Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stiinte Politice - se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007
Anul asta sunt clasa a XII-a si am inceput sa ma ingrijorez pentru ca inca nu sunt decisa 100% la ce facultate vreau sa dau. Eu urmez acum un profil de matematica-informatica intensiv intr-un liceu dintre cele bune (zic eu) din Bucuresti. Desi nu pot sa afirm ca nu mi-a placut profilul real pe care l-am ales, acum imi dau seama ca nu as vrea sa urmez tot o facultate de profil, nu pentru ca n-as fi capabila, doar ca parca as prefera ceva mai pe gustul meu, adica mai umanist, dar totusi nu filologie sau ceva asemanator.
Ma tot gandesc la Facultate de Stiinte Politice din cadrul Universitatii din Bucuresti, unde am vazut ca este o metoda de admitere destul de interesanta. Mai intai este o faza preliminara cand trebuie sa depui un dosar cu niste eseuri, doua recomandari (una diriginte sau alt profesor si alta de la o persoana din afara scolii, dar care sa nu iti fie ruda) si inca un chestionar cu cateva informatii. Iar daca treci de faza "dosarului" urmeaza un interviu.
Daca cumva ati incercat la facultatea asta si poate ati reusit chiar sa intrati, sper sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, sfaturi. Cat de greu este sa intri si daca se merita.. :helpsmilie:
Multumesc anticipat. :kisstogether:

#2
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
si eu am fost ceva-n genu tau...tot mate-info...tot alegere gresita...
dar vezi ca eu am impresia ca vrei stiinte politice doar ca nu-ti place filologia....tre sa ai macar o tangenta....daca vrei stiinte politice...mai ales la UB

#3
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007

 Alex_Dum, on Sep 21 2007, 22:54, said:

si eu am fost ceva-n genu tau...tot mate-info...tot alegere gresita...
dar vezi ca eu am impresia ca vrei stiinte politice doar ca nu-ti place filologia....tre sa ai macar o tangenta....daca vrei stiinte politice...mai ales la UB

Ba imi place filolofia, limba romana, chiar foarte mult. Chiar daca am fost mate-info, in fiecare an am obtinut rezultate bune la olimpiada de romana. Doar ca am zis ca nu imi doresc filologie pura, pentru ca probabil dupa aia n-as putea sa ma fac decat profesoara, lucru care nu imi surade.

Edited by dani_ella, 22 September 2007 - 11:44.


#4
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
pai ar mai fi alte variante...filozofie, istorie (BTW fara sa iti placa istoria n-ai ce cauta la stiinte politice), comunicare si relatii publice, studii europene(parca asa ceva), sunt multe....

#5
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007
Intr-o vreme imi place f mult istoria (probabil si datorita profesorului foarte bun pe care il aveam). Stiu ca am si alte posibilitati, dar totusi nu o sa renunt la ideea de a incerca si la Stiinte Politice.

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
ai putea sa faci filologie-limbi straine. apoi poti sa faci un master de interpretare, si te faci interpret de conferinta. am auzit ca astia castiga sume fenomenale. de ordinul sute de $/ora.

stiinte- politice? nici nu stiu de ce exista facultatea asta. adica ce viitor iti ofera? mi se pare mai sanatos sa mergi pe filiera clasica daca vrei sa faci politica: drept sau istorie sau filosofie. sau, de ce nu, ASE.
stiinte politice mi se pare genul de facultate pe care o faci dupa ce ai terminat-o pe prima. :D dar eu sunt student la inginerie deci nu ma lua in seama. :D

#7
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007
Stiintele Politice nu o sa fie cu siguranta singura mea optiune. O sa dau la mai multe facultati. Dar avand in vedere ca nu mi se pare un efort foarte mare sa incerc si aici (tinand cont si de modul de admitere: dosar+interviu), intrucat consider ca as face facultatea asta cu placere, o sa dau si aici, chiar daca poate nu e cea mai "de viitor".
Deci nu vreau sa se transforme topicul asta in "Alternative pt Stiinte Politice". Ma intereseaza mai mult daca puteti sa ma ajutati in sensul sfaturi si daca stiti cat de greu se intra, cum este la interviul asta  :unsure: , poate cunoasteti pe cineva la facultatea asta. M-ar ajuta foarte mult.   ^_^ Mersi.

#8
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Eu cunosc ceva persoane acolo si am vorbit mult despre facultatea asta. Contacteaza-ma pe PM daca vrei sa vb.
La interviu vor sa te cunoasca pe tine, sa vada cum gandesti, ce ai in cap...si-n functie de asta te evalueaza. Dar pana la interviu trebuie sa treci de dosar (si cam jumatate sunt respinsi la dosare).
In titlul topicului ai intrebat daca se merita?NU se merita doar facultatea...trebuie facut ulterior musai un masterat, chiar si un doctorat...oricum...fara inclinatii in domeniu faci degeaba totul.Si de la facultatea asta nu ajungi politician, dar banuiesc ca asta stii, insa au fost pe aici si persoane ce credeau asta

Edited by Alex_Dum, 22 September 2007 - 22:43.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 dani_ella, on Sep 22 2007, 18:56, said:

Stiintele Politice nu o sa fie cu siguranta singura mea optiune. O sa dau la mai multe facultati. Dar avand in vedere ca nu mi se pare un efort foarte mare sa incerc si aici (tinand cont si de modul de admitere: dosar+interviu), intrucat consider ca as face facultatea asta cu placere, o sa dau si aici, chiar daca poate nu e cea mai "de viitor".
Deci nu vreau sa se transforme topicul asta in "Alternative pt Stiinte Politice". Ma intereseaza mai mult daca puteti sa ma ajutati in sensul sfaturi si daca stiti cat de greu se intra, cum este la interviul asta  :unsure: , poate cunoasteti pe cineva la facultatea asta. M-ar ajuta foarte mult.   ^_^ Mersi.

stiu ca trebuie sa faci un eseu pe care sa il trimiti.
o prietena de-a mea a dat vara trecuta la facultatea asta si a fost respinsa la eseu. si e genul de fata inteligenta/munctitoare si era foarte determinata sa intre (din diverse motive personale :D ). probabil iti trebuie medie foarte mare si la BAC. banuiesc ca selectia e destul de riguroasa. :)


 Alex_Dum, on Sep 22 2007, 23:40, said:

Eu cunosc ceva persoane acolo si am vorbit mult despre facultatea asta. Contacteaza-ma pe PM daca vrei sa vb.
La interviu vor sa te cunoasca pe tine, sa vada cum gandesti, ce ai in cap...si-n functie de asta te evalueaza. Dar pana la interviu trebuie sa treci de dosar (si cam jumatate sunt respinsi la dosare).
In titlul topicului ai intrebat daca se merita?NU se merita doar facultatea...trebuie facut ulterior musai un masterat, chiar si un doctorat...oricum...fara inclinatii in domeniu faci degeaba totul.Si de la facultatea asta nu ajungi politician, dar banuiesc ca asta stii, insa au fost pe aici si persoane ce credeau asta

ce ajungi dupa ce termini facultatea asta? :D

Edited by Pollux, 23 September 2007 - 18:40.


#10
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006

 Pollux, on Sep 23 2007, 19:40, said:

stiu ca trebuie sa faci un eseu pe care sa il trimiti.
o prietena de-a mea a dat vara trecuta la facultatea asta si a fost respinsa la eseu. si e genul de fata inteligenta/munctitoare si era foarte determinata sa intre (din diverse motive personale :D ). probabil iti trebuie medie foarte mare si la BAC. banuiesc ca selectia e destul de riguroasa. :)
ce ajungi dupa ce termini facultatea asta? :D
nu un eseu, 3...media la BAC nu conteaza asa mult. eseurile trebuie sa fie cu adevarat deosebite, fara clisee sau asa mai departe.
plus de asta iti trebuie si recomandari, trebuie sa citesti si 3 carti minim (legate de politica), trebuie mai multe...sa ai si niste activitati extrascolare ...
bun, pe urma e interviul, care-n mare parte e bazat pe ce-ai scris in fisa, dar ai sanse si acolo sa pici, daca nu ti-ai facut dosarul cu seriozitate maxima.

facultatea asta nu-ti da o meserie, nu e ca politehnica sa iesi inginer. facultatea asta e intr-un fel mai mult pentru tine, dar dupa terminarea ei poti face o multime de lucruri, sigur daca ai ceva-n cap...poti fi politolog, poti fi analist, consilier...etc. in general doar cu facultatea e mai greu, si cum am spus e nevoie si de-un masterat si chiar si un doctorat.

#11
dani_ella

dani_ella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.06.2007

 Pollux, on Sep 23 2007, 19:40, said:

ce ajungi dupa ce termini facultatea asta? :D

Uite ce zice pe site-ul facultatii la incadrare profesionala:
"40% lucrează în domeniul privat (piața de capital, birouri de audit financiar și juridic, presa scrisă și audio-vizuală etc.);

35% lucrează ca experți în instituții publice centrale și locale (Președinția României, Parlamentul României, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naționale, Departamentul de Informații Publice al Guvernului, Banca Națională a României, primării etc.);

18% dintre absolvenți sunt încadrați în învățământul superior și cercetarea științifică, urmând cicluri de studii aprofundate;

7% dintre absolvenți funcționează în calitate de consultanți în cadrul unor formațiuni politice."

Deci variante sunt destule.. Mai greu e pana intri zic eu. Ca pe urma daca esti serios si te pasioneaza o termini sigur.

Edited by dani_ella, 23 September 2007 - 19:56.


#12
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007

 dani_ella, on Sep 23 2007, 20:55, said:

Uite ce zice pe site-ul facultatii la incadrare profesionala:
"40% lucrează în domeniul privat (piața de capital, birouri de audit financiar și juridic, presa scrisă și audio-vizuală etc.);

35% lucrează ca experți în instituții publice centrale și locale (Președinția României, Parlamentul României, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naționale, Departamentul de Informații Publice al Guvernului, Banca Națională a României, primării etc.);

18% dintre absolvenți sunt încadrați în învățământul superior și cercetarea științifică, urmând cicluri de studii aprofundate;

7% dintre absolvenți funcționează în calitate de consultanți în cadrul unor formațiuni politice."

Deci variante sunt destule.. Mai greu e pana intri zic eu. Ca pe urma daca esti serios si te pasioneaza o termini sigur.

  :lol:  Foarte amuzant. Cunosc 2 care au terminat Stiinte Politice, si 1 baiat si o fata care acum fac stiinte politice. Una dintre fete este "asistent manager" (adica secretara care stie engleza si  office), una dintre ele , ceva mai realista, este refernt vanzari (lucreaza intr-un birou).
Cat despre statisticile de la facultate, eu iti sugerez sa le privesti sceptic(a). Sa luam problema inginereste...
1.De unde stiu aia unde le lucreaza absolventii, cum verifica?
2.Chiar daca ar avea o metoda de verificare, domeniile sunt foarte generale. Ex. 40% domeniu privat (ce ciudat ca a iesit cifra rotund, nu?) pai pot sa fie atat secretare cat si directori.
3. Nu ti se pare ciudat ca in acea "statistica" nu exista decat cifre intregi si chair nu exista un procent de someri sau angajati in total alt domeniu.
Facultatiile in general isi "ajuta" statisticiile (daca nu le inventeaza cu totul) si se lauda degeaba. Asta este adevarat si cu masteratul... chestii gen "nu prea poti sa faci nimic fara masterat", nu este deloc adevarat, profii (dintre care multi si-au pierdut cursuri odata cu reducerea duratei facultatiilor) vor sa mai mulga un pic de pe studenti.

#13
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Statistica aia intr-adevar e cam aiurea. Zicea chiar cineva care a terminat acolo ca majoritatea colegilor lui sunt de la SNSPA nu e la FSP

Oricum cine se duce la facultatea asta pentru ca se asteapta sa aiba nu stiu ce meserie ulterior mai bine se reprofileaza. De aici nu ai sa ai o meserie. Pe diploma ta nu o sa scrie nici inginer nici economist...ci licentiat in stiinte politice.

Edited by Alex_Dum, 24 September 2007 - 12:55.


#14
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007

 Pollux, on Sep 23 2007, 18:40, said:

stiu ca trebuie sa faci un eseu pe care sa il trimiti.
o prietena de-a mea a dat vara trecuta la facultatea asta si a fost respinsa la eseu. si e genul de fata inteligenta/munctitoare si era foarte determinata sa intre (din diverse motive personale :D ). probabil iti trebuie medie foarte mare si la BAC. banuiesc ca selectia e destul de riguroasa. :)




ce ajungi dupa ce termini facultatea asta? :D

Iti spun eu ce ajungi:vorbitor din carti. Am terminat FSP-ul la uNiv Bucuresti in 2007 cu note foarte mari dar crede-ma ca este o pierdere de vreme. Mult efort pentru nimic. Te sfatuiesc sa nu faci greseala mea...Acum urmez un master in marketing la ASE si pot sa spun ca imi place f mult. La FSP stateam cu orel in biblioteca iar rezultatele in plan concret dupa ce termini fac nu exista. Dupa cum ti-am spus asta este o fac de cultura generala... nu iti ofera nicio specializare nicio oferta pe piata muncii de a lucra in domeniu( in nomenclatorul meseriilor pe conomia nationala cea de analist politic sau politolog nu exista).. Profii dupa ce ii aburesc pe studentii din primul an ca o sa ajungi diplomat bla bla bla prin anul 3 iti vor spune ca menirea acestei fac este sa ne ofera o pregatire teoretica pentru a intelege mai bine fenomenul politic. Altfel spus nimic concret...Cat priveste profii de acolo iti pot spine ca formeaza o casta...Cartile lor sunt la mare pret, sunt toti de orientare portocalie iar cand vine guvernarea portocalie toti fug dupa functii in administratie asa zisii apolitici deontologi impartiali bla bla bla

#15
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
hmmmm... tot ce e posibil.
si ce masterate poti face dupa stiinte politice?marketing cum ai zis tu...si in rest?

#16
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 dani_ella, on Sep 21 2007, 19:55, said:

Anul asta sunt clasa a XII-a si am inceput sa ma ingrijorez pentru ca inca nu sunt decisa 100% la ce facultate vreau sa dau. Eu urmez acum un profil de matematica-informatica intensiv intr-un liceu dintre cele bune (zic eu) din Bucuresti. Desi nu pot sa afirm ca nu mi-a placut profilul real pe care l-am ales, acum imi dau seama ca nu as vrea sa urmez tot o facultate de profil, nu pentru ca n-as fi capabila, doar ca parca as prefera ceva mai pe gustul meu, adica mai umanist, dar totusi nu filologie sau ceva asemanator.
Ma tot gandesc la Facultate de Stiinte Politice din cadrul Universitatii din Bucuresti, unde am vazut ca este o metoda de admitere destul de interesanta. Mai intai este o faza preliminara cand trebuie sa depui un dosar cu niste eseuri, doua recomandari (una diriginte sau alt profesor si alta de la o persoana din afara scolii, dar care sa nu iti fie ruda) si inca un chestionar cu cateva informatii. Iar daca treci de faza "dosarului" urmeaza un interviu.
Daca cumva ati incercat la facultatea asta si poate ati reusit chiar sa intrati, sper sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, sfaturi. Cat de greu este sa intri si daca se merita.. :helpsmilie:
Multumesc anticipat. :kisstogether:
Eu am terminat Stiinte Politice si nu m-angajeaza nimeni doar pt specializare/competente. E frumos sa faci o facultate si sa ai cultura generala, da'... daca te gandesti si la bani..  :confuzzled:
Eu fac acum un masterat de Managementul Programelor si Politicilor Europene, se asorteaza cu SP, este de viitor si poti face multi bani. Asta numai daca te angajeaza careva intr-o firma specializata/ daca ai pile si-ti da careva mana libera sa faci proiecte pt accesarea fondurilor structurale. Cu alte cuvinte, cam nesigur.

Daca nu ti-a displacut profilul real mergi pe el in continuare. Daca ar fi s-o iau de la capat eu m-as reorienta catre el. E mai sigur.

#17
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007

 Alex_Dum, on Mar 6 2008, 22:13, said:

hmmmm... tot ce e posibil.
si ce masterate poti face dupa stiinte politice?marketing cum ai zis tu...si in rest?


Poti face orice master avand in vedere ca se intra prin examen. In plus de asta nu inteleg de ce nu mergi la inginerie( sunt f cautati inginerii) sau la ASE mai ales ca esti profil real. Sfatul meu este sa nu dai la FSP dar decizia iti apartine. Daca vrei sa mai vorbim haide sa vb pe PM tot pe softpedia. Ce te mai intereseaza in leg cu FSP?

#18
lightning

lightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2006
asa este alina, ai foarte mare dreptate. iar facultatea STIINTE POLITICE este dupa parerea mea una dintre facultatile importante din cadrul Universitatii, alaturi de Drept, Matematica s.a.

In luarea deciziei, este bine sa hotarasti ceea ce vrei sa faci, ce ti place, ce crezi tu mai ales si sa nu te lasi influentat de parerile altora.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate