Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Review Samsung 2232BW

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
buattila

buattila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.12.2006
L-am primit si eu si dupa cateva teste la 1 din ele am gasit un pixel mort . Nu e foarte mare problema ca nu deranjeaza chiar deloc insa vreau sa stiu daca este ,, o boala contagioasa ''.

#20
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postbuattila, on Oct 4 2007, 08:22, said:

L-am primit si eu si dupa cateva teste la 1 din ele am gasit un pixel mort . Nu e foarte mare problema ca nu deranjeaza chiar deloc insa vreau sa stiu daca este ,, o boala contagioasa ''.
timpul iti va raspunde...poate sa mai apara pixeli morti sau sa ramna decat acela...

#21
Radiliquid

Radiliquid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 02.10.2007
l-am luat si eu astazi de la intend.wow!! monitorul e super.pana acum nu i-am gasit nici un defect.sunt foarte multumit de el.

#22
Sir Alex Ice

Sir Alex Ice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.12.2006
Monitorul chiar e misto, e printre planurile mele de sarbatori. Pe pccenter.ro vedeti magazine il pot aduce la comanda, pentru ca mai sunt niste 2232BW in stoc.
Intai incercati la Emag, au promotie pe el si e doar 1099RON. Daca nu treceti la PCGarage.ro si se rezolva, ca au ei de unde sa il cumpere.

#23
z1g1

z1g1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2007

View PostSir Alex Ice, on Oct 30 2007, 21:53, said:

Monitorul chiar e misto, e printre planurile mele de sarbatori. Pe pccenter.ro vedeti magazine il pot aduce la comanda, pentru ca mai sunt niste 2232BW in stoc.
Intai incercati la Emag, au promotie pe el si e doar 1099RON. Daca nu treceti la PCGarage.ro si se rezolva, ca au ei de unde sa il cumpere.


Lume, mi-am luat si eu Samsung 2232BW, de la emag, insa vreau sa zic ca am fost mai mult decat dezamagit de cum mi-au tratat comanda. Eu sunt din Cj, am facut comanda vineri in 26 oct la amiaza ... si desi mi-au zis in mailul de confirmare a primirii comenzii ca ma suna in cel mai scurt timp consultantul ce mi-a fost repartizat sa se ocupe de comanda mea, nici luni la ora 13:00 nu ma contactat nimeni ... si tot eu a trebuit sa ma agit pt monitor, ca sa'mi trimita factura proforma, ca sa pot autoriza plata prin transfer bancar( facusem comanda pe firma). Am sunat luni, am cerut sa vb cu consultantul alocat ... avea linia ocupata si a zis duduia de la tel ca ii lasa mesaj sa ma sune cand revine ... A venit si ziua de marti, cand tot eu am trebuit sa sun si cumva cumva am reusit sa vb cu " consultantul ", si mi-a trimis cumva pe mail factura proforma, am autorizat plata, le-am trimis factura prin fax, factura care a ajuns in alt departament decat cel in care se afla consultantul (din cauza faptului ca la nr. de fax indicat pe proforma, existau probleme tehnice) si acum asteptam sa imi confirme ca le-a intrat plata... Puteam sa astept inca o sapt, ca tot asteptand ramaneam ... pt ca din nushtiu ce motive ( comoditate presupun), consultantul meu nu sa 'gandit' sa intrebe in celalalt departament daca nu au primit un ordin de plata prin fax, iar aia nici atat nu s-au gandit ca au primit un OP care nu fusese trimis spre dep.lor...
In fine, am dat vreo 2-3 mailuri, sa vad ce e cu OP-ul trimis de mine, acesta a fost gasit ... si mi sa zis ca au facut pachetul si l-au dat la firma de curierat sa-l aduca ... si ca ajunge miercuri... Miercuri am stat si'am asteptat sa ma sune curierul, si abia joi la ora 16 am primit monitorul , dupa ce am sunat eu iarasi sa vad ce sa intamplat, de ce nu mai ajunge ?!? Intrasem la banuieli deja ... monitorul era platit, a fost incredintat unui curier, si asta o fi disparut cu el ...
Asa ca, dupa 6 zile de la comanda, dupa o gramada de tel si nervi ... am ajuns sa ma pot bucura de un Samsung 2232BW ...
Am scris treburile astea pt ca toata lumea lauda emag-u ca's prompti si livreaza repede ... Uite ca nu intotdeauna e asa, poate am fost eu ghinionist, dar comanda mea a fost tratata cu minimum de seriozitate, si am fost foarte dezamagit, si nu sa justificat timpul de asteptare pt diferenta de 60 ron cat era daca luam monitorul de la o firma din Cj, care-l avea pe stoc in ziua si toata sapt urmatoare cat am asteptat sa il primesc :-s Altadata nu o sa mai fac asa! Or fi ei prompti la comenzi, dar la onorarea celor care se livreaza direct din magazin, din Buc... Pot sa mai zic ca am ales sa comand de la ei, si pt ca mai luasem o camera foto de la ei, prin primavara, tot comanda on-line si livrare prin curier, insa am primit-o dupa 2 zile, nu dupa o saptamana :o :o

Asta e acum. Despre monitor, pot sa zic ca arata f bine ca si design, parca as avea pe birou un TV ... trecerea de la CRT-ul de 17" la LCD-u de 22" inca e dificila pt ca am o gramada de spatiu in fatza ;;) Monitorul nu are pixeli morti, sau inca nu am observat, insa are blacklight bleeding evident, in partea de sus a display-ului, cand te uiti la imagini negre, insa nu e deranjant, si abia observabil. Inca nu am reusit sa ii setez calumea culorile, ca n-am avut rabdare aseara, iar acum sunt la munca ... dar in weekend il fac sa mearga brici :P Am jucat Counter pe el, si pot sa zic ca se vede excelent, insa inca nu m-am obisnuit cu marimea ecranului .... e enorm ( rez. monitorului e setata la rez nativa 1680 x 1050) iar in cs cea mai mica rez posibila 1920x1280 , si tot am impresia ca vad dublu de multi teroristi decat vedeam pe crt'ul de 17 :P Chiar si filmele se vad super, insa acum vreau sa pun mana pe ceva film in format HD sa vad cum il arata ...

In concluzie, sunt multumit de alegerea facuta si sper sa n-am probleme cu el.

#24
adion

adion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2004
Am si eu monitorul de ceva vreme dar la mine filmele se vad neclar (culoarea nu ramane cea originala din film mai apar mici nuante invecinate si daca te uiti atent au forme dreptiunghiulare), pe vechiul monitor crt se vede lacrima iar pe Samsung se vede putin mai prost ce pot sa-i mai fac? Am bagate codecurile si softul necesar , ce sa mai setez la el ?
   Inca o intrebare : Vreau o rezolutie mai mica(adica scrisul si etc mai mare)  dar sa fie clar tot de pe ecran ,degeaba pun una "oficiala" din placa video ca se vede aiurea, stie careva vreo "smecherie" ?

#25
adion

adion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2004
A-si dori totusi un raspuns ...daca se poate...

#26
latze

latze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2005

View Postadion, on Nov 6 2007, 10:59, said:

Am si eu monitorul de ceva vreme dar la mine filmele se vad neclar (culoarea nu ramane cea originala din film mai apar mici nuante invecinate si daca te uiti atent au forme dreptiunghiulare), pe vechiul monitor crt se vede lacrima iar pe Samsung se vede putin mai prost ce pot sa-i mai fac? Am bagate codecurile si softul necesar , ce sa mai setez la el ?
   Inca o intrebare : Vreau o rezolutie mai mica(adica scrisul si etc mai mare)  dar sa fie clar tot de pe ecran ,degeaba pun una "oficiala" din placa video ca se vede aiurea, stie careva vreo "smecherie" ?


Ce placa video ai ? Raportul dintre width si height la rezolutie tb. sa fie 1.6 deci poti de exemplu sa pui 1280x800 ( rezolutie suportata de nvidia de exemplu )

#27
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Eu ma intreb cum o sa se comporte monitoru asta astasat un o placa video FX5200 128mb/128 biti.
A incercat cineva configuratia asta ? merci.

#28
Pisboy

Pisboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.02.2007

View Postlatze, on Nov 14 2007, 14:07, said:

Ce placa video ai ? Raportul dintre width si height la rezolutie tb. sa fie 1.6 deci poti de exemplu sa pui 1280x800 ( rezolutie suportata de nvidia de exemplu )
Am si eu fratele mai mic de 20.
Daca il conectezi pe cablu DVi nu poti selecta reolutia de 1280x800.Driveru de la Nvidia citeste cumva din specificatiile monitorului.Singura rezolutie wide klumea e cea nativa,dar care pt monitoru de 20 e cam obositoare.
Daca il gabi pe cablu VGA te lasa sa setezi rezolutia de 1280x800 dar se fac culorile un pic dublate si e de toata jena.nu il poti folosi astfel.
Eu sunt cam dezamagit din privinta asta.
Si la mine a venit cu un pixel blocat,dar nu ma deranjeaza.
Totusi parca parca plang dupa vechiul CRT de 19 Flat LG.
Inca un - este panelul care nu e lucios si parca ii lipseste acel efect de sticla si stalucire.Spun asta pt ca la servici am un monitor wide Prestigio si parca ala straluceste altfel.
Poate mai bine alegeam un Horizon 2005 SW.
In jocuri se vede f bine.Doar un pic are parca un efect de blur la obiectele indepartate care se misca repede (insesizabil) dar se observa de la un CRT la un LCD.
In filme o ok.Totusi parca daca te misti in alt unghi se cam schimb nuantele de culori destul de usor.
Un alt minus pt mine e culoarea negra care nu e neagra.La CRT negru era negru,nu negru albiu.

#29
fireinstigator

fireinstigator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.09.2007

View PostPisboy, on Nov 14 2007, 21:48, said:

Am si eu fratele mai mic de 20.
Daca il conectezi pe cablu DVi nu poti selecta reolutia de 1280x800.Driveru de la Nvidia citeste cumva din specificatiile monitorului.Singura rezolutie wide klumea e cea nativa,dar care pt monitoru de 20 e cam obositoare.
Daca il gabi pe cablu VGA te lasa sa setezi rezolutia de 1280x800 dar se fac culorile un pic dublate si e de toata jena.nu il poti folosi astfel.
Eu sunt cam dezamagit din privinta asta.
Si la mine a venit cu un pixel blocat,dar nu ma deranjeaza.
Totusi parca parca plang dupa vechiul CRT de 19 Flat LG.
Inca un - este panelul care nu e lucios si parca ii lipseste acel efect de sticla si stalucire.Spun asta pt ca la servici am un monitor wide Prestigio si parca ala straluceste altfel.
Poate mai bine alegeam un Horizon 2005 SW.
In jocuri se vede f bine.Doar un pic are parca un efect de blur la obiectele indepartate care se misca repede (insesizabil) dar se observa de la un CRT la un LCD.
In filme o ok.Totusi parca daca te misti in alt unghi se cam schimb nuantele de culori destul de usor.
Un alt minus pt mine e culoarea negra care nu e neagra.La CRT negru era negru,nu negru albiu.
" totusi ' ...ce placa video folosesti ?

#30
rin.andrei.flo

rin.andrei.flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2007

View Postlenzexe, on Oct 3 2007, 21:06, said:

tastatura si doza de bere :) (berea mea preferata) sunt edificatoare..pt marime
...vroiam sa vad alaturi unul de 17 ca sa-mi dau seama la ce tre sa ma astept

..pun eu o poza cu o comparatie 17" 22"Attachment 2419.jpg

si laptop Attachment 1555.jpg

nu te supara am citit la detali pe site0uri ca are o grosime de 210mm e adevarat?cat este in realitate?cunoaste cineva pe careva care vinde un 2232bw,ca vreau sa imi dau 740bf de la samsung + diferenta pentru un 2232bw?

#31
GreenBlue

GreenBlue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2007
Mi`am luat de curand un 2232bw...e FORMIDABIL , nu regret alegerea facuta chiar daca am dat niste bani in plus...da, adevarat e ca are un pic de bleeding sus dar se trece cu vederea , filmele se vad excelent , HDTV-u e incredibil , cu cat stai mai aproape de monitor cu atat se observa diferenta de stralucire sus/jos , adica sus intunecat jos mai bright...daca te departezi dispare , probabil se intampla asta din cauza ca monitorul e cam mare si nu prinzi unghiu` de vizualizare cum trebuie.
Pot sa spun ca a schimbat totalmente camera , wow ... atentie pt cei care`l cumpara : nu`i puneti piciorusul cu monitorul rasturnat , lasati monitorul in polisterenu` pt transport si cand ii puneti piciorusu` miscati`l dreapta-stanga sus-jos ca intra un pic mai greu din cauza cauciucului pe care il are monitorul la suport. Nu il stergeti cu subs chimice , Doar cu apa , va da la el o panza f fina cu care sa il stergeti. Pt cine dispune de fonduri : nu stati pe ganduri si pt cine nu dispune : strangeti some cash :D

#32
z1g1

z1g1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2007

View Postclaus_S, on Nov 14 2007, 14:34, said:

Eu ma intreb cum o sa se comporte monitoru asta astasat un o placa video FX5200 128mb/128 biti.
A incercat cineva configuratia asta ? merci.

Nustiu daca mai esti interesat de raspunsul la intrebarea asta, insa pot sa-ti zic ca eu din noiembrie anu' trecut folosesc monitoru' asta cu o placa FX5500 la 256 MB/128 biti ... si nu am nici o problema cu el: merge perfect pe rezolutia nativa, in jocuri ( doar counter strike ma joc, pt ca nu am timp de altceva si nici nu mai am rabdarea de alte jocuri ) merge super ( spatiu cat incape, numai ' skill ' sa ai ca monitoru' te'ajuta ENORM :P ).
La filme cum am zis in postu' de mai sus, se observa blacklight bleeding, sus si jos, pe dungile negre de la film ... insa daca folosesti BSPlayer, si ii dai sa-ti arate filmu cu raportu' wide [16:9]- ( apasand Shitf + 2 ) si apoi il pui sa se vada pe tot ecranu ( apasand tasta "O" (nu zero ) ...) nu se mai observa deloc blacklight bleeding-u ( E adevarat, acuma pretentiosii or sa'mi sara'n cap zicand ca de ce sa ma uit asa, ca se vede filmu intins, si unele zone nu se mai vad din film ( cum ar fi capetele din stanga si dreapta + o portiune de sus si de jos ), insa pe mine chiar nu ma deranjeaza treaba asta, pt ca oricum mare lucru nu ai ce vedea acolo .... DAR e mult mai important sa vezi imaginea mare ( cat 22" , nu? ) ca doar de'aia ti-ai luat monitor de 22" ...
In fine, astea sunt preferintele MELE, fiecare face cum crede ....
Sper sa te fi ajutat ... Salut!

#33
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View Postz1g1, on Jan 26 2008, 13:04, said:

Nustiu daca mai esti interesat de raspunsul la intrebarea asta, insa pot sa-ti zic ca eu din noiembrie anu' trecut folosesc monitoru' asta cu o placa FX5500 la 256 MB/128 biti ... si nu am nici o problema cu el: merge perfect pe rezolutia nativa, in jocuri ( doar counter strike ma joc, pt ca nu am timp de altceva si nici nu mai am rabdarea de alte jocuri ) merge super ( spatiu cat incape, numai ' skill ' sa ai ca monitoru' te'ajuta ENORM :P ).
La filme cum am zis in postu' de mai sus, se observa blacklight bleeding, sus si jos, pe dungile negre de la film ... insa daca folosesti BSPlayer, si ii dai sa-ti arate filmu cu raportu' wide [16:9]- ( apasand Shitf + 2 ) si apoi il pui sa se vada pe tot ecranu ( apasand tasta "O" (nu zero ) ...) nu se mai observa deloc blacklight bleeding-u ( E adevarat, acuma pretentiosii or sa'mi sara'n cap zicand ca de ce sa ma uit asa, ca se vede filmu intins, si unele zone nu se mai vad din film ( cum ar fi capetele din stanga si dreapta + o portiune de sus si de jos ), insa pe mine chiar nu ma deranjeaza treaba asta, pt ca oricum mare lucru nu ai ce vedea acolo .... DAR e mult mai important sa vezi imaginea mare ( cat 22" , nu? ) ca doar de'aia ti-ai luat monitor de 22" ...
In fine, astea sunt preferintele MELE, fiecare face cum crede ....
Sper sa te fi ajutat ... Salut!
Merci de raspuns . Inca adun bani pentru el. Este in wishlistul meu dar nu este si in lista de prioritati a familiei.

#34
coxatu

coxatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.11.2007
nu sunteti nemultumiti de 2ms GTG??? eu observ la anumite site-uri cand dau scrol rapid sus jos ca nu face fata la fel de bine ca un CRT...

si inca o chestiune care ar fi diferenta dintre acest monitor si spre ex un ASUS de 22 wide care are 5ms(not GTG)?

#35
coxatu

coxatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.11.2007
ii rog pe cei care detin acest monitor sa raspunda

#36
z1g1

z1g1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2007

View Postcoxatu, on Jan 26 2008, 14:06, said:

nu sunteti nemultumiti de 2ms GTG??? eu observ la anumite site-uri cand dau scrol rapid sus jos ca nu face fata la fel de bine ca un CRT...

si inca o chestiune care ar fi diferenta dintre acest monitor si spre ex un ASUS de 22 wide care are 5ms(not GTG)?

Eu nu am observat chestia asta la al meu ... merge foarte bine, in orice fac cu el ... doar cum am zis mai sus, putin blacklight bleeding are. Cat despre treaba cu GTG ala, ... so explicat prin alte posturi pe'aici pe forum, eu nu-mi mai amintesc exact ce si cum inseamna, dar daca citesti ... sigur gasesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate