Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ginecomastia

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ToXyC

ToXyC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.06.2007
salut ! tin minte ca pe la 14 ani am avut si io dureri la sfarcuri, si mi se umflasera, dar mi-au trecut. acum am 17 ani si daca pipai sfarcul stang simt o intaritura ca o pietricica. nu ma doare decat daca apas, nu se observa dar e deranjant mai ales cand dorm pe burta. la dreptul nu am nimic. ce sa fie ? tot de la pubertate ? sau sa aibe vreo legatura cu faptul ca de 1 an trag si io de niste greutati de 2-5 kg aproape zilnic si sa fi exagerat ?

#20
_seby2193_

_seby2193_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.11.2008
Baiat , 15 ani.. am la sanul stang si la cel drept un gogoloi pe care il simt cu degetul , iar cel stang e putin mai mare..
chiar nu stiu de la 13 ani incoace am simtit aceasta chestie. As vrea sa va intreb si pe voi daca ati avut asa ceva la anii astia , si mai ales
daca este normal

#21
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Da. E normal la varsta asta.

#22
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
dragul meu, nu tu erai cu infarctul miocardic?
eu zic sa te linistesti, e clar ca ceva se intampla in capul tau de ai ajuns sa crezi ca esti asa bolnav...cum ziceam si acolo, cred ca suferi de putina ipohondrie si ca te sperii prea repede?

ai vb cu parintii tai despre ce ti se pare tie ca ai avea?

#23
_seby2193_

_seby2193_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.11.2008
Pai am vorbit.... in legatura cu chestiile astea la san nu as zice ca sunt ipohondru din moment ce acest lucru este palpabil si se simte.
Adevarul este ca sunt putin fricos , dar cancer poate face si barbatii.

#24
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Post_seby2193_, on Dec 9 2008, 23:56, said:

Pai am vorbit.... in legatura cu chestiile astea la san nu as zice ca sunt ipohondru din moment ce acest lucru este palpabil si se simte.
Adevarul este ca sunt putin fricos , dar cancer poate face si barbatii.

stiu ca pot face cancer si barbatii...eu nu minimizez sub nicio forma gravitatea unei boli. doar cred ca te panichezi prea repede (si iti spune asta cineva panicat prin definitie :P ). medicul tau de familie ce-a zis legat de ce simti tu acolo?

#25
_seby2193_

_seby2193_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.11.2008
Ok.. mai astept sfaturi.. mai are cineva asa ceva la san???

Edited by _seby2193_, 10 December 2008 - 00:14.


#26
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Post_seby2193_, on Dec 10 2008, 00:07, said:

Ok.. mai astept sfaturi.. mai are cineva asa ceva la san???

Un sfat: da un search inainte de a-ti posta fiecare problema.

#27
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
am aproape 17 ani si sunt "mandrul" posesor al unei gineomastii de vreo 5 ani(pe partea dreapta).de curand(cateva luni) am inceput sa am dureri...insa nu mamelonul imi da batai de cap si "piatra" in sine care e destul de mare si s-a mutat cu anii de sub mamelon spre dreapta(spre sub brat)...nu mai are forma sferica ci o masa neregulata ce tinde spre sub brat...sunt destul de speriat...merg la sala dar nu iau steroizi...nici de droguri nu m-am atins......am fost la diversi doctori...am facut si o ecografie...toti imi zic ca e ginecomastie,ca nu exista un tratament si ca o sa-mi treaca...:|...CAND!??...ca de 5 ani tot astept...si durerile au devenit din ce in ce mai puternice...sunt disperat

#28
rAndrew

rAndrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 14.01.2008
Nu s-a mai postat de ceva vreme pe aici dar, am avut si eu asa ceva si.. cred ca inca mai am. Mi-au aparut pe la 12-13 ani si acum dupa 7 ani inca mai am acele pietre si sunt destul de mari, late mai exact. Numai am sanii iesiti in afara cum erau acum ceva ani dar e oarecum deranjant, ma jeneaza umpic.  Am fost la un Dr. in Constanta acum 2 ani si mi-a prescris pastile cu vitamina E si un soi de alifie cu care m-am uns in fiecare seara inainte de culcare. Au dat inapoi cam in 2-3 luni de tratament. O sa revin cand imi aduc aminte numele unguentului.

#29
Brutus22

Brutus22

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.06.2009
Salut , de la varsta de 14 ani (fiind baiat) a inceput sa imi apare sub ambi sani mai exact sub piele o piatra (nu stiu cum sa-i zic) de 1 cm aproximativ
prima data aveam dureri la sanul stang , mai ales trebuia sa am grija ce port ca ma ustura am avut bilateral  si acum
am si la celalalt  dar e mai mic . Mi s-au umflat putin sani dar debea se observa, pe mine ma ingrijoreaza acele pietricele in special
care le am de 1 an (acum am 15) As vrea sa stiu daca aceste faze sunt normale varstei mele sau daca trebuie sa consult vre-un doctor ,
voi ati mai avut asa ceva (ma refer la baieti) . Mentionez ca au forma neregulata care le poti misca si sunt nedureroase.

Edited by Brutus22, 08 July 2009 - 05:44.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea e normal.
mergi la medicul de familie si spune-i problema, el ar trebui sa stie sa te indrume mai departe.

#31
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009
aparent, pare a fi vorba de o ginecomastie...care in multe cazuri trece o data cu inaintarea in varsta sau in altele e nevoie de interventie medicamentoasa/chirurgicala; totusi asculta sfatul anterior si mergi la medic

#32
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostBrutus22, on 8th July 2009, 06:34, said:

de la varsta de 14 ani (fiind baiat) a inceput sa imi apare sub ambi sani mai exact sub piele o piatra

Aproximativ 50 % din baieti dezvolta ginecomastie tranzitorie la pubertate si care este fiziologica.

#33
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Pai 50 % din adolescenti le au dar e normal sa ai nodule ca la femeie

#34
dutuv

dutuv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009
salut! eu am de la 14 ani si am sanii un pic umflati! adica am pietre la sani si ma deranjeaza acest aspect....mentionez ca acum am 17 !ma jeneaza si vreau sa scap cat mai repede de ele! ce imi recomandati, stiti vreun tratament ceva ?:D

Multumesc anticipat!

#35
myshulache

myshulache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.10.2009
salut,si eu am 13 ani si de aproximativ 7 luni am simtit k mi sau marit sanii. Poza:http://img11.imageshack.us/i/07102009051.jpg/  , http://img376.images...7102009052.jpg/   cu timpu am observat ca arata ff nashpa si e jenant. la sala de sport cand ne dezbracam in vestiar mie rusine,nimeni din clasa nu mai prea are asa ceva,vreau sa stiu daca e ginecomastia si e cva trecator din cauza la hormoni,sau e cva problema medicala? pls vreau sa stiu! :huh: :huh: :huh:    :(:(:(:(

Edited by adadoi, 12 October 2009 - 07:45.


#36
danny34

danny34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2010
sallut si eu am aceeasi problema pe la 12 ani jumate mi-au aparut chestiile astea si acum am 13 si 1 luna si nu mi-au trecut...am la ambii sani..nu m-am dus la doctor ca taicamiu mi-a zis ca a avut si el si i-a trecut si stau de cateva luni cu ele..nu ma dor dechat daca apas pe ele..uneori cresc alteori scad...si nush ce sa fac...plzz sugestii si ma cam sperie sa nu cumva sa am cancer..dar am auzit ca barbatii fac doar in 1% din cazuri

oricum stati linistiti ca eu cred ca nu e cancer...

View Postdanny34, on 9th January 2010, 13:28, said:

sallut si eu am aceeasi problema pe la 12 ani jumate mi-au aparut chestiile astea si acum am 13 si 1 luna si nu mi-au trecut...am la ambii sani..nu m-am dus la doctor ca taicamiu mi-a zis ca a avut si el si i-a trecut si stau de cateva luni cu ele..nu ma dor dechat daca apas pe ele..uneori cresc alteori scad...si nush ce sa fac...plzz sugestii si ma cam sperie sa nu cumva sa am cancer..dar am auzit ca barbatii fac doar in 1% din cazuri

oricum stati linistiti ca eu cred ca nu e cancer...



aaaa si am gasit asta pe net "Ginecomastia se manifesta la adolescentii de sex masculin ca o dezvoltare mai accentuata a glandelor mamare, poate aparea la o varsta cuprinsa intre 10 si 12-14 ani. Aceasta este o consecinta normala a dereglarilor hormonale temporare, iar tumefierea si roseata locala sunt modificari fiziologice normale. Ginecomastia apare in general la debutul pubertatii, insa o ginecomastie tardiva trebuie sa atraga atentia parintilor si apoi a medicului, deoarece ar putea fi semn al unor tulburari endocrine, de alimentatie sau alte afectiuni. Parintii trebuie sa- i explice fiului lor ca nu trebuie sa se indoiasca de masculinitatea lui si ca aceste modificari fiziologice se datoreaza schimbarilor hormonale."

Edited by adadoi, 09 January 2010 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate