychelles m-am tot uitat, dar nu reusesc deloc sa ma inscriu in buget... e cam expensive.
Grenadinele (in Caraibe) ar fi o optiune, dar acolo nu prea e de backpackeri, desi Tobago Cays e seducator. Dar acolo e bine sa ai o barca, nu e cazul...

O optiune ar fi Cuba dar nu mi-e clar cu fac cu viza, cu cazarea pe acolo, sunt zvonuri contradictorii, nu mi-e clar daca merge backpackingul acolo, daca gasesc casute pe plaja, cum vreau eu.Attached File  DSCF0407.jpg   271.91K   753 downloads
Alta idee ar fi Lombok, langa Bali (unde am inteles ca nu plajele sunt punctul forte).
Mai sunt o gramada de insule in Thailanda, dar sunt atat de multe ca nu prea stiu unde sa merg, nu Phuket. Am gasit niste insule (Ko Similan) pe Google Earth dar e greu de stat pe acolo...

Pana acum am avut noroc cu cele 2 calatorii pe care le-am facut... am descoperit niste locuri minunate iar soarta a jucat un rol foarte mare, as fi putut trece pe langa ele daca...
As aminti asa: Mazunte in statul Oaxaca, Mexic (Playa Ventanilla) Attached File  DSCF0224.JPG   335.22K   872 downloads
Tulum, langa Cancun, Mexic (poza cu casuta)
Si, anu' asta, Perhentian in Malaezia. Am evitat ceva mai cunoscutele Redang si Tioman... nu stiu daca am facut bine, dar trebuia sa alegem asa ca am mers intr-un loc mai linistit, mai ales ca nu stim sa ne scufundam.

Acum incerc o abordare ceva mai diferita... desi sunt convins ca nimic nu poate inlocui senzatia pe care o ai descoperind un loc superb, pe neasteptate. Pare ca insusi Dumnezeu ti-a zambit, mucalit, de sub o fatza maslinie :)

#2
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Ce e cu poza a 3-a...te-ai prabusit cu avionul?  :coolspeak:

Edited by Hey23, 30 September 2007 - 21:44.


#3
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002
Bugetul este putin strans tinand cont ca un bilet de avion catre o destinatie exotica este in jur de 1000 EUR.

Eu ti-as fi recomandat Tailanda, dar daca nu vrei Phuket poti sa te duci in Krabi pentru ca in Koh Samui nu este de mers la inceputul anului (e vremea pe dos acolo) sau in Vietnam unde preturile sunt si mai mici cica (eu o sa fac un tur Vietnam-Cambodgia-Thailand la sfarsitul lui Jan '08). Daca poti ia-ti permis de diving, merita fiecare cent.

Insulele exotice gen Seychelles, Maldives si Mauritius sunt foarte scumpe si nu prea ai ce face in afara de stat cu burta la soara si diving / snorkeling. Nu degeaba sunt destinatii pentru luna de miere :)

Pentru Cuba viza se ia de la consulat in aceiasi zi in general. Zborul cand m-am interesat era in jur de 900 EUR via Madrid, costurile pe acolo sunt relativ mici, iar tara este super safe. Am un amic care a fost in luna de miere anul asta si s-a intors extaziat.

Edited by tim, 30 September 2007 - 22:21.


#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsradu, on Sep 30 2007, 22:18, said:

Ok, vad ca lumea umbla, nu gluma. Prin urmare poate voi, calatorii, puteti rezolva questul urmator:

Caut o insula cu plaje albe si ape limpezi, numai bune de snorkeling printre testoase, corali si pesti multicolori, cu casute linistite, din lemn si papa bun si ieftin. Cu oameni surazatori si naivi, care nu urmaresc doar sa te scuture de bani. Attachment IMG_1159.JPG

Sugestii?

Bugetul ar fi pe la 2500 euro pentru 2 oameni pe 2 saptamani, cu tot cu biletul de avion, plecare din Europa. Evident ca mergem cu rucsacul in spate, pe cont propriu, NU all-inclusive, hotel, etc... Plecarea ar fi in primele luni ale lui 2008...

Maldivele sau Polinezia Franceza ies din ecuatie, costa bani. Ideal ar fi sa mai fie ceva de facut pe acolo, de explorat, nu doar plaja...
Seychelles m-am tot uitat, dar nu reusesc deloc sa ma inscriu in buget... e cam expensive.
Grenadinele (in Caraibe) ar fi o optiune, dar acolo nu prea e de backpackeri, desi Tobago Cays e seducator. Dar acolo e bine sa ai o barca, nu e cazul...

O optiune ar fi Cuba dar nu mi-e clar cu fac cu viza, cu cazarea pe acolo, sunt zvonuri contradictorii, nu mi-e clar daca merge backpackingul acolo, daca gasesc casute pe plaja, cum vreau eu.Attachment DSCF0407.jpg
Alta idee ar fi Lombok, langa Bali (unde am inteles ca nu plajele sunt punctul forte).
Mai sunt o gramada de insule in Thailanda, dar sunt atat de multe ca nu prea stiu unde sa merg, nu Phuket. Am gasit niste insule (Ko Similan) pe Google Earth dar e greu de stat pe acolo...

Pana acum am avut noroc cu cele 2 calatorii pe care le-am facut... am descoperit niste locuri minunate iar soarta a jucat un rol foarte mare, as fi putut trece pe langa ele daca...
As aminti asa: Mazunte in statul Oaxaca, Mexic (Playa Ventanilla) Attachment DSCF0224.JPG
Tulum, langa Cancun, Mexic (poza cu casuta)
Si, anu' asta, Perhentian in Malaezia. Am evitat ceva mai cunoscutele Redang si Tioman... nu stiu daca am facut bine, dar trebuia sa alegem asa ca am mers intr-un loc mai linistit, mai ales ca nu stim sa ne scufundam.

Acum incerc o abordare ceva mai diferita... desi sunt convins ca nimic nu poate inlocui senzatia pe care o ai descoperind un loc superb, pe neasteptate. Pare ca insusi Dumnezeu ti-a zambit, mucalit, de sub o fatza maslinie :)


Cuba - nu prea am vazut casute pe plaja, sunt doar hoteluri pentru "turisti impachetati". Tara este super safe, se poate backpackui. Viza se da in aceeasi zi, nu sunt probleme, se poate sta in casa particular cu 20 - 25 dolari pe noapte.

Bali - Kuta poate fi un loc, sau putin mai la nord, in Legian, nu prea sunt case pe plaja, dar snorkeling si mai ales surfing se face la greu. Lombok e mai wild si zonele de snorkeling sunt mai spre Bali. Tulum - da, sunt casute pe plaja, da, exista plaja alba, mai putintel cu coralii, dar poti sa gasesti in zona, dar nu sunt straluciti. Casutele insa sunt pitoresti - desi nu au curent, apa curenta, etc. O alta alternativa - Caye Caulker in Belize (zbori pana la Cancun, de acolo autobuz pana in Belize City si de acolo salupa). Gasesti case pe plaja (oricum insulita are cam 500 metri latime), se poate snorkelui la greu, nu foarte departe se afla Blue Hole, una dintre cele mai frumoase locuri de diving din lume, intreaga insula este o plaja, e putintel cam scumpa comparativ cu Asia de Sud Est, dar te descurci. Viza se ia de la consulatul onorific de la Bucuresti sau consulatul de la Cancun.

Mai aproape si in mod clar mai ieftin este in Sinai, Egipt. Ai si plaja alba si o tona de pesti si casute pe plaja. Nu la Hurghada sau Sharm, dar putintel mai la nord de Sharm, in Nuweiba. Poti sa te stai si in Dahab, dar acolo e o statiune (sa-i zicem) mai zbuciumata - cu sex, drugs & rock'n'roll :). Coralii adevarati sunt insa la sud de Sharm, in coltul insulei, dar poti ajunge usor.

Mazunte este la Oceanul Pacific pe langa care trece un curent rece, nu sunt corali.

O alta alternativa mai spooky este insula Phi Phi din Thailanda, nu foarte departe de Phuket (nu e aia unde s-a filmat "The Beach", pe aia nu se inopteaza), dar n-am mai fost dupa tsunami, nu stiu exact ce s-a reconstrit si cum. Koh Samui nu prea are corali, in schmb are Full Moon Party.

Si am uitat... asta pentru ca nu am ajuns acolo... Filipine, insula Palawan, zona El Nido... tot ce-ti doresti, snorkeling, plaje albe, corali, un loc pitoresc si uitat de lume. Vrei ceva mai comercial, cu cluburi, baruri, corali and... probably the best beach in the world - tot in Filipine in Boracay.

Edited by me_and_myself, 01 October 2007 - 05:22.


#5
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
arunca un ochi aici http://forum.softped...t...t=0&start=0
bugetul iti va ajunge cu prisosinta.

#6
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Mai multe raspunsuri decat ma asteptam! :)
O mica precizare: nu tin mortis sa fie toate alea (corali + ...). Important e sa avem ce snoreklui pe acolo, ca la dive nu ne prea pricepem (d-aia nici n-am fost in Redang sau Tioman, in Malaezia). Ziceam de corali, asa... ca idee. Mai interesant ar fi sa gasim testoase :) si da, casute pe plaja (chiar si fara curent) ar fi bestial :)

Pana acum am dat asa: 600 euro/om (Paris - Cancun) respectiv 450 pounds/om (Londra - Kuala Lumpur)
Am dat recent niste cautari pe ebookers.com si am vazut ca biletele spre majoritatea destinatiilor sunt pana in 600 lire/om dus-intors, cu unele cazuri fericite in care ajung la 300-400 (Mumbai, Caraibe) sau 450 (Hong Kong, Singapore, KL). Pana in Seychelles e intr-adevar ceva mai scump din cate-mi aduc aminte. Plus ca acolo cazarea si papa sunt si ele scumpe.
Zona Phuket e ok, dar nu m-as duce chiar in Phuket, cum ziceam si inainte ci pe o insultiza din zona, unde as visa la ceva gen Perhentian... liniste, nisip si anemone cu Nemos :)...
Imperator, de ce zici ca Phi-Phi e spooky?? De la tsunami?
Eu recunosc ca am un fix cu Similan, am vazut-o din avion si parea foarte faina... am aflat ca e un parc national, nu se sta pe Ko Silmilan, doar cu barca => scump iara. Similan sunt la 100 km NW de Phuket. Mai la nord de astea vad ca sunt alte insulite faine, Surin...
Ma rog, sunt insulitze la kilogram pe acolo... asta era si ideea in care am scris topicul, o recomandare nu strica... ca si la Maldive, ude sunt multe atoluri dar nu toate la fel de faine...

La Filipine m-am gandit si eu, n-am apucat sa ma uit, iarasi multe-multe insulite. Dupa cum il descrii pe El Nino pare ca gasesc exact ce caut. Nu comercial si baruri... O sa ma uit la ce mi-ai zis, dar ai idee cat de greu e cu viza? (Stiu sa spuneai pe alt topic ca si tu esti interesat de Filipine)
  
Bali cred ca e un pic prea turistica, in schimb de Lombok am auzit numai lucruri bune, ca e mai wild, dar nu stiu daca plajele sunt chiar exceptionale. Alta duda ar fi Sulawesi, dar mai caut...

Cuba, la fel, m-am gandit ca ar fi fain dar nu mi-e foarte clar cum e cu turismul pe acolo, noi mergem cu rucsacii in spate, ne facem asa, o idee de traseu si apoi vedem noi. "Casa particular" e cam ca-n Vama la noi? N-ar fi foarte rau, doar sa fie plaja aproape...
Belize, nu cred (am fost alaturi, la Tulum) dar ideea cu Sinaiul poate fi nice... Totusi caut ceva mai exotic... in Sinai sau Zakinthos e mai usor de ajuns totusi.


La Tulum, Mazunte am fost si as reveni oricand... dar lumea e atat de mare, trebuie sa mai existe si alte perle... totul e sa stii unde sa le cauti!

Multzam!
Radu.

#7
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsradu, on Oct 1 2007, 17:17, said:

Mai multe raspunsuri decat ma asteptam! :)
O mica precizare: nu tin mortis sa fie toate alea (corali + ...). Important e sa avem ce snoreklui pe acolo, ca la dive nu ne prea pricepem (d-aia nici n-am fost in Redang sau Tioman, in Malaezia). Ziceam de corali, asa... ca idee. Mai interesant ar fi sa gasim testoase :) si da, casute pe plaja (chiar si fara curent) ar fi bestial :)

Pana acum am dat asa: 600 euro/om (Paris - Cancun) respectiv 450 pounds/om (Londra - Kuala Lumpur)
Am dat recent niste cautari pe ebookers.com si am vazut ca biletele spre majoritatea destinatiilor sunt pana in 600 lire/om dus-intors, cu unele cazuri fericite in care ajung la 300-400 (Mumbai, Caraibe) sau 450 (Hong Kong, Singapore, KL). Pana in Seychelles e intr-adevar ceva mai scump din cate-mi aduc aminte. Plus ca acolo cazarea si papa sunt si ele scumpe.
Zona Phuket e ok, dar nu m-as duce chiar in Phuket, cum ziceam si inainte ci pe o insultiza din zona, unde as visa la ceva gen Perhentian... liniste, nisip si anemone cu Nemos :)...
Imperator, de ce zici ca Phi-Phi e spooky?? De la tsunami?
Eu recunosc ca am un fix cu Similan, am vazut-o din avion si parea foarte faina... am aflat ca e un parc national, nu se sta pe Ko Silmilan, doar cu barca => scump iara. Similan sunt la 100 km NW de Phuket. Mai la nord de astea vad ca sunt alte insulite faine, Surin...
Ma rog, sunt insulitze la kilogram pe acolo... asta era si ideea in care am scris topicul, o recomandare nu strica... ca si la Maldive, ude sunt multe atoluri dar nu toate la fel de faine...

La Filipine m-am gandit si eu, n-am apucat sa ma uit, iarasi multe-multe insulite. Dupa cum il descrii pe El Nino pare ca gasesc exact ce caut. Nu comercial si baruri... O sa ma uit la ce mi-ai zis, dar ai idee cat de greu e cu viza? (Stiu sa spuneai pe alt topic ca si tu esti interesat de Filipine)
  
Bali cred ca e un pic prea turistica, in schimb de Lombok am auzit numai lucruri bune, ca e mai wild, dar nu stiu daca plajele sunt chiar exceptionale. Alta duda ar fi Sulawesi, dar mai caut...

Cuba, la fel, m-am gandit ca ar fi fain dar nu mi-e foarte clar cum e cu turismul pe acolo, noi mergem cu rucsacii in spate, ne facem asa, o idee de traseu si apoi vedem noi. "Casa particular" e cam ca-n Vama la noi? N-ar fi foarte rau, doar sa fie plaja aproape...
Belize, nu cred (am fost alaturi, la Tulum) dar ideea cu Sinaiul poate fi nice... Totusi caut ceva mai exotic... in Sinai sau Zakinthos e mai usor de ajuns totusi.
La Tulum, Mazunte am fost si as reveni oricand... dar lumea e atat de mare, trebuie sa mai existe si alte perle... totul e sa stii unde sa le cauti!

Multzam!
Radu.

Scurte raspunsuri:
Phi Phi inteleg ca a luat pe 2 carari dupa tsunami - o parte super lux si o parte foarte alternative - un soi de Goa.
Nu ai nevoie de viza de Filipine pentru 21 de zile, pentru mai mult, e usor sa-ti iei viza de la Ambasada Filipinelor la Bucuresti. Te duci si iti da.

Casa particular sunt in general in orase turistice - gen Havana,. Trinidad, Santiago, etc. Sunt in general case in conditii extrem de bune - in Havana am stat intr-o casa coloniala ca un muzeu, in Remedios intr-o casa destul de moderna, iar in Trinidad in camera buna cum ai sta pe la noi la tara, dar nu la agroturism.

Havana este la mare, dar plaja nu e ceva senzational, langa Trinidad este Playa Ancon la vreo 10 km, poti ajunge linistit cu bicicleta.

Nu am fost in Lombok, am fost in Bali, Java si Flores, aparent plajele sunt ok, dar majoritatea localnicilor sunt musulmani, multi dintre ei uitandu-se cam chioras la turistii straini (spre deosebire de Java). Sulawesi nu am auzit nimic despre plaja, mai mult de obiceiurile celor de acolo.

#8
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postsradu, on Oct 1 2007, 17:17, said:

Mai multe raspunsuri decat ma asteptam! :)
O mica precizare: nu tin mortis sa fie toate alea (corali + ...). Important e sa avem ce snoreklui pe acolo, ca la dive nu ne prea pricepem (d-aia nici n-am fost in Redang sau Tioman, in Malaezia). Ziceam de corali, asa... ca idee. Mai interesant ar fi sa gasim testoase :) si da, casute pe plaja (chiar si fara curent) ar fi bestial :)

Pana acum am dat asa: 600 euro/om (Paris - Cancun) respectiv 450 pounds/om (Londra - Kuala Lumpur)
Am dat recent niste cautari pe ebookers.com si am vazut ca biletele spre majoritatea destinatiilor sunt pana in 600 lire/om dus-intors, cu unele cazuri fericite in care ajung la 300-400 (Mumbai, Caraibe) sau 450 (Hong Kong, Singapore, KL). Pana in Seychelles e intr-adevar ceva mai scump din cate-mi aduc aminte. Plus ca acolo cazarea si papa sunt si ele scumpe.
Zona Phuket e ok, dar nu m-as duce chiar in Phuket, cum ziceam si inainte ci pe o insultiza din zona, unde as visa la ceva gen Perhentian... liniste, nisip si anemone cu Nemos :)...
Imperator, de ce zici ca Phi-Phi e spooky?? De la tsunami?
Eu recunosc ca am un fix cu Similan, am vazut-o din avion si parea foarte faina... am aflat ca e un parc national, nu se sta pe Ko Silmilan, doar cu barca => scump iara. Similan sunt la 100 km NW de Phuket. Mai la nord de astea vad ca sunt alte insulite faine, Surin...
Ma rog, sunt insulitze la kilogram pe acolo... asta era si ideea in care am scris topicul, o recomandare nu strica... ca si la Maldive, ude sunt multe atoluri dar nu toate la fel de faine...

La Filipine m-am gandit si eu, n-am apucat sa ma uit, iarasi multe-multe insulite. Dupa cum il descrii pe El Nino pare ca gasesc exact ce caut. Nu comercial si baruri... O sa ma uit la ce mi-ai zis, dar ai idee cat de greu e cu viza? (Stiu sa spuneai pe alt topic ca si tu esti interesat de Filipine)
  
Bali cred ca e un pic prea turistica, in schimb de Lombok am auzit numai lucruri bune, ca e mai wild, dar nu stiu daca plajele sunt chiar exceptionale. Alta duda ar fi Sulawesi, dar mai caut...

Cuba, la fel, m-am gandit ca ar fi fain dar nu mi-e foarte clar cum e cu turismul pe acolo, noi mergem cu rucsacii in spate, ne facem asa, o idee de traseu si apoi vedem noi. "Casa particular" e cam ca-n Vama la noi? N-ar fi foarte rau, doar sa fie plaja aproape...
Belize, nu cred (am fost alaturi, la Tulum) dar ideea cu Sinaiul poate fi nice... Totusi caut ceva mai exotic... in Sinai sau Zakinthos e mai usor de ajuns totusi.
La Tulum, Mazunte am fost si as reveni oricand... dar lumea e atat de mare, trebuie sa mai existe si alte perle... totul e sa stii unde sa le cauti!

Multzam!
Radu.



Salutare
Daca Perhentian ti-a lasat o impresie deosebita, de ce sa nu vii tot in Malaezia ?
Eu momentan sunt in tara, dar in 10 zile sunt inapoi in KL cu serviciul, anul asta am stat 9 luni in Malaezia. Si la cat de primitori sunt oamenii si cat de splendida e tara, o sa ii fac toata viata reclama.  :thumbup:  Plus ca insulele din Malaezia sunt mai putin cunoscute decat cele din Thailanda, unde se opresc majoritatea sa isi faca vacanta.
Nu am avut timp pana acum sa ma duc pe insule, prima data o sa o fac pe 13 octombrie cand ma duc pentru 3 zile la Langkawi. E cea  mai cunoscuta si mai mare statiune a lor, departe de a avea cele mai frumoase plaje, mult sub cele de pe coasta de est (Perhentian, Tioman, Redang), dar am ales-o pentru ca pe coasta de vest vremea e inca ok in perioada asta a anului, in est musonul poate sa iti strice vacanta, e riscant sa te duci acolo. Dar Langkawi nu e ce cauti tu.

Iti recomand site-ul asta:

http://www.malaysia-islands.com

daca te hotarasti sa revii in Malaezia. Descrieri complete de insule, plaje, puncte de snorkeling, diving, acomodare etc.

Din convorbirile cu localnici, cele 3 Perhentian, Tioman, Redang sunt uluitoare. Plus Rawa. Care cred ca se apropie si cel mai mult de ceea ce cauti tu: secluded, nisipuri fine, ape de turcoaz, casute pe plaja fara curent, basic, viata de Robinson Crusoe , este exact descrierea ta.

Pentru corali, vietati marine, testoase si alte din astea exista o insula exclusivista in Malaezia, Sipadan ii zice. Cand Jean Jacques Cousteau a vazut-o prima data a zis ca e egala lu Galapagos.

Toata discutia e valabila incepand cu sfarsitul lunii februarie, inceput de martie. Pana atunci din cauza musonului nu e indicat sa calci pe aici, nu esti "in sezon".

La alte intrebari ale tale:
1. Phi-Phi a fost refacuta dupa tsunami. Dar nu se inopteaza pe ea, doar se viziteaza.
2. In Filipine din cate stiu eu, nu iti trebuie viza, la fel ca in Malaezia. Dar in Filipine e vorba de 21 de zile fara viza, in Malaezia 90. Boracay e ultra-cunoscuta, Palawan e mai de inceput de lume. In zona, Filipine e vazuta ca o tara de risc, incomparabil mai periculoasa decat Malaezia.

... asa ca recomandarea mea e: "Visit Malaysia / The essence of Asia"   :rolleyes:

#9
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Thanks... atunci Cuba poate fi o destinatie interesanta dar nu pentru ce caut eu acum...

Parca totusi Asia e mai potrivita (si mai ieftina), sunt mai multe variante acolo (Thailanda, Indonezia, Filipine)... Plus ca in primavara si vremea va fi buna de mers pe acolo. Legat de viza pentru Filipine, am citit si eu pe site-ul MAE, e usor. Totusi vad ca zic cate ceva de siguranta si criminalitate, plus faza cu spaga la politisti... pare mai putin safe si civilizata ca Malaezia. Poate ne dai mai multe detalii dupa ce revii de acolo, Imperator.
Deocamdata mai caut inca Paradisul... chiar, niste surse bune de informatii pe web unde ar fi? Cand am fost in Malaezia majoritatea informatiilor le-am strans de pe wikitravel, dar ulterior am constatat ca am avut noroc, Malaezia e una din destinatiile cele mai bine documnetate acolo, gasesti tot ce ai nevoie. Alta sursa a mea e Google Earth, unde poti vedea pozele puse in Panoramio (sigur, sperand ca le-au plasat corect :)) si alte informatii...
Parca m-ar tenta si o revenire in Malaezia si sa mergem in Borneo, la cimpanzei si Sipadan... din pacate nici acolo nu se poate innopta. Trebuie sa mai caut...
Legat de Malaezia, am aceeasi parere Varule! :) Oamenii sunt minunati, asa e! Si locurile. Cu Langkawi asa e, nu e ceea ce caut. Tioman (in est) ma tenta destul de mult, din pacate n-am avut timp sa ajung acolo (am pierdut 3 zile in Penang, am ars-o cam aiurea pe acolo) plus o mica aventura neprevazuta care ne-a modificat planurile la final. Apropo de asta, jos palaria fata de malaezieni! Prietena mea s-a taiat intr-o scoica (destul de nashpa, langa genunchi, s-a lasat cu pansament serios si carje!) si nu pot sa le multumesc suficient celor de acolo, cum au sarit sa ne ajute, sa ne duca la spital, etc,etc,etc... Pentru mine a fost incredibil, ne-ar fi putut tapa de bani la greu... dar toti au fost super-corecti (pana si soferii de taxi) cei la care am stat, barcagiul, surorile medicale, absolut toti. Sa nu mai zic de spital, cum arata! Si cat de curat si corect s-au purtat toti (spaga??!!! i-as fi jignit profund cu asa ceva)... Malaezia e cu 1000 de ani in fata Romaniei, in multe privinte. Desi nu au mai multi bani ca noi. Doar sunt altfel educati. E o revelatie...

Cu musonul, noi am fost in prima saptamana din Martie si am fost cam stresat ca prindem un pui de muson dar a fost perfect! Si cand am plecat din Perhentian incepuse sezonul, veneau barcile pline de turisti! Deci am avut cam noroc... poate o saptamana mai tarziu si nu mai aveam noroc de plaje doar pentru noi si inca 2-3 ametiti pe acolo...

Nu vad nimic rau intr-o revenire in Malaezia, chiar dimpotriva,  si eu o recomand cu caldura! Doar ca... lumea e atat de mare... si noi avem atat de putin timp!!  

Tocmai am vazut o poza din Similan si m-a lasat lat! Ufff... asa ceva caut :)

Edited by sradu, 01 October 2007 - 22:58.


#10
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
si eu iti recomand Cuba
Tocmai am revenit de acolo si pot sa spun ca exista multe posibilitati, inclusivi pt backpacking.

E f securitar, oamenii sunt primitori dar destul de saraci si multi vor "regalos" de la straini.

Sigur gasesti si ce vrei tu (case de paie pe plaja) insa la ei sunt destul de populare campingurile la casute (stil casele de piatra studentesti din Costinesti) si sunt EXTREM de ieftine. In astfel de campinguri isi fac vacantele cubanezii si avem 4 langa resortul; unde am stat. Pt localnici costa cam 4$ pe noapte sa stai in astfel de casute.
Daca vrei mai multe detalii iti mai dau.

#11
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Bora bora low cost ar fi cam așa: te crezi jmeker că ai internet, postezi de te ia dracii până afli că nimeni nu e interesat de bora-bora ta, bei o bere, bei o vișinată, bei o votcă... și te-apucă bora, inevitabil.
Și urmează Bora-bora, da repede, că se stă la coadă la topicul despre cât de ieftin pot să mă dau pretin cu țunamul!

N-am văzut niciun oligarh postând pe forumul ăsta poze sau măcar impresii din paradis, semn că nu e forumist, ci doar oligarh...

Pentru românii care încă se mai întreabă de ce nu vine nimeni, adică oameni răi măsurabili în euro, în românia, am o singură întrebare: de ce toți fanarioții internați, cu merite recunoscute de DNA și contestate la un pokeraș de CSM își dau mangoții prin alte părți ale globului? Ca să se mire proștii!

#12
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Rautacios, dar la obiect!  :lol:

Ca sa fiu si eu partial tot off topic: cum spuneam si pe alte topicuri - dati fratilor drumul la informatii concrete, palpabile, descrieri, poze, preturi, raporturi pret/calitate, etc. Pana si Calistrat Hogas saracul dadea mai multe informatii utile...
Chiar era interesant pentru mine topicul prin detaliile pe care le asteptam sa curga. Si astept in continuare.

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
sunt prea putini cei care dau cifre concrete...cre' ca se tem sa nu fie catalogati in vreun fel.

am fost in aruba recent. intereseaza pe careva?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeathRipple, on Oct 4 2007, 15:05, said:

sunt prea putini cei care dau cifre concrete...cre' ca se tem sa nu fie catalogati in vreun fel.

am fost in aruba recent. intereseaza pe careva?

Pe mine !

#15
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
DeathRipple, in calitate de moderator, a trebui sa stii mai bine. Poate nu intereseaza acum, (desi cineva mai sus deja m-a si contrazis) dar sigur va exista cineva in viitor care va fi interesat.
Urmare, varsa tot!  ;)

In particular, am inteles ca gasesti camere in locatii foarte bune si la 100 USD pe noapte (ex Paradera Park Apartments din Aruba). Numai ca nu le gasesti la agentii romanesti. Presupunand ca ar tenta pe cineva sa faca rezervare direct pe net acolo cu avans, cat ar fi avionul de persoana pana acolo (si taxe de aeroporturi) si cu ce escale? Iar de locatia care ziceam mai sus, stii ceva?
Multumesc anticipat.

Edited by me_and_myself, 18 November 2007 - 18:58.


#16
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
nu stiu sincer ce tot ii dati cu moderatoru' asta. 2 probleme:
1. moderatorul n-are voie sa aiba opinii?
2. n-am nici un drept in plus pe aceasta arie, eu sunt moderator eventual la PHP.

xwh, zi-mi exact ce vrei sa stii...preturi, avion, transport, clima, servicii, plaja...

#17
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View Posttim, on Sep 30 2007, 23:20, said:

Pentru Cuba viza se ia de la consulat in aceiasi zi in general. Zborul cand m-am interesat era in jur de 900 EUR via Madrid, costurile pe acolo sunt relativ mici, iar tara este super safe. Am un amic care a fost in luna de miere anul asta si s-a intors extaziat.

  In CUBA ??? in LUNA DE MIERE  :ciocan: ...cu nevasta???
Bre, acolo nu se merge in luna de miere ... acolo mergi cu 2-3 amici, si-ti satisfaci nevoile sexulae ...tragi orgii in grupuri de 10 :D, f**i tot ce prinzi (si crede-ma prinzi mult si bine) tragi marijuana, te culci si dimineata o iei de la-nceput.Doar buzunarul si fizicu' sa te tina.
Preturile nu sunt mici defel = sunt mici ptr. cubanezi (care castiga 100$/luna)= nu ptr turisti, europeni, oameni de afaceri etc. Nu, nu ...noi avem preturi speciale, cu bani speciali :D.

Tu de ce crezi ca, CUBA, e catalogata drept bordelul Americii?? Ca sa mergi cu nevasta in luna de miere ?? :lol: :lol:

#18
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

View Posthyp3rion, on Oct 4 2007, 17:20, said:

Tu de ce crezi ca, CUBA, e catalogata drept bordelul Americii?? Ca sa mergi cu nevasta in luna de miere ?? :lol: :lol:
In SUA nu ai cum sa cumperi un bilet de avion pentru Cuba, doar daca te duci in alta tara.. si atunci pentru turism sexual te duci in alte destinatii de top gen Tailanda, Brazilia, Costa Rica, Cehia, Rusia, iar orgia in 10 nu este neaparat primul lucru pe lista mea cind ma duc intr-o tara noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate