Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2073 replies to this topic

#37
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Postbubalus, on May 17 2006, 11:25, said:

usile beyler nu sunt bune?

multa lume isi ia asa ceva....
cat trebuie sa fie garantia la o usa?
am vazut niste usi la un magazin...erau chinezesti, aveau sunerie montata si un beculet sub clanta sa lumineze yala daca e nevoie....erau dragute iti luau ochii, dar fiind chinezesti si avand garantie doar un an am plecat mai departe.
Cat dai atata face!
Recomand usile Maco cu yala Urbis.Am montat sute ... si fiti atenti la montaj,sa fie fixata usa bine in perete altfel daca-i dai un umar si duce cu tot cu yala :D
La fel sa fiti atenti ca in zona butucului sa fie bine acoperita cu ciment,caci cu un levier ti-o poate deschide :P
Usile Maco sunt 100% metalice umplute cu spuma poliuretanica,termoizolant si antifonic.
Raportul pret calitate e f bun!

View PostTIC, on Mar 10 2006, 10:44, said:

am vazut la un vecin, care are o usa cu sistem de siguranta MACO, ca vopseaua de pe broasca a inceput sa se impuste
yala Urbis,aia e buna!si fiti atenti sa fie montata corect,altfel nu etanseaza bine la garnitura.Verifici f simplu etanseitatea,stingi lumina pe hol si lasi lumina aprinsa in casa,se vede fanta de lumina ... chior sa fii :death:
Usa sa se inchida putin mai greu, asta pt ca in timp garnitura se uzeaza si bate vajul prin casa :D
A,mai e ceva,este corect montata atunci cand deschizi usa si oriunde ai lasa foaia,ea trebuie sa ramana in pozitie fixa,nu sa se deschida singura sau sa se inchida,ok?
Usile metalice se pot verifica daca sunt bine puse cu nivela cu bula,la usile de lemn nu-i valabila treaba.Sa nu uit,daca sunt peretii strambi ... aia ceausisti,vedeti ce preferati:usa etansa sau dreapta?Ganditi-va si spuneti pt ce optati celor ce-o monteaza :D

#38
cmncjc

cmncjc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.03.2006

View Postucinrov, on May 19 2006, 01:18, said:

daca sunt peretii strambi ... aia ceausisti,vedeti ce preferati:usa etansa sau dreapta?Ganditi-va si spuneti pt ce optati celor ce-o monteaza :D
Corect. La mine, pana pe la 1 m inaltime peretele avea o directie, dupa care o lua brusc in alta parte. Si la montaj si la finisat a fost mai mare jalea. N-am reusit deloc s-o aranjez cum trebuie (la standard adica). Tata spune ca arata ca o usa de chilie. :D  Oricum, izoleaza mai bine decat aia de dinainte.

#39
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postjoannes, on Jun 29 2005, 20:37, said:

SuperLock sunt bune. Acel mecanism de autodistrugere se afla implementat pe majoritatea yalelor, sub o forma sau alta. In caz de soc puternic se blocheaza si trebuie sa chemi pompierii sa te scoata. Am vazut pe Discovery ca la unele seifuri acest sistem are la baza niste sticla, o folie de sticla care sustine mecanismul de blocare. orice soc sau gaurire duce la spargerea sticlei. evident la usile de apartament e altceva, dar oricum, evitati sa trantiti usa  :D.

Am Superlock de un an (inchidere in 8 puncte, pe 3 laturi, yala unica, sistem de blocaj din interior, garnituri de etansare pe cadrul usii etc. etc.), sunt usi excelente. Butucii sunt Mul-T-Lock (USA) care la ora actuala sunt primii in lume in materie de yale.
Superlock sunt a doua firma din lume dupa Mul-T-Lock in domeniul usilor metalice. Sunt insa scumpi (a mea a fost acum un an 35 mil cu tot cu montaj), in afara de asta cheile se aduc numai din Israel, daca o pierzi e numai pe baza de comanda si dureaza.

#40
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View Postdtancu, on May 24 2006, 23:46, said:

Am Superlock de un an (inchidere in 8 puncte, pe 3 laturi, yala unica, sistem de blocaj din interior, garnituri de etansare pe cadrul usii etc. etc.), sunt usi excelente. Butucii sunt Mul-T-Lock (USA) care la ora actuala sunt primii in lume in materie de yale.
Superlock sunt a doua firma din lume dupa Mul-T-Lock in domeniul usilor metalice. Sunt insa scumpi (a mea a fost acum un an 35 mil cu tot cu montaj), in afara de asta cheile se aduc numai din Israel, daca o pierzi e numai pe baza de comanda si dureaza.


Poti sa-mi spui de unde ai cumparat acesta usa ?

Multumesc

#41
andreit007

andreit007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2005

View PostAri, on May 28 2006, 22:40, said:

Poti sa-mi spui de unde ai cumparat acesta usa ?

Multumesc

Eu am cumparat o usa Superlock vara trecuta din Sfera (langa razoare) ... la et.1 daca nu ma insel, dar nu sunt multe firme cu usi ... ii gasesti. Sunt f multumit de calitate
PS a mea a fost 20 mil.

#42
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 28.06.2005

View PostAri, on May 28 2006, 22:40, said:

Poti sa-mi spui de unde ai cumparat acesta usa ?

Multumesc
www.usata.ro De acolo mi-am luat eu usa Superlock

#43
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postprafuit, on May 29 2006, 11:43, said:

www.usata.ro De acolo mi-am luat eu usa Superlock

www.superlock.ro
Importatorul direct.

#44
XR80

XR80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2006
Degeaba te duci la importatorul direct...de obicei dealeri au discounturi mari si risti sa iei usa de la importator mai scumpa decat de la dealer....cei de la Euro House,www.usata.ro ,vand usi Superlok la preturi bune si iti si explica ,ca lumea ce cumperi...eu mi-am luat usi de sticla de la ei si usa de exterior.

#45
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostXR80, on Jun 2 2006, 22:17, said:

Degeaba te duci la importatorul direct...de obicei dealeri au discounturi mari si risti sa iei usa de la importator mai scumpa decat de la dealer....cei de la Euro House,www.usata.ro ,vand usi Superlok la preturi bune si iti si explica ,ca lumea ce cumperi...eu mi-am luat usi de sticla de la ei si usa de exterior.

E, uite ca eu m-am dus, si nu mi s-a parut deloc ca au preturi mai mari decit dealerii. Depinde si ce Superlock vrei, al meu a fost 35 mil la importator direct iar la Euro House pur si simplu n-aveau. Lasa-le pe-alea de 20 mil, alea sunt usile de baza ale SL. Cele cu cheie cu pastila, butuc Mul-T-Lock generatie 2006 sar lejer de 30 mil.

#46
XR80

XR80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2006

View Postdtancu, on Jun 3 2006, 20:16, said:

E, uite ca eu m-am dus, si nu mi s-a parut deloc ca au preturi mai mari decit dealerii. Depinde si ce Superlock vrei, al meu a fost 35 mil la importator direct iar la Euro House pur si simplu n-aveau. Lasa-le pe-alea de 20 mil, alea sunt usile de baza ale SL. Cele cu cheie cu pastila, butuc Mul-T-Lock generatie 2006 sar lejer de 30 mil.



Ciudat ca spui asta,eu mi-am luat de la ei (euro house) usa exact cum zici tu,cu butuc Mul-T-Lock , cheie cu pastila la 22 mil.Poate tu ti-ai pus si panoul ala la exterior din furnir natural,cu ala da,usa sare de 30 mil.

#47
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostXR80, on Jun 3 2006, 23:42, said:

Ciudat ca spui asta,eu mi-am luat de la ei (euro house) usa exact cum zici tu,cu butuc Mul-T-Lock , cheie cu pastila la 22 mil.Poate tu ti-ai pus si panoul ala la exterior din furnir natural,cu ala da,usa sare de 30 mil.

Da, l-am pus si pe-ala, sunt de fapt doua, pe cele doua fetze ale usii.

#48
bogdyb

bogdyb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2006
Totusi, ceva informatii legate de usile Beyler? Nu as vrea sa dau chiar 10-12 milioane pe o usa Maco si am vazut ceva usi Beyler destul de interesante la un pret mai mic. Multumesc.

#49
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
Beyler sunt naspa din doua motive care-mi vin in cap si pt. care am luat Maco:

1. nu au izolare fonica, cred ca sunt goale pe dinauntru
2. cadrul e din tabla ordinara si degeaba ai usa metalica daca se poate taia cadrul cu foarfeca de tabla

Daca nu te intereseaza zgomot sau securitate si o vrei numai dpdv estetic, beyler e ok.

#50
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View Postpirannia, on Jul 24 2006, 09:57, said:

Beyler sunt naspa din doua motive care-mi vin in cap si pt. care am luat Maco:

1. nu au izolare fonica, cred ca sunt goale pe dinauntru
2. cadrul e din tabla ordinara si degeaba ai usa metalica daca se poate taia cadrul cu foarfeca de tabla

Daca nu te intereseaza zgomot sau securitate si o vrei numai dpdv estetic, beyler e ok.
Eu am usa Beyler cu cadrul metalic, usa propiuzisa este din MDF  furniruit cu nuc la interior si exterior, spuma poliuretanica in interiorul usii, garnituri de jur inprejurul tocului care nu lasa praful sa intre in casa, doua yale ITO. Izolare fonica? Eu nu aud nimic de pe scara si invers, poate sa bage vecinul din fata muzica cit il tin boxele ca nu aud absolut nimic, si eu m-am mirat.

Edit: acum depinde ce model, eu am cumparat-o pe cea mai scumpa anul trecut cca. 900 RON

Edited by Danitzi, 24 July 2006 - 09:49.


#51
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
M-ar interesa si pe mine o usa, Maco sau Beyler, desi parca as inclina catre Maco, dar as vrea sa stiu cum se comporta autocolantul in timp. Am inteles ca acestea ar fi mai bine izolate. Am citit cu atentie tot ce s-a scris aici, dar orice alte sfaturi sunt binevenite.
Multumesc.

#52
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
mergeti pe maco si nu regretati. chiar daca mai pusca vopseaua pe la unu sau ti-ai zgariat autocolantul, chestiile aste se repara (si chestiile astea apar in ani de uzura).
dar nu's ce mai puteti repara la o usa din mucava la care in loc de cheie poti folosi un cutter.
si nu uitati sa puneti o yala cisa, caz ca nu aveti bani de ceva mai bun.

#53
Ideal600

Ideal600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.12.2003
Eu mi-am cumpart o usa Maco "hibrida", adica jos cu incuietoare Maco si sus cu Mottura. Initial am vrut sa-mi iau pachetul cu Urbis peste tot, dar mi se pare un pic mai sigura varianta aleasa de mine. Nu-mi trebuie nici cine stie ce siguranta dar parca nici ceva de doi lei nu mergea. Am cumparat-o de la Hoffbauer (sper sa fi scris corect), am vazut-o din intamplare cand cautam altceva pe Valea Cascadelor in depozitul acela mare chiar cum faci dreapta pe vale de pe timisoara. 10mil +1.7mil montajul. Multumit deplin chiar daca am avut ceva probleme cu vizorul  :lol: , adica la transport s-au stricat "aranjamentele" prin el si nu se mai vedea bine, iar baietii evident ca nu aveau altul la el si nici nu au reusit sa-l faca (si nici eu) asa ca peste vreo luna cand am avut timp m-am dus si l-am schimbat (cu ocazia asta am vazut si unde greseam cand puneam lupele inapoi pe acolo  :rolleyes:  )
Acum imi aduc aminte ca am vazut in acelasi loc inca un producator de usi de exterior, din pacate nu mai stiu cum se numea, parca se faceau pe undeva prin jud Dambovita?? am vazut acolo o incuietoare ciudata adica butucul, sau cum se numeste chestia aia care intra in toc, se desfacea in doua si se deplasa pe verticala intrand in toc ca un fel de carlig. Dadeau la promotie o asigurare de locuinta pe un an "moka" la o usa cumparata, totusi incuietorile mi s-au parut foarte slabe.

#54
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004

View PostIdeal600, on Jul 26 2006, 21:21, said:

Acum imi aduc aminte ca am vazut in acelasi loc inca un producator de usi de exterior, din pacate nu mai stiu cum se numea, parca se faceau pe undeva prin jud Dambovita?? am vazut acolo o incuietoare ciudata adica butucul, sau cum se numeste chestia aia care intra in toc, se desfacea in doua si se deplasa pe verticala intrand in toc ca un fel de carlig. Dadeau la promotie o asigurare de locuinta pe un an "moka" la o usa cumparata, totusi incuietorile mi s-au parut foarte slabe.

hmmm...eu mi-am luat de la ei....
http://www.megadoor.ro/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate