Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Difuzor sau Buzzer mic de tot

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
De unde pot sa fac rost de un difuzor mic de tot cat sa intre in canalul auditiv(prietenii stiu de ce).Am inteles ca de la pagere alea de dadeau aia de la coca-cola.are cineva idei??

#2
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
nu stiu ce poti face cu un buzzer, poate sa copiezi la examene folosind limbajul morse.
incearca cu un hands-free ...

#3
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
ete ai ghicit din prima(nici nu era greu).prea mare.merge si buzzer da iti sparge creierii:)vazut yo.

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
ai cateva solutii viabile, dupa experienta mea (destula):

- plete si headset bluetooth
- handsfree pe fir bagat in manseta unei bluze
- plasture pus pe ureche si bagat un handsfree clasic sub el (zici ca ai o boala de urechi)

oricare ai folosi-o, mergi la un doctor ORL-ist sa iti curete urechile, vezi auzi mult mai bine.

variante sf:
- http://www.spyworld....Enforcement.htm
- iti dai gaura in spatele urechii si tragi un fir pe acolo cu un difuzor mic
- invatati si tu si un prieten limba chineza si el iti dicteaza cu un megafon de afara
- PDA cu si imprimanta portabila
- fax portabil cu legatura prin GSM/CDMA


astea mi le amintesc acum, mai aveam vreo cateva, dar a trecut ceva timp de cand aplicam/ma gandeam la metode de genul asta

desigur, mai e si varianta sa inveti, dar e ultima pe lista ... :)

#5
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
a doua varianta facut...amorteste mana + pari ca un idiot stand cu mana la ureche tot timpu......a doua vazut la un coleg...nu e prea fiabila

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
parerea ta. eu am luat jumatate din examene asa ... probabil 15+ examene.

#7
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
mda si eu dar vreau sa evoluez:)sa fiu mai liber;)

#8
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
hmm...eu as zice k cea mai buna ar fi cea cu headset bluetooth...

#9
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
Da dar tre sa fii pletos ceea ce eu nu suport asa ca..oricum am facut rost de la cineva dar tot caut pt ca sa imi fac si eu unu merge si cu buzzer mai mic are mitzubishi trium sau asa ceva...oricum maine dimineata am ex ........ sa vad ce iese

#10
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
am gasit la un motorola t192 parca cu ecranu spart :D

#11
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Salut. EU lucrez de 6 ani in 'domeniu' cu 2 statii radio profesionale, nu walki talki , si o casca foarte mica. Solutia nu a dat gresh pana acu , si am terminat masteru , la anu ma mai inscriu la unu .. asa ca :
  Microfonul va recomand sa il montati in dublura manecii unei camasi 'speciale' .
Butonul de emisie receptie ( in cazul in care folositi statii radio) in pantof
Casca se poate cumpara de la spitalul ORL de pe soseaua Panduri ( BUCURESTI) . Este extraordinar de mica, nu 4x2x2 mm.
Este acolo o tanti grasa cu ochi de broasca care va va ajuta in problema asta . Va trebui sa platiti si manopera ( schimbarea castii de pe proteza auditiva ) , ca doar mergeti sa va reparati proteza, nu ?  Cu totu va duce pe la vreo 800.000 , dear merita, credeti-ma.  Totul e sa cumparati o casca cu 2 terminale, nu cu 3 . Aia cu 3 este pt. etaj push-pull, si nu prea aveti ce face cu ea.
Mare atentie la lipitea terminalelor ! Se poate strica foarte usor ! Recomand o statie Weller cu letcon de 15W.
  Firul folosit va fi o lita de radiofrecventa, emailata, si trasa in matase. Are culoarea pielii, si cu putin fond de ten pe deasupra, merge si pe cei cu chelie ( pe bune, e testata treaba) .
Lita asta o gasiti in etajele de frecventa intermediara de la tv-urile vechi .. va descurcati voi .
  Succes.

#12
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
Am gasit yo o lita la un radio portabil mic da e cam verde :) la tv nu stiu unde sa ma uit :D nu prea ma pricep.Da in comert nu gasesc litza deasta ???

#13
MegaADY

MegaADY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2003
Nu prea ai unde sa gasesti in comert. Mai cauta in aparate de radio si TV vechi. SIGUR gasesti acolo. Ai cumparat casaca ?

#14
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
@Sorin P: te dai cu fond de ten "verde" , o sa pari alien :)

Apropos, ce metode bune aveti voi :)

#15
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
asta e cea mai buna metoda;)si lacul de pe lita e verde matasea de deasupra nu e.dar intre timp am gasit unu la culoarea pielii dar cam grosut

#16
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Salutare tuturor!
Eu deja incep sa prind experienta in domeniul asta....
Cu ajutorul unui m.p.3 cu un cuprins.. procesorul era destept si avea functii de serci.. prima melodie era " 1 Cuprins" "2 Capitolul cutare..." Asa am trecut si un oral...

As vrea sa vb cu tine mai mult "Megaady"  si cu oricine este interesat de acest domeniu... Am spus acum ceva timp "Vreau sa vac o cariera din asta!!"  Voi nu?    La propri si la figurat!!  :)

  Asa am copiat cam un an .. dar numai la teorie...
  Exista o problema: SE poate copia NUMAI la teorie...
  "problemele " cui le lasam??

Am o idee sa mearga pt orice ... si oral (ex-ul. nu va ganditi la altele)

   1.   trebuie un emitator-receptor ptr vreo 400m (nimic nou)
   2.  Casca din aia shmechera ....
   3.  Micro camera video in locul unui nasture...(+ cu modulare, oscilator, emisie radio cu vreo 400m iarasi..)
   4.  Pentru prienenii din masina... un receiver all in one apoi in tv-tuner la laptop sau la vreun tv din asta auto.......
   5. Prieteni de treaba
   6. Initiativa ..
   7. si mai multe cunostinte in domeniul electronici

-----------------------------------------------------------------
De ce mai avem nevoie:

  1. mini camera, senzor CCD.
  2. Toate etajele pt transmisia audio-video de la tine la .......




P.S. Atunci nu va mai fi nevoie de trimis pe cineva acolo ... , acum poate veni o intreaga echipa virtual in fata unui  prof si unei "probleme".
    Datorita acestui sistem poti deveni o "memorie comandata " cu absolut tot ce are ea... :  Adresare (quartz+bobine),  drivere(MHz) , mediu de stocare (A4), citire DINAMICA (CCD) si eventual "corectarea erorilor".
  Nu stiu daca v-am convins  ca este o idee f f buna si unica...
  Ar fi recomandat sa impartim treaba, sa facem fiecare cate ceva... va fi mult mai usor si vom termina mai repede.....  
       >>>"Cine se apuca de treaba mai devreme nu mai invata DELOC"<<<

        Pana in Febroarie...OBLIGATORIU


Va astept cu solutii..


Eu am gasit niste magazine pe la Univervitate Si pe Maica Domnului Bucuresti.... cu supraveghere video cu o mini camera .. dar nu era char asa de mica.. diammeter =1cm  

Daca vrei sa construiesti tu Modularea si demodularea .. am gasit o firma de facut cablaje .. treb simulat pe calc inainte facut PCB ...astept noi ideei si sfaturi pt aceasta idee.
  Pa Pa!!

#17
saficus

saficus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2004
dar vad caesti pus pe treaba.. repede ai mai gasit threadul asta :D

eu am de la cineva.. casca speciala pt cei cu probleme auditive.. intra complet in ureche, la gat se pune un cablu pe post de antena conectat la telefon.. microfon in maneca si multe minute prapadite :D

#18
sire139

sire139

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.11.2004
Dap , trebuie gandit alfel....
    
   De unde pot face si eu rost de o casca din aia de-a ta?
Se pare ca se potriveste perfect "aplicatiei" mele...

   Si cineva cu o camera  mica .. mai mica ca cele du pa Maica Domnului...

   Trebuie sa ma apuc sa strang bani..

   Eu personal am 1 buzzer pe care l-am folosit intra in ureche perfect (cam incomodeaza pana te obisnuiesti).. cu lita f f subtire de pe la un traf mic Vopsit cu lac unghii amestecat cu fond de ten ca sa se lipeasca si "asorteze" cu pielea.
NU AI LIBERTATE IN MISTARE!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate