Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Stiinte Politice - se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Devochka_Adela

Devochka_Adela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.07.2008
Facultatea asta poti sa o faci daca ai chef sa pierzi 3 + 2 ani aiurea si dupa sa ajungi sa lucrezi in cu totul alte domenii.
Suna frumos "stiinte poliice", merge ca o a 2a facultate pe care sa o faci de placere dar pt un job bine platit mai bine alegi ceva legat de informatica, stiinte economice, farmacie, arhitectura :)

#20
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Pana la urma la ce facultate s-a inscris initiatorul topic-ului? :rolleyes:

#21
narcisalotru

narcisalotru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2009
CNU-cls XIIa-Focsani .Si eu sunt in clasa a XII a,dar la profil uman.M-am gandit tot la Stiinte politice in cadrul Universitatii Bucuresti si cred ca o sa incerc si la SNSPA.la cea din urma o sa ma pregatesc pentru filosofie la admitere ptr ca dau si bacul. Initial ma gandeam sa incerc la stiinte politice in limba engleza,dar nu stiu ce sa fac,am cautat pe site-ul universitatii si nu am gasit informatii solide,dupa acest forum am aflat de eseuri, voiam sa vad si eu o structura care este ceruta sau ceva concret despre examenul de culutra generala.Poate cineva sa ma ajute cu niste informatii exacte despre admitere la stiinte politice in romana sau in engleza?

#22
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu Stiinte Politice,Snspa.
Se merita? Nu de alta, dar nu vreau sa ma mut in Bucuresti ca mai apoi sa ma las de faculta din primu semestru si sa revin la cluj. Mai ales ca si in Cluj avem in cadrul UBB, o catedra de stiinte politice.

Care-i faza cu admiterea, se ia in considerare doar examenul acela scris la una dintre cele 5 materii oferite la elegere? (psiho, filo, istorie, economie, sociologie).

Ah si cat mai multe detalii pls.

#23
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Da' ce iesi din facultatea asta ? Nu de alta dar asa suna tare frumos,asa european  :rolleyes:

#24
lou_v_sal

lou_v_sal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010

View PostJudith, on 7th January 2010, 09:40, said:

Vreau si eu niste sfaturi in legatura cu Stiinte Politice,Snspa.
Se merita? Nu de alta, dar nu vreau sa ma mut in Bucuresti ca mai apoi sa ma las de faculta din primu semestru si sa revin la cluj. Mai ales ca si in Cluj avem in cadrul UBB, o catedra de stiinte politice.

Care-i faza cu admiterea, se ia in considerare doar examenul acela scris la una dintre cele 5 materii oferite la elegere? (psiho, filo, istorie, economie, sociologie).

Ah si cat mai multe detalii pls.

Draga Judith,


SNSPA este facultatea care organizeaza examen la una dintre materiile enumerate la alegere,insa la Stiinte Politice Universitatea Bucuresti admiterea consta in media din cei patru ani de liceu.Pentru mai multe detalii despre admitere poti vizita site-ul universitatii,unde poti gasi absolut tot ceea ce te intereseaza in legatura cu aceasta facultate.

referitor la intrebarea ta,daca se merita ,raspunsul meu -subviectiv dealtfel-este ca da.Nu se incadreaza in categoria de facultati obositoare care intentioneaza sa isi sufoce elevii printr-un volum imens de informatii,a caror utilitate este de cele mai multe ori incerta.Profesorii sunt foarte competenti si deschisi dialogului,asadar nu vei invata pe dinafara cursuri pe care nu le intelegi.Acum,depinde de disponibilitatea ta de a studia,intrucat intr-adevar trebuie sa te dedici studiului si sa citesti ceea ce este referitor la cursul predat de exemplu. Un lucru se merita in masura in care este relevant pentru tine si desigur,in masura in care esti dispus sa depui efort.De altfel la nici o facultate din aceasta tara-ca sa nu zic lume-nu se merita daca nu te straduiesti si desigur nu rezonezi cu ceea ce ai de studiat.

Eu sunt la stiinte politice la universitate,sectia limba engleza si pot spune ca sunt foarte multumita atat din punctul de vedere al calitatii predarii,cat si al profesorilor sau orarului.

Eu sper ca te-a ajutat ce ti-am spus si iti doresc sa iei decizia care te avantajeaza cel mai mult,iar daca vei alege sa vii la stiinte politice cu siguranta nu vei fi dezamagita-asta numai daca nu vrei sa inveti :D

toate cele bune si multa bafta!

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlou_v_sal, on 17th February 2010, 16:59, said:

....
referitor la intrebarea ta,daca se merita ,raspunsul meu -subviectiv dealtfel-este ca da.Nu se incadreaza in categoria de facultati obositoare care intentioneaza sa isi sufoce elevii printr-un volum imens de informatii,a caror utilitate este de cele mai multe ori incerta.
.....
daca vei alege sa vii la stiinte politice cu siguranta nu vei fi dezamagita-

Eu sunt curios cam pe unde lucreaza si cam cati bani castiga cei care au terminat aceasta facultate.
Am vaga presimtire ca extrem de putini dintre ei lucreaza in domeniu...

#26
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Salutare,

Ma gandesc si eu serios sa dau tot la Stiinte Politice in Bucuresti. Eu termin profil teologic. Media pe cei patru ani de liceu.. sub 9, iar la bac nu ma astept sa iau peste 8.50.

Marea problema e ca nici eu nu stiu ce anume voi vrea sa fac. Mi-ar placea sa lucrez in cadrul unor Institutii Europene, agentii guvernamentale, management de resurse umane, management strategic, eventual in cadrul unei companii. E singura facultate la care cred ca -daca as intra-, as face fata cat-de-cat. Administratie si afaceri nu intru, altceva nu cred ca mai este. La limbi straine as putea merge, dar nu vreau sa ajung un translator mititel.

Anyway, ce stiti, ce pareri aveti? Pe site am vazut ca se intra doar cu media pe liceu, iar ultima media la taxa a fost cam 7.75 (engleza), deci m-as incadra.

#27
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Profil teologic sau teoretic???

FSPA nu este atat de buna precum crezi sau auzi.

Totusi cea mai buna facultate de Stiinte Politice din tara este SNSPA-Bucuresti.Ai chef de detalii ma gasesti pe PM.

Aviz celor care isi doresc Stiite Politice....aveti medie mare,stiti sa vorbiti coerent,stiti sa scrieti peste 5 pagini va recomand SNSPA-SP...cea mai tare facultate de gen din ROmanica.

Edited by Lucian_M, 22 September 2010 - 19:05.


#28
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Exact cum am zis, teologic.

la SNSPA am vazut ca se intra cu medii.. mari. Eu cred ca sunt ~8.50, poate peste, dar sub 8.80.

#29
lou_v_sal

lou_v_sal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010
Nici nu se pune problema de comparatie intre SNSPA si FSPUB ,pt ca este clar si evident ca FSPUB este mai buna din toate punctele de vedere. Punct.

#30
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Rolul facultatii este in general insusirea de aptitudini UTILE; in functie de ce vrei mai departe alegi facultatea si nu invers.

amandoua facultatile sunt cam asemantoare, profesori ok au amandoua, SNSPA are spatiu mai mare insa, cam atat...

stiu pe cineva care le-a facut pa amandoua in acelasi timp, remarcase diferente si spunea ca mari diferente nu sunt

cum spuneam la inceput utilitatea facultatii trebuie sa o gasesti tu, pentru ca nu trebuie doar sa fie frumos si sa inveti lucruri interesante, ele trebuie sa-ti si foloseasca; te cam indreapta spre o cariera administrativa aparent, nu? dar de fapt e o facultate care dezvolta o serie de abilitati si-ti ofera niste cunostinte mai mult din sfera istoriei si filozofiei

daca vrei o cariera de functionar e ok, daca ai noroc ajungi sa faci asta la UE, dar putini din colegii mei sunt pe acolo; pt o astfel de cariera nu ai neaparat nevoie de st pol; daca visezi la diplomatie nu te iluziona, nu ai nevoie de st pol neaparat nici pt asa ceva, poti face si fac de mecanica pt ca trebuie doar sa dai examenul la mae care nu e conditionat de o astfel de fac (si asa ai si o meserie pe care o stii)

#31
Madork

Madork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlou_v_sal, on 1st July 2010, 22:39, said:

Nici nu se pune problema de comparatie intre SNSPA si FSPUB ,pt ca este clar si evident ca FSPUB este mai buna din toate punctele de vedere. Punct.


lou_v_sal hai sa iti spun ceva pt ca esti micutza si nu te gandesti la viitor aproape deloc..
Profii de la FSP dupa ce ii aburesc pe studentii din primul an ca o sa ajungi diplomat bla bla bla prin anul 3 iti vor spune ca menirea acestei fac este sa ne ofera o pregatire teoretica pentru a intelege mai bine fenomenul politic. Altfel spus nimic concret...Cat priveste profii de acolo iti pot spune ca formeaza o casta...Cartile lor sunt la mare pret, sunt toti de orientare portocalie iar cand vine guvernarea portocalie toti fug dupa functii in administratie.. asa zisii apolitici deontologi impartiali bla bla bla.. si exemplele le cunosti singura..

#32
mmaada

mmaada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2009
Interviul este valabil si la SNSPA si la FSPUB  ?
Cam in ce consta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate