Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#55
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007

View Postsolitarcris, on Jan 18 2008, 17:48, said:

daca esti baiat destept intr-un an amortizezi VX-ul, si la anu poti sa-ti iei Fx sau orice altceva, dar garantat o sa te uimeasca vx-ul si nu stiu daca o sa mai vrei curand altceva. Mai ales la nunti (NBC), o sa te scoata din r...t in conditii de lumina slaba.

Ori asa, ori daca iti permiti de la inceput, mergi pe ideea de a-ti lua Canon XH-A1, care lasa mult in ceata FX-urile prin sistemul optic de mare fidelitate, tipic CANON, are si HDV pt viitorul iminent HD, iar la low light nu se comporta chiar rau.
Citeste review-urile pt camerele pe care le ai in vedere, faci niste comparatii si imi vei da dreptate.

Daca iti permiti, ia-ti un Canon XH-A1.
Tu nu vei filma doar la nunti si botezuri, vei face si scurt metraje, proiecte pt facultate, etc.
Si VX2100 e bun, daca vrei sa faci cariera in nunti, dar tu ai mai multe perspective presupun.

#56
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Da, exact. Nu o voi folosi numai pentru nunți (care va fi o activitate pentru recuperat banii) ci și pentru proiecte pentru facultate și nu numai.
M-am uitat la review-uri pe http://reviews.cnet.com.
Nu știu dacă sunt cei mai buni, dar mi-au plăcut că au și filmulețe.
Am văzut că în afară sunt mult mai ieftine și de aceea mă gândesc serios să nu le iau din RO. Voi ce părere aveți?

#57
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Pai daca nuntile reprezinta "umplutura" de care ai nevoie pentru a amortiza camera, ia-ti XH-A1 pentru ca asa cum banuiesc te vei opri din filmat nunti dupa ce iti vei recupera banii, right ?
In felul asta ramai cu camera de care ai nevoie pt proiectele tale.

#58
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Noi avem o parere buna.
Noi le luam din Ro dar aduse de afara.
SohoNYC are perfecta dreptate, dar daca acum nu ai bani suficienti ia-ti VX. La anul o sa ai o camera care sa-ti produca bani din NBC, si poate suficienti sa-ti iei ce alta camera doresti. Sau te stradui acum sa-ti iei o camera mult mai scumpa, de care o sa plangi cand o sa fii nevoit s-o folosesti in cine stie ce conditii la NBC (NBC=Nunti Botezuri Cununii  ... aici pe forum, daca nu stiai)

#59
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007
Sal,

Am luat un vx2100 in noiembrie 2007.
Am dorit un FX1 dar am considerat ca e cel mai bine sa incepem cu VX2100 (stiti cum zice o vorba: daca nu stii sa conduci dacia de ce sa-ti cumperi mercedes?).
Pentru domeniul in care vom folosi camera (NBC) si tinand cont ca suntem ...aproape incepatori  :D , consider ca am luat cea mai corecta decizie. Si suntem multumiti de achizitie. Atat noi, cat si clientii carora le-am prezentat materialele filmate cu VX-ul.
Probabil ca peste 1 - 2 ani vom trece pe HD.
Pana atunci perseveram si invatam sa "scoatem untul din VX".

Vom posta un material pe youtube, ca sa ne spuneti parerile voastre, pro si contra, despre filmare.

Revenim.  :D

#60
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
In ciuda tuturor calitatilor ,VX-ul are un handicap foarte mare,care nu il inlocuieste nici lentila wide...ati inteles:16/9 nativ.Lipseste cu desavarsire,mai ales acum,cand drumul spre HD,se opreste si la 16/9.

#61
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da, din pacate asta e singurul dezavantaj, mi-as fi dorit ca senzorul VX-ului sa fie 16/9, ar fi fost perfect. Exista totusi o solutie: lentila anamorfica (asa cum a spus candva si GunX) - parca asa se numeste.

#62
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Mai întâi vreau să încep prin a vă mulțumi tuturor celor care mi-ați oferit o părere, din câte observ m-am orientat bine.

Nu, Tractoristu', doresc să amortizez rapid banii pentru că sigur mă voi împrumuta, iar după aceea aș vrea să mă bucur mai mult de bani și voi pune deoparte din veniturile provenite din NBC. Deci ar fi un venit în plus pe lângă serviciul pe care îl am acum.
În legătură cu review-urile de pe http://reviews.cnet.com, nu mi-ați spus nicio părere. Fac bine că mă uit acolo sau nu? Sunt profesioniști?

Edited by AndreiOM, 18 January 2008 - 23:03.


#63
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Daca ai timp, uita-te. Nu strica niciodata sa vezi un review. Chiar si cand nu e bun, tot inveti ceva. ( a nu se intelege ca reviews.cnet nu e bun...nu am avut timp sa ma uit)

Edited by pif_foto, 18 January 2008 - 23:12.


#64
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

View Postpif_foto, on Jan 18 2008, 23:09, said:

Daca ai timp, uita-te. Nu strica niciodata sa vezi un review. Chiar si cand nu e bun, tot inveti ceva. ( a nu se intelege ca reviews.cnet nu e bun...nu am avut timp sa ma uit)
M-am mai documentat și în această seară. Oricum degeaba grăbesc hotărârea mea pentru că mai întâi trebuie să fac rost de bani. Și asta o să dureze ceva...
Un plus pentru Canon XH A1 este autonomia bateriei. Cei de pe Camcorder Review le-au încercat pe amândouă, dar fără a folosi vreo comandă în timpul filmării. Rezultatele au fost următoarele:
- Canon XH A1 are o autonomie de 5 ore 42 de minute;
- Sony HDR-FX7 are o autonomie de 2 ore 21 de minute.

Edited by AndreiOM, 18 January 2008 - 23:48.


#65
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007
Pai nu prea vad relevanta bateriei, totul tine de amperaj.
Esti sigur ca la cele doua comparatii, s-au folosit acumulatori de acelasi amperaj?

Si eu am la Canon XM2 un alt acumulator fata de cel cu care a venit dotata din fabrica.
Si acest nou acumulator ma tine 6 ore lejer, pt ca are amperaj mai mare.

#66
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

View PostSohoNYC, on Jan 18 2008, 23:59, said:

Pai nu prea vad relevanta bateriei, totul tine de amperaj.
Esti sigur ca la cele doua comparatii, s-au folosit acumulatori de acelasi amperaj?
Păi nu scrie nimic despre asta. Presupun că au făcut testul cu bateria cu care este dotată camera din fabrică. Uită-te aici, cam la sfârșitul paginii: http://www.camcorder...ing-and-Use.htm

#67
SohoNYC

SohoNYC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.12.2007
Am citit... si stii care e faza?  :D  
Canon XH-A1 vine dotata din fabrica direct cu un acumulator de amperaj mare, este vorba de BP-950G.
Atunci are sens ce zic ei acolo, pt ca ti-o doteaza din start cu acumulator de enduranta mare.
Asta e foarte bine.  :thumbup:
De obicei camerele veneau cu acumulatori slabi, care tineau in jur de 1 ora de filmare. Dotarea o facea fiecare, dupa aceea.

#68
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Păi eu zic că este un punct în plus. Nu costă decât cu vreo 300 - 400$ mai mult și are deja din start baterie mai bună și zoom optic mai mare. Senzorul este la fel. E exact ce-mi trebuie...

#69
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
va salut! ce camera mi-ati recomanda pentru nunti, avand in vedere ca pretentiile nu sunt prea mari deoarece filmez undeva la tara unde oamenii nu stiu inca ce inseamna HD. M-ar interesa sa filmeze cat de cat bine si in conditii de iluminare scazuta. Pret maxim 23 mil lei vechi. Multumesc anticipat!

#70
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am citit foarte atent ce ati scris aici. Sunt un incepator care vrea sa se apuce de filmat nunti, botezuri, cumetrii (in momentul de fata abia am reusit sa fac transferul prin fireware, codare cu CCE si dvd authoring cu meniuri predefinite). Nu dispun de bani suficienti pentru a lua o camera profesionala asa ca in mod sigur voi imprumuta mare parte din bani de la parinti si voi dori sa amortizez cat mai repede pretul camerei. Am facut un mic studiu de piata in orasul in care intentionez sa filmez (un oras din Moldova nu vreau sa dau nume) si sunt in jur de 20 de cameramani, dintre care unul stiu sigur ca filmeaza cu vreo 6-7 camere odata. Adica are posibilitate sa ia si 6-7 nunti odata. Stiu ca imi va fi foarte greu,  stiu ca piata e destul de saturata dar cred ca voi reusi. Mizez si pe faptul ca voi fi sustinut de un cunoscut cantaret din orasul meu, ceea ce conteaza enorm de mult. In studiul care l-am facut urmeaza sa trec camerele cu care se filmeaza. Am vazut ca un cameraman din oras foloseste VX 2100 si FX1 (probabil a inceput cu VX-ul) iar altul filmeaza numai cu FX1. Preturile numai pentru filmari pleaca de la 800 lei si ajung pana la 1500 lei, iar pentru HD se invat undeva in jur de 1900 lei. Inca nu stiu cati cameramani au posibilitate sa filmeze HD si daca exista cerere pe piata pentru HD. Rugamintea mea este sa imi recomandati cu ce camera sa incep, avand in vedere ca in momentul de fata suntem la sfarsitul anului 2008, iar postarile voastre de pana acum sunt ceva mai vechi.
Cele mai mici preturi care le-am gasit in tara la aceste camere noi sunt: VX 2100=7.000 lei si FX1=10.500 lei. Nu stiu daca sa iau camera HD sau nu, sa o iau noua sau la mana a 2-a. (Cred ca as gasi un VX 2100 la SH in 1000 de euro, insa nu stiu daca sa am incredere ca nu voi avea probleme cu camera. Cine stie cate sute de ore de filmare poate avea :( ). La mine in oras am vazut ca unul care filmeaza HD la pachetul HDV iti da doar filmarea (casetele) in formatul hdv, restul: montajul + rezumatul in format DV. Am citit ce ati scris pana acum despre aceste camere, insa nu stiu urmatoarele:
1. VX 2100 filmeaza sau nu 16:9? Daca nu, cum pot face sa filmeze 16:9?
2. Ce accesorii de stricta necesitate mi-ar mai trebui pentru aceste camere (baterii suplimentare, reflector, etc) si cam cat ar costa acestea?
Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu ce am scris. Astept parerile voastre. Multumesc.

Edited by Avalanche, 17 November 2008 - 12:32.


#71
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostAvalanche, on Nov 17 2008, 13:28, said:

insa nu stiu urmatoarele:
1. VX 2100 filmeaza sau nu 16:9? Daca nu, cum pot face sa filmeze 16:9?
2. Ce accesorii de stricta necesitate mi-ar mai trebui pentru aceste camere (baterii suplimentare, reflector, etc) si cam cat ar costa acestea?
Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu ce am scris. Astept parerile voastre. Multumesc.
1. VX filmeaza 16:9 dar nu nativ adica baga cate o dunga neagra sus si jos. Imaginea tot 4:3 va fi doar ca va avea acele dungi. Nu stiu cati vor cere insa filmare 16:9. Eu am ceva vechime in NMBC si inca nu am facut (nu sa cerut) 16:9
2. Accesorii ar fi 2 musai: o baterie mare seria 960/970 care sa te tina fara probleme 1 nunta si un refelector . O soluite este la F64studio unde gasesti pachet reflector+baterie+incarator la promotie. Bateria mica cu care vine implicit camera (330/540) te va tine pe reflector 20-30minute suficient pentru furat mireasa si tort iar bateria mare cu care iei reflectorul i-l pui pe camera.


Cu siguranta i-ti va fi f greu chiar daca ai sprijin de la un cantaret. In bransa aceasta cel mai mult conyeraza recomandarile clientilor si nu a "cantaretilor". O nunta ratata insemna alte 5-6 nunti ratate. o nunta la care clientul este multumit inseamna alte 3-4 nunti din cercul lor de prieteni. Inceputul va fi f greu mai ales daca nu ai habar de tehnici de filmare si editare si daca nu reusesti sa-ti surprinzi clientii cu filmari de caliate inca de la inceput nu vei reusi.

#72
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postglido, on Nov 17 2008, 14:04, said:

1. VX filmeaza 16:9 dar nu nativ adica baga cate o dunga neagra sus si jos. Imaginea tot 4:3 va fi doar ca va avea acele dungi. Nu stiu cati vor cere insa filmare 16:9. Eu am ceva vechime in NMBC si inca nu am facut (nu sa cerut) 16:9
Nu prea am inteles. Deci tu zici ca imaginea filmata va fi in genul filmelor divx, numai ca dungile de sus si jos sunt mai mici? Dungile astea nu le pot scoate ulterior la editare, ca sa fac sa se vada full screen? Eu m-am casatorit anul trecut iar apoi mi-am cumparat un TV HD Ready. Imi pare rau acum ca nu am vrut atunci ca filmarea sa fie 16:9. Deh m-am gandit si la ceilalti nu numai la mine. Parintii si socrii inca aveau tv vechi, la fel si ceilalti cunoscuti. Cred ca in viitor vor fi din ce in ce mai multe cereri pentru 16:9 analogic si treptat se va cere si HD.

View Postglido, on Nov 17 2008, 14:04, said:

Cu siguranta i-ti va fi f greu chiar daca ai sprijin de la un cantaret. In bransa aceasta cel mai mult conteaza recomandarile clientilor si nu a "cantaretilor". O nunta ratata insemna alte 5-6 nunti ratate. O nunta la care clientul este multumit inseamna alte 3-4 nunti din cercul lor de prieteni. Inceputul va fi f greu mai ales daca nu ai habar de tehnici de filmare si editare si daca nu reusesti sa-ti surprinzi clientii cu filmari de caliate inca de la inceput nu vei reusi.
Tin sa te contrazic putin aici. Anul trecut cand m-am casatorit am sunat si m-am intalnit cu 7 cameramani de la mine din oras. Unul din ei avea o camera video de amatori, altul nu stia sa faca meniuri la dvd si nici fata color la dvd-uri, altii nu stiau sa faca editare (vroiam un dvd cu rezumatul nuntii, cu tranzitii pe fundal muzical).
Unul singur mi-a placut cum filmeaza si ce editari face, insa era cam scump.  15 milioane numai filmatul si fotograf trebuia sa caut eu separat. Pana la urma am gasit un cameraman care se apropia de cel care imi placuse mie si avea un pret acceptabil (10-12 mil parca am dat pe filmat+poze, cameraman si fotograf separat)
Ce vreau sa zic prin asta. O parte din cei 7 i-am luat de pe net, altii prin recomandari. Dar puteau sa aiba mama recomandarilor, pentru ca erau varza. Am stiut sa caut si pana la urma am gasit raportul pret/calitate cel mai potrivit. Nu zic acum ca nu ai avea si tu dreptate..... :)

Nu mi-ai dat un sfat referitor la ce camera video as putea sa achizitionez pentru inceput. Dar multumesc oricum pentru raspunsul tau. ;)

Edited by Avalanche, 17 November 2008 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate