Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Lumina infrarosie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,843
  • Înscris: 12.06.2004
ARC, ma refeream la acele led-uri ale telecomenzilor IR a caror lumina poate fi vazuta cu ochiul liber. Chiar nu cred ca palpairea aceea slaba poate transmite un semnal ;)

#20
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Cred ca vorbim despre acelasi lucru dar nu ne intelegem. O telecomanda are de obicei un sigur led in partea frontala care este un led IR si nu emite lumina vizibila insa emite semnalul. Totusi anumite telecomenzi mai vechi aveau un al doilea led pozitionat de obicei pe partea de deasupra, de culoare rosie care nu avea decat rolul de martor al functionarii si eventual sa-ti dai seama cand s-au dus bateriile. Al doilea le dnu are legatura cu spectrul IR. Repet, nu stiu de telecomenzi la care ledul IR sa se aprinda si in spectrul vizibil.

#21
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
Cum sa iti faci un filtru infrarosu

Nu stiu daca unii din voi stiau de asta dar uitati-va cat de ingeniosi sunt unii oameni
Indata ce pun mana pe materia prima imi fac unu doar de curiozitate.

Edited by gansteru, 08 October 2007 - 20:52.


#22
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
cred ca are o calitate jalnica. iti trebuie filmul respectiv si-l tii cu mana in fata obiectivului.

#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tin sa specific ca intr-adevar LED-urile frontale de la telecomenizi emit numai in IR (eu personal am vreo 10 telecomenzi in casa si nu vad la nici una LED-ul aprins cand o folosesc). Cu camera mea foto Fuji S6000FD se poate capta imaginea acelor LED-uri IR fara probleme (se vede si pe afisajul LCD in timp real).
In natura nu o sa vedeti usor o sursa de IR atat de puternica - poate daca sunteti in prezenta unor focuri de tabara sau turnatorii ceva, filtrul de taiere IR fiind suficient pt o astfel de camera P&S. Am informatii ca la Fuji S2 nu se "vede" IR-ul de la telecomanda de unde denota un filtru de taiere IR mai performant.
Fotografierea in IR sau UV este o pasiune exploatata de numerosi posesori de camere digitale (cele pe film sunt insensibile la IR).

Edited by SuperDuper, 15 October 2007 - 04:17.


#24
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
.

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,843
  • Înscris: 12.06.2004
SuperDuper, eu sunt in stare sa vad ceva la telecomanda vechiului meu TV Samsung. Sa nu generalizam :)
O sursa IR foarte puternica e soarele. Nu-l priviti printr-un filtru IR, chiar daca vi se pare ca nu trece mare lucru prin el!
Desigur, aparatele foto sunt mai putin sensibile, in principal datorita filtrului anti-IR incorporat (n-o sa explic inca o data care-i diferenta; cititi mai sus). De aceea pot necesita expuneri de zeci de secunde.

#26
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
SuperDuper: Informația ta despre S2Pro este certitudine pentru mine.  ^_^

Kunzite: Pe S2Pro intr-o zi de vara cu soare (9.000-10.000°K) ai nevoie de cel puțin 5-7 secunde.

Edited by Semper Pri, 20 November 2007 - 21:47.


#27
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,843
  • Înscris: 12.06.2004
K10D-ul are probabil un filtru IR si mai puternic. Nu cred c-am afirmat contrariul... :)

#28
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
k10-le distinge putin mai slab lumina infrarosie a ledului de la telecomanda fata de canonul a95 pe care il am (imaginea este la fel cu cea din primul post).

Edited by catutza46, 20 November 2007 - 22:49.


#29
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

 catutza46, pe Nov 20 2007, 21:48, a scris:

k10-le distinge putin mai slab lumina infrarosie a ledului de la telecomanda fata de canonul a95 pe care il am (imaginea este la fel cu cea din primul post).
K10D are un filtru IR foarte puternic; aici am gasit ceva comparatii interesante legate de fotografia in infrarosu. K100D merge mult mai bine pentru IR; pe timp cu soare poate expune chiar la timpi scurti, de 1/15-1/30s. Desigur, sint si dezavantaje ale unui filtru IR slab.

Edited by sarpeco, 21 November 2007 - 11:29.


#30
Arcalis

Arcalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.01.2009
noa, sry de bump, dar, daca stai sa te uiti la o telecomanda (in timp ce apesi un buton al ei) prin cam orice fel de camera digitala, o sa vezi oarece lumina, asta pt ca acea camera a ta poate sa iti "traduca" "lumina" sau "culoarea" (cum vreti sa iti ziceti) IR intr-o lumina pe care tu o poti vedea. Asta e partea faina, tu cand faci poze, tu pozezi si spectrul infrarosu, fara sa vrei sau fara sa iti dai seama. Adaugand un filtru IR faci ce faci cu orice alt filtru. Cu filtru verde, filtrezi sa iti intra verdele, cu rosu iti intra rosu, samd... pui un filtru IR, faci poze in IR... suna complicat, arata compicat, dar e, oarecum, unique :) distractie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate