Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai usoara facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postconu71, on Sep 12 2007, 12:17, said:

ce bataie de joc. toti retarzii vor avea de acum diplome. rusine invatamantului romanesc. am o colega de servici care face asa ceva. nu stie sa scrie corect, nu stie sa citeasca corect, nu stie sensul anumitor cuvinte, este total agramata dar este INTEGRALISTAAAAAAAAAAAAAA

sincer imi pare rau ca sunt inginer. mai bine plecam in turcia dupa marfa in loc sa fi dat la facultate
aoleu ce ingineri avem...

#56
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
eu spun sa te duci la spiru eventual si la fara frecventa:).
eu am terminat romana-americana la dat aici ca vroiam turism,facusem un an pregatire la geografie  pt universitate,veneam in fiecare sambata la meditatie la bucuresti,pana la urma am ajuns la romana-americana .Nu vroiam sa fac numai geografie,vroiam sa fie turism,facultatea nu a fost nici grea dar nici floare a ureche cum cred unii ca daca este particulara este simpla ,si daca am invatat tot am picat examene si din ce cauza ca sa aiba si ei bani mai multi de stors de la noi;nu eram suparata daca picam un examen si nu invatasem.Acum am terminat facultatea de turism si nici nu stiu daca m-ar tenta sa lucrez in domneniu cand in receptioner castiga 1000 ron si vanzatoarea la mall castiga 1200minim....eu cred ca trebuie sa te descurci cum sa castigi bani indiferent ca ai facultate sau nu..

#57
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postbestiuta1, on Sep 19 2007, 00:56, said:

sa lucrez in domneniu cand in receptioner castiga 1000 ron si vanzatoarea la mall castiga 1200minim....eu cred ca trebuie sa te descurci cum sa castigi bani indiferent ca ai facultate sau nu..

Bestiutzo, ai nevoie de fac. de turism ca sa lucrezi ca receptioner ? si eventual de comert ca sa lucrezi ca vinzatoare la mall ?

Ce nu vrea sa inteleaga lumea e ca NU faci o facultate ca sa practici apoi o meserie pe care o puteai practica si fara facultate.

#58
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
pai ai dreptate nu ai nevoie neaparat de o facultate ca sa lucrezi mereu intr-un domeniu depinde, ca nu poti fi doctor fara facultate nu?poate poti lucra in turism si fara facultate dar daca esti pregatit ai poate mai multe sanse bine nu ca sa fii receptioner:).dar eu vroiam sa stiu cat mai multe dar nu am invatat mai nimic,nu aveam de la cine:(si nu imi place deloc moda asta cu facultatiile:(

#59
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Mai sunt unii oameni care intretin ideea romantica si aparent demult apusa ca faci o facultate de dragu' invatatului de chestii noi, nu de dragu' banilor. Dumnezo cu mila in directia lor :(
Bani, bani, bani, bani, bani.

#60
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Haideti sa va intreb ceva. Vi se pare normal (corect nu e in nici un caz) ca la 57-60 de ani sa incepi o facultate de inginerie?? Pai cum sa invete omul ala matematici speciale si rezistenta materialelor (astea doar la inceput) la varsta asta????  :ciocan: Omu vrea sa iasa in pensie ca inginer nu ca sofer (ce este acum). Cu toate ca, cu meseria lui castiga de 3 ori cat un inginer.....
Eu zic ca e de rasul lumii!!!  :roflmao:

#61
slider

slider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 24.08.2005
Mdeaaa....si de ce nu ar putea sa invete? asa ca nu vrei tu? Eu zic ca este de admirat omu' asta. Oricum de diploma aia nu se mai foloseste, nu ia locul unui tanar.

#62
Pizz@

Pizz@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.10.2005
Pt a mai fi si cineva ON-TOPIC... Eu m-am inscris la management la spiru...nu ar trebui sa fie prea grea..totusi am auzit ca cea mai usoara faculatate de la spiru ar fi marketingul.

Si pt a-si infige unghia in gat cativa.. fac Managementul la spiru pt a avea timp liber..timp pe care il folosesc pt a lucra la o firma pe bani buni (angajat  pe pile) si a face experientza necesara ca dupa 3 ani in care uni tocesc tone de hartie si au o diploma mai valoroasa ca a mea, eu sa pot sa le tai calea cu cei 3 ani de experienta in domeniu. Pa si la revedere.

#63
Laalla

Laalla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.08.2007
de unde stii ca mkt e cea mai usoara facultate de la spiru?eu m-am inscris acolo si esti prima persoana care zice asta.toti au belea cu matematica si nu inteleg de ce :-??

#64
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007
Am ajuns si eu la o concluzie intr-un final.

Nu ne mai trebuie facultati de nici un fel, eu le-as desfiinta pe toate, poate toata lumea ar trebui sa faca vre-o 4 clase. Pe de alta parte cred si eu ca sistemul de invatamant superior a ajuns de rasul celor cu scoala mai putina, cand toti angajatorii vor pentu postul de vanzator pe cineva cu studii superioare....

#65
rus_alex_syx

rus_alex_syx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.05.2006
ce aveti mai cu omu, vrea diploma in rate, va e ciuda ca altii se chinuie 4 ani la poli si el isi ia diploma fara stres in 3 ani la spiru? dati si voi la spiru daca vreti
oricum el nu ar reprezenta o concurenta pt voi, ca daca merg 2 persoane sa se angajeze (una care a terminat poli, si alta cu spiru) oricum il ia pe ala care stie mai bine, si daca stiu la fel de mult il ia pe ala  cu poli... nu ?

#66
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postrus_alex_syx, on Oct 1 2007, 13:55, said:

ce aveti mai cu omu, vrea diploma in rate, va e ciuda ca altii se chinuie 4 ani la poli si el isi ia diploma fara stres in 3 ani la spiru? dati si voi la spiru daca vreti
oricum el nu ar reprezenta o concurenta pt voi, ca daca merg 2 persoane sa se angajeze (una care a terminat poli, si alta cu spiru) oricum il ia pe ala care stie mai bine, si daca stiu la fel de mult il ia pe ala  cu poli... nu ?

Cel care termina Spiru poate sa n-aiba habar de domeniul in care candideaza, daca are "cunostinte"(PCR), el e cel angajat.

Sora mea a dat joi, la ora 17,00, 5 examene simultan la Spiru. 20 de minute de fiecare. Grila. :))
Eu am dat examene, la alta particulara (Cantemir), la care imi faceam probleme ca-n doua ore nu am timp sa scriu tot (si tot n-am luat vreo bursa).

Sunt facultati si facultati, de stat sau nu. Sunt oameni cu pile si altii fara. Sau oameni care vor sa faca o facultate "ca sa iasa hartia" si oameni care o fac de placere. Nu e cazul sa judecam si sa dam in cap.  In final conteaza cat poti sa dai din coate si cata rabdare ai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate