Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Prețuri pentru proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
hopamitica

hopamitica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.08.2007
Poate cineva sa-mi recomande un proiectant serios ? Am dus tratative cu unii si dupa ce mi-au facut o oferta pe email - nenumarate discutii telefonice - la fata locului au venit cu o suma de 3 ori mai mare !? Tipic romanesc.

Am nevoie de minimal sa-mi iau AC dar sa ma si apuc de treaba, deci rezistenta (inclusiv cu detalii despre materiale si tipul de beton) arhitectura (P+mansarda) fara instalatii sau altele.

Multam frumos,

#2
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
salut . daca vrei te pot ajuta eu , costa 6 euro pe m 2 . o sa ti dau nr de tel al arhitectului.

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
daca doresti doar PAC'u, mai mult de 8 E/mp desfasurat n'are cum sa te coste, ma rog, pt. o casa obisnuita. Sa nu existe complicatii si sa ai nevoie de PUD. Uneori se mai intimpla si asta.
Ca si recomandare pt. ceilalti useri, informatiile concrete se transmit doar pe PM.

#4
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ceea ce vrei tu s-ar putea sa te coste 10Eu (poate 12 pt ca au mai crescut preturile). Oricum instalatiile sanitare si electrice sunt in general un 1Eu/mp fiecare.

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
De ce te-ai zgarci sa nu faci si instalatiile. Cine le traseaza? La o casa e ai complicat. Iti va cre electricianul o gramada de bani si pentru proiectare si cine stie daca se si pricpe la asta. el normal este doar un executant.
la instalatii la fel. Unde lasi golurile? In fine, e alegerea ta.
Imi place conceptia asta pur romaneasca "fa-mi acolo 3 desene sa-mi dea aprobarea" ca ma descurc eu la fata locului.
De ce n-ai avea un proiect complet sa stie si amaratul ala de excutant ce sa faca?
Nu vreau sa ma intelegi gresit dar iti dau un sfat. Ca sa marga treaba bine la executie nu te zgarci exact acolo unde se gandeste, se analizeaza problemele si se concepe intraga casa. Un proiect bun poate ajuta si un executant de slaba factura tehnica sa iti execut casa.
Ti-o spun in calitate si de proiectant si executant.
Am avut cereri de excutie pentru case care aveau 3 lulele 3 surcele, 2 planuri 2 fatade, o amarata de sectiune si un plan de fundatii. Dtalii trase la xerox. Fara cotele necesare fara nimic.
Logic ca i-am spus ca il costa inca de 2 ori fata de cat a dat pe proiect sa-i gandesc casa. Detaliile de executie de obicei sunt aproape dublu ca volum decat partea de arhitectura. Asta daca sunt facute cum trebuie.
Iar la parta de arhitectura, nu-l alege pe cel cu pretul cel mai mic. Vzi rcomandari, portofoliu, etc.... Un pret mic inseamna un efort mai mic. Poate dupa c au vazut trenul li s-a parut lor ceva ciudat de au marit pretul. Faza cu de 3 ori.....sincer este exagerare.
N-ai cum sa ceri 8 euro si la fata locului sa spui 24/mp. cu 60 faci executia. :D
De recomandat, in general intrbi un prietn, ruda ceva. Daca vreau sa-ti fac rau si eu iti recomand cativa care sa-si bata joc de tine si doar pntru amuzamentul meu propriu.
In Olt unde am stat o perioada erau unii care faceau si pentru 10-15 milioane proiecte. Toate casele aproape stas...ca la tara. :D
In fine intra pe cateva site-uri de proiectare si citeste acolo importanta unui proiect complet si executat corect.

#6
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

View PostGeorge C, on Sep 4 2007, 09:06, said:

Ceea ce vrei tu s-ar putea sa te coste 10Eu (poate 12 pt ca au mai crescut preturile).

Scade leul, cresc prețurile...
Scade euro, cresc prețurile ...

Bine ați venit în România !

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
orice crestere a preturilor, cel putin in constructii, de la proiectare pin la mobila, tine strict de orgia imobiliara declansata in ultimii ani. Este cererea foarte mare.

#8
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postcanghel, on Sep 5 2007, 22:59, said:

Scade leul, cresc prețurile...
Scade euro, cresc prețurile ...

Bine ați venit în România !


Cred ca daca incerci in perioada asta s-ar putea sa gasesti totusi la 10-12. Nu prea se inghesuie lumea sa faca proiecte toamna si arh sunt mai liberi cred.

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostGeorge C, on Sep 6 2007, 12:49, said:

Cred ca daca incerci in perioada asta s-ar putea sa gasesti totusi la 10-12. Nu prea se inghesuie lumea sa faca proiecte toamna si arh sunt mai liberi cred.
Glumesti nu? Acum este raiul proiectantilor. De cand s-a mai desteptat romanul sa-si faca proiect toamna sa fi linistit cand da primul fir de iarba sa se apuce de treaba oamenii suna zilnic dupa proiecte. Pe iarna se mai racesc treburile cu frigul, sarbatorile, etc... Cam atunci este o perioada moarta, desi la cat se construieste azi, nu cred ca mai exista perioade moarte.

#10
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postcanghel, on Sep 5 2007, 22:59, said:

Scade leul, cresc prețurile...
Scade euro, cresc prețurile ...

Bine ați venit în România !

Pretul la proiectare n-are legatura cu cursul leu/euro. Pretul unui proiect se calculeaza ca procent din valoarea investitiei.

#11
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

View Postrenderman, on Sep 7 2007, 15:59, said:

Pretul la proiectare n-are legatura cu cursul leu/euro. Pretul unui proiect se calculeaza ca procent din valoarea investitiei.

:no: Asta e aberant! Ce are s..a cu prefectura ? Daca eu imi cumpar "porotherm" din Botswana  :naughty: cum poti tu sa evaluezi valoarea serviciului ce-l prestezi in functie de valoarea materialelor ?

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Se face un pret estimativ al constructiei la mp si din valoarea obtinuta se calculeaza pana la 7% pretul proiectului.

#13
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postcanghel, on Sep 8 2007, 05:40, said:

:no: Asta e aberant! Ce are s..a cu prefectura ? Daca eu imi cumpar "porotherm" din Botswana  :naughty: cum poti tu sa evaluezi valoarea serviciului ce-l prestezi in functie de valoarea materialelor ?
Atunci sa te duci la un arhitect din botswana sa-ti faca proiectul  :naughty:

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcanghel, on Sep 8 2007, 05:40, said:

:no: Asta e aberant! Ce are s..a cu prefectura ? Daca eu imi cumpar "porotherm" din Botswana  :naughty: cum poti tu sa evaluezi valoarea serviciului ce-l prestezi in functie de valoarea materialelor ?

Adica tu nu vezi nici o diferenta intre Vasile care-si face casa de 100 mp in satul 3 copaci si-un boschet si gigi care face vila la baneasa?

#15
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

View PostAstra_rullz, on Sep 8 2007, 16:26, said:

Adica tu nu vezi nici o diferenta intre Vasile care-si face casa de 100 mp in satul 3 copaci si-un boschet si gigi care face vila la baneasa?

N-am spus asta. La proiectul vilei lu' Gigi muncesti mai mult si e normal sa-i ceri mai mult (sau exagerat de mult).

Sint de acord cu cresterea preturilor datorita cererii si ofertei, dar nu sint de acord sa-ti stabilesti tarifele in functie de ceva ce nu inflluenteaza munca ta. Tu tot atit muncesti la un proiect, indiferent ca pretul betonului e un leu/mc sau 1000 lei/mc.

#16
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcanghel, on Sep 9 2007, 05:42, said:

N-am spus asta. La proiectul vilei lu' Gigi muncesti mai mult si e normal sa-i ceri mai mult (sau exagerat de mult).

Sint de acord cu cresterea preturilor datorita cererii si ofertei, dar nu sint de acord sa-ti stabilesti tarifele in functie de ceva ce nu inflluenteaza munca ta. Tu tot atit muncesti la un proiect, indiferent ca pretul betonului e un leu/mc sau 1000 lei/mc.



Nu in Romania unde traim si unde arhitectii reprezinta o specie aparte.... :deadtongue:

#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostX-plane, on Sep 20 2007, 23:54, said:

Nu in Romania unde traim si unde arhitectii reprezinta o specie aparte.... :deadtongue:
Zi mersi ca traiti in Romania. Daca traiati afara plateati procentual din valoarea investitiei. Si cum casele sunt scumpe....
Daca voua vi se pare mult 1000-2000-3000 de euro un proiect, totusi el reprezinta viitoarea voastra casa de 50-70-100.000 de euro.
Un proiect bun poate scuti multe probleme in executie ceea ce inseamna bani. Din pacate la noi merge inca conceptul 3 desene sa-mi iau autorizatia ca-mi carpesc eu casa cu o mana de oameni la negru. Fac fundatia de 50 ca doar ce stie prostovanul ala de inginer, trag de casa inca 1 mai incolo ca ma doare-n cot ca mi-a zis arhitectul ca n-am voie decat la "n" metri de vecin, in fine intelegeti ideea.
La constructii si proiecte se pricep toti. Uite cateodata, foarte rar, intalnesc oameni care chiar au idee si stiu ce inseamna un proiect. Imi aduc schite 3d, imi rspecta prevederile de rezistenta si gasesc solutii interesante in conceperea proiectului. Uneori sunt uimit de capacitatea si viziunea unora. Insa multi altii habar nu au despre utilitatea unei case si iti trebuie multa munca de lamurire sa-i faci sa priceapa de fapt ceea ce au nevoie.

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postrenderman, on Sep 8 2007, 16:56, said:

Atunci sa te duci la un arhitect din botswana sa-ti faca proiectul  :naughty:
si sa'lplateasca in monezi botswaneze :lol:
http://www.bankofbot....php?sectid=402

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate