Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

EmitatorFM !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Depinde acum si de rezistenta de sarcina pe care ai facut masuratorile.  :)
Corect este sa ai o rezistenta de 50 ohmi, neinductiva, asa cum face svg2004 si dupa aceea daca valoarea masurata este valoare efectiva, P=U*U/R. Daca in cazul tau exista si rezistenta de sarcina de 50 ohmi, P=1.2*1.2/50=1.44/50=0.0288W=28.8mW
Dar daca masuratorile sint facute fara sarcina echivalenta de 50 ohmi, rezultatul este mai mic, ex. R=600 ohmi -> Pout=1.44/600=2.4mW. :cool:

#20
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
mister_rf eu calculam asa U*U/2R asta e formula de calcul pe care o folosesc eu

#21
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
He He !  :D
Nimeni nu mai face nimic cu emitatoare Fm,sau alte tipuri ????

#22
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003
Cine vrea tranzistori de RF poate sa arunce o intrebare !
Am preturi bune !
Tel 0721000121

mktinapex, on Jun 28 2004, 11:58, said:

Salutare !
Mda www.pira.cz au ceva scheme care merg dar ai vazut ce preturi
au tranzistoarele ? De curand am facut rost de 2n3866 si m-a costat
vreo 100klei, pe cand 2n2219a vreo 23klei. Diferenta e de vreo 200mW.
Cred ca o sa ma apuc sa fac ceva emitatoare de putere sub 50Mhz cu
tranzistoare ca bd139 care ii vreo 7klei.
  Am reusit intr-un final sa scot aprox. 1W cu 2n3866 in FM si cu o antena
in lamda/2 am vazut ca bate vreo 700m cu un radio obisbuit. Stie cineva
ce distanta maxima se poate atinge cu 1W in FM, sau vreo formula de
calcul ?
Ce distanta credeti ca va bate 1W si cu antena degajata(cablu coax. mai
putin de 50m) ?

<{POST_SNAPBACK}>



#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Poti sa bati si 1 km cu 10 mW... tot secretul e in antena...

Aia de 175cm e o gluma, antena de FM trebuie acordata, de regula dipol vertical deschis...

Luati exemplu... wireless-ul de 11mbiti/22mbiti in 2.4G
Alea au 42mW... puterea legala, cu antena directica cu castig gen California... merge multi kilometri.....

Edited by Andrei Cioaca, 06 October 2004 - 02:11.


#24
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
:) scheme sint o gramada pe net asa ca in functie de ce vrei sa faci cauti si te apuci sa faci. :peacefingers:

#25
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003

mktinapex, on Jun 21 2004, 11:34, said:

mister_rf

Am incercat tx300 de la pagina aia si am facut cu bc550 si
nu stiu de ce nu bate mai mult de 100m. Am masurat la
iesire cu o rezistenta de 300(antena virtuala),o dioda cu
siliciu,si un condensator.Imi dadea in jur de 300mV max.
dupa ce l-am reglat. Antena este un fir de 70cm (pt. 107Mhz).
Nu stiu ce se intampla dar nu bate !
Stie cineva care ii problema ?

<{POST_SNAPBACK}>


Pai nene, nu te astepta ca o sarma de 70cm sa fie o antena...Este sigur faptul ca daca vei pompa 1kW in acea sarma, probabil ca daca nu se va topi, semnalul se va auzi peste 2...3 strazi.
Te sfatuiesc sa cauti "fm broadcast antennas" pe net ca sa vezi cam ce inseamna o astfel de antena.
In mod normal, pe o cladire bine degajata, cu 1W te poti auzi relativ decent cam pe jumatate din radiourile din apartemente peste etajul 5 in Bucuresti.
Hai sa discutam serios.

#26
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
Am avut facut un emitator stereo, in final aveam un 2n3632, acopeream 10km cu antena j-pole de la etajul 7, codorul stereo facut de grundig, restul de mine...

#27
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
referitor la internet wireless, cu 50mw cat au AP-urile obisnuite si cu antena parabolica directiva cu castig de 24dB, te duci cam 30km fara obstacole intre Tx si Rx si fara pretentii la banda larga...cu scule Cisco care au 100mW treci peste 30km.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

PsichoDaddy, on Oct 10 2004, 19:27, said:

Am avut facut un emitator stereo, in final aveam un 2n3632, acopeream 10km cu antena j-pole de la etajul 7, codorul stereo facut de grundig, restul de mine...

<{POST_SNAPBACK}>


Fa-ti antena de emisie calumea, adica nu jpole, fa si tu un quadro dipol sinfazat... are vreo 12dB castig teoretic parca, daca nu ma insel...

#29
PsichoDaddy

PsichoDaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 15.07.2004
mai omule era emitator fm pe 97MHz , imi trebuie o antena omni, nu directiva, intelegi?si j-pole are unghiul de elevatie mic si nu radiaza decat la suprafata pamantului(asta se refera unghiul de elevatie). si am ales j-pole pt. ca eram la 1km de aeroport, dak as fi folosit directiva cu 12dB castig cred ca ma duceam si 100km...oricum proiectul a fost abandonat...costuti la energia electrica(calculator emitator,), apoi m-am plictisit  :proud:

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
---
imi trebuie o antena omni, nu directiva, intelegi?
---

Ce ti-am spus eu e omni... quadru dipol vertical sinfazat.

---
dak as fi folosit directiva cu 12dB castig cred ca ma duceam si 100km
---

E, aici visezi, orizontul electric e cam 60-70km, si asta pe scule bune, daca ai radio naspa nici atat.
100KM nici Contact nu bate...

#31
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Salutare ! lumeee i`m back !  :)

Am sa ma apuc sa-mi fac o antena klumea ! dar faza cu puterea emitatorului n-am inteles-o!
Testez cu o rezistenta de 50ohmi,1 dioda cu germaniu si un condensator de 100n, poate ca
mi stricat testeru dar am incercat si cu altele ..., eu cred ca la iesirea oscilatorului sunt 10mW,
si dupa primul amplificator ar trebui sa fie 300mW ! nu stiu care ii faza ! ma poate lamuri
si pe mine cineva ?

mersi !

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca te duci la 300mW cu un singur amplif, statiile profesionale folosesc cel putin 2-3 tranzistoare cu bobine intre ele, si oricum nu iese cu frecventa finala, iese mai jos si se fac dublari etc... filtrari.

Edited by Andrei Cioaca, 24 November 2004 - 19:11.


#33
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
nu am inteles d c unii folosesc atatea etaje de multiplicare, eu fac pur si simplu oscilator
pe frecventa care imi trebe (care e fffff stabil) apoi incerc sa amplific .... filtru numai la
iesire si apoi antena ! Mi-am luat acum 1 an o carte romaneasca cu multe scheme de
emitatoare dar am vazut ca erau multe multe multe piese, multe bobine(la care homemade sigur
mai gresesti) si dadeau doar 100mw, altele pentru 1W foloseau multe tranzistoare si multe
etaje multiplicatoare....
  Atunci care e explicatia, ce putere am dupa primul etaj de amplificare dc pe voltmetru(cu testeru
ala cu rez,dioda,cond) la oscil imi da 10mv, apoi la amplificator imi da 300mv(pe bune fix 299-301mv
imi da) ? deci sa zicem ca oscil da 10-15mw *30=300mw la amplif ??? sunt in ceata totala !
va rog ajutati-ma ca nu-i dau de cap ....

:confuzzled:

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
---
nu am inteles d c unii folosesc atatea etaje de multiplicare, eu fac pur si simplu oscilator
pe frecventa care imi trebe (care e fffff stabil) apoi incerc sa amplific ....
---

Pai asa trebuie sa lucrezi ca adaptezi mai usor etajele si mixezi.

---
sunt in ceata totala !
va rog ajutati-ma ca nu-i dau de cap ....
---

Pai e greu sa intelegi fara baza. Tenziunea nu e relevanta fara impedanta... deci ce masori tu nu e putere... puterea se masoara pe sarcina artificiala la iesirea adaptata, dupa filtrul PI.

#35
adrian_bv

adrian_bv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.01.2005
am vazut ca discutiile dumneavoastra pe aceasta tema sunt destul de pline de invataminte.
eu am fost rugat de cineva sa fac un sistem cu comanda radio care sa bata pe la 200-300 de metri si sa permita comanda a 2-3 motoare.  nu stiu daca am nimerit locul pentru aceasta problema dar va rog sa ma indrumati cum as putea sa realizez partea de emisie receptie
va multumesc mult

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Partea radio nu e o problema, un emitator si un receptor. Poti sa folosesti chiar parti electronice de la cordless-uri vechi... pt radio.
Complicatia apare la modulele de codificare a comenzilor, numar canale de comanda etc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate