Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#163
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu prea ai inteles ce am vrut sa spun... dar nu conteaza. Felicitari pt alegere, HV30 este o camera excelenta.
Daca era asa cum zici tu filmam in continuare cu VHS-ul ca luam ochii la "tarani" cu marimea ei. Am mai spus ca HC96 si HV20 erau cazurile fericite... pt ca in majoritatea cazurilor se foloseau camere VHS, 8, Hi8... foarte rar D8. In fine... chiar nu trebuie sa ma justific, mai ales tie, care probabil stii ce inseamna filmarea si editarea si stii ca fiecare banut cerut este justificat de munca depusa nu neaparat de investitie. Si daca ar fi sa aleg si acum intre HV30 si Fx1 tot Fx-ul l-as alege... si nu pentru marime. Cine isi cumpara o "scula" mai buna nu o cumpara pentru marime ci pentru a putea face o treaba mai buna. HV30 este intr-adevar o camera excelenta... dar la reglajele manuale cam "scartaie" fata de Fx-1 (nu ca nu le-ar avea... dar se ajunge cam greu la ele). Pentru un cameraman este foarte important sa poata lucra usor cu o camera, sa aiba acces direct la reglaje, sa le poata folosi atunci cand vrea el...  (nu sa-si "prinda" degetele in reglaje).

Edited by pif_foto, 15 February 2009 - 15:40.


#164
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Atunci scuzele de rigoare, am inteles eu gresit. Este perfect adevarat ce ai scris un ultimul post si stiam ca nu esti un oarecine pe aici si de asta ma miram ca ai scris ce am inteles eu.
Chestia este ca eu o iau pentru familie si concedii si nu pentru filmari la nunti. de filmat la nunti am renuntat de multisor, ramanand numai cu foto si editarea nuntilor filmate de altii, tocmai din considerentul ca in zona Moldovei, chiar daca vb de Iasi, nu merita investit in camere f scumpe si multa munca la editare.
Totusi, e firesc sa se ajunga mai greu la reglajele manuale ale unei camera atat de mici. Nu prea ai unde sa-i pui butoane dedicate setarilor manuale. Dar tinand cont de pretul celor doua...

Edited by daddy, 15 February 2009 - 15:50.


#165
sorynpower

sorynpower

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.07.2009
ma poate ajuta cineva !? cla ce ajuta butonul easy la o camera sony trv285e?

#166
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

View Postsorynpower, on 14th February 2010, 21:36, said:

ma poate ajuta cineva !? cla ce ajuta butonul easy la o camera sony trv285e?

este echivalentul butonului ”P” (de la ”profesionist”), de la camerele foto DSLR.  :P

Lăsând gluma deoparte, acel buton este destinat novicilor și celor ce nu vor să își bată capul cu setările manuale ale camerei.

#167
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Buna ziua oameni buni


Eu sunt nou in acest domeniu. As dori sa achizitionez o camera video pentru nunti. Incep o colaborare cu un amic si nu stiu exact ce sa cumpar, la ce sa ma uit cand cumpar. Stiu, poate par naiv. Oi sii fii, cine stie. :rolleyes:
Am citit toate cele 10 pagini din acest topic si sunt multi termeni pe care nu-i cunosc si deci nu nu inteleg ce inseamna toti acei parametrii. Atat doar am inteles ca trebuie sa aibe cati mai putini LUXsi. Nu stiu, ar trebui s acumpar ceva HD, nu, daca tot asta e trendul...Cum se stocheaza filamarea, pe casete, miniDV-uri, carduri. Care e mai buna, spre care sa ma indrept?La ce anume sa mai  fiu "atent"(caracteristici tehnice)?
As dori sa ma invart undeva pe la suma de  10.000 ron. Mai mult, poate anii viitori daca o sa mearga treaba. Nu stiu, pentru un incepator, este mult, putin? Ma hazardez prea mult sa investesc atat intr-o camera? Nici o panarama nu as lua cu care sa nu pot face treaba cat de cat buna, sa stric nunti.
Eu m-am gandit la urmatoarele camere, poate ma ajutati sa ma conving la vreuna din ele:
HD1000
FX1000
VX2100
PD170
PD175
VX2200
panasonic hmc 151-de asta nu stiu ce sa zic, unii au zis ca e mai ok decat FX 1000, altii ca e sub VX 2100.....

Care e cea mai buna dintre acestea? Toate se invart pe suma pe care zic eu ca as reusi sa o achit pt camera.

Va multumesc, poate postul meu e putin alambicat, asa sunt si gandurile mele acum dupa ce am citit cele 10 pagini si as dori parerea unor profesionisti. Eu nu am mai filmat niciodata.

#168
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
marin2000, din cele scrise mai sus, fx1000 este cea mai buna. Trebuie sa ai in vedere ca vei mai avea nevoie de un acumulator de capacitate mai mare decat originalul, o lampa video ( indicat pe acumulator, nu la priza) si macar cateva set-uri de casete bune. HMC151 are avantajele ei, dar trebuie mai multa lumina decat la fx1000, vx sau pd. Te sfatuiesc sa apelezi la cineva care sa-ti arate macar ceva de initiere, acestea din urma nefiind camere de filmat pe " automat ". Chiar vei fi dezamagit de fx1000 la filmarea pe automat, dar daca o vei invata, vei scoate imagini foarte bune. MD10000 nici macar nu o lua in considerare, e destul de slaba. Eu personal, macar deocamdata, raman la filmarea pe casete din punct de vedere a sigurantei. Pe caseta mai recuperezi dintr-o filmare, dar de pe un card busit, slabe sperante. Ramane sa te hotarasti ce vrei sa faci.

#169
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Pentru inceput recomand un VX2100 PD170 SH. Inca sunt de actualitate, se gasesc la preturi decente (deh am si eu un VX2100 de vanzare) si pentru un incepator cred ca e cera mai buna alegere. Chiar si in situatia nefericta sa constati ca numerge treaba nu vei pierde atat de mult in eventualitatea unei revanzari. Din pacte HD mai asteapta. Desi am in oferta nimeni nu a cerut pentru 2010 HD chair daca am redus diferenta de la 50% la 30% fata de SD. Vremuri de criza, asta este!
Deci pt inceput un VX2100 cu una doua acumulatoare mari in plus, un reflector DVL, eventual o lentila WIDE si un PC decent. e incadrezi lejer in bugetul de 10000RON

#170
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

View Postglido, on 20th February 2010, 15:11, said:

(deh am si eu un VX2100 de vanzare) Chiar si in situatia nefericta sa constati ca numerge treaba nu vei pierde atat de mult in eventualitatea unei revanzari. Din pacte HD mai asteapta. Desi am in oferta nimeni nu a cerut pentru 2010 HD chair daca am redus diferenta de la 50% la 30% fata de SD. Vremuri de criza, asta este!

Si la cat vinzi tu VX2100? In ce stare este?

Cee ace nu inteleg este care e de fapt diferenta intre SD si HD. E imaginea mai buna la HD, nu? Atunci de ce oamenii nu vor ceva mai bun? Cu cat platesti mai mult daca soliciti un filmat HD?

Nu am inteles cu reducerea de 50% fata de cea de 30%, ce ai vrut sa zici?


Multimesc amandurora ca mi-ati raspuns. :)

#171
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
După ce ai aflat ce cameră și ce accesorii ai nevoie îți recomandăm să citești și topicurile Documentație video și Tehnici de filmare.
Ți s-a recomandat un tip de cameră SD cu care să începi fără să ai prea multe emoții privind calitatea imaginii și rezultatul final. VX.
Dacă vrei filmare HD atunci ia Sony FX1000 și atunci ești salvat cu ambele formate. Din rezoluție HD poți face oricînd un DVD video.
Prețurile mai mari la editare HD sunt pt că ai nevoie de investiții mai mari în calculator și soft performant.
Unde mai pui că un disc bluray e de la 25 ron în sus.
Încă oameni nu știu diferența între SD și HD și văd inutilă o diferență de bani în plus sau nu au tv și player HD pe ce să se uite.

Edited by vgabi, 20 February 2010 - 15:39.


#172
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View Postmarin2000, on 20th February 2010, 16:01, said:

Cee ace nu inteleg este care e de fapt diferenta intre SD si HD. E imaginea mai buna la HD, nu? Atunci de ce oamenii nu vor ceva mai bun? Cu cat platesti mai mult daca soliciti un filmat HD?
Nu am inteles cu reducerea de 50% fata de cea de 30%, ce ai vrut sa zici?


Imaginea este mai buna la HD in sensul ca e mai clara, mai bine definita.
Iti dau aici un link cu explicatii pt incepatori, sa intelegi mai bine despre ce-i vorba (sper sa nu incalc regulamentul, rog moderatorul sa stearga linkul daca e nevoie) http://creativeimage...-hai-definisan/

Din cauza definitiei mai mari, editarea dureaza mai mult si necesita un PC foarte puternic, de exemplu Panasonic HMC151 creeaza fisiere AVCHD ce sunt fff greu de editat pe un sistem normal. De aia pretul creste cu 50% fata de SD ca sa amortizezi investitia intr-un sistem puternic, iar glido zicea ca a redus la 30% ca sa atraga clientii. Si la mine aceeasi problema cu HD, doritori multi dar clienti hotarati foarte putini.

#173
joker111

joker111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2009
buna ziua....dar de un SONY HVR-HD1000 ce parere aveti? Filmeaza la 5 lucsi, oare cu niste lampi potrivite nu se poate remedia situatia? Am inteles ca ar fi o mica problema si la autofocus...

#174
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
marin2000, cred ca sunt cateva variante :
1. Varianta SD. Aici nu merita sa investesti prea multi bani. Ceva intre 2000 - 3500 ron maxim. Un canon xm2, xl1, xl1s sau un vx2100, toate second.
2. Varianta SD-HD - de compromis - un sony HD1000 - pe la 3500 - 5000 ron, second sau nou.
3. Varianta HD - FX1000 (daca tot sunt bani) si scapi de griji cativa ani.

#175
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postalnick, on 21st February 2010, 11:56, said:

marin2000, cred ca sunt cateva variante :
1. Varianta SD. Aici nu merita sa investesti prea multi bani. Ceva intre 2000 - 3500 ron maxim. Un canon xm2, xl1, xl1s sau un vx2100, toate second.
2. Varianta SD-HD - de compromis - un sony HD1000 - pe la 3500 - 5000 ron, second sau nou.
3. Varianta HD - FX1000 (daca tot sunt bani) si scapi de griji cativa ani.

1. unde puii mei ai vazut tu VX2100 SH la 3500RON ca am si pecat sa iau vreo 3 bucati. ce am gasit cel mai ieftin a fost la 1000euro si era VX2000 tras de el la greu. Un VX2100 cu maxim 2-3 sezoane in spate incep la 1300EURO (ala cu 3 sezoane e deja obosit)
2. decat compromisul acela mai bine ma pui la FX1000 sau scazi la VX
3. no comment ca si eu la asta visez dar astept sa merite investitia.

marian daca nici dupa explicatiile celorlalti nu ai inteles scaderea de la 50% la 30% uite aici: filmare SD costa X RON. Fata de asta filmarea HD costa Xx1.5RON(adica adaos 50%) dar pt ca nu era nimeni interesat am zis sa fie X x 1.3 (30% mai mult fata de SD)

#176
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

View Postglido, on 21st February 2010, 13:01, said:

marian daca nici dupa explicatiile celorlalti nu ai inteles scaderea de la 50% la 30% uite aici: filmare SD costa X RON. Fata de asta filmarea HD costa Xx1.5RON(adica adaos 50%) dar pt ca nu era nimeni interesat am zis sa fie X x 1.3 (30% mai mult fata de SD)

Da, acum am inteles cu 30% mai mult fata de SD. Multumesc.

Stiu ca ar fii mai bine sa le iau SH insa cum nu ma prea pricep la aparate nu voi stii daca cel care-l vinde o face pt un upgrade sau vrea sa se scape de un "obosit" sau si mai rau, de vreun aparat cu defecte pe care eu din start nu o sa-l dibui pt ca nu ma pricep la ele.

M-am tot foit pe aici pe forum si in cele din urma cred ca o sa raman la varianta SD. Ma gandeam la un VX 2200 nou, il gasesc la 1900 eur. Din cate am vazut , e superior lui VX 2100, si e asemanator lui FX1000 doar ca nu filmeaza HD.
Initial as fii dorit un HD ca am zis sa nu-l schimb pe VX dupa vreun an, doi,  dar nah, poate atunci o sa dispun de mai multi bani sa investesc si intr-un PC mai de doamne-ajuta ca al meu nu e asa de super performant.

Daca dispune cineva de un VX 2200 si doreste sa impartaseasca cu mine punctele bune si cele rele, ce parere are despre el, cum se comporta si eventual ce accesorii sa cumpar sa nu ma fac de rusine:)) (lampi, incarcatoare, casete etc ca nici nu prea le stiu pe toate)

Va multumesc foarte frumos ca ma indrumati, sanatate multa va doresc!!  :cheers:

#177
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
camerele enumerate sunt ok, dar hai sa nu investim in trecut...! ia un HD! nu stii cand o sa ai nevoie!

#178
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007

View PostZenus, on 21st February 2010, 19:14, said:

camerele enumerate sunt ok, dar hai sa nu investim in trecut...! ia un HD! nu stii cand o sa ai nevoie!
Corect. La diferenta dintre VX2200 si FX1000 nu merita sa ai o camera care stie doar SD. Din cate am vazut eu, este vorba doar de aproape 500 euro. Poti sa te orientezi si la Canon. Eu sunt fan Sony, dar jos palaria pentru Canon. Uita-te la filmarile lui Zenus, care sunt facute cu canon.

#179
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
multumesc, ironzzz! eu sunt fan canon, desi e o camera greu de setat si folosit! nu este erogonomica precum sony, insa o vad superioara la z1/z5!

#180
marin2000

marin2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

View Postironzzz, on 21st February 2010, 20:02, said:

Corect. La diferenta dintre VX2200 si FX1000 nu merita sa ai o camera care stie doar SD. Din cate am vazut eu, este vorba doar de aproape 500 euro. Poti sa te orientezi si la Canon. Eu sunt fan Sony, dar jos palaria pentru Canon. Uita-te la filmarile lui Zenus, care sunt facute cu canon.


Eu nu zic numai de diferenta dintre FX1000 si VX 2200, de aprox 500 eur, dar am intels ca trebuie sa investesti si intr-un sistem PC cu care sa poti face editarile...de aceea ziceam ca daca iau numai FX1000 ma incadrez la aprox 10.000 lei, dar daca mai fac investitii si in sistem, nu prea-mi ajung banutii. Apropo, cum trebuie sa "arate" acest sistem mai performant? Il rog pe Zeus sa-mi zica ce Canon are, eu is chiar la inceput , m-am uitat mai mult dupa Sony ca am vazut ca astea-s mai multe pe piata. Si unde vad filmarile lui Zeus?

Multumesc, baieti! :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate