Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lumina infrarosie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
Nu am stiust unde sa pun topicu asta asa ca lam pus aici si sper sa nu se supere nimeni.
Am o intrebare : E bine sau nu ca o camera foto sa vada lumina infrarosie? ... spre exemplu led-ul de la telecomanda

Attached Files



#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Lumea e plina de lumina infrarosie :)
Stai linistit, n-are nimic.

#3
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

View PostKunzite, on Sep 21 2007, 19:23, said:

Lumea e plina de lumina infrarosie :)
Stai linistit, n-are nimic.
Unii chiar pozeaza cu filtru IR... :D Descopera o... noua lume!

Keep :photo:!

#4
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Cred ca se confunda lumina IR cu becul de culoare rosie. Cand apesi butonul de la telecomanda becul se aprinde un pic, lucru vizibil si cu ochiul liber. Incearca sa faci poza la raza de lumina care iese din zona respectiva sa vedem daca poti fara filtru special. :D

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
"Becul" ala nu emite si in spectrul IR? :)
Filtrul IR fotografic (denumire improprie) se foloseste pentru a bloca (mai mult sau mai putin eficient) spectrul vizibil. Deci fara acesta lumina vizibila va avea o pondere mult mai mare decat cea IR.
Acum, unele aparate sunt mai sensibile la IR decat altele. Motivul e prezenta (sau absenta, in unele cazuri :) ) in fata senzorului a unui filtru IR (care de data asta face ceea ce sugereaza si numele: filtreaza radiatiile din spectrul IR). Pasionatii de fotografii IR merg pana la a scoate acel filtru de pe aparate, in masura in care acest lucru e posibil.  Dar daca o faci risti sa ai probleme maricele cand folosesti aparatul in mod "normal".
Sper ca e clar din modul in care m-am exprimat ca pentru senzor nu conteaza daca e IR sau lumina vizibila (rezultatul va fi, desigur, diferit). De fapt si ochiul uman e sensibil intr-o oarecare masura la IR; nu va sfatuiesc insa sa va uitati printr-un filtru IR (fotografic) la soare sau la alte surse IR puternice, puteti suferi afectiuni ireversibile ale retinei chiar fara a va da seama.

#6
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
"becul" ala se numeste de fapt LED sau dioda electroluminiscenta.

#7
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Se stie asta :) (de altfel termenul led e pomenit si-n primul post)

#8
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
n-am observat da oricum am vazut ca tu l-ai pus intre ghilimele :)
imi e greu sa cred ca brbarossa stie ce vorbeste din moment ce spune de becuri in loc de lampa cu incandescenta :P, si ca ledul nu s-ar vedea fara filtru desi in primul post nu spune ca e cu filtru

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Pai daca e sa stam sa-i puricam postul:
- e led, nu bec - dupa cum ai observat
- led-ul lumineaza in spectrul IR + rosu (near-IR), d-aia se vede
- raza de lumina de care zice se vede intr-un mediu plin de particule care sa o reflecte (praf, ceata)
- fara filtru special poza pe intuneric si gata :)
Dar pun astea pe seama unui post scris oarecum in graba si a neatentiei (doar nu postam aici in ideea ca cineva ne va analiza posturile in halul asta)

#10
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Ok, intrati cat vreti in DEX si dati denumiri exacte.
Ideea e ca vreau sa vad si eu o poza a razei IR fara un filtru atasat.

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Brbarossa, stiai ca ochiul uman aproape ca poate percepe si o parte din spectrul IR? :) Ca lumina rosie, si surse puternice.
Asta ca fapt divers.

#12
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
tu fara ce filtru vrei sa vezi? ala de pe senzor sau ala de pe obiectiv? ca nu sunt sigur ce ai inteles pana acum.

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,835
  • Înscris: 12.06.2004
Eu cred ca zice ca fara filtrul IR fotografic (a se vedea posturile mele anterioare) in conditii normale influenta luminii IR asupra expunerii va fi nesemnificativa in comparatie cu a spectrului vizibil. Asta in special din cauza filtrului IR din fata senzorului.
Ei, am tradus bine? :)

#14
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
Salutare.
Nu am mai trecut de ceva timp pe thread-ul asta si vad ca ati incins o discutie pe tema asta ... si ca sa lamuresc si sa nu mai stati sa puricati la posturi .....
Camera folosita este un Fujifilm S5700 fara nici un fel de filtre atasate anterior camerei ... (daca are ea deja nu stiu ... eu nu prea cred)
Lumina din imagine este LED-ul de la telecomanda televizorului .... care cu ochiul liber nu se vede desi m-am chinuit oleaca sa vad ceva ..... nimic
Am atasat si un foarte scurt filmulet ca sa vedeti mai clar despre ce e vorba ... (scuze ca l-am spart in trei dar decat asa mergea atasat)
Multumesc.

Attached Files



#15
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
In poza de mai jos (nu se vede prea bine ... dar totusi) am surprins lumina de la laserul mouseului care la fel ... cu ochiul liber nu o vad ...

Attached Files


Edited by gansteru, 03 October 2007 - 21:13.


#16
gansteru

gansteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.11.2005
Wow ..... ce liniste sinistra sa facut aici.

#17
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
iradiere cu infrarosii... :lol:

#18
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Nu e nici o pb cu camera...e o caracteristica a senzorilor CCD, sunt sensibili si la IR. De aceea mai toate camerele cu CCD au un filtru direct pe senzor care sa mai elimine aceasta problema desi nu e complet eliminata, dupa cum vezi. La Sony F828 senzorul era mobil si se putea ridica pentru a filma si fotografia in IR. Este normal ca orice sursa de IR sa apara in filme sau fotografii. Din cate imi aduc aminte culoarea reprezentata e un fel de mov spalacit si apare si atunci cand pozezi o tigara cu timp lung de expunere (tigara arde la o temp mai joasa si emite in IR comparabil cu ce emite in spectrul vizibil, ponderea aia mai mare de care zicea kunzite).


Quote

- led-ul lumineaza in spectrul IR + rosu (near-IR), d-aia se vede
Hmm, sunt leduri IR si leduri sa le zicem normale care lumineaza in spectrul vizibil...Cele care lucreaza in IR din cate stiu eu nu mai emit si in spectrul vizibil tocmai pentru ca sunt necesare unor aplicatii in care sa fie invizibile ochiului uman. Cele care lucreaza in spectrul vizibil or fi emitand ele si in IR o parte, nu stiu sigur...stiu sigur insa ca emisia in spectrul vizibil este mult mai puternica si cea in IR, daca exista devine nesemnificativa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate