Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

probleme slackware12

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Slackware e intretinut de un singur om. Nu are comunitate prea mare si nu are un package manager oficial.
Daca vrei ceva bun incearca ArchLinux, Mandriva, PCLinuxOS, Zenwalk.
Ideea e ca Slackware merge pe vechiul si unicul lui stil, un stil BSD.
Slackware la fel ca si celelalte distributii este extrem de configurabil, stabil si sigur.
Daca vrei ceva bazat pe slackware incearca Zenwalk sau vector linux.
Daca nu poti incerca si ArchLinux.
Totul depinde la o distributie cum sunt impachetate pachetele ce kernel are, si cat de bine sunt imbinate aceste pachete.
In rest diferente nu prea sunt. (Depinde si cu ce Desktop vin instalate default.)

#20
transmedia

transmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2008
Si totusi , exista linuxpackages.net si slacky.eu sau slacky.it unde vei gasi tot ce iti doresti , descarci slapt-get , pui aceste situri in repo , apoi merge fara dureri de cap , crede-ma . Pur si simplu nu ai ce sa reprosezi la o distributie preum Slackware , degeaba o ardeti voi aiurea ca nu are packet manager . Ce? Va este lene sa compilati in caz ca nu gasiti pe siturile de mai sus? sau sunteti roboti patetici ? nu o sa inteleg asta niciodata , toti sunteti mari linuxari cu packet manager , dar pusi in fata consolei fara apt-get sau yum , sau yast nu faceti NIMIC . Niste wingozari , scuzati-mi expresia , insa treaba asta cu packet manager a ajuns mult prea departe , de cand p**** o distributie Linux daca nu are packet manager este slaba ?

Ma abtin...

Edited by transmedia, 22 August 2008 - 01:53.


#21
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
transmedia nu te enerva.
Slackware nu are oficial package manager.
Nu are package manager, nu are packete oficiale punct.
Si nu ne e greu sa instalam, dar se face mai rapid din package manager si fara batai de cap.
Ce sa fac, sa caut pe site-uri neoficiale aplicatile, ca apoi sa dau piept cu 10-20 de dependinte ?
Multe din ele nu le gasesti pe net, decat ca sursa.
Si ca sursa e pierdere de timp sa stau sa compilez 20 de librarii pt. aplicatia X.
Eu am altceva mai bun de facut decat sa compilez full time.
Si gestionarea unor aplicatii instalate din surse cum o faci ?
Tar codul sursa cu mine nu sau ma apuc sa fac packete?
Crezi ca pt. un incepator e benefic?! Eu Zic ca nu.
Site-urile amintite mai sus sunt mai degeaba. Pachete putine si vechi.
Trage tu concluziile.

[offtopic]
Uita-te in semnatura si vei vedea ce folosesc.

Edited by Fratello_2007, 22 August 2008 - 15:39.


#22
transmedia

transmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.07.2008
Ideea este ca am gasit mereu ce am cautat pe acele situri .

Revenind , nu criticam distributiile in sine cat nevoia mare a utilizatorilor pentru o automatizare a sistemului , pur si simplu ti se acreste sa vezi mereu pe x sa zica ca distributia y e de rahat ca nu poate sa instaleze nu stiu ce ... pai eu vin si intreb , distributia e de rahat sau cel ce o stapaneste ?

AAA , sa nu uit legat de maretul packet manager apt-get (sau cum io mai spune) , sa vedem fericitii utilizatori de debian  , cat le ia sa instaleze un amarat de Firefox 3 . . . in fine packet managerul este o chestie cu suisuri si coborasuri ... te poate salva azi iar maine sa iti dea totul peste cap ... asta e , eu ma bucur ca am rabdarea de a face totul "Old Fashion Way " .

#23
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Posttransmedia, on Aug 22 2008, 02:52, said:

Niste wingozari , scuzati-mi expresia , insa treaba asta cu packet manager a ajuns mult prea departe , de cand p**** o distributie Linux daca nu are packet manager este slaba ?

Ma abtin...
ABTINE-TE, ca altfel ti-o iei! Fa tu patchuri la 100 de masini in 2 zile si dupa aia sa vii aici sa te inrosesti de miniie.

#24
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu critica nimeni nimic, tu critici.
Eu nu am timp de old fashion way.
Si cum ziceam strici mai repede old fashion way un sistem decat cu un package manager care face totul cu trebuie.
Tare curios sunt cum dezinstalezi tu programele instalate din surse.
Târi sursele dupa tine ?

Edited by Fratello_2007, 22 August 2008 - 16:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate