Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#2035
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Mottura aia 20500 nu exista sau se va fabrica intr_un viitor probabil.
Nu sunt broaste compatibile cu usa chinezeasca.

#2036
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
https://www.hofbauer...mottura-20-500/
https://www.hofbauer...-mottura-72779/
acestea 2 merg montate pe usa mea China?

#2037
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Mea culpa . Broaste aplicate seria 20xxx (1-3-5 puncte).Dar degeaba exista daca nu pot
fi montate pe usa ta.Usa ta China vine din constructie cu falt ,ambutisare broaste ,gauri sild,
butuc , tabla subtire ,etc .Tai faltul ?Ai 3 prinderi frontale pe br aplicata si 4 perpendiculare
pe broasca.Dar contraplaca ? Are 4 centtimetri adincime. De ce o prinzi?Dar luftul dintre usa
si toc ?Incape partea frontala a broastei si a contraplacii fara sa frece ?
La fel si cu br 779.
Nu trebuie sa ma crezi pe mine.
Ai numere de telefon si poti intreba : Am usa China si vreau sa-mi montati una din cele 2 broaste.
Vezi ce-ti spun. Ete niste foto si poate ca reusesti.

Attached Files


Edited by mariusyale, 17 March 2023 - 07:52.


#2038
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Am inteles,deci trebuie inlocuita usa.

#2039
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Depinde de ce vrei tu.Ai lucruri stricate , le inlocuiesti cu altele noi (aceleasi chinezesti).
Vrei sa maresti siguranta usii chinezesti ?Nu prea ai cum pt ca este de cacao.Pe o frunza de lipan vrei sa pui
telecomanda si sa inchida,, ermetic". Nu merge.Cade cu tot cu arac.
Singurul produs pe care il poti imbunatati este cilindrul.Dar mare atentie pentru ca mai face figuri.
Cilindrul chinezesc are cama ceva mai balie decit cei europeni.Mai face figuri citeodata (astia mai jmecheri).
Dar asa cum ti-am zis suna , intreaba si tragi o concluzie.Din mai multe surse poate alegi bine.

#2040
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Nu vreau sa mai tin broasca aceea,se inchide singura din maner,am ramas odata afara.Noroc ca aveam telefonul cu mine si am sunat copilul sa se intoarca sa deschida usa.
Alta broasca suplimentara gen cisa 57028.50 sau 57220.50 sa o pun in usa in locul la un modul din inchiderea multipunct.
Am modificat cu un chenar rosu o poza.
Cum se poate anula la broasca chinezeasca sa nu mai inchida yala din maner singura

Attached Files



#2041
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Amindoua cisa sunt foarte bune dar mari pt ce vrei tu.Cauta,, elzett 700"  vezi dimensiunile si
compari cu ce ai tu.Daca se potriveste ai scapat.Tija care duce in sus o anulezi (strimbi pe descuiat),
Anularea incuierii din miner se face schimbind broasca cu una care lucreaza normal.(tot chinezeasca).
Asta a ta are fragmentat patratul(int-ext).Mai merge cu silduri normale care nu ridica minerul.

#2042
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023

mariusyale unde gasesc si eu o usa sh ok la pret decent de cumparat?
pe olx este un samsar din Sectorul 4 si a umflat preturile grav de tot ( le ia pe nimic sau gratis de la care isi monteaza usa noua si sta cu ele la vanzare)
caut un Maco umplut cu spuma sau usa aia cu tabla groasa primul model Setum ,care are multe patrate .. (se gaureste greu din auzite de la montatori de usi mai vechi in bransa

Edited by dreamin, 20 March 2023 - 22:45.


#2043
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
https://catalog-usi....e-pe-usiro/3028
asa era modelul prim anii 2000 la inceput

#2044
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Anul trecut am mai gasit.Il stiu pe samsarul cu preturi enorme.Nu voi cumpara de la el niciodata.
Am un fost coleg care monteaza usi.Cind gaseste usi maco sau setum se orienteaza si le cumpara
ieftinache.Sunt mai rare .Are o curte plina de usi chinezesti .Le duce la ferro vecchio.
Am cumparat 3-4 de la el (Maco) implica ceva munca - le-am indreptat ,chituit , recolantat ,schimbat
balamale ,broaste , butuci , iar la montaj nu se deosebea de una noua.Una este montata la Poiana Brasov.
Citeva pagini  in urma am pus foto cu una reconditionata pentru orientare ,cineva a intrebat..
Aia de Setum cu ,,pernite" are avantajul ca este vopsita.Este mai rigida ,mai greu ~ de modificat de la broaste
Urbis.... la Cisa , Mottura etc.Daca a avut Urbis Security este grav.Nu are compatibilitate si nu se mai fabrica.
Trebuie un ochi cunoscator....Nu poti cumpara orice.Faci calcule , cu cit o cumperi ,reconditionat, ce vrei sus
ce jos ,cit costa , montajul .....

#2045
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
credeam ca merge taiat cu panza de flex sa maresti locasul in interior ptr yala mottura/cisa. Nu ma pricep
Ptr gaura de la feronerie ptr maner ma gandeam ca se da cu freze sau burghie de forat

#2046
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Mi-ar place sa manufacturez singur partea de bricolaj montat yale.
Ptr montaj in parete aduc om specializat /echipa care sa sudeze cu bare de fier si sa puna ciment nu spuma.

Vreau sa pun cisa 57010/50 ptr yala sus, o multipunct mottura 20.500, cu maner cisa 57211 sau mottura cu cheie barba dubla,in functie de ce gasesc sa cumpar

sau as putea folosi kit dremel ptr taiat tabla sa fac locas in usa. Ce parere ai mariusyale, pot sa imi fac singur? sau mai bine sa caut un om specializat

#2047
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Cu carotele sau freze in trepte sau dremel nu ai nici o sansa.Usa second a avut niste broaste.
Are deja niste gauri.Trebuie sa te folosesti de gaurile vechi si sa le adaptezi la cele noi.
Daca a avut 189 4mf poti pune cisa 57010 /50  si o poti face tu.
Daca jos a avut urbis nu vei reusi niciodata sa pui cisa mottura sau ce vrei tu.
Dar poti avea norocul sa gasesti setum direct cu broaste cisa care asa se fabricau.
Parerea mea este ca pentru tine ar putea fi foarte greu.

#2048
ElCapitan13

ElCapitan13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2023
Am hotarat sa schimb usa la apartament. Momentan am un Beyler.
Din ce am mai citit aici pe forum si din ce mai studiasem si eu, am ramas cu 2 optiuni

1. Hofbauer - usa Maco Urban cu yala Mottura 52K771 + inca o yala Maco sau altceva - 3580 RON + 590 RON montaj, dar montajul se face cu puma poliuretanica. Mi-au spus ca nu mai toarna ciment in toc, pt ca asa le-a recomandat producatorul, cimentul se crapa in tirmp si intra gandaci... Mi se pare vrajeala treaba asta. Am mai montat o usa cu ei acum 11 ani la alt apart, probabil Civica si am fost multumit atunci (poate mai putin la izolatia fonica, daca tin bine minte)

2. Waldeck - usa blindata Next Cehia, cu butuc Mauer Redline Elite 2, vata bazaltica pe interior, nu stiu ce certificari anti-efractie cred -clasa 3/4. Aici pretul e 4600 RON + 500 montajul, cu ciment turnat in toc. Dar am o singura yala jos, suplimenta mai pot monta una pt 550 RON.

Waldeck iese mai scump cu 1500 RON, cu 2 yale (la fel ca la Hofbauer), dar au avantajul montajului cu ciment. Acum, si usa din ce am vazut-o e clar mai solida si cred ca si izolarea fonica e mai buna, dar pare cam overkill pt un apartament de bloc cu camere in curte, la parter etc, zona destul de sigura. In plus, inteleg ca usa e blindata, rezista la incendiu, etc, dar am vazut filmulete pe Youtube cu cilindrii Mauer Redline Elite 2 sparti in 6 minute. Ma rog, car ca si Mottura am vazut-o sparta in 10 minute cu nu stiu ce dispozitiv.

Deci sunt inca in dubiu. La Waldeck am citit si pareri mai putin bune despre montaj, si mi-au confirmat si ei ca montajul il face o firma colaboratoare.

#2049
mihaib

mihaib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.04.2004
Cilindru de securitate Mauer Elite II ar fi ok la 250 lei? N-am gasit mai ieftin.

#2050
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007
Oare cum as putea sa strang partea aurie in care introduc cheia , cea subliniata din poza.
O,o jpaca si nu vad nici un surub in interior sa o strang.

Attached Files


Edited by Lucaciu, 02 June 2023 - 20:02.


#2051
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Probabil ca acea parte aurie este clipsata pe un suport din plastic care are suruburile de stringere.
Lama de cutit , declipsat tabla aurie,strins holsuruburi , reclipsat .

#2052
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmariusyale, on 04 iunie 2023 - 15:27, said:

Probabil ca acea parte aurie este clipsata pe un suport din plastic care are suruburile de stringere.
Lama de cutit , declipsat tabla aurie,strins holsuruburi , reclipsat .

Din interior 'declipsez' nu?
Are niște orificii  pe interior dar mi_a fost frica sa bag lamă de cuțit pt.  ca nu știu ce presiune sa aplic sa nu stric.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate