Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Modem Speedtouch 585

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
tudy123

tudy123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.11.2006
Am tot cautat pe net si pe forumuri despre acest modem sa vad cam ce gasesc , si in principiu liniste , nimeni nu sti mai nimic .

Si totusi eu am o problema cu el , respectiv de cate ori incerc sa fac buffering cu el se restarteaza , fara nici un motiv aparent.
Am sunat la astia la romtelecom dar nu stiu nici ei ce anue ar putea sa cauzeze treburile astea, singurul lor sfat a fost sa fac un update de firmware , ceea ce nu se pare sa gasesc pe nicaerea. Daca cumva stiti voi careva care ar putea sa fie problema lui sau unde pos sa gasesc up update , ajutatima si pe mine fiindca ma cam enerveaza treaba asta .

Mersi

#2
abulafia999

abulafia999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.09.2007
update de firmware:
http://www.thomson-b...p;ProductID=511

firmware-ul il încarci în modem cu upgradeST.exe (vezi pe CD-ul de instalare de la modem)
http://atitu.de/st510/adendo.htm

Edited by abulafia999, 17 September 2007 - 17:02.


#3
razvi

razvi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.06.2002
Tocmai am facut update la 6.12.7.5 (aka ZZQIAA6.2H5.bli) si este stabila, dar am observat o versiune mai noua, 6.2.T (aka ZZQ2AA7.208.bli). Din documentatie (E-DOC-CRN-20070712-0009_v1.0_public.pdf) rezulta ca modemul meu, Thomson ST585v6 (BANT-W), este suportat de aceasta versiune, dar utilitarul de update nu este de acord (raporteaza fisierul pentru BANT-V, adica pentru gama 5x6v6). Toate fisierele au fost luate de la
http://mirror.openso...pub/speedtouch/
6.2.T inca nu a aparut "oficial", nu sint 100% convins ca nu-mi arunc modemul pe geam dupa update, daca as putea forta cumva update, imi poate confirma cineva daca a testat pe 585v6 sau pe gama 5x6v6 ?

#4
razvi

razvi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.06.2002
Am gasit fisierul corect pentru modemul meu la
http://ugolini.com.a...ustralia/585v6/

Instalat, nu sint probleme. Pare a fi un update serios, de la versiunea 6 la 7, nu doar o revizie minora, desi la prima vedere nu exista noutati prin interfata:

Product Name: ST585
Software Release: 7.2.0.8
Software Variant: AA
Boot Loader Version: 1.0.7
Board Name: BANT-W

Banuiesc ca vor aparea mai multe informatii in curind la
http://www.thomsonte...tail.php?id=104

#5
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Am un SpeedTouch 585 V6 si imi scoate peri albi cu reseturile si pierderea legaturii cu placa de retea (cable unplugged). Am zis sa ii fac update de firmware poate isi revine, dar wizardul de update imi cere User name si Parola. Are idee care ar putea fi, eu nu am pus nici una, userul e Administrator, parola banuiesc ca e pusa de Romtelecom ...

P.S. Degeaba sun la suport sa vina sa rezolve problema cu un modem pe care am dat 99 EU fara TVA, ii doare in cot. Mai rau ca RDS-ul  :madanimated: ...

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View PostCorbu, on Dec 1 2007, 20:02, said:

P.S. Degeaba sun la suport sa vina sa rezolve problema cu un modem pe care am dat 99 EU fara TVA, ii doare in cot. Mai rau ca RDS-ul  :madanimated: ...
Nu degeaba ii suni... daca l-ai platit si ei ti l-au setat sunt obligati sa-ti spuna user si parola. noi nu avem cum sa stim ce user ti-a pus nenea de la romtelecom... so ask... Nu e nevoie sa vina ei la tine ci doar sa-ti dea user si parola.

Bafta!

#7
eduardvl

eduardvl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru modem-ul SpeedTouch 585 v.6, versiunea de firmware 7.4.1.7 a aparut inca de anul trecut iar versiunea 7.4.2 a aparut la partenerii Thomson Telecom inca din data de 22.01.2008.

Pentru a downloada versiunea 7.4.1.7 mergeti la urmatorul link:
http://www.speedtouc...opic.php?t=1089

iar pentru a "vedea" si ultima versiune vizitati :
http://www.thomsonte...tail.php?id=104

Versiunea 7.4.1.7 imi merge excelent.

#8
puiuel

puiuel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2008

View Posteduardvl, on Jan 26 2008, 17:18, said:

Pentru modem-ul SpeedTouch 585 v.6, versiunea de firmware 7.4.1.7 a aparut inca de anul trecut iar versiunea 7.4.2 a aparut la partenerii Thomson Telecom inca din data de 22.01.2008.

Pentru a downloada versiunea 7.4.1.7 mergeti la urmatorul link:
http://www.speedtouc...opic.php?t=1089

iar pentru a "vedea" si ultima versiune vizitati :
http://www.thomsonte...tail.php?id=104

Versiunea 7.4.1.7 imi merge excelent.


Cum se incarca fisierele cu extensia .bli ?

#9
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007

View PostCorbu, on Dec 1 2007, 20:02, said:

Am un SpeedTouch 585 V6 si imi scoate peri albi cu reseturile si pierderea legaturii cu placa de retea (cable unplugged). Am zis sa ii fac update de firmware poate isi revine, dar wizardul de update imi cere User name si Parola. Are idee care ar putea fi, eu nu am pus nici una, userul e Administrator, parola banuiesc ca e pusa de Romtelecom ...

P.S. Degeaba sun la suport sa vina sa rezolve problema cu un modem pe care am dat 99 EU fara TVA, ii doare in cot. Mai rau ca RDS-ul  :madanimated: ...
Problema e chiar la tine in casa si se rezolva usor.Ai oscilatii in tensiunea electrica care alimenteaza modemul.Se rezolva numai cu un stabilizator de tensiune sau un simplu UPC.

#10
257750

257750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.07.2006
sal ! am si eu o problema vreau sa fac update la modem (ST585 hifi) si imi da eroare la un moment dat !!!am pus o poza sa vedeti !!astept raspunsul vostru !!

Attached Files



#11
digital67

digital67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.03.2008

View Post257750, on Mar 21 2008, 10:23, said:

sal ! am si eu o problema vreau sa fac update la modem (ST585 hifi) si imi da eroare la un moment dat !!!am pus o poza sa vedeti !!astept raspunsul vostru !!
  vezi daca nu cumva s-a intrerupt curentul intre timp s-au s-a restartat calculatorul daca nu incearca sa-i dai reset to factory setting sau reset

#12
257750

257750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.07.2006
cand incerc sa fac update se sting beculetele de la modem iar cel power se face galben apoi imi da eroare !!!

#13
jonasp2

jonasp2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2007
Salut
am si eu un astfel de modem si am instalat un desktop care merge excelent ; in schimb laptop-ul cel de pe concexiune wireless imi scoate peri albi ; pur si simplu functioneaza numai cand vrea el ; nu se poate conecta . Am folosit 2 ani acest modem fara probleme ; de cand m-am mutat la casa unde sunt fluctuatii de putere a curentului , functioneaza ca un rahat pe wireless , numai cand vrea el ; ce este de facut ? :wallbash:
Please , please, please !!!!!!!! :rantcurse:

#14
axicat

axicat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 05.01.2007
Atentie pentru cei care folosesc modem speedtouch 585---circula pe net firmware pentru acest modem virusat ,cred ca virusul tinteste cu predilectie conexiunea wireless care face trafic neautorizat,se raspandeste, apoi, la nivelul retelelor informatice slab securizate, a stick-urilor de memorie si a calculatoarelor fara ultimele update-uri de securitate.Am descaperit acest lucru cind am descarcat pentru un prieten un firmware pentru speedtouch 585

#15
coric66

coric66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.12.2007
Am si eu de un an acest modem. Desele restartari le-am rezolvat cu un stabilizator (fluctuatii in reteaua electrica) .Sunt nemultumit totusi de raza mica de bataie a semnalului wireless (aprox.20 m in vizibilitate directa) .Chiar daca sunt la 1m de acesta , pe wifi meter (widget yahoo) am 75 % nivel semnal .Asa merge de regula acest modem sau m-am pricopsit eu cu vre-un rebut?

#16
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

View Postaxicat, on Jan 28 2009, 12:28, said:

Atentie pentru cei care folosesc modem speedtouch 585---circula pe net firmware pentru acest modem virusat ,cred ca virusul tinteste cu predilectie conexiunea wireless care face trafic neautorizat,se raspandeste, apoi, la nivelul retelelor informatice slab securizate, a stick-urilor de memorie si a calculatoarelor fara ultimele update-uri de securitate.Am descaperit acest lucru cind am descarcat pentru un prieten un firmware pentru speedtouch 585

Ultimul firmaware 8.2.2.5 pentru ST585v6 il gasiti aici:
https://www.mediafire.com/?gcsmkjummqk
Dupa instalare functioneaza fara repros, nici nu se compara cu versiunile 7 sau 6.
Daca nu se conecteaza la net dupa ce toate configurarile sunt facute, trebuie editat fisierul USER.INI si trebuie modificat manual "alias=VPI/VCI default=0.35" care nu se lasa modificat din setupul intial. Pentru a edita acest fisier prima data trebuie salvat din meniul= Save or Restore Configuration.

#17
coric66

coric66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.12.2007
A incercat cineva sa alimenteze acest modem cu 12 V , CC , din acumulatorul UPS-ului de exemplu , direct pe iesirea de cc a puntii redresoare a modemului ? Tocmai mi s-a dus AVR-ul pe care am dat 500 ron si iar ma inebuneste cu restartarea de 20 de ori pe zi din cauza fluctuatiilor de curent. Atasez o poza cu placa electronica a modemului.
Attached File  Image_30_.jpg   78.59K   35 downloads

#18
nicolaicosmin

nicolaicosmin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2008
salutare, am si eu o intrebare. am un router speed touch 585 v6 si asi vrea sal conectez si nu prea stiu cum , ma poate ajuta cineva, are cele 4 iesiri si un wairlles dar nu stiu unde sa bag netu, am o intrare dsl si e mufa mai mica . va multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate