Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prețuri pentru proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#109
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
E cazul sa se faca distinctie intre proiect pentru obtinerea autorizatiei (PAC) si proiectul efectiv de executie a casei? Mie nu mi-e clar. Poti face un proiect mai ieftin doar pentru obtinerea autorizatiei la care sa adaugi ulterior detalii care sa te ajute sa construiesti corect casa? La primarie ce documente de proiect se cer obligatoriu (in afara de avize) pentru ca dupa analiza lor sa iti ofere autorizarea?

#110
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Parerea mea legata de pretul corect al unei investitii:
1. Pretul proiectul e un procent mic in comparatie cu investitia adik undeva la 5% in medie la proiect complet pe toate specialitatile.
2. Daca investitia e de tipul prima si ultima, deci care te reprezinta, trebuie sa te vezi cu min 2 arh care sa-ti faca propuneri la nivel de schita e adevarat si sa-i lasi pe ei sa-ti faca sugestiile lor in conditiile bugetului impus de tine (per ansamblu investitie) si astfel incepe mult mai clar sa se contureze ceva semne de compatibilitate intre idei.
3. Apoi arhitectul, care e un artist, probabil nu va fi incantat de toate sugestiile tale care-i vor denatura ideea de ansamblu dar trebuie fiecare sa-si aduca argumentele si asa se ajunge la un compromis rezonabil pentru parti.
4. Apoi alegerea structuristului e o chestie mai mult de noroc fiindca e un personaj aflat de regula in umbra arhitectului si beneficiarul nu are contact direct in prima faza.
5. Restul specialitatilor sunt iarasi cam ca la punctul 4 cu exceptia situatiilor particulare bine inteles.
6. Pretul nu e un termen absolut care reflecta fidel calitatea lucrarii contractate, de pilda mari ingineri cu nume greu pe piata si implicit tarife pe masura trateaza cu superficialitate lucrarile considerate usoare si implict considerate oarecum o jignire la adresa lor.
7. In concluzie pretul nu poate fi un reper de informare si discutiile fata in fata in prealabil cu toti proiectantii pe specialitati in care fiecare sa-si prezinte dorintele, problemele si intrebarile celorlalte specialitati vor duce la rezultate favorabile calitatii.
8. Modelarea 3D cu softuri moderne e facuta de regula de tineri, insa ansamblul intre introducerea datelor si interpretarea rezultatelor e adevaratul avantaj al modelarii 3D. Pentru ca scenariile introduse in soft sunt limitate ca numar de regula la min. impus prin normativ de aici rezultatele pot avea unele scapari tocmai din numarul restrans de ipoteze luate in calcul. Insa experienta poate intradevar sa "aleaga" doar acele scenarii care sa atinga in special punctele slabe ale unei solutii structurale impuse de perechea benef+arh.

Pe principiul o casa facuta de un arhitect sigur se va darama, iar o casa facuta de un inginer sigur trebuie daramata,,,,,,,,, Comunicarea in echipa formata impreuna si cu beneficiarul e cel mai important factor ce poate servi oarecum ca reper al calitatii documentatiei.

#111
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postciprian.virjan, on 15th January 2010, 15:58, said:

Pe principiul o casa facuta de un arhitect sigur se va darama, iar o casa facuta de un inginer sigur trebuie daramata,,,,,,,,,

Afirmatia asta este foarte tare  :D

#112
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Imi poate recomanda cineva un arhitect bun , serios , raport calitate /pret bun in zona Onesti , Bacau , Adjud sau imprejurimi ?
Ms

#113
iordache84

iordache84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2010
Imi puteti recomanda un arhitect bun (calitate/pret) pentru zona bucuresti?

#114
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013
si eu  as avea nevoie de recomandarea unui Arhitect zona Ilfov Bragadiru.
Multumesc!

#115
Morphosis

Morphosis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.08.2013
Salut, eu stiu pe cineva in zona Bucuresti/Ilfov cu preturi de la 5 eur/mp proiect de autorizare, oamenii sunt foarte seriosi.

#116
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Reinvii topicul asta cu o intrebare de actualitate.
Prețul de 8€/mp la un proiect de casă este pentru DTAC sau PTh?
DE intră în PTh?
Vă mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate