Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Idei de afaceri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
782 replies to this topic

#73
dholban

dholban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.05.2005

View Postgollum, on Feb 10 2006, 15:58, said:

@ghiuner esti profesor :). Ce naiba tiparesti pe GTO-ul ala? De cati bani dispui pt 50x70?

A

Se pot tipari multe cu GTO-ul ala si cu alte masini mici.
Chiar credeti ca va baga cineva pe o masina mare si cu multe grupuri de culoare (sa zicem 50x70, 2 sau 4 grupuri de culoare) o lucrare de 500 A4 policromie fata/verso? Doar daca nu are ce face si vrea sa mai invarteasca masina, cu pierderile aferente.

Piata pentru masini mici este. Partea proasta in zona asta este ca unii dintre cei care au tiparnite mari nu se indura sa lase din mana rahatelele, lucrarile mici, pentru ca tipografiile mici sa poata trai si ele.

Apropo. la vreo 50.000 -55.000 eur + TVA, un Sormz dupa 1988?

#74
dynky

dynky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.05.2005
cu 50 000 de euro??ba tu esti chiar nebun.pai cu 50 000 de euro faci o gramada de chestii..Pai faci in domeniu constructii,cumperi materialele si le vinzi mai departe,sunt peste un miliard jumate draq..daca nici cu banii astia nu gasesti sa faci ceva..sau faci transporturi..sun o gramada de chestii de facut cu banii astia

#75
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Chiar credeti ca va baga cineva pe o masina mare si cu multe grupuri de culoare (sa zicem 50x70, 2 sau 4 grupuri de culoare) o lucrare de 500 A4 policromie fata/verso?

Se baga si 1 bucata dc clientul plateste costurile aferente.

A

#76
dholban

dholban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.05.2005

View Postgollum, on Feb 27 2006, 11:52, said:

Se baga si 1 bucata dc clientul plateste costurile aferente.

A

De acord.
Dar costurile sunt mai mari decat daca ar face acelasi lucru pe o masina mica...


Attached File  offset_1.jpg   22.4K   92 downloads

#77
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

De acord.
Dar costurile sunt mai mari decat daca ar face acelasi lucru pe o masina mica...

Da si nu..e vb de eficienta. O masina serioasa are make-ready cam in 12-18 min... Si tipareste cu +10000 fata de 1 grup...

A

#78
dholban

dholban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.05.2005

View Postgollum, on Feb 27 2006, 12:54, said:

Da si nu..e vb de eficienta. O masina serioasa are make-ready cam in 12-18 min... Si tipareste cu +10000 fata de 1 grup...

A

Eu tiparesc la 7-8000, la policromie.
Cu jucaria din mesajul precedent.

Cand discuti de tiraje mici diferenta dintre 8 si 10.000 nu mai este atat de importanta.

E vorba de costurile de start: placa mea este de 0,15. La masinile mari e de 0,3. Implicit cost mai mare. Si din format si din grosime.

Si asta ar fi doar o mica parte din costuri...

--------------------------------------------------
Daca nu ma injura adminii si alti pazitori ai forumului: http://www.poligrafi...ii_poligrafice/ va asteapta oricand doriti pentru discutii oricat de tehnice si diverse despre imprimari...

#79
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Eu tiparesc la 7-8000, la policromie.
Cu jucaria din mesajul precedent.

Cand discuti de tiraje mici diferenta dintre 8 si 10.000 nu mai este atat de importanta.

E vorba de costurile de start: placa mea este de 0,15. La masinile mari e de 0,3. Implicit cost mai mare. Si din format si din grosime.

Si asta ar fi doar o mica parte din costuri...

Da, avem optica diferita. :)

Succes.

#80
grEEnLight

grEEnLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2006
@ gollum - la faza cu o bucata

aj vrea si io sa`l vad pe nebunu` ala de plateste asa ceva, sau as da o lada de bere sa`i vad fatza macar cand aude pretul.

Edited by grEEnLight, 15 March 2006 - 18:55.


#81
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Am avut si tiraj de 5 coli. Dc nebunul vrea carton de 350 tiparit la 1 pantone mai greu cu dijitalu.

A

#82
dholban

dholban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.05.2005

View PostgrEEnLight, on Mar 15 2006, 18:53, said:

aj vrea si io sa`l vad pe nebunu` ala de plateste asa ceva, sau as da o lada de bere sa`i vad fatza macar cand aude pretul.

Se plateste.
Cei care au experienta stiu ce inseamna.
Cei care nu, trec intai pe la digital, se frig, vin la tipografie, intreaba, se dezumfla, dar daca au nevoie platesc.

------------

Uite exemplu de lucrare: Catalog finit 23x33 cm desfasurat 46x33 cm, policromie integral, tiraj 50 exemplare.
Nu vrei sa stii pretul...

Edited by dholban, 15 March 2006 - 19:55.


#83
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

Uite exemplu de lucrare: Catalog finit 23x33 cm desfasurat 46x33 cm, policromie integral, tiraj 50 exemplare.
Nu vrei sa stii pretul...

20 eur / buc  :coolspeak:

#84
dholban

dholban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.05.2005

View Postgollum, on Mar 16 2006, 08:59, said:

20 eur / buc  :coolspeak:

Fix la tinta. :coolspeak:

#85
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
....sau faci transporturi.....
un cap de tir e 50.000e ...

#86
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View PostEl-Vis, on Feb 17 2006, 15:12, said:

Mie mi-au ajuns 13000 ioro pentru a-mi construi o cabana mica cu 2 bai si incalzire centrala (electrica), fosa si finisaje. Inchiriere cu 300 ron/noapte si 350ron/noapte de weekend. You do the math.

13000 pt cabana aia? nu-i cam putin? ai avut terenul?
pai zi cum ai facut de o iesit asa ieftin ca fac un imprumut in banca si-mi fac si io vreo 2 si m-am scos.

#87
Achileas

Achileas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.03.2006
Depinde ce fel de profituri intentionezi sa scoti si in cat timp.
Din punctul meu de vedere, suma nu e nici prea mare, nici mica. Daca as avea banii respectivi, m-as orienta spre bursa, dar NU spre cea romaneasca. Si NU actiuni (stocks), ci fonduri de investitii. Gasesti o gramada de informatii pe internet despre asa ceva. E adevarat ca cresterea nu e foarte mare, dar banii sunt mereu disponibili - spre deosebire de o afacere, unde ai nevoie de o buna perioada de timp ca sa-i recuperezi, ca sa nu mai zic de riscul pe care ti-l asumi.
Altceva ce-mi vine in cap in momentul asta: imobiliare si cabinete dentare/medicale.

#88
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
1.cumpara cateva masini si fa-ti o scoala de soferi.eventual poti sa faci si taximetrie cu aceleasi masini cand nu sunt ocupate cu scolari.
2.apuca-te de apicultura
3. da banii mai departe cuiva cu idei mai bune :P

#89
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Cu 50 mii euro nu ai facut/gasit ce sa faci ... No comment
E prea mica suma pt o afacere standard ce exemple sau dat pe aci .. dar e imensa pt mini afaceri sau afaceri pe NET care sunt viitoru ... lol sa iti dau numa cateva exemple si nici nu iti tre 50 mii : max 10 mii
Firma de hosting 100 mii cu tot cu site si 2 servere ...
Magazin online asta nici in 5 mii nu te duce doar daca investesti si in stocuri ..
etc etc etc .....  
Sunt multe exemple .
Daca miar da si mie 50 mii euro cineva :) da las is tanar se zice ca primu milion e mai greu de facut ...

#90
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postw3bmaster, on Mar 30 2006, 06:44, said:

Firma de hosting 100 mii cu tot cu site si 2 servere ...
Cum ai ajuns la suma asta? Platesti datacenter-ul pe 10 ani in avans?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate