Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa fac cd player pt dj dintr-un cd-rom

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
hy all!

Vreau sa fac un cd`player dintr`un cd-rom care are cele 2 but pt "next track" si "previous track".

1. In primul rand vreau sa`i fac pitch la cd`romu ala. Solutia mea: UN REGULATOR DE VITEZA pt motorasul cd`romului
2. Apoi vreau sa fac ceva buton pt derularea melodiei
3. Apoi vreau sa construiesc ceva afisaj digital pt numarul track`ului care imi canta si mai ales TIMER`UL sa`mi arate cate minute si secunde mai is pana la sf melodiei
4. Si in final ar fi beton sa gasesc ceva sa construiesc butonul de CUE

    Multumiri anticipate celor care ma vor ajuta!

#2
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Ar merge cu UN REGULATOR DE VITEZA daca ar fi pick-up, nu CD-ROM...

#3
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
fa`ma fericit si da`mi si ceva explicatii.
eu vreau regulator de viteza pt motorul de 12V ce invarte cd`ul.(adevarul e ca nu am desfacut un cdrom pana acum sa vad daca motorul e alimentat ca si la hdd prin 4 fire.

#4
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@M00g

Daca citesti bitii mai lent (asta daca excludem ca va da eroare CDROmu la viteza neotrivita) nu inseamna ca va merge muzica mai lent. Se pare ca chiar nu ai habar de Digital, analog, si tot ce se intampla acolo. Believe me. Laso balta. E prostie ce crezi....Poate prin asta te voi face sa crezi mai mult si sa speri mai mult ca se poate face, dar tot o prostie ramane ceea ce ai tu in cap.

Vrei asa ceva? Get a pick-up.....

:cya:

#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
first of all...tu vrei sa faci chestia asta asa ca sa iti demonstrezi ca poti ...sau vrei sa eviti sa iti cumperi un CD-PLAYER amarat...

sa o luam pe rand...

1.destul de comica faza...pacat CA NU AI CUM...pentru ca datele sunt in format digital (i mean 1 si 0 sunt tot 1 si 0 indiferent de cat de repede le citesti)

2...3....4... man...chestiile alea sunt demne de JULES VERNES...ceva de genul "90 de zile in jurul cd-romului"

zici ca nu ai desfacut nici un cd-rom pana acum...nu crezi ca mai intai ar trebui sa desfaci unul?

oricum ....fara rautate iti spun...du-te la magazin si cumpara un cd-player..eventual cu tot ce ai tu nevoie...

si daca chiar vrei sa faci treaba...ia-ti o consola...si lasa visele astea sf...

PS: corecteaza-ti limbajul...

#6
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
Dragul meu DrFan is bucuros ca imi sari in ajutor dar un cdplyer din ala amarat de care zici tu...cel mai amarat dintre cele amarate costa in jur de 150 de Euro(il cheama GEMINI) iar mie imi trebuiesc DOUA :)), deci 300E; ca sa nu mai punem la socoteala ca un Pioneer cel mai slab model costa in jur de 400E iar mie imi trebuie doua, adica 800 Euro; ca sa nu mai pun in discutie lipsa unui mixer cu 2-3 canale.

Iar doua cd`rom`uri noi costa de la 40-45 de euro in sus.

Tinand cont de diferenta mare de verzisori dintre cele doua cazuri pate incepi sa ma intelegi. :)) Recunosc si te aprob ca dpdv tehnic e imposibil ce vreau dar macar am incercat. Intelegi?
                       Merci all pt ca mi`ati sarit in ajutor!

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din punct de vedere tehnic nu este imposibil atata timp cat cele 2 CD-ROMuri sunt legate la un calculator... altfel intrece posibilitatile tehnice ale celui mai avansat electronist...
cumpara-ti un calculator cum au toti DJ-ii si nu o sa-ti mai trebuiasca nici un CD-rom... cu un 586 redai mp3-uri beton

#8
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
acum is lamurit :)

#9
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
what? cum au toti dj`ii? pai tocmai asta e prblema, ca nu mai am nici o prestanta in fata publicului cu pc`ul in fata. "asa pot si eu sa fac" vor zice majoritatea...asa nu iese nik...numai un amarat face party cu pc`ul din perspectiva mea.
   oricum 10x pt interventie

#10
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
cea mai buna varianta pentru tine (si nu numai), ar fi o `consola de mixaj` (sau indiferent cum vrei sa-i spui).Aceasta se leaga la PC, de regula prin USB sau COM (depinde de model),si prin intermediul acesteia comanzi anumite programe de mixaj gen Atomix,VirtualDJ,BPM studio,etc.
Aceasta `consola de mixaj` are cam toate funtile unui pupitru de mixaj,cauta pe net informatii suplimentare despre,sau de nu gasesti,am sa revin eu cu niste linkuri. ;)

personal folosesc Atomix si VirtualDJ ,care se pot comanda foarte usor si fiabil prin intermediul tastaturii,asemeni unei mese de mixaj,tastatura imi este folosita in proportie de 90% pt. comandare in cadrul programului.
Adevarul e ca nu e chiar asa `shic` ca si un pupitru de mixaj,(chiar si pt. PC) si nici la fel de usor de utilizat,dar daca te obisnuiesti nu este nici o problema ;)


#11
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by cniky
programe de mixaj gen Atomix,VirtualDJ,BPM studio,


atomix + bpm = marfa:)

on topic...

man...trebuie sa intelegi ca decat sa visezi cestii de alea...cu cue direct la cd-rom...mai bine te apuci de munca...si produci aia 200E...

#12
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
ALCATECH BPM Studio si te-ai scos... :):)

#13
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
http://www.hi-fi.ro/...topic.php?t=389

#14
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003

Quote

Originally posted by worm
ALCATECH BPM Studio si te-ai scos... :):)


te-ai scos pe naiba.., ala nu stie comandare din tastatura,ci numai din `masa de mixaj`  :degetele:

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Nero-d
cumpara-ti un calculator cum au toti DJ-ii
LOL - ce spui tu straine!? :D :D :D

#16
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
Merci mult "370677271050152"
Dj Lyon stie el ceva :)

#17
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
ar putea sa micsoreze clock-ul pe convertorul D-A

#18
M00g

M00g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2004
intrebarea fireasca: "cum?" :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate