Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai usoara facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
fa ce vrei tu, atata timp cat nu iesi inginer sau doctor :lol:

#38
eazykk

eazykk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.06.2006

View Postbogdanan, on Sep 12 2007, 21:26, said:

fa ce vrei tu, atata timp cat nu iesi inginer sau doctor :lol:

Pai ce au inginerii si doctorii ? nu inteleg remarca ta

#39
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Posteazykk, on Sep 12 2007, 22:25, said:

Pai ce au inginerii si doctorii ? nu inteleg remarca ta

la restul nu dau prea mare importanta la facultati B)

#40
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postduculeana, on Sep 12 2007, 12:10, said:

La angajare ti se va cere sa prezinti anumite notiuni specifice domeniului, pe care nu ai de unde sa le stii daca nu ai trecut pe la facultate!
Crezi ca banul se castiga chiar asa usor de-ti bati joc de el, sa arunci milioane aiurea pe fereastra?
Astea de unde le scoti amice? Priveste in jur sa vezi ca nimeni nu se mai bazeaza prea mult pe facultate, in special daca nu sunt tehnice. Trebuie sa prinzi loc de munca din facultate si acolo pui bazele, muncind, nu la facultate unde profesorii nu dau doi bani ce cine stie ce. Vrei sa iei examenul? Dai banul sau inveti de rupi, fiecare dupa cum poate. Termina tu facultatea somer si fa o analiza la ce se putea face si ce ai facut si trage o linie. O sa constati ca in ciuda cunostintelor probabil dobandite ai amanat inevitabilul cativa ani, cat timp ai pierdut ceva experienta de munca.

#41
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005
In continuare va multumesc pentru inputul vostru referitor la acesta tematica. Din pacate pana acuma in afara de cateva parerei subiective nu am reusit sa aflu mare lucru. Totusi, e interesant sa mai port cate o discutie de genul asta. Agresivitatea si vehementa cu care unii isi exprima opiniile ma uimeste, as putea sa numesc lipsa de toleranta dar oare din ce izvoreste ea ?   sa fie vorba de frustrari ? poate gresesc dar logica exprimarii lor nu ma duce in nici o alta parte


In continuare as dori daca se poate sa am opinii despre facultate... multumesc

#42
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postradudaniel, on Sep 13 2007, 11:27, said:

In continuare va multumesc pentru inputul vostru referitor la acesta tematica. Din pacate pana acuma in afara de cateva parerei subiective nu am reusit sa aflu mare lucru. Totusi, e interesant sa mai port cate o discutie de genul asta. Agresivitatea si vehementa cu care unii isi exprima opiniile ma uimeste, as putea sa numesc lipsa de toleranta dar oare din ce izvoreste ea ?   sa fie vorba de frustrari ? poate gresesc dar logica exprimarii lor nu ma duce in nici o alta parte
In continuare as dori daca se poate sa am opinii despre facultate... multumesc
pai, na, depinde in ce domeniu te intereseaza. ca asa sunt mai multe. da' iti dai seama ca degeaba iti raspund eu ca "filozofia" daca pe tine te intereseaza ...marketingul de ex. Asa ca mai da niste repere, stiu si eu...din ce domeniu, zi/id, stat/particular...chestii de genul asta

Edited by rox, 13 September 2007 - 10:33.


#43
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostThe_Napster, on Sep 13 2007, 00:03, said:

Astea de unde le scoti amice? Priveste in jur sa vezi ca nimeni nu se mai bazeaza prea mult pe facultate, in special daca nu sunt tehnice. Trebuie sa prinzi loc de munca din facultate si acolo pui bazele, muncind, nu la facultate unde profesorii nu dau doi bani ce cine stie ce. Vrei sa iei examenul? Dai banul sau inveti de rupi, fiecare dupa cum poate. Termina tu facultatea somer si fa o analiza la ce se putea face si ce ai facut si trage o linie. O sa constati ca in ciuda cunostintelor probabil dobandite ai amanat inevitabilul cativa ani, cat timp ai pierdut ceva experienta de munca.

ummm...nici cu alea tehnice nu e chiar asa.

nu ai vazut ca au inceput casele sa semene (exteriorul?)...de ce? ca nu e lumea capabila

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbogdanan, on Sep 13 2007, 11:41, said:

ummm...nici cu alea tehnice nu e chiar asa.

nu ai vazut ca au inceput casele sa semene (exteriorul?)...de ce? ca nu e lumea capabila
asta nu e o problema.
problema e ca daca tranesti usa mai tare pica zidul (placa, etc)...

#45
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Daca ti-as explica notiuni de urbanism, as fi off-topic.
... dar crede-ma pe cuvant ca aici gresesti:

View Postbogdanan, on Sep 13 2007, 10:41, said:

nu ai vazut ca au inceput casele sa semene (exteriorul?)...de ce? ca nu e lumea capabila


#46
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007
Sunt cei cu "facultate" si cei cu "diploma". In principiu daca vrei sa faci o facultate alege-o pe cea care it-i place ca meserie, nu pe aia in care te indruma altii.

Daca vrei sa fii cu "diploma", alege una scurta si usoara, 3 ani (mai nou), particulara (am facut la stat da am auzit ca astea particulare is mai usoare), una la care sa nu fie mare concurenta (daca se poate deloc), cu putine locuri(pt ca aici nici profii nu te pica, ca-si pierd job-urile daca nu au suficienti studenti care termina -asta se preteaza la stat)...

Good luck in alegere.

#47
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Si pe mine ma intereseaza cea mai usoara facultate, indiferent de profil. Din motive personale, am nevoie strict de diploma.

#48
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005

View PostVisatoru', on Sep 13 2007, 16:42, said:

Si pe mine ma intereseaza cea mai usoara facultate, indiferent de profil. Din motive personale, am nevoie strict de diploma.



Si ce ai ales sau care sunt optiunile pana acuma?

#49
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Mi se pare ca in unele domenii platesti pur si simplu si obtii o licenta de la stat care`ti atesta cutare si cutare si`ti permite sa faci cutare si cutare. Asta ar trebui sa se implementeze pentru cei de vor diploma de licentiat dar, din diverse motive (nu au timp, au chestii mai importante de facut sau sunt pur si simplu incapabili de asa ceva) nu pot urma cursurile unei facultati. Asa macar eliminam toate discutiile care au fost pana acum.
E evident ca exista doua categorii: cei care vor sa faca o facultate pentru a se forma in domeniu si cei care au nevoie de o hartie in plus care le faciliteaza diferite chestii. Amestecarea celor doua categorii creeaza doar probleme.

#50
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postradudaniel, on Sep 11 2007, 10:34, said:

Care ar fi facultatea particulara (acreditata) cel mai usor de facut...

Din lume?

#51
radudaniel

radudaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.07.2005

View Postrolo, on Sep 13 2007, 20:00, said:

Din lume?


Din lumea asta, dragul meu binevoitor respondent, adica lumea in care traim noi cei din bucuresti, Romania.

#52
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006

View Postradudaniel, on Sep 13 2007, 19:41, said:

Si ce ai ales sau care sunt optiunile pana acuma?

Cred ca ma voi indrepta spre Spiru , din tot ce am auzit pana acum se pare ca ar fi cea mai accesibila. Desigur, sunt binevenite in continuare si alte pareri.

#53
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
lasati omul ca nu e vina lui, e vina sistemului. Mi se pare normal ca lumea sa profite daca se poate.

am invatat pe rupte 4 ani de facultate. mi-am pierdut zile din viata invatand franceza veche, cand as fi putut sa citesc o carte in timpul ala. si pentru ce? ca sa stiu acum doua cuvinte in galo-romana? facultatea trebuie sa te invete ceva util pentru viitorul tau nu sa produca posturi pentru toti babalacii care ar putrezi in casa daca n-ar exista 120 de fraieri care sa-i asculte balbaind in franceza veche.

fac master de multimedia. platesc 27 de milioane. pentru ce? am "invatat" oleaca de html si photoshop. mersi frumos, le stiam dinainte, invatasem acasa dupa tutoriale luate de pe net. am facut productie video. teoretic. pentru ca practic scoala nu are calculatoare atat de performante pentru ca masternadul care plateste 27 de milioane de invete montaj. proful de video, Dumnezeu sa-l ierte ca a murit intre timp, a iesit din clasa in timpul examenului care a fost pur teoretic. probabil si-a dat si el seama, saracul, de ridicolul situatiei.

daca s-ar fi putut as fi dat cei 27 de milioane spaga cuiva care sa-mi produca o diploma. pentru ca asta fac acum, platesc o diploma si in plus pierd timp pe la cursuri cu prezenta obligatorie. de invatat n-am invatat NIMIC nou. n-o sa pot sa lucrez in domeniu pentru ca am ori doar cunostinte de baza.

PS: pentru ca au cam disparut doi colegi care nu plateau am cerut sa fiu mutata pe loc fara taxa. nu se poate. fiecare ramane pe locul pe care a intrat. de ce? probabil pentru ca scoala sa ramana cu niste bani in plus, din care oricum nu va lua calculatoare mai performante.

Edited by b3b3lusha, 18 September 2007 - 14:58.


#54
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
mda, m-ati lamurit, mentalitatea din romania mai are mult pana sa devina o adevarata mentalitate. Shobi si inca vreo 2 si-au dat seama de o chestie, ca acest om ca si multi altii fara o facultate AU CEVA IN CAP. Dar deh, daca eu nu ma simt bine in pielea mea, hai sa il trag si pe altul care vrea sa se ridice dupa mine, ca asa gandim de mai bine de 30-50 de ani si Duculeana e exemplul cel mai concludent de gandire comunista...

Vreti o chestie sincera ? La cei 25 de ani ai mei nu am facultate, am inceput-o dar nu am terminat-o (inca). sunt prost ? sunt taran ? cred ca va dati seama ca nu. Treziti-va fratilor ca uite asa se duce tara asta de rapa, sunteti mai rai decat unul fara facultate care e constient ca nu o are si sta in banca lui. nu va mai legati de Becali si alti oameni de genul lui pentru ca aia spre deosebire de unul care si-a pierdut 4 ani din viata pe bancile facultatilor comuniste el si-a pierdut vremea invatand cum se fac banii. Da, e un taran cu 4 clase insa stie o chestie pe care nici o facultate nu te invata. Cum sa faci, sa inevestesti, sa strangi si sa ai grija de banii pe care ii castigi. Nu tot ceea ce fac unii e ilegal sau imoral, pur si simplu se pricep la asta pentru ca asa au invatat din alta scoala...cea a vietii.

Asa ca lasati ifosele (unii dintre voi) ca aveti facultati si sfatuiti omul unde sa dea. Atat v-a cerut atat ii spuneti, restul nu isi are rostul din moment ce nu il cunoasteti.

si da, institutiile de invatamant sunt niste mici SRL-uri...storc bani pe care nu ii investesc in nimic. dar asta e alta poveste...

Edited by angel, 18 September 2007 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate