Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vrei să înveți ActionScript ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BabBardel

BabBardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2005
Vreau si eu sa invat action script`ul ! Stiu macromedia flash , si foarte putin action script !
Va rog recomanda-ti siteuri (de preferabil free) si carti care v-au fost de folos in a invata action scriptul!

multumesc !

#2
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
kirupa.com

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Dacă ți-ai pus în minte să înveți actionscript și nu ai idee de unde să începi, găsesti aici adresele sit-urilor cu tutoriale bune și titlurile unor cărți propuse de cei care se pricep sau învață și le-au fost utile.

Nu mai deschideți alte topic-uri in care cereți tutoriale. Puteți pune întrebarea aici și cineva vă va ajuta. De asemenea, încercați să citiți tot de la început pentru că probabil veți găsi ceea ce căutați și fără să întrebați pe cineva.

Nu transformați acest topic in chat pe lângă subiect.
Nu vă faceți reclamă aiurea ! Dacă aveți un sit cu tutoriale și doriți neapărat să ajuți oamenii cu ele, deschideți un topic nou cu titlu sugestiv în care puneți tutorialul, de preferat cu imagini.
Un exemplu de titlu sugestiv : "Tutorial : Cum să generezi MovieClip-uri dinamic".
De asemenea nu uitați să specificați versiunea de actionscript folosită și puneți și un attachement cu sursa in varianta finală, salvată în cel mai vechi format posibil. Adică dacă folosiți actionscript 2.0 salvați .fla-ul pentru a fi compatibil cu Flash MX ! Astfel vor avea acces la sursa și cei care nu folosesc ultima versiune de Flash.

Edited by sergiu_spooky, 18 September 2007 - 11:56.


#4
BabBardel

BabBardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2005
ar mai fi aici : http://www.tutoriali...tionscripting/1 ! Dar ar fi nevoie de ceva cunoscatori sa spuna niste surse unde sa te invete pas cu pas action scriptul !

#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Am dat peste un site aici interesant. Aș vrea să-l recomand tuturor începătorilor. Particularitatea constă în aceea că toate lecțiile sînt animate și descrise pas cu pas. Deasemenea pe acel site puteți găsi mult mai multe și nu doar despre Flash.

Edited by sergiu_spooky, 09 December 2007 - 22:50.


#6
campuscodi

campuscodi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.07.2007
mdea
s-a sarit mult de la subiect




http://www.kirupa.co...flash/index.htm
http://help.adobe.co...1af6-7be9a.html
http://www.adobe.com...=gettingstarted


Astea le-am gasit eu. Inca nu am apucat sa le citesc, insa par cele mai complete din toate blogurile de cocalari de pe net care se cred programatori.



Daca altcineva mai are tutoriale pt un om care abia aseara a auzit prima oara cuvantul "actionscript" si totusi vrea sa invete despre el, lasati-le aici.

Sa zicem ca sunt la nivelul in care nu stiu nici o iota din ce am scris mai jos, si caut un loc potrivit sa mi se explice si mie de la 0. Inclusiv sintaxa, ce inseamna fiecare lucru de acolo si restul lucrurilor.

#
function clickPlayPause(evt:MouseEvent) {
#
		if (isPlaying) {
#
				pausePoint = soundChannel.position;
#
				soundChannel.stop();
#
				isPlaying = false;
#
		} else if (!isPlaying) {
#
				soundChannel = sound.play(pausePoint);
#
				isPlaying = true;
#
		}
#
}
#
 
#
function clickStop(evt:MouseEvent) {
#
		if (isPlaying) {
#
				soundChannel.stop();
#
				isPlaying = false;
#
		}
#
		pausePoint = 0.00;
#
}


#7
gratiela

gratiela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2006
Actionscript 3.0 in Flash CS3 intr-o carte scrisa pe intelesul tuturor.
Aveti un rezumat atasat.
Rezumat
[ http://gratiela.files.wordpress.com/2008/10/carteflash.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by gratiela, 13 March 2009 - 12:18.


#8
evil_k1d

evil_k1d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.09.2008
Eu as recomanda cartea "Essential ActionScript 3.0" . Citind cartea aceasta poti deveni destul de avansat in ActionScript 3.0. Cam mult de citit (900 de pagini) dar merita. De asemenea recomand "Adobe Flash CS3 Professional Classroom in a Book". Este bine sa le cititi pe amandoua, in paralel daca se poate. Pana sa dau de aceste carti citeam tutoriale aiurea fara sa inteleg absolut nimic si credeam ca nu voi ajunge niciodata sa invat Flash si ActionScript.

Edited by evil_k1d, 02 September 2009 - 21:43.


#9
d-victor

d-victor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2009
da, Essential ActionScript 3.0 rulez. o gasesti si pe torente dar iti recomand s-o iei pe hartie

pt actionscript e mult mai bun flex decat flash.

pentru inceput, poti coda in MiniBuilder http://code.google.com/p/minibuilder/
s-ar putea sa-ti placa f. mult

#10
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
O alta carte buna pentru a invata Actionscript este "Learning ActionScript 3.0" - A beginners guide. Pentru Flash, cartea "Flash CS3 for Dummies" este destul de buna. Intotdeauna am considerat cartile din seria "for dummies" foarte proaste, insa aceasta cred ca este exceptia de la regula.

#11
horea1981

horea1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2013

View PostBabBardel, on 17 septembrie 2007 - 20:34, said:

Vreau si eu sa invat action script`ul ! Stiu macromedia flash , si foarte putin action script !
Va rog recomanda-ti siteuri (de preferabil free) si carti care v-au fost de folos in a invata action scriptul!

multumesc !


Am gasit un site interesant

discant.ro

Destul de interesant. Contine explicatii, coduri sursa si exemple

www.discant.ro

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate