Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

acumulator ups

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Sunt acumulatoare proiectate  a fi utilizate la aplicatii diferite.
O sa descoperi ulterior ca si pragul tensiunii de descarcare este altul...
Noi ca romani avem o mentalitate diferita, incercam intodeauna sa facem improvizatii, poate reusim sa  descoperim ceva nou. B)

Edited by mister_rf, 27 November 2009 - 01:33.


#74
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

View Postcspot, on 26th November 2009, 21:55, said:

Ar mai fi o problema pe care eu am constatat-o experimental.

   Un acumulator auto se incarca la tensiunea de 14.4V. Am un UPS la care am incarcat inclusiv acumulatorul de la scuter. Nu depaseste niciodata tensiunea de 13.6-13.7 V .

    Va las pe voi sa dezvoltati teoria pe baza acestui experiment.
Intr-un UPS acumulatorul este utilizat in regim tampon, regim pt care se recomanda ca tensiunea la borne sa nu depaseasca 13,8V (altfel apar degajari de gaze si se scurteaza viata acumulatorului). De altfel pe un acumulator cu gel se regaseste aceasta informatie.
La auto acumulatorul este cu utilizare ciclica incarcare-descarcare, timpul in care trebuie incarcat fiind de obicei f scurt. Tensiunea la borne in acest caz trebuie sa nu depaseasca 14,4V (asta la 20*C, trebuie tinut cont ca acumulatorul cu plumb are o variatie negativa a tensiunii functie de temperatura).

#75
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Salut.

Am si eu o problema. Acum vreo 9 luni am luat un ups APC pt. calculator si modem. A functionat, toate bune si frumoase, dar cu viscolul asta constat ca are probleme. Am scurte intreruperi de curent si ups nu misca absolut deloc. In momentul in care se ia curentul,se opreste calculatorul si ups-ul incepe sa tiuie, de trebuie sa-l inchid si sa-l redeschid.  De cand l-am luat a stat continuu in priza.

Sa fie de la baterie, sa se fi dus ? Dar asa repede, sa nu tina nici macar 1 an ?

Multumesc.

#76
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
un test simplu : opreste calculatorul si pune un consumator mai mic -eventual  monitorul, si scoti alimentarea ups-ului . daca tine macar cateva secunde este clar bateria . daca pica instantaneu ai 95% bateria si 5% nesansa sa fie electronica.

#77
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nesansa asta electronica poate sa fi intervenit pe parcurs ? pentru ca megea,nu a fost asa de la inceput .

#78
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
sincer cred ca este acumulatorul dar proba concludenta o faci cu o alta baterie buna . sa se duca electronica este posibil dar putin probabil.

#79
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Am incercat cu o veioza. A dus-o ups-ul. Deci e vorba despre baterie.

Totusi, aveti idee cat duce o baterie de ups ? Ca daca nu duce nici un an, ma gandesc daca mai este rentabil ups-ul. Bine, acum oricum este luat ...

#80
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
Salut!

Am si eu o problema cu un UPS APC BK350EI

Nu mai tine acumulatorul! Cu toate ca incarca, apare 100% dar ca timp doar 1 min, iar daca il scot din priza se opreste in scurt timp.
L-am testat cu o alta baterie (7.2 A) si functioneaza ok (trece acel test facut de el)
Are o baterie de 12V si 7 A

Am gasit pe acest site un model 7.5 A si un pret convenabil si cred ca se potriveste.
Vreau sa va intreb, daca gasesc una de amperaj mai mare, 10 A si la dimensiune, sa intre in aparat este compatibila? Care ar fi eventualele probleme?
Multumesc!

#81
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
ma puteti ajuta?

#82
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Acumulatorii pentru un UPS trebuie sa asigure suplimentar si o rezistenta interna mica. La schimbarea acestuia trebuie  sa verificam ca acest parametru nu este diferit fata  de valoarea acumulatorilor originali.
Uite, citeste  si discutiile de aici:
http://forum.softped...howtopic=334903

#83
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
Multumesc!

#84
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Va rog sa mă ajutati di pe mine cu sfaturi la achizitionarea de baterie la un Ups Apc de 450w.Am cumpărat ups,bateriile erau moarte.Am cumpărat baterii noi marca Well,produse in Anglia dar una este gata are 5v,cealaltă 12v,nu cred ca erau din același lot.Cele originale au fost de 7Ah,cred ca am luat de 9ah.Ups a funcționat Ok aproape 2-3 ani,greșeala mea ca vara nu l-am pus in priza tot timpul,îl mai descarcam 1 data pe luna si îl lăsăm la incarcato zisi un pic
VA intreb ce marca de baterii sunt bune si ce sa iau,o baterie sau ambele
Am folosit ups la o pompa de recirculare a apei iarna si curentul s-a oprit si a dus fără probleme mai bine de o ora.
Mulțumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate