Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema microfon yahoo messenger

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
el valentino

el valentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.01.2007
Am si eu o problema  pe care nu  o pot rezolva!

Nu pot fi auzit pe messenger.Eu ma aud in boxe, aud si ce vorbeste celalalt, dar nu pot fi auzit.  microfonul e bun l am probat si la altcineva..Am cumparat si placa sunet  noua...nu stiu ce de facut...

Mentionez ca PC ul meu e un pic mai vechi .

Va rog sa ma ajutati.

#2
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

 el valentino, on Sep 2 2007, 17:20, said:

Am si eu o problema pe care nu o pot rezolva!

Nu pot fi auzit pe messenger.Eu ma aud in boxe, aud si ce vorbeste celalalt, dar nu pot fi auzit. microfonul e bun l am probat si la altcineva..Am cumparat si placa sunet noua...nu stiu ce de facut...

Mentionez ca PC ul meu e un pic mai vechi .

Va rog sa ma ajutati.

Din propria mea experienta, si din sute de pagini accesate cu aceasta tema, care a inceput de prin 2005, va trebui sa faci urmatorul lucru:

Nu reinstala driver-ul placii, nu iti cumpara alta placa de sunet, nu reinatala Windows-ul, nu iti cumpara alte casti cu microfon sau alt fel de microfon, nu-ti lua alt calculator, cum au facut multi altii

Vezi daca mufa jack a microfonului e introdusa bine (pana in capat) in placa de sunet si fii atent unde... ce scrie in dreptul gaurii?... scrie Line in sau Microphon.

Acum deschide in "Yahoo! Messenger", Messenger/Preferences/ la Category: selectezi Calling & Audio si apesi
Open the call setup Assistant... Apasa Next si incepe sa vorbesti in microfon. Daca vezi ca iti indica oarece beculete verzi e bine. Daca vezi si rosii, e foarte bine. Inseamna ca mirofonul tau e configurat bine. Daca nu...

Lasa fereastra "Yahoo! Call setup Assistant" deschisa si de acum e treaba de copil, nu de oameni mari.

Deschide banalul "Open Volume Control", daca nu e in System Try, atunci il gasesti in Control Panel, Sounds and Audio Devices, tabul Volume, butonul Advanced..., vezi tu. In meniul Option selectezi Advanced Controls, iar daca suporta placa si nu e Hidden, mai apesi butoanele de Advanced. Si de acum te "joci" pur si simplu cu sliderele. Dar, tine minte:

Selecteaza Option/Properties apoi Recording. Si aici mare atentie. In care mufa ai pus microfonul, acolo trebuie sa faci si inregistrarea sunetului. Deci selectezi ori Line in, ori Microfon. La microfon mai ai posibilitatea, daca e placa de sunet noua, adica vreau sa spun dintr-o generatie mai noua, sigur vei avea si buton de Advanced in dreptul microfonului. Il apesi si-i dai MIC Boost. Vei vedea ce tare te auzi daca nu ai inchis Fereastra Yahoo! Call setup Assistant.

Pentru oricare alta problema, daca toate perifericele merg bine, problema e de la soft, asa cum acuma ma chinui sa fac sa mearga DirectXPlay Voice Test. La mine merge microfonul in Y!M dar nu merge la jocuri, iar la test, imi da eroarea 0x80004005, dar asta e alta problema pe alte n-mii de topicuri. Asa ca...

Succes !


#3
el valentino

el valentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.01.2007
mersi mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate