Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2072 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

suri, on Apr 4 2005, 11:07, said:

dar pentru oarece economie (~ 1 milion) poti merge la sediul lor din preciziei (parca? oricum la capatul din militari al tramvaiului 35). ai si urbis-ul alaturi, daca vrei ceva broaste mai de doamne-ajuta (nu ca ar fi cine stie ce, dar ...)

<{POST_SNAPBACK}>

Broastele si yalele lor au design mai frumos decit cele de la urbis :)

Edited by mufa, 04 April 2005 - 10:21.


#20
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

mufa, on Apr 4 2005, 10:15, said:

Broastele si yalele lor au design mai frumos decit cele de la urbis :)

<{POST_SNAPBACK}>


corect, dar au si alte preturi :D . acum 4 ani (si jumate) cand mi-am luat eu usa de la ei lucrau cu ABUS - o firma nemteasca. am luat de la ei o yala cu amprenta, iar broasca am luat-o de la urbis - pachetul security de-nu-stiu-care cu shilduri de otel, suruburi doar pe interior si inca o dracie anti-drill la locasul de cheie. am pus un butuc vachete cu profil si amprenta si acum stau oarecum mai linistit.

nu mai stiu sigur, dar cred ca yala a fost mai bine de jumatate din pretul pachetului de la urbis. butucul a fost moca  :D .

a, de la ei am mai luat si vizorul, dar a fost oarecum teapa, pentru ca aveau si antireflex, sau nu stiu cum se numesc (nu se vede de afara daca e lumina aprinsa in interior) iar tipa de acolo nu mi-a spus nimic  :death: .

de asemenea, ia usa cu tot cu montaj. am fost oarecum in dubiu daca merita banii, dar dupa ce am vazut cat s-au chinuit (pentru doar vreo 3 mm - tencuiala de pe perete pe care s-au incapatinat initial sa nu o curete), m-am felicitat pentru inspiratie. oricum baietii au facut treaba buna - dibloante in perete, toc sudat pe ele si apoi fixare cu ciment, iar la sfarsit au dat si cu matura.

#21
danutz_mcd

danutz_mcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2004
Ati incercat firmele israeline?
Sunt cei mai buni
YO!

#22
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
cumparati maco si la yala bagati o cisa. uitati de urbis si alte alea. israelienii fac treaba buna la yale dar te rup la pretz, o cisa mai ieftina cred ca duce pe la 2 milioane si face treaba buna (barba dubla, se invarte de 4 ori, cheie fluture). la usile maco lasati jos ce pun ei (sildurile ale is bune rau) dar sa le spune-ti ca sus vreti cisa si sa nu va dea gaura. acu trebuie sa gasiti pe unu care sa va monteze yala si v-ati scos.
ps. la maco, cereti clantze din alea galbene, nu are rost sa lasati chestiile alea standard. arata mult mai bine si sunt mai placute la atingere.

Edited by joannes, 25 June 2005 - 10:57.


#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Yale? Clapco D29!!!! the strongest lock in the market today.

nu shtiu unde o gaseshti.. e rara!!!!!  B)

#24
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004
oarecum offtopic, ca de obicei :)

cat de sigure sunt usile astea metalice ?
de spart nu le sparge nimeni.... cred, dar yalele aste cu cheie "fluture" nu sunt la fel de usor de deschis pentru hoti ?

#25
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
orice usa si orice yala se sparge. nu exista usa care sa nu poata fi sparta, poate doar la Fort Knox, dar nici acolo nu bag mana in foc. totul depinde doar de timp: intre 5 secunde si cateva ore + factorul "meseriasul cu lampasul". cand iti pui o usa buna si o yala pe masura, cand intorch cheia in yala si auzi zdrong zdrog in usa pleci parca mai linistit. dar nimic nu e fara nas. acu pui toate astea pe usa in ideea ca "meseriasu" cand vede asa ceva se gandeste de 2 ori daca se apuca sa o sparga, ca-l prinde dimineata pana desface yala (plus ca unele modele se blocheaza la socuri). iar aia "supermeseriasii" care desfac o yala buna in 3 minute nu se risca la apartamentul tau 3 camere confort 2 sporit de unde se aleg cu 1 tv color de 3 ani, o unitate centrala de pc si 500 euroi din sifonier; astia merg la ponturi sigure si castiguri babane, nu se risca pentru bani "de-o ciorba" decat daca e cu foamea-n gat rau.
ps. o cheie "fluture" este o cheie mai maricica, cu dinti mai mari, pe ambele laturi, asemanatoare celor de seif;  asta nu poate fi inlocuita cu agrfe sau ace de par (:) am vazut prea multe filme).

#26
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Salut!

As vrea sa imi spuneti si mie ce diferente majore sunt intre usile MACO si cele SETUM (ma refer la usile standard de apartament .. alea cu doua foi de otel cu spuma intre ele si autocolant la exterior ). La prima vedere par identice. Care dinte cele doua credeti ca este mai sigura (in cazul in care se foloseste acelasi tip si aceiasi configuratie de yale).


Va multumesc!

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu stiu cum sunt Setum in mod special, insa MACO sunt ff. bine blindate.


Cel mai simplu faci asa: ciocanesti in usa...
Daca suna a tabla atunci e made in Turkey sau China.

Daca suna a plin .. este mai mult ca sigur MACO

#28
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
intre Maco si Setum nu-i prea mare diferenta. Vezi si tu care ti se pare mai convenabil la pret. Si astia de la Setum faceau lucruri ok. Stiu ca la un moment dat foloseau fara licenta bolturile anti furt (niturile de pe partea cu balamaua si care intra in toc pe cand se inchide usa) si cica au platit de s-au rupt mai apoi pt asta (asta asa am auzit, asa o vand). Usile vechi Setum s-au comportat destul de bine in timp. Chiar si cu problemele de la broasca (cine a postat mai sus nu-i singurul) daca maine ar trebui sa cumpar o usa, as cumpara Maco.

Si nu uitati! Nu lasati pe nimeni sa va bage spuma in toc!!! Hei, nu radeti acu, atotstiutorilor, dar unii chiar nu-si dau seama. Deci, tocul se zideste si rostul se umple cu mortar, nu cu spuma! + fixat in perete alea-alea. Cine are spuma sa puna mana pe lampa cu gaz si sa se apuce de lucru. va avea ceva....

#29
andreit007

andreit007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2005
Eu mi-am luat usa metalica de la o firma din sfera, nu mai stiu cum se numeste dar usile sunt importate din Israel si sunt SuperLock. Cheia nu se poate copia, are 7 bolturi mobile si doua fixe, yala spunea vanzatoarea ca in cazul unei fortari prelungite are un mecanism de autodistrugere :w00t: si in caz ca se intampla numai cei de la service o mai deschid
M-a costat cu tot cu transport si montaj (cu beton turnat si ranforsari metalice) 20 mil si asta era cea mai ieftina. Cea mai scumpa... 5000E :deadtongue:

#30
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
SuperLock sunt bune. Acel mecanism de autodistrugere se afla implementat pe majoritatea yalelor, sub o forma sau alta. In caz de soc puternic se blocheaza si trebuie sa chemi pompierii sa te scoata. Am vazut pe Discovery ca la unele seifuri acest sistem are la baza niste sticla, o folie de sticla care sustine mecanismul de blocare. orice soc sau gaurire duce la spargerea sticlei. evident la usile de apartament e altceva, dar oricum, evitati sa trantiti usa  :D.

#31
Danny_29

Danny_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.06.2005
http://www.usata.ro/...use/usiext.html

Aceleasi usi din Israel de care se vorbeste mai sus......

#32
Abu

Abu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 19.07.2005
Mi-am pus si eu azi o usa Maco de la baietii din Lizeanu. Ii recomand cu caldura, au facut pana si curatenie in urma lor. M-a dus la 10 mil, insa sunt din Ploiesti s ia fost ceva mai scump transportul.
Bafta!

#33
florinos

florinos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.09.2005
Mi-am cumparat zilele trecute o usa metalica. Cum mi-au spart hotii casa de 2 ori ma interesa ceva mai sigur. Cautand pe net am gasit un articol foarte bun in sensul asta:
http://www.waldeck.ro/securitate.html
Se pare ca nu usa in sine conteaza, ci yalele pe care le pui pe ea. Am sunat la firma respectiva si serviciul a fost fantastic. V-a mai aratat pana acum vreun vanzator pe net certificatele de securitate de la asigurarile si birourile criminalistice germane? Se pare ca sunt multe tepe pe piata, adica tot felul de yale aratoase care sunt varza. Oricum cititi articolul, e tare! Si cand va luati usa, intrebati vanzatorii despre clasa de securitate a incuietorilor. Si cereti dovezi.

#34
xen_chris

xen_chris

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2005
Eu mi-am luat o usa MACO Civica, cu yale URBIS. Si am vazut o usa noua tot MACO, cu yale Maco. Mi-a placut mai mult yala URBIS decat MACO dpdv al functionalitatii. Parca usa mea se deschide mai smooth decat cealalta. Plus ca pe partea de estetica si siguranta sunt mai bazat. Evident, pana la proba contrara.  :D
Am ales full service, adica montarea noii usi + zidire + gletuire. Asa nu a trebuit decat sa fac curatenie in interiorul casei, de restul ocupandu-se profesionistii de la firma. Cinste lor!
Si m-a costat sub 15mil. totul, adica exact ce vroiam. B)

#35
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postxen_chris, on Mar 10 2006, 09:31, said:

Eu mi-am luat o usa MACO Civica, cu yale URBIS. Si am vazut o usa noua tot MACO, cu yale Maco. Mi-a placut mai mult yala URBIS decat MACO dpdv al functionalitatii. Parca usa mea se deschide mai smooth decat cealalta. Plus ca pe partea de estetica si siguranta sunt mai bazat. Evident, pana la proba contrara.  :D
Am ales full service, adica montarea noii usi + zidire + gletuire. Asa nu a trebuit decat sa fac curatenie in interiorul casei, de restul ocupandu-se profesionistii de la firma. Cinste lor!
Si m-a costat sub 15mil. totul, adica exact ce vroiam. B)

am vazut la un vecin, care are o usa cu sistem de siguranta MACO, ca vopseaua de pe broasca a inceput sa se impuste

#36
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
usile beyler nu sunt bune?

multa lume isi ia asa ceva....
cat trebuie sa fie garantia la o usa?
am vazut niste usi la un magazin...erau chinezesti, aveau sunerie montata si un beculet sub clanta sa lumineze yala daca e nevoie....erau dragute iti luau ochii, dar fiind chinezesti si avand garantie doar un an am plecat mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate