Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#91
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

 raptordivx, on Nov 19 2008, 10:47, said:

Ce bine ca  e post. Asa mai fredonam timpul pe forumuri si mai scriem si noi sa ne aflam in treaba. Puneti mai mana pe un review, mai faceti o prelucrare a unei nunti prelucrata pe fuga in vara..... ma rog lucruri care "va cresc...". Si daca aveti ceva de scris sa fie scurt si la obiect.
Sfaturile voastre ar putea fi o completare la review-urile pe care marturisesc ca deocamdata nu le-am citit. Insa am mai mare incredere in parerile voastre, a celor care sunteti profesionisti in acest domeniu si care ati lucrat mult cu aceste camere decat un review care este posibil sa fie facut prost. Stima  :P

#92
3CCD

3CCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.01.2006
Off topic - cer scuze pentru asta ! Rog moderatorii sa mute acest post in cazul in care este necesar acest lucru.
Am cumparat un VX2100 , am ajuns cu el acasa si surpriza .... nu se deschidea usita ( de fapt se deschidea manual ).
Am fost sa o returnez camera , urmand ca in 3 zile sa primesc alta noua !
Problema este ca in disperarea de moment nu am scris seria de pe spatele camerei ( sa-mi pot da seama daca imi inapoiaza aceeasi camera sau nu ).
Am o serie trecuta pe fisa de garantie ! As vrea sa stiu daca este aceeasi de "burta" camerei ????
In alta ordine de idei - mai stie cineva cazuri cu probleme la usita camerei ?
La ce alte lucruri sa mai fiu atent ?

Multam` !

#93
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 3CCD, on Nov 28 2008, 21:44, said:

Am cumparat un VX2100 , am ajuns cu el acasa si surpriza .... nu se deschidea usita ( de fapt se deschidea manual ).
Iti inteleg disperarea,dar vezi sa nu fie asa.

#94
DEXTERUL

DEXTERUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
N-o fi pus mina omu pă VX!

 raptordivx, on Nov 19 2008, 11:47, said:

Ce bine ca  e post. Asa mai fredonam timpul pe forumuri si mai scriem si noi sa ne aflam in treaba. Puneti mai mana pe un review, mai faceti o prelucrare a unei nunti prelucrata pe fuga in vara..... ma rog lucruri care "va cresc...". Si daca aveti ceva de scris sa fie scurt si la obiect.
Mai sunt domne botezuri,majorate mai e de treaba,merge banda!Cu postatu.....printre picaturi :D

Edited by DEXTERUL, 29 November 2008 - 08:20.


#95
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Salut! am citit si eu toate parerile de mai sus.am avut un sony hc24 pana mi s-a stricat.m-am saturat de casete mai ales ca sunt destul de dezorganizat. Ma numar si eu printre cei ce vor sa aiba o camera buna pentru diferite evenimente insa chiar nu cred ca imi permit un vx2100 si ma gandeam la JVC Everio GZ-HD7 60GB Hard Drive pe la 800$. ce parere aveti?

#96
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Eu am o JVC Everio MG155 cu hdd de 30 de mai bine de un an jumate si sunt multumit de ea. Totusi mai informeaza-te. Am avut noroc de un nene care m-a lasat sa butonez cateva camere din vitrina si la raportul plaja de pret dispus-mediu stocare-zoom-shit's a fost castigatoarea. Am luat-o pentru uz "casnic".
P.S. Poate ar fi fost mai bun un Sony dar am eu ce am cu JVC-ul. Fixul meu pentru cine intreaba.

#97
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
Am citit cu mare interes topicurile voastre, reusind sa ma familiarizez putin cu "fructele" tehnologiei ce apar constant pe piata. Am citit atatea pareri pro si contra incat nu reusesc sa ma hotarasc in vederea achizitionarii unei videocamere. In cateva forumuri se vorbea clar ca e bine sa se evite camerele ce au ca suport HDD, eventual ar putea avea SD sau MS, alte discutii unde se recomanda numai minidv. Apoi am inteles ca daca aleg o camera ar fi bine daca ar avea 3ccd in loc de 1ccd, sau chiar mai indicat ar fi daca e chiar si un singur cmos dar mai sensibil decat cele 3ccd. am inteles ca este mare diferenta sa ai in mana o camera pro sau semipro ce costa peste 2 - 3000 € decat una care face si ea treaba doar ca e mai ieftina (500 - 800 €). Inainte de a incepe sa ma informez citind doar pe net, am crezut ca este important ca o camera sa aiba ca suport HDD cat mai mare. dupa cea ce scrieti voi cred ca nu-i asa de important.
eu doresc doar sa cumpar o camera buna eventual full hd cu care sa pot uneori inregistra si vreun eveniment. mai demult am filmat NBC in VHS - VHS-C - VHS 8mm. cu cateva luni in urma am fost invitat sa filmez un botez, si neavand camera proprie am imprumutat una ce filma direct pe dvd. nu mi-a placut deloc. m-am chinuit cu editarea si cu nu stiu cate programe am reusit sa scot un unic dvd. Acum am fost iar invitat sa filmez un alt botez, insa nu am camera mea proprie, si de aceea m-am pus de cateva zile sa citesc netul. Sunt constient ca o camera cu pretul peste 2.000,00 € ar fi cea mai potrivita, dar avand in vedere ca nu am inca posibilitatea sa o folosesc la maxim, nu as face aceasta investitie. cineva mi-a recomandat un panasonic sd9 dar pe un forum se vorbea atat despre ea cat si despre sd100 cuma ca nu sunt deloc reusite, era cat pe ce sa ma duc s-o cumpar. apoi am inteles si din acest forum cum ca ar fi buna canon hv30 dar trebuie sa ai cu tine mai multe miniDV.
Apoi mai trebuie sa i-au in calcul si facutul fotografiilor simultan. Nu stiu sincer daca exista si merita sa insist pentru o camera plauzibila care sa filmeze bine in conditii de lumina scazuta, sa fie full hd si sa mai si faca poze pe un suport paralel, gen SD, sau sa ma straduiesc sa folosesc aparatul foto digital pe care il am deja.
Astept cu nerabdare sfaturile voastre, si va doresc mult succes in hobby-ul pe care vi l-ati ales.

#98
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Ma bag si eu putin in seama si pot doar sa iti sugerez sa nu faci poze cu ,camera video.Poti sa mergi cel putin deocamdata pe HV30.Filmarea pe caseta este cel mai potrivit suport (inca).

#99
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mergi pe Canon HV30 dar mai iei o lentilă wide, o lampă, trepied și cel mai mare acumulator. Ai și HD 1440/1080 progresiv.
Dacă nu vrei să investești mai mult.

#100
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

 vgabi, on Dec 10 2008, 12:17, said:

Mergi pe Canon HV30 dar mai iei o lentilă wide, o lampă, trepied și cel mai mare acumulator. Ai și HD 1440/1080 progresiv.
Dacă nu vrei să investești mai mult.
va multumesc mult pentru sfat, ma duc sa comand un Canon HV30, trepied am unul cumparat cu vreo 9 ani in urma, sper sa ma pot folosi de el, am si un suport pentru a sprijini camera pe umar, mai imi lipseste acumulatorul, lampa si lentila wide. Suportul de umar ma va ajuta sa am mainile putin mai libere asa co o sa folosesc in paralel aparatul foto digital pentru poze

Edited by ionel.sat, 10 December 2008 - 16:36.


#101
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Intrebare despre hv20 :
               1. am inteles ca nu sunt diferente de calitate a imaginii intre hv20 si hv30. de ce sa aleg hv30?
               2. pot filma 4:3 in standard quality?
               3. pot filma si pe card? la ce rezolutie?
               4. nu cred ca o sa am nevoie neaparat de HD... ce imi recomandati in schimbul hv-urilor.

Edited by Iosimir, 10 December 2008 - 23:18.


#102
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Si inca o intrebare: daca pun o lentila wide e posibil ca imaginea sa fie acoperita pe la colturi de capatul lentilei?

#103
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
o mica curiozitate:
- de cate ori inregistrati pe un miniDV?
- in cazul in care clientul o cere ii oferiti si originalul inregistrari adica miniDV-ul sau numai produsul finit?
- pastrati voi originalul intr-o arhiva personala in caz de nevoie?

Am intalnit azi o persoana care a primit de la filmarea nuntii sale 6 DVD-uri si atat. zice ca unul dintre cele 6 are probleme.

#104
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu stiu daca sunt diferente intre HV20 si HV30 (doar de culoare stiu), dar HV20 nu se mai fabrica. Lentila nu-ti afecteaza imaginea, daca o alegi cum trebuie. Este bine sa iei camera cu tine cand o sa cumperi lentila wide pt a o proba. (lentila si acu de la F64 preferabil). O lampa ar fi totusi necesara (hvl20 de la SONY este f buna... cam scumpa dar f buna). Poti filma SD in formatul 16:9 de ce sa filmezi 4:3... este un format total depasit. Poti filma HD si sa livrezi materialul finit in format DVD, majoritatea fac asa acum. Nu stiu sigur, s-ar putea HV30 sa aiba downconvert, adica sa inregistrezi HD si sa redea SD sa poti face transferul in format DV direct (HV20 nu avea asta). Pe casete poti filma fara grija de 3 ori... daca mai apar ceva drop-uri se scot la editare. Clientii tin foarte mult la banii lor cand e vorba sa cumpere casetele, eu am reusit sa le dau doar la 2 anul asta, chiar daca au fost doar la pretul de achizitie al casetelor (au fost clienti care au refuzat sa le ia si gratis). DVD-urile le dau in dublu sau triplu exemplar, verificate la scriere, la citire pa PC si la citire pe player si mai imi fac si eu o copie de siguranta... casetele deja s-au strans prea multe si ocupa mult loc, deci nu o sa le mai pastrez.
... cam atat, nu stiu la ce sa-ti mai raspund  :D

PS...a, 6 DVD-uri, probabil a cate 1h fiecare... probabil "arse" cu DVD-recorder...NASOL. DVD-recorderele sunt foarte proaste la scriere. Daca poti sa lucrezi cu PC, chiar daca iti va lua de 3-4 ori mai mult timp, vei avea DVD-uri de calitate (si din punct de vedere al arderii si al imaginii - editare, encodare, authoring)

Edited by pif_foto, 11 December 2008 - 04:12.


#105
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
Am gasit o oferta la Canon HV30 in care as putea aduga in plus si o baterie compatibila NBP-2L13.
Ma intreb daca merita bani aceasta baterie deoarece am citit ca ar exista o alta baterie BP-2L24H cu o capaictate mai mare.

aici e oferta

#106
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 pif_foto, on Dec 11 2008, 04:08, said:

Nu stiu sigur, s-ar putea HV30 sa aiba downconvert, adica sa inregistrezi HD si sa redea SD sa poti face transferul in format DV direct (HV20 nu avea asta). )

gresit deci:
Unlike some of the competition out there, the Canon HV20 does downconvert, but you don’t get the options (letterbox, squeeze, or edge crop) that Sony offers. You can have an SD image, but your editing software must format it for 4:3 viewing.

adica ramane SD dar 16:9

#107
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
ati incercat aceasta lampa Canon VL-10Li II Video Light for Canon Camcorders, o fi vreo diferenta comparativ cu hvl20 de la SONY?

ce parere aveti despre asta? HAMA Torche Vidéo LED

dar cu asa ceva ati merge la filmat? :-)

Edited by ionel.sat, 11 December 2008 - 10:50.


#108
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

 ionel.sat, on Dec 11 2008, 10:38, said:

ati incercat aceasta lampa Canon VL-10Li II Video Light for Canon Camcorders, o fi vreo diferenta comparativ cu hvl20 de la SONY?

ce parere aveti despre asta? HAMA Torche Vidéo LED

dar cu asa ceva ati merge la filmat? :-)

Ia o lampă bună cu leduri, consumă mai puțin și nu se încălzește. Si bateria mare BP-2L24H că ține 4 ore full.
Am și eu o lampă de aia tip Hama dar acumulatorii AAA au max 1100mA și ține cam 1 oră.

Edited by vgabi, 11 December 2008 - 11:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate