Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Nokia E51

- - - - -
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#3781
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Catavlad : Credeam ca nu o mai vede cu softul inclus cum i s-a intamplat unei cunostinte care nu vrea si nu vrea sa dea un deep reset motiv pentru care foloseste CameraFX

Trancehell : Totusi E71 are vreo 9 luni distanta fata de E51 desi cu exceptia unui bonus de RAM, unei camere mai ok si a tastaturii QWERTY designul si telefonul (din ce am butonat) sunt cam la acelasi nivel. Ma doare sa-mi vad colegele de facultate cu E71 luat in culmea fitei, cu contactele inca pe SIM si cu 0 aplicatii instalate. Raspunsul ''Eu nu l-am luat pentru biznesssss, l-am luat ca mi-a placut !''.

#3782
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Criza asta nebuna m-a facut, impreuna cu "posibilitatile" lui E51, sa aman achizitionarea unui astfel de telefon. Si pretul inca ridicat a fost unul dintre motivele pentru care nu l-am luat inca. As vrea sa iau un E65, stiu ca aici pe topic sunt useri care au trecut la E51 de pe E65, este asa mare diferenta intre ele, pentru ca am vazut ca preturile la E65 sunt aproape la jumatate fata de E51. Ce m-ar interesa mai mult ar fi viteza de incarcare a paginilor in wi-fi, este mare diferenta intre E51 si E65, cam asta ar fi ce mar interesa cel mai mult. Raman indatorat celor care vor avea amabilitatea sa ma lamureasca.

O seara calduroasa si buna!

#3783
nemet_tt

nemet_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 06.10.2007
In primul rand procesorul face toti banii!

#3784
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postnemet_tt, on Jan 14 2009, 18:48, said:

In primul rand procesorul face toti banii!

Pai asta din specificatii, ala de la E51 e net superior. Ar mai fi si versiunea de symbian si calitatea finisajelor si constructiei la E51.

In fine daca tu vrei numai WiFi, tot un fost posesor trebuie sa-ti raspunda.

#3785
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Postlaurentcauia2, on Jan 14 2009, 18:13, said:

Criza asta nebuna m-a facut, impreuna cu "posibilitatile" lui E51, sa aman achizitionarea unui astfel de telefon. Si pretul inca ridicat a fost unul dintre motivele pentru care nu l-am luat inca. As vrea sa iau un E65, stiu ca aici pe topic sunt useri care au trecut la E51 de pe E65, este asa mare diferenta intre ele, pentru ca am vazut ca preturile la E65 sunt aproape la jumatate fata de E51. Ce m-ar interesa mai mult ar fi viteza de incarcare a paginilor in wi-fi, este mare diferenta intre E51 si E65, cam asta ar fi ce mar interesa cel mai mult. Raman indatorat celor care vor avea amabilitatea sa ma lamureasca.

O seara calduroasa si buna!

Ca si fost posesor de E65, pot sa-ti spun din capu locului ca e o mare diferenta intre ele, E51 fiind net superior lui E65. Nu mai stau acum sa insir toate defectele si minusurile lui E65, pentru ca am mai scris (a se vedea topicul dedicat E65). E65 are ecranul un pic mai mare decat E51, si da o senzatie mai frumoasa atunci cand il privesti si ai nevoie de spatiu de afisare. Ambele se misca foarte bine pe wi-fi ( nu se poate spune acelasi lucru despre navigatul prin meniu, lucru la care E65 sta jalnic). Sfatul meu: pune bani deoparte, mai asteapta 1-2 luni si ia E51, nu merita compromisul cu E65.

Poate te ajuta si asta: Comparatie specificatii E51 vs E65

Edited by h3llboy, 14 January 2009 - 19:01.


#3786
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Puncte forte E51:
-HSDPA (3G+) - daca vorbim de navigare acesta ar trebui sa cantareasca 2 puncte;
-procesorul
-SO 9.2 fata de 9.1 (diferentele se vad de la prima apasare)
-+80Mb memorie (desi as fi preferat sa am 130 Mb RAM sau sa o pot upgrada sau sa pot folosi o parte din user memory ca un fel de swap)
-(subiectiv) forma, pentru mine slide saks.

Edited by kkLM, 14 January 2009 - 19:52.


#3787
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
E vorba de memoria interna, nu de RAM (la aia + 80 Mb) - asta ca o completare. Si asta ca tot ai amintit, E65 nu suporta carduri SDHC deci daca omul vrea sa-si transforme telefonul in depozit mobil, 2GB va fi maximul pe care-l poate obtine printr-un card.

Edited by krossfire, 14 January 2009 - 20:15.


#3788
trancehell

trancehell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 28.09.2006

View PostkkLM, on Jan 14 2009, 19:52, said:

-+80Mb memorie (desi as fi preferat sa am 130 Mb RAM sau sa o pot upgrada sau sa pot folosi o parte din user memory ca un fel de swap)
-(subiectiv) forma, pentru mine slide saks.
Eu nu inteleg de ce se zgircesc producatorii (toti) la memoria DRAM, care e foarte ieftina... Tot din motive de segmentarea pietei banuiesc...
Sint de parere ca un telefon mobil trebuie sa fie dintr-o singura bucata, ca sa nu ai probleme cu folia cutare, cu balamaua, cu arcul cutare, cu mecanismul cutare... Recunosc, arata sexy dar introduce posibile probleme tehnice care nu-si au rostul...

#3789
catavlad

catavlad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 28.12.2008
eu zic ca ajunge memoria asta.. desi, tocmai din cauza ca parea sa incarce mai greu pe zi ce trece i-am dat ieri un soft format, dar vad ca azi iar incepu sa 'aiba lag' :| in conditiile in care handytask managerul imi arata 46mb ram liberi si 120mb din mem interna. as fi crezut ca zbarnaie la memoria asta inainte sa-l cumpar :| dar nah.. o sa stiu mai multe pt cand il schimb :P

#3790
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View Postkrossfire, on Jan 14 2009, 20:15, said:

E vorba de memoria interna, nu de RAM (la aia + 80 Mb) - asta ca o completare.
Exact ce am spus si eu: diferenta de memorie interna de 80Mb desi as fi vrut ca diferenta asta sa se regaseasca la RAM.

View Postcatavlad, on Jan 14 2009, 20:29, said:

eu zic ca ajunge memoria asta..
Eu zic ca nu si telefonul imi da din cand in cand dreptate spunandu-mi ca am ramas fara memorie...

#3791
catavlad

catavlad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 28.12.2008
krossfire, cred ca se referea la mem ram totusi. imi dau cu parerea aici, recunosc, pt ca nu prea le stiu pe de rost, dar parca e51 are 96 MB system RAM, ~50MB free ram, iar daca e65 are cumva numai 16 => +80 mb ram diferenta in favoarea lui e51 :P

#3792
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Chestia e ca mai mutl de 50Mb de ram utilizabili nu poti avea din cei 96, ca nu cumva sa urle ''the Symbian supremacists'' ca Windows Mobile e cel mai mare mancator de memorie. Consuma si Symbian destul. Solutii ar fi, de la dezactivarea Active Stand-By (foarte util de altfel  - cel de la Orange mananca vreo 3Mb) pana la eliminarea unor procese prin task managere 3rd party.

Ar mai fi si solutia Memory Up care defragmenteaza in definitv RAM-ul insa nu am obtinut niciodata mai mult de 1-2 MB cu Memory Up si prin urmare l-am dezinstalat dar nici nu am muncit suficient telefonul.

Catavlad : Are 128 Mb sdram E65

Edited by krossfire, 14 January 2009 - 20:46.


#3793
catavlad

catavlad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 28.12.2008
pai cate aplicatii rulezi deodata de iti papa atat????
si, legat de baterie, de perioada dintre incarcari, mi se par cam putine 2 zile jumate de uz normal si incarcare zilnica daca il butonez ceva mai mult.. mi-e greu sa cred ca am nimerit eu o baterie mai proasta.. cred ca toate sunt asa, nu? si as fi curios sa aflu si daca sunteti multumit cu timpii vostrii..

si eu am cautat din primele zile sa mai sterg ceva din procesele alea, nu ca as fi avut nevoie, dar asa, de curiozitate, sa vad ce anume se poate.. ca oricum aveam de gand sa dau un resoft pt ca nu reuseam instala nimic si nu stiam ca incepand cu versiunea a 3a se hackuiesc telefoanele :) dar, blocandu-mi-se o data, n-am mai inchis nimic, ca erau multe in plus pe-acolo fata de 6630 si am zis sa nu ma mai bag.. dar, daca sti ce anume se poate sterge LINISTIT de pe-acolo, fa-mi si mie o lista micuta cand ai timp, te rog.. m-ar interesa cat de cat..

Edited by catavlad, 14 January 2009 - 20:50.


#3794
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postcatavlad, on Jan 14 2009, 20:50, said:

pai cate aplicatii rulezi deodata de iti papa atat????
si, legat de baterie, de perioada dintre incarcari, mi se par cam putine 2 zile jumate de uz normal si incarcare zilnica daca il butonez ceva mai mult.. mi-e greu sa cred ca am nimerit eu o baterie mai proasta.. cred ca toate sunt asa, nu? si as fi curios sa aflu si daca sunteti multumit cu timpii vostrii..

Dublezi viata bateriei daca reduci folosirea Wlan si mai ales daca dezactivezi 3G-ul (Settings -> Phone -> Network -> Network Mode : GSM ) . Il reactivezi tu cand ai nevoie.

Eu, cu ceva jucat (nu continuu) si putin Wlan dar cu 3G-ul mai mereu pe off (am un abonament de date 3G dar e slab si-l folosesc atunci cand stiu ca trebuie sa primesc mailuri importante sau sunt la Cucuietii din deal) ma tine cam 4 zile insa nu vorbesc foarte mult la el.

#3795
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009

View Posth3llboy, on Jan 14 2009, 18:57, said:

Ca si fost posesor de E65, pot sa-ti spun din capu locului ca e o mare diferenta intre ele, E51 fiind net superior lui E65. Nu mai stau acum sa insir toate defectele si minusurile lui E65, pentru ca am mai scris (a se vedea topicul dedicat E65). E65 are ecranul un pic mai mare decat E51, si da o senzatie mai frumoasa atunci cand il privesti si ai nevoie de spatiu de afisare. Ambele se misca foarte bine pe wi-fi ( nu se poate spune acelasi lucru despre navigatul prin meniu, lucru la care E65 sta jalnic). Sfatul meu: pune bani deoparte, mai asteapta 1-2 luni si ia E51, nu merita compromisul cu E65.

Poate te ajuta si asta: Comparatie specificatii E51 vs E65

In primul rand va multumesc din suflet celor care m-ati sfatuit. Topicul de la E65 l-am parcurs, de aceea am intrebat aici pe E51, stiam ca sunt ceva useri "fosti" 65 de pe topicul acela. Diferentele le cam stiu, ma bucura ca este mai ieftin, ecran mai mare, dar cum am zis si in postul meu anterior ma intereseaza mai mult wi-fi-ul. Mai mult pentru asta l-as lua si pentru pretul mai mic. N-am butonat niciodata un symbian, dar ma gandesc daca nu se poate pune un 9.2 pe un E65. N-am studiat problema, nu stiu daca se poate face. Daca stie cineva sigur ca merge sau nu il rog sa ma lumineze. Si diferenta la butonat poate vine nu numnai de la OS, ci si de la procesor care are o frecventa aproape dubla la E51. Cat despre SDRAM se pare ca 65 are mai mult ca si 51, primul avand mai putina memorie shared, dar asta nu e o problema pentru ca se pot pune aplicatii pe card. Ca si concluzie cred ca 51 este superior lui  65 prin procesor si prin pret. Nu m-ar deranja ca se misca mai greoi prin meniuri, doar nu stau toata ziua prin ele, ii fac odata setarile si gata, mai caut prin meniuri cand si cand.
Va multumesc tuturor care ati postat pentru sfaturi.

O seara calduroasa!

#3796
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Performantele aparatului sunt complet dependente de procesor in cele mai multe cazuri . Asta pot sa o spun comparand niste HTC-uri si un Asus, toate cu acelasi sistem de operare (Windows Mobile 6.1). Cu aceeasi cantitate de RAM mancata, diferenta dintre 400 si 200 de mhz ramanea foarte mare.

Nu poti schimba versiunea sistemului de operare (firmware-ul nu are legatura) insa nu e problema din moment ce vei gasi destule aplicatii pentru 9.1. Ai putea avea putin de pierdut la capitolul ergonomie dar nu cred sa fie asta buba.

#3797
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009

View Postkrossfire, on Jan 14 2009, 22:11, said:

Performantele aparatului sunt complet dependente de procesor in cele mai multe cazuri . Asta pot sa o spun comparand niste HTC-uri si un Asus, toate cu acelasi sistem de operare (Windows Mobile 6.1). Cu aceeasi cantitate de RAM mancata, diferenta dintre 400 si 200 de mhz ramanea foarte mare.

Nu poti schimba versiunea sistemului de operare (firmware-ul nu are legatura) insa nu e problema din moment ce vei gasi destule aplicatii pentru 9.1. Ai putea avea putin de pierdut la capitolul ergonomie dar nu cred sa fie asta buba.

Ma gandeam de la analogia cu un calculator ca este importanta frecventa procului, de aia am si postat in topicul meu ca diferenta de viteza vine mai degraba de la procesor. O fi si OS-ul de vina dar daca nu ai un procesor bun poti sa ai cel mai bun OS ca tot mizerabil se misca indiferent de aparat (telefonic fotografic, etc)
Despre SO: cred ca poate fi schimbat, am vazut un palm cu Linux ca si SO. Nu fizic, era pe youtube un filmulet.
Daca la capitolul wi-fi se misca la fel, ar fi ok pentru mine, restul sunt maruntisuri, pana la urma este un telefon, dar daca are si capacitatea de a se misca bine pe net asta il face superior lui 51(dpdv pret)

O seara buna!

#3798
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006

View Postcatavlad, on Jan 14 2009, 20:50, said:

pai cate aplicatii rulezi deodata de iti papa atat????
si, legat de baterie, de perioada dintre incarcari, mi se par cam putine 2 zile jumate de uz normal si incarcare zilnica daca il butonez ceva mai mult.. mi-e greu sa cred ca am nimerit eu o baterie mai proasta.. cred ca toate sunt asa, nu? si as fi curios sa aflu si daca sunteti multumit cu timpii vostrii..
Esti fericit cu 2 zile jumatate :).
Oricum, la E51 proaspat resetat ai pe undeva la ~40Mb RAM, incarca 3-4 pagini din topicul E51 de pe Softpedia (varianta normala) si ajungi la sub 10, partea proasta e ca dupa o serie de browsing te trezesti ca iti raman intre 2 si (la mine cel mai mult) 6 Mb ocupati si habar n-ai unde-s.
Daca vrei sa iti consume cat mai putin: fara 3g, fara bt, fara active standby, fara luminozitate, fara vibratii, fara wlan, fara programe care sa ruleze; in mai putine cuvinte vinde-l si ia-ti altceva pentru ca te-ai prostit cu 90% din banii pe care i-ai dat pe acest telefon.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate