Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Prețuri pentru proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 punkt, on Sep 21 2007, 11:24, said:

si sa'lplateasca in monezi botswaneze :lol:
http://www.bankofbot....php?sectid=402
:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:
http://www.caricatur...icaturi/264.jpg

#20
fondanta

fondanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2006
Domnilor ..sa revenim la subiectul din topic..

Ma intereseaza si pe mine un arhitect ... Imi spuneti si mie unde sa caut? Mi se pare un domeniu asa ..aparte..daca vreau notar ma duc la un notariat ..daca vreau avocat exista cabinete de avocatura ...Am dat search pe google dupa arhitect si mi-a gasit initial niste site-uri cam "pretentioase"...

Ne-am dori sa gasim un arhitect cu experienta in constructii de case "clasice", nu ceva f. deoasebit...dar care sa ne ajute si cu pareri/idei..Vrem sa facem o casa utila si frumoasa.Am intrebat in stanga si in dreapta si am primit vreo 2-3 raspunsuri de genul "am lucrat cu un arhitect - dar nu recomand"..

Ne-ar placea initial o "consultatie", sa ne spuna ce crede ca se poate face pe acel tip de teren, costuri aproximative in functie de tipul de proiect..Am citit pe forum de preturi aproximative..tipuri de constructie ..dar acum as avea nevoie de niste recomandari de oameni care se ocupa de asa ceva..Astept mesaje si pe "private" daca e vorba de chestii care ar putea fi considerate reclama. Multumesc anticipat!

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 renderman, on Sep 8 2007, 16:56, said:

Atunci sa te duci la un arhitect din botswana sa-ti faca proiectul  :naughty:


sa aibe grija ca aia dau restul in moneda locala. :coolspeak:

#22
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
Eu am dat 3E/mp pentru PAC acum un an. Nu cred ca a crescut ... Detalii despre arhitect pe pm daca se doresc. Zic sa ajut pe cei ca mine in jungla Bucurestiului. Desi daca vede ca ii vin prea multi clienti .. poate creste pretul :D.  Trebuie insa sa cam stiti ce doriti, va faceti planul de acasa bine cum ati vrea sa va arate casa.

Asa ca reteta generala ... incercati sa identificati un arhitect abia iesit de pe bancile scolii. E mai ieftin. Plus ca lucreaza intr-o echipa ... rezistenta nu o face el ... asa ca nu or sa fie probleme. Cel mai simplu ar fi sa intrebati pe cei care au case in constructie. Opriti masina la poarta si cereti informatii proprietarilor. Mai ales daca ii vedeti tineri, sigur vor coopera.

 fondanta, on Oct 3 2007, 15:24, said:

Domnilor ..sa revenim la subiectul din topic..

Ma intereseaza si pe mine un arhitect ... Imi spuneti si mie unde sa caut? Mi se pare un domeniu asa ..aparte..daca vreau notar ma duc la un notariat ..daca vreau avocat exista cabinete de avocatura ...Am dat search pe google dupa arhitect si mi-a gasit initial niste site-uri cam "pretentioase"...

Ne-am dori sa gasim un arhitect cu experienta in constructii de case "clasice", nu ceva f. deoasebit...dar care sa ne ajute si cu pareri/idei..Vrem sa facem o casa utila si frumoasa.Am intrebat in stanga si in dreapta si am primit vreo 2-3 raspunsuri de genul "am lucrat cu un arhitect - dar nu recomand"..

Ne-ar placea initial o "consultatie", sa ne spuna ce crede ca se poate face pe acel tip de teren, costuri aproximative in functie de tipul de proiect..Am citit pe forum de preturi aproximative..tipuri de constructie ..dar acum as avea nevoie de niste recomandari de oameni care se ocupa de asa ceva..Astept mesaje si pe "private" daca e vorba de chestii care ar putea fi considerate reclama. Multumesc anticipat!


#23
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
m-ar interesa un proiect de casa pe langa targoviste. stiti vreun proiectant bun prin zona (nr. tel)?

#24
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 elram, on Oct 10 2007, 17:01, said:

Eu am dat 3E/mp pentru PAC acum un an. Nu cred ca a crescut ... Detalii despre arhitect pe pm daca se doresc. Zic sa ajut pe cei ca mine in jungla Bucurestiului. Desi daca vede ca ii vin prea multi clienti .. poate creste pretul :D.  Trebuie insa sa cam stiti ce doriti, va faceti planul de acasa bine cum ati vrea sa va arate casa.

Asa ca reteta generala ... incercati sa identificati un arhitect abia iesit de pe bancile scolii. E mai ieftin. Plus ca lucreaza intr-o echipa ... rezistenta nu o face el ... asa ca nu or sa fie probleme. Cel mai simplu ar fi sa intrebati pe cei care au case in constructie. Opriti masina la poarta si cereti informatii proprietarilor. Mai ales daca ii vedeti tineri, sigur vor coopera.
3E/mp? :eek:  OMG!!!
Daca ar face contract, ar face facturi, chitante, ar plati impozite, cheltuieli cu chirii, intretinere & shit etc etc omu' ar da faliment inainte de a se apuca de afacere.
Oricum mie mi se pare nesimtire ca atunci cand vrei sa-ti vinzi apartamentul comunist de 3 camere dat cadou de nea nicu sa ceri pe el 150.000 E, iar cand te duci la un arhitect sa-ti faca casa sa te tiganesti pt 3E/mp. Iar arhitectilor care fac proiecte cu 3e/mp le dedic un generos  :death:

#25
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Da man am observat si eu chestia asta.
Omu e in stare sa bage 5 miliarde intr-o asa pdin care nu va folosi nici 60% din capacitatea sa utila, si se codesc cand aud 1500-2000-3000 de euro un proiect. au ramas cu ideea ca un proiect inseamna niste desene la xerox cu stampila, ca iese autorizatia ca da el spaga.
adica mai bine da spaga cu un proiect de tot rahatu' scuze expresia, decat sa plateasca un proiectant sa-i faca un proiect beton.
apoi vine pe forum si incepe.
fratilor de care beton pun la placa
cum ar trebui sa arate o grinda
cat fier intra in fundatie
caramida sau bca
si noi ca fraierii stam sa le explicam pe timpul nostru cum sta treaba in loc sa la explice proiectantul lor de 3/mp.
fratilor adunarea. 5% minim din valoarea investiei.
150 mp x 450 euro la cheie - 67500 euroi -> 5% = 3375 euro- cam asta ar trebui sa fie pretul minim la o casa de 150 mp.
daca sti punkt sa ne spuna cat este minimil legal in proiectare. eu asa stiam, in jur de 5%.
adica ii vezi cum lejer arunca cu banii la niste "meseriasi" care le cer 15.000 de euroi sa le faca casa, dar unei echipe de proiectare car munceste vreo luna la un proiect is prea multi bani.
apoi se mira toti, vai cum castiga un muncitor mai mult decat un profesor.
a venit unu odata la mine cu niste servetele impaturite, cica era proiectul. cred ca era facut de el doar stampilat de arhitect.
n-avea 3 cote pe el si vag distigeai cu ce se mananca casa. i-am zis du-te nene si ia 2 meseriasi ca la asa proiect, iti trebuie musai oameni la fel.

#26
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 renderman, on Oct 15 2007, 18:34, said:

3E/mp? :eek:  OMG!!!
Daca ar face contract, ar face facturi, chitante, ar plati impozite, cheltuieli cu chirii, intretinere & shit etc etc omu' ar da faliment inainte de a se apuca de afacere.
Oricum mie mi se pare nesimtire ca atunci cand vrei sa-ti vinzi apartamentul comunist de 3 camere dat cadou de nea nicu sa ceri pe el 150.000 E, iar cand te duci la un arhitect sa-ti faca casa sa te tiganesti pt 3E/mp. Iar arhitectilor care fac proiecte cu 3e/mp le dedic un generos  :death:
io nu cred ca mai exista arhitecti sau firme de proiectare care fac PAC'uri cu 3 E/mp. Puii mei, doar verificarea la fundatii ajunge 50 E. 150 E onorariu' inginerului pt. fundatii si detalii fundatii. Dintr'un foc 200 E.
Sa zicem ca'i o casa de 200 mp => un onorariu de 600 E, din care arhitectului, la negru ii ramin 400 E. Sa stau sa fac documentatia PAC + avize si alte timpenii???!!!! :death: .
Presupun ca poti sa treci cu vederea anumite aspecte legate de complexitatea documentatiei daca'i vb. de'o casa la tara. Dar nici in halu' asta.
Printre altele, subiectu' asta ramine mereu tabu, asa ca, n'are rost sa dezvolt. Intr'o economie de piata,cit dai ,atita primesti.

#27
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
Ai si tu dreptate, ca toate problemele expuse pe forum apar din cauza ca lumea incearca sa construiasca cat mai ieftin sa se incadreze in buget. Realitatea este ca unii atat isi permit si nu e rea vointa din partea lor cum ca nu vor sa plateasca un arhitect. Nu il veti vedea niciodata pe Becali pe forum :) .. el isi permite ...

Dar lucrurile stau astfel ... atata timp cat omul fara muncitori nu poate construi o casa .. dar fara arhitect poate ... daca este constrans de bani, va renunta bineinteles la arhitect. De aici, "zgarcenia" catre arhitecti. Nici mie nu imi convine ca un muncitor castiga mai bine ca mine ... dar ce sa fac? Sa fac eu betoane? Nu se poate ...

Arhitectii ar trebui sa profite ... sa isi faca un nume dand gratis informatii la cei cu buget limitat si sa ia ulterior bani grei de la cei care nu au timp de stat pe forum pentru ca si-l petrec prin magazine scumpe.


 Astra_rullz, on Oct 15 2007, 20:50, said:

Da man am observat si eu chestia asta.
Omu e in stare sa bage 5 miliarde intr-o asa pdin care nu va folosi nici 60% din capacitatea sa utila, si se codesc cand aud 1500-2000-3000 de euro un proiect. au ramas cu ideea ca un proiect inseamna niste desene la xerox cu stampila, ca iese autorizatia ca da el spaga.
adica mai bine da spaga cu un proiect de tot rahatu' scuze expresia, decat sa plateasca un proiectant sa-i faca un proiect beton.
apoi vine pe forum si incepe.
fratilor de care beton pun la placa
cum ar trebui sa arate o grinda
cat fier intra in fundatie
caramida sau bca
si noi ca fraierii stam sa le explicam pe timpul nostru cum sta treaba in loc sa la explice proiectantul lor de 3/mp.
fratilor adunarea. 5% minim din valoarea investiei.
150 mp x 450 euro la cheie - 67500 euroi -> 5% = 3375 euro- cam asta ar trebui sa fie pretul minim la o casa de 150 mp.
daca sti punkt sa ne spuna cat este minimil legal in proiectare. eu asa stiam, in jur de 5%.
adica ii vezi cum lejer arunca cu banii la niste "meseriasi" care le cer 15.000 de euroi sa le faca casa, dar unei echipe de proiectare car munceste vreo luna la un proiect is prea multi bani.
apoi se mira toti, vai cum castiga un muncitor mai mult decat un profesor.
a venit unu odata la mine cu niste servetele impaturite, cica era proiectul. cred ca era facut de el doar stampilat de arhitect.
n-avea 3 cote pe el si vag distigeai cu ce se mananca casa. i-am zis du-te nene si ia 2 meseriasi ca la asa proiect, iti trebuie musai oameni la fel.


#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 elram, on Oct 19 2007, 11:36, said:

Dar lucrurile stau astfel ... atata timp cat omul fara muncitori nu poate construi o casa .. dar fara arhitect poate ...
NU poate :thumbdown: . Este ilegal, chiar penal.

 elram, on Oct 19 2007, 11:36, said:

dar ce sa fac? Sa fac eu betoane? Nu se poate ...
ba da. Iei o lopata, sapi o groapa, torni nisipi, ciment, balast si apa si freci. E simplu

#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 elram, on Oct 19 2007, 11:36, said:

Dar lucrurile stau astfel ... atata timp cat omul fara muncitori nu poate construi o casa .. dar fara arhitect poate ... daca este constrans de bani, va renunta bineinteles la arhitect. De aici, "zgarcenia" catre arhitecti. Nici mie nu imi convine ca un muncitor castiga mai bine ca mine ... dar ce sa fac? Sa fac eu betoane? Nu se poate ...
Punkt are dreptate... Daca faci casa fara proiect iti iei o amenda de te linistesti apoi casa iti este demolata (prin sentinta judecatoreasca) pe cheltuiala ta (vezi cazul casei construite lana pista de decolare de la baneasa). Nu va jucati cu chestii de astea. Casa fara arhitect NU SE POATE.

#30
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
@elram
Tu crezi ca un arhitect face 6 ani de facultate si dupa mai slujeste pe la diferite firme inca 2 ani ca sa isi ia stampila de arhitect ca sa iti faca tie proiectul gratis?
Tu ai face munca patriotica in speranta ca iei bani de la Becali? :)

#31
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Eu am dat pana acum 300 euro pe proiect la arhitecta, 100 pe studiu geo si mai trebuie sa dau 50 euro pe rezistenta pentru o casa de 100 m2.

#32
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
imi poate recomanda cineva un arhitect in targoviste?

#33
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Eu nu intleg cum unii care n-au bani vor casa. Puii mei n-am bani ma uit la elcrom, am bani imi iau plasma de 101 cm.
asta-i piata, asta-i valoarea.
constructiile civile sunt o ramura cum sunt constructia de masini, siderurgia, productia de materiale, etc....
in ele intra proiectarea, ofertarea, executia, samd...
cum naiba sa de calicesti la un proiect care reprezinta gandirea casei tale in schimb dai cu zecile de mii de euro pe materiale si pe o mana de bolintineni fara nici o problema.
zgarcenia la proiect se plateste, o pot spune multi din experinta proprie. un proiect bun te poat scuti de multe belele ce apar pe perioada executiei. un arhitect bun iti poate scoate o casa perfect mulata nevoilor tale, un inginer iti poate dimensiona structura atat economic cat si rezistent.
io mor cand vad ca toata lumea se pricepe la constructii, la proiectare, etc...
macar daca s-ar pricepe. mai vezi pe cate unul "frate am bagat b400 in stalpi sa tina ca nu era difrnta mare de pret", frate b400 se foloseste la centrale nucleare.
300 de uro dai 300 de euro primesti.  ca si cum vrei un q7 facut de o mana de mecanici de la service-ul de pe colt. te duci nne la audi ca aia fac masini.
:death:

#34
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Casa are 300mp , pret proiect 4000 Euro , pret instalatii 1E/mp de specialitate ( termica , sanitara si electrica) , rezistenta 3 Euro/mp ...toate realizate in primavara asta . Nu va zgarciti la bani cand e vorba de proiect ...poate e cel mai important lucru . Foarte important , daca aveti prieteni , rude care sa va cunoasca si sa va inteleaga aspiratiile si care sunt arhitecti sau structuristi, folositii ..sunt un mare avantaj . Totul sta pana la urma intre comunicarea dintre beneficiar si proiectant , arhitectul pana la urma doar da contur dorintelor beneficiarului si ii expune avantaje , dezavantaje si ii propune solutii

http://forum.softped...howtopic=300523

#35
mihaic99

mihaic99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.12.2003
Astra_rullz > de acord cu tine, dar sa iti spun cum mi s-a pus mie problema acum cateva zile, discutand cu o doamna care imi recomanda un arhitect. am spus ca as vrea pe cineva care sa se "muleze" si dorintelor mele, nu sa imi puna in fata niste chestii, si sa nu ies din tiparele alea pe motiv ca "arhitectul stie cel mai bine". nu cred ca imi convine un asemenea arhitect, daca tot dau un ban, macar il dau pe ceva ce e facut in colaborare cu el, nu el sa-mi spuna, el sa decida. as vrea ca acesta doar sa imi sugereze solutii, sa fie receptvi la ce vreau si eu.

angus_young > te rog frumos, nu te mai mira de cei carora un 4000 EUR li se pare mult pentru a da pentru un proiect de casa. nu suntem cu totii patroni iar eu personal ma simt jignit oarecum. nu am bani foarte multi dar am facut eforturi sa imi cumpar teren, voi face in continuare eforturi inzecite daca trebuie pentru a-mi incepe casa, si asa mai departe.

#36
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
E caz penal ... dar eu ziceam ca lumea se limiteaza la PAC .... se renunta la arhitect atat cat se permite prin lege. Daca as fi avut bani, imi convenea sa fac tot felul de schite cu tot felul de detalii, chiar sa angajez pe altii sa se ocupe de constructia in sine ...

Apropo... chiar nu stiam ca acea casa de langa pista aeroportului a fost demolata din cauza lipsei proiectului. De la TV am inteles ca avea autorizatie (deci si PAC) si tocmai din acest motiv primarul ar fi despagubit proprietarul casei (printr-o coincidenta chiar ajutat de catre Becali ... care s-a oferit sa il scoata din necaz pe primar fiindu-i ruda sau prieten).  Cine stie mai bine, poate sa ma completeze.


 renderman, on Oct 19 2007, 15:24, said:

Punkt are dreptate... Daca faci casa fara proiect iti iei o amenda de te linistesti apoi casa iti este demolata (prin sentinta judecatoreasca) pe cheltuiala ta (vezi cazul casei construite lana pista de decolare de la baneasa). Nu va jucati cu chestii de astea. Casa fara arhitect NU SE POATE.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate