Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#181
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
ZeNus are xh-a1! camera e foarte customizabila incat poti obtine aproape orice imagine doresti in urma preseturilor! in privinta sistemului de operare, un dual core nu are trebui sa iti puna probleme la editarea HD! eu am quad 9550 la 2,83 parca! e fff bun! il recomand!
filmarile mele le gasesti aici: [ https://player.vimeo.com/video/videos/search:zenus+film/sort:likes/format:thumbnail - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sunt realizate, in cea mai mare parte, cu doua xh-a1!

#182
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

View PostZenus, on 21st February 2010, 22:58, said:

ZeNus are xh-a1! camera e foarte customizabila incat poti obtine aproape orice imagine doresti in urma preseturilor! in privinta sistemului de operare, un dual core nu are trebui sa iti puna probleme la editarea HD! eu am quad 9550 la 2,83 parca! e fff bun! il recomand!
filmarile mele le gasesti aici: [ https://player.vimeo.com/video/videos/search:zenus+film/sort:likes/format:thumbnail - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sunt realizate, in cea mai mare parte, cu doua xh-a1!

Am tot intors problema pe toate partile si am ajuns la 1 concluzie: iau un FX1000-ul ca daca nu iese mai pot sa-l revand sau daca va merge il pastrez cativa anisori. Zenus, scuze ca nu am citit bine numele tau si am vrut sa zic ceva legat devideoclipuri, le vausem inainte de a posta tu linku' nu am stiut ca sunt ale tale...super clipuri, chiar nu as fii zis. Si poate nu ma pricep inca foarte bine la cum trebuie realizat tehnic, dar artistic, aici si un om neavizat ca mine poate zice ca sunt foarte super misto. Keep it this way :coolspeak:

Nu stiu, daca ma poate ajuta cineva legat de un FX1000 ce accesorii sa-i iau de inceput? Ceva lampa, baterii ? Ce anume?

Va multumesc!!

Doresc sa mai intreb ceva, nu stiu daca am voie sau nu(daca nu, rog moderatoriii sa stearga ) camera vreau sa o cumpar de la DIGITALXX, stiti daca sunt de incredere? Acorda garantie 1 an de zile. Insa la ei e mai ieftin. Sau daca spam.spam e ok?

#183
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
De la digitalxx am luat-o si eu pe a mea ( Leo Iordache ). Foarte serios si promt. Cu garantia nu stiu ce sa zic, pana acum nu am avut probleme cu nimic din ce am cumparat de la el. Pe langa camera, mai cumpara un acumulator de capacitate mare, neaparat original si o lampa sony. Poti folosi acumulatorul cu care vine camera pe lampa si cel de capacitate mare pe camera. A, si nu uita de casete. In rest, spor la treaba.

#184
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
referitor la acesti samsari de aparatura video veti avea probleme cu garantiile! asa a patit, am mai spus odata, un prieten de-al meu cu un amarat de md10000 la westbuy! le-a lasat camera pe incredere sa i-o repare! a venit dupa 2 saptamani si i-au zis ca nu a lasat nicio camera! dupa cateva interventii a reusit sa isi recupereze camera, la inca o saptamana! dar nu a lui, o alta camera umblata in era intr-un mare fel! la fel si leo de la universitate! de unde sa dea ei garantie??? sa fim seriosi! aici se cumpara pe incredere! de aia au si preturile alea mici, ca la bhphoto! de fapt, cred ca le aduc din china si nu din state! in fine, toti sunt "seriosi" atat timp cat nu ai probleme cu camera!

#185
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu cred ca Leo Iordache isi permite sa i se faca reclama negativa tocmai aici pe forumul softpedia. Daca cineva ar fi avut probleme cu marfa cumparata de la el, ar fi primit, aici, aceleasi calificative ca si alti comercianti (cei care au rasfoit forumul stiu despre cine este vorba). Pana acum nu doar eu am fost multumit de achizitiile de la Leo Iordache. In primul rand comercializeaza produse originale. Cei care s-au tepuit cu acumulatori contrafacuti de la altii stiu despre ce vorbesc. A mai fost un user aici, nu mai stiu cine, care a avut o problema cu sunetul la un FX1 si care s-a rezolvat, din cate imi aduc aminte in doua saptamani, prin schimbarea "partii" de sunet.
Repet, nu cred ca tocmai Leo Iordache si-ar permite sa i se faca reclama negativa aici... stie cat de "spurcati la gura" suntem, si nu iertam nimic (mai ales eu) :P

...Poate citeste asta... am sa-l anunt cand mai vreau sa cumpar ceva de la el, sa puna la rece chivas-ul ala de 12 ani :D :D :D
Attached File  chivas_q.jpg   386.13K   34 downloads

#186
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
e hai...nu mai exagera atat! sau poate te astepti sa ai vreo reparatie la un produs defect cand timp pe el nu primesti chitanta, factura si garantie! chiar nu te inteleg de ce ridici in slavi un...bisnitar?!

#187
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Zenus, mie personal mi-a dat foaie de garantie, un contract in toata regula, dar , repet, nu am avut niciodata probleme cu produsele de la el si deci nu am idee cum se rezolva

#188
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009

View Postironzzz, on 26th February 2010, 07:48, said:

Zenus, mie personal mi-a dat foaie de garantie, un contract in toata regula, dar , repet, nu am avut niciodata probleme cu produsele de la el si deci nu am idee cum se rezolva
off-topic
   acum vreo 2 saptamani am vorbit atat la Westbuy,cat si cu Leo Iordache,referitor la achizitionarea unui ex1 sau ex3 in viitorul apropiat.La westbuy,cand am intrebat de garantie mi s-a spus ca dau garantie,dar aceasta e la un service in bucuresti...si pe Leo l-am intrebat acelasi lucru,in conditiile in care la el nu aveam factura,si mi-a spus ca da garantie o luna de zile,la care eu i-am replicat ca atunci aleg westbuy,unde am garantie 2 ani...a inceput sa rada,si mi-a raspuns ca garantia aia e degeaba,fiindca daca o sa am o problema serioasa la camera,cei de la garantie vor spune INTOTDEAUNA ca e din vina proastei exploatari...a zis ca el stie foarte bine cum merge treaba,pt ca ei au fost initial parteneri in afacerea asta...
    acuma eu nu stiu ce sa zic...eu am cumparat de la ei(cred ca inca lucrau impreuna) un pd170,cu care nu am avut,din fericire,nici o problema,dar am cumparat si un d80 kit cu 18-135,care 18-135 a inceput sa scartaie pe focus,la propriu,dupa vreo 3 luni,si apoi focusul a murit de tot...am vb cu baietii astia,si mi-au spus ca daca aveam o problema la body se rezolva,dar obiectivul nu are garantie...asa ca acel obiectiv(nu ca ar fi cine stie ce de capul lui,da avea motor ultrasonic) sta si acum la mine intr-o cutie...
   nu stiu ce sa cred,si inca nu stiu de unde o sa cumpar camera aia...sunt bani multi,si nu imi doresc surprize cu garantia...daca pe aici sunt persoane care au avut probleme cu echipamentele in garantie poate ne lamuresc cum merge treaba...

#189
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Riscul e al vostru. Si eu ma confrunt cu aceleasi probleme. TuYa vad ca a achizitionat Ex1r la negru... Si ceilalti din iasi care au ex1 cred ca la fel au facut. Imaginea e foarte buna, si eu as vrea o astfel de camera, recunosc (si m-a batut gandul s-o iau tot la "negru"). Insa Doamne fereste de o problema. Nu poate nimeni sa garanteze nimic in cazul asta. Am asistat cand 2 prieteni si-au luat VX la negru si pana acum n-au avut probleme nici unul. Stiti cum e, nu risti, nu castigi.
Eu pana la urma am optat sa iau camera din magazin, cu garantie, m-am hotarat sa nu risc, chiar daca in acest caz nu mi-am mai permis sa iau EX1.

Edited by CristianAdrian, 26 February 2010 - 16:06.


#190
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
in concluzie, trebuie vazut care e diferenta de pret intre o camera de la magazin si una luata la negru si daca diferenta de pret acopera o eventuala reparatie! spre exemplu pe mine m-a costat inlocuirea procesorului la xh-a1 1800 ron anul trecut! daca nu cumparam camera de la bh, ci de la f64 cu garantie nu as fi mai platit reparatia acesteia!
de aceea trebuie chibzuit bine inainte de a  achizitiona aparatura video...!

Edited by Zenus, 26 February 2010 - 17:25.


#191
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Snsele ca un produs original sa se strice tind spre 0.Mai ales cele cuprinse in categoria video > $3000.Un produs original,care a fost transportat in conditii corespunzatoare si, mai ales, cumparat de la o persoana de incredere, are sanse minime sa se strice.Apoi, exploatarea necorespunzatoare, iar daca mai esti si unul d-ala care vede jumatatea goala a paharului....e belea. :lol:

P.S. Am cuparat o camera HD de la Leo, inclusiv o gramada de accesorii, toate originale, si nu mi-a pasat de garantie atata timp cat produsele au fost toate originale.Toate astea formeaza un lantz, iar daca unul din noi constata vreo neregula, vanzatorul isi pierde seriozitatea,implicit clientii.La facultate am invatat ca un client nemultumit vorbeste in medie cu 10 -12 alte persoane, din care fiecare mai retransmite mesajul altor 5 persoane. Mai mult, din totalul clientilor nemultumiti, doar 5% isi exprima nemultumirea, restul de 95% renuntand pur si simplu la serviciile/produsele firmei respective.

Pentru cei cu dare de mana mai stransa se pot orienta si spre asta.Sau pt. un backup redus. :coolspeak:

Edited by nirosbog, 26 February 2010 - 19:28.


#192
idb

idb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 04.01.2008
Am si eu o intrebare. Camera HF100 de la Canon este o alternativa la HV30, de luat in considerare, pentru filmat HD ?

Fata de HV30, are rezolutia de 1920x1080, nu de 1440x1080, dar filmeaza la max. 17Mbps nu la 24Mbps.
In lumina slaba cred ca sunt comparabile. Focusul manual cam lasa de dorit si poate lipsa vizorului.

Multumesc!

#193
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View Postnirosbog, on 26th February 2010, 20:23, said:

Snsele ca un produs original sa se strice tind spre 0.Mai ales cele cuprinse in categoria video > $3000...

Nu e chiar asa.
In primul rand am citit despre o problema cu NX5 care se blocheaza in timpul inregistrarii... nici aia de la sony inca nu stiu rezolvarea. au trimis alta camera in loc. sa vad eu cui trimite camera daca a luat fara garantie...

Tocmai acum am citit despre un NX5 care are probleme de backfocus [ https://player.vimeo.com/video/9783117 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce te faci in cazul in care nu ai garantie? Cititi comentariile, oamenii nici macar nu stiu despre ce e vorba. pana se lamureste treaba, unii deja zic ca nu mai cumpara camera. asa si la service, va dura o vesnicie pana primesti camera inapoi, chiar 2-3 luni daca nu ai garantie si posibil sa si platesti o groaza de bani. Cei cu garantie au prioritate, si primesti alta camera in loc in cazuri extreme.

Toata lumea trebuie sa traiasca din ceva... chiar si "baietii", n-am nimic impotriva lor, insa aveti mare grija... o camera video scumpa costa si mai mult s-o repari. De aia eu n-am riscat.

#194
catalintoma27

catalintoma27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.10.2008
Salutare la toti ....
Mi-a placut Panasonic AG-HMC40 AVCCAM HD Camcorder ...l-am vazut acu pentru prima oara, interesant,1080p, 10,6 Mp in stills, 12X optic  ..rasfoiesc net ul dupa o camera pentru NBC uri, si sunt in pana de idei , sa vedem, poate vine cineva cu o idee buna...
Dar daca nu ma insel, si un Canon HV40 filmeaza la 1080 progresiv, nu ? si costa doar 600 de euro
Ce stiti de Sony HVR-A1E?...am gasit-o undeva la 2099 euro....numai ca ridica doar 1080i si nu imi plac deloc filmarile in interlaced, mi se par urate cu subiectii in miscare (si sunt un amator deocamdata)
Astept sugestii....prag max, sa zicem 3000 de euro aprox...
un salut ...toate cele bune...

#195
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostCristianAdrian, on 28th February 2010, 00:22, said:

Nu e chiar asa.
FX1000,NX5,AX2000 sunt fructe inca necoapte.Nu ma refeream la ele.
:peacefingers:

#196
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Deja 2 probleme majore la NX5. Bengoasă intrare își face Sony cu primul model avchd prosumer.
Mi se pare incredibil la nivelul lor să nu pună la treabă departamentul de teste înainte de a lansa un produs nou.
Se pare că va trebui să așteptăm viitorul model Panasonic HMC sau pe Canon. Coapte și astea.  :D

Edited by vgabi, 28 February 2010 - 10:04.


#197
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Diferenta intre un Fx1000 cumparat la negru si unul de la magazin e de aprox. 3000 ron. Acum, daca se strica ceva, doar n-o fii reparatia mai scumpa decat  diferenta......
Si mai e si aia adevarata, daca nu risti, nu castigi :peacefingers:

#198
laris

laris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.10.2008
Desi nu recomand la nimeni eu am riscat sa iau un fx 1000 la negru, o am de 1 an si 2 luni si nu am avut probleme cu ea decat curatarea capetelor :thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate