Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ceva probleme cu Fuji Finepix S6500 fd

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
PauloCj

PauloCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2007
Salut!
am o problema cu Fuji S6500 fd, imi face pozele foarte luminate si nu stiu ce sa fac, de exemplu daca vreau sa poza la cer nu mi se vede mai nimic, imi apare totul alb, am incercat tot felu de setari dar nu am reusit sa gasesc problema.  Aparatul e nou, cumparat de o luna de zile. Stiti cumva care ar putea fi problema ?

#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
A facut asa de la inceput? Incearca sa dai o resetare din meniu la parametrii initiali si vezi daca problema persista.

Edited by catalinmariescu, 01 September 2007 - 12:34.


#3
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007
Ar trebui sa postezi o poza, doua, sa vedem si exif-ul, si apoi ,poate cineva sa-si dea cu parerea.
Asa si eu am facut la munte doua poze unui urs, e adevarat bausem cam mult, si a doua zi am constatat ca imaginile erau negre complet(uitasem sa scot capacul de pe obiectiv). Bineinteles nu e cazul tau, dar daca exif-ul nu spune nimic, atunci este poate fi un  defect al aparatului.

#4
PauloCj

PauloCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2007
Uitati o poza, cerul nu se vede deloc in spate!

Attached Files



#5
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007
Poza e modificata in photoschop!
Pune o poza nemodificata, cum vrei sa vedem setarile aparatului?

#6
PauloCj

PauloCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2007
E modificata doar marimea! Trimit o poza la marimea normala!Attached File  DSCF1574.jpg   1.54MB   215 downloads

#7
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
1. nu mai face poze spre soare.
2. incearca sa faci poze pana in 11 si de la 18
3. pune photometry pe average.

#8
PauloCj

PauloCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2007

View Postskin311, on Sep 3 2007, 21:13, said:

1. nu mai face poze spre soare.
2. incearca sa faci poze pana in 11 si de la 18
3. pune photometry pe average.


Problema e ca era chiar dimineata cand am facut poza si soarele nu era in fata, pur si simplu baga prea multa lumina in pozele facute afara. Cred ca e ceva defectiune. E posibil ?

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Ai incercat tousi sa dai o resetare a aparatului?

#10
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
in primul rand, schimba photometry pe average. daca  e pe multy, asa cum e acum, fiecare obiect iti iese luminat diferit, si cerul, cum e luminat cel mai tare, iese ars. nu cred ca e vreo defectiune. incearca sa faci ce ti-am zis.

#11
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Fara nici o suparare, eu cred ca este eroare a utilizatorului...
As recomanda o studiere atenta a manualului aparatului...
Banuiesc ca ai vrea ca cerul sa iasa albastru si nu alb-ars... In acest caz incearca sa faci manual o poza, respectiv sa ajustezi timpul de expunere astfel incat sa apara in preview cerul mult dorit. Incepe de la 1/250 in jos pentru zi insorita... Diafragma, incearca de la f5,6 in jos. O sa obtii o poza in care (poate) in zonele intunecate nu vei obtine detalii. Mai faci una cu incadrare identica dar timp mai mare de expunere, diafragma identica ca in precedenta, la un interval de timp cat mai scurt posibil (maxim 5-10 s, norii trec... imaginea se modifica!) si apoi acasa pe calculator le lipesti si obtii primul tau... HDR!

Keep :photo:!

#12
PauloCj

PauloCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.09.2007
Mersi mult pentru informatii, nu e nicio defectiune, e clar ca e de la setari, de la diafragma si obturator in primul rand. Mi-am printat cartea in romana si pozele incep sa iasa din ce in ce mai bine :)

Va salut cu respect!

#13
mociani

mociani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.12.2006
la mine din pacate problemele cu aparatul nu cred ca sunt din vina utilizatorului :(, oricum:
cand fac multe poze, viewfinderul mi se face alb, nu mai vad nimic, lcd-ul merge brici, dar evf-ul cedeaza nervos se pare, nu e o regula, pot face 200 de poze fara probleme iar apoi  din 10 in 10 poze sa apara problema. stie cineva ce si cum?

#14
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Paulo, camera ta nu are nici o problema. Trebuie doar sa intelegi capacitatile sale de functionare. Senzorii digitali au capacitati reduse ale dynamic range-ului. Mai ales cei mici de pe aparatele ieftine.
Aparatul tau nu a facut altceva decat se expune corect pe subiect, astfel ca cerul a iesit supra-expus. O situatie perfect normala la fotografierea in contra-lumina (backlight, contre-jour). Daca expui corect pe cer, vei avea subiectul complet umbrit, adica negru.
Pentru astfel de situatii se recomanda un filtru de polarizare circulara.

#15
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Paul, vad ca esti din cluj de unde ai luat aparatul (scuze de offtopic)?  :sadwalk:

#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am si eu o problema cu acest model si anume, de ceva timp aparatul nu mai vrea sa focalizeze decat foarte extrem de salb, pana acum ceva timp mergea perfect. Am incercat resetarea aparatului dar nu a dat rezultate.
Un update de firmware va rezolva oare problema ?

Edited by daniel21, 15 July 2011 - 18:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate