Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#145
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
stati cuminti oameni buni cu HD1000 ala ! Va bateti joc de clienti ! Decat un HD execrabil mai bine un SD beton (VX)

#146
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Se pare ca HD1000 nu e chiar atat de execrabila...
Pentru cei care vor sa se convinga singuri de asta ,pun mai jos cateva link-uri cu mostre si comentarii de la impatimiti ai filmarilor:
link 1
link 2
link 3
link 4
link 5
link 6
link 7
link 8

Daca o sa cititi cu atentie,veti gasi link-uri catre alte link-uri,cu tot felul de mostre,inclusiv lowligt.Oricum,in lumina decenta nu se pune problema calitaii imaginii,insa daca vrei sa tragi intr-o sala mai slab iluminata iti trebuie neaparat o lampa SONY si un accu esti asigurat toata nunta.Da,toata!!!Si ai si calitatea asigurata  ;)

Pentru cine e curios pun mai jos 2 mostre ,una .m2t comprimata din HD si una mpeg2 comprimata din SD (in conditii de iluminare scazuta,cu lampa Sony).Grabiti-va ,ca nu le las decat 2 zile.
MOSTRE

Edited by nirosbog, 10 February 2009 - 22:26.


#147
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
e mare diferenta intre hv20 in sd si hc96?....respect!
e de preferat 3ccd(panasonic nv gs330) cu senzor mai mic sau 1 ccd si senzor mai mare(sony hc96)?

Edited by gabrieloprea, 10 February 2009 - 23:02.


#148
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 gabrieloprea, on Feb 10 2009, 23:32, said:

e mare diferenta intre hv20 in sd si hc96?....respect!
Se mai gasesc HC96 ???
MOSTRE cu HC96 in interior si exterior.

Pentru HV20 intra aici.

#149
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
[quote name='nirosbog' date='Feb 10 2009, 21:57' post='5985468']
Se pare ca HD1000 nu e chiar atat de execrabila!

Daca o sa cititi cu atentie,veti gasi link-uri catre alte link-uri,cu tot felul de mostre,inclusiv lowligt.Oricum,in lumina decenta nu se pune problema calitaii imaginii,insa daca vrei sa tragi intr-o sala mai slab iluminata iti trebuie neaparat o lampa [url="http://www.f64.ro/det.php?id=218&pid=3222"]SONY[/url] si un [url="http://www.f64.ro/det.php?id=436&pid=3934"]accu[/url] esti asigurat toata nunta.Da,toata!!!Si ai si calitatea asigurata  ;)
    

   Salutare colegu!!!!Cu tot respectul,daca iti aduci aminte la Alba te-am intrebat ce poate tipul asta de camera si ai fost foarte vag in raspunsuri,si am citit despre aceasta camera zeci de pagini,in plus am avut ocazia sa ma joc cu una la o filmare in aer liber,deci eram aproape hotarat sa imi iau una ,dar totusi am facut o experienta pe pielea mea,adica am chemat un prieten si coleg sa imi filmeze la cumetria fetei mele cu o astfel de camera si.................JALE.Nu stiu ce sa mai cred,mi-am stricat propia-mi petrecere (din punct de vedere al filmarii)cu rusinea asta de camera.Culorile sunt ok,insa in low light,desi ajutata cu lampa si doua proiectoare de 500w fiecare a iesit o imagine jalnica,foarte granulata.Si nu as da vina pe cameraman pentru asta.Singurul ei avantaj ar fi ca arata bine si e foarte ergonomica pentru o camera de umar,dar cam atit.
  Te rog sa nu iei acest post drept o ofensa,am vrut doar sa imi exprim parerea mea strict personala referitor la acest tip de camera!!
  STIMA!!!!

#150
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

 nirosbog, on Feb 10 2009, 23:04, said:

Se mai gasesc HC96 ???
MOSTRE cu HC96 in interior si exterior.

Pentru HV20 intra aici.


nu stiu sigur daca se mai gasesc hc96 noi....dar care ar fi alternativa pentru aceasta?

#151
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 trafalet_32, on Feb 11 2009, 00:07, said:

Salutare colegu!!!!Cu tot respectul,daca iti aduci aminte la Alba te-am intrebat ce poate tipul asta de camera si ai fost foarte vag in raspunsuri,si am citit despre aceasta camera zeci de pagini...
  STIMA!!!!
Salutare!!!
Mai,filmari jalnice am vazut si cu VX,FX1000.Stai linistit ca nu ma supar,nu am motiv,mai mult filmez cu VX si FX1000. ;)
Daca ai fi sapat prin link-urile puse de mine mai sus ti-ai fi facut o cu totul alta parere.Mai mult de atat,de-aia am pus si demo-urile mele cu aceasta camera,mai ales cel din biserica ,in lowlight.Uita-te la ele,de curiozitate,macar.Nu exceleaza in controale manuale,dar in situatii cu lumina slaba,neaparat trebuie control manual si lampa.
In locul tau,mie mai degraba mi-ar da de banuit filmaciul,fiindca asa cum zici tu,cu 2 proiectoare de 500W bucata si lampa pe camera,si cu telefonul mobil daca filmat ,tot iesea cristal,ce naiba.

#152
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
L.E.Revin cu scuzele de rigoare:am scris mai sus ca filmez cu FX1000...era vorba de FX7. :peacefingers:

#153
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

 gabrieloprea, on Feb 10 2009, 15:08, said:

da....pentru nunti as vrea.....am vazut ca nu e scumpa si cineva mi-a recomandat-o pt nunti mai ales ca sunt la inceput si nici nu am bani de vx:(.....accesoriile nu stiu exact cat m-ar mai costa....insa cu 2000-2500 ron eu spun ca le iau:)
Eu unu nu as avea curaj sa apar la o nunta cu un Sony HC 96. E prea mica. Poate filmeaza ea bine, dar rade lumea de mine cand ma vede cu o camera de amator. Chiar daca voi avea o camera mai grea si imi va rupe putin maiinile, voi avea macar un look Profi. Si sper sa ma prezint onorabil atat cu filmarea, cat si cu editarea. Mentalitatea romanului este urmatoarea: Ai camera mare, ai toate sansele sa te declare profesionist chiar daca multi nu sunt. Daca te vede cu o pispirica d-asta la nunta cred ca nu e bine. Poti sa filmezi tu super profesionist si sa faci super editari. Conteaza f mult si lookul tau de cameraman profesionist. Nu uita ca imaginea conteaza foarte mult la romani, chiar daca e de fatada.

#154
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Sa fii tu sanatos, cate evenimente am pierdut eu din cauza celor cu HC96 si HV20 (si astea sunt cazuri fericite... pt clienti). La ora actuala nu marimea camerei conteaza (asta se lasa doar cu o remarca: "ala da profesionist, ia uite ce camera lunga are..." apropos de vx ca fx-ul inca nu-l aveam). Cel mai important este pretul... cat mai mic.

#155
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

 Avalanche, on Feb 11 2009, 13:41, said:

Eu unu nu as avea curaj sa apar la o nunta cu un Sony HC 96. E prea mica. Poate filmeaza ea bine, dar rade lumea de mine cand ma vede cu o camera de amator. Chiar daca voi avea o camera mai grea si imi va rupe putin maiinile, voi avea macar un look Profi. Si sper sa ma prezint onorabil atat cu filmarea, cat si cu editarea. Mentalitatea romanului este urmatoarea: Ai camera mare, ai toate sansele sa te declare profesionist chiar daca multi nu sunt. Daca te vede cu o pispirica d-asta la nunta cred ca nu e bine. Poti sa filmezi tu super profesionist si sa faci super editari. Conteaza f mult si lookul tau de cameraman profesionist. Nu uita ca imaginea conteaza foarte mult la romani, chiar daca e de fatada.


pana acum am filmat cu o jucarie de care cred ca nici nu ati auzit: nv gs17.......apropo.....filmez intr-o zona la tara unde lumea spune ca imi iese f bine pana acum cu acea "sapuniera"....si.....pe fondul crizei cum spune si pif_foto omul se uita mai intai la pret apoi la calitate mai ales in cazul meu..

Edited by gabrieloprea, 11 February 2009 - 15:50.


#156
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Stai linistit, cu HC96 o sa fie si mai bine. Si este deja mai mare :D. Nu inteleg de ce nu te gandesti la un VX... sper ca nu filmezi "gratis". VX-ul te-ar ajuta in primul rand pe tine.
Ai intrebat daca un HV20 filmeaza si SD... DA, toate camerele HDV (care filmeaza pe casete miniDV) filmeaza si SD.

#157
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

 pif_foto, on Feb 11 2009, 15:54, said:

Stai linistit, cu HC96 o sa fie si mai bine. Si este deja mai mare :D. Nu inteleg de ce nu te gandesti la un VX... sper ca nu filmezi "gratis". VX-ul te-ar ajuta in primul rand pe tine.
Ai intrebat daca un HV20 filmeaza si SD... DA, toate camerele HDV (care filmeaza pe casete miniDV) filmeaza si SD.


daca as cere un pret mai mare mi-as permite vx-ul dar nu stiu daca as mai avea clienti......acolo e bine sa fie cat mai ieftin......acu o luna a fost cineva care a luat 7 milioane pe filmare.....deci daca as cere mai mult nu as mai fi chemat......la oras  e deja plina piata.....

#158
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Cred ca te-ai incadra la VX si la pretul asta... totusi. Pacat... acolo unde nu este apreciata si platita munca nu poate fi nici calitate. Sau daca este calitate nu poate fi pt mult timp. Pana la urma "satisfactia" de a face un lucru bun nu tine de foame... si uite asa se ajunge la MEDIOCRU in cel mai bun caz.

#159
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
revin cu o intrebare: e de preferat 3ccd cu senzor 1/6 sau 1 ccd si senzor 1/3?....va multumesc

#160
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
De preferat este 3ccd de 1/3 :) ... dar la intrebarea ta raspunsul este 1 ccd de 1/3. Acum mai depinde si de modelul camerei, dar, in principiu, 1ccd de 1/3 este mai luminos decat 3 ccd de 1/6
...blea... mi se limba plimba-n gura. Mai pe romaneste: senzorul mai mare este mai bun chiar daca este unul singur :D

#161
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 gabrieloprea, on Feb 11 2009, 16:00, said:

daca as cere un pret mai mare mi-as permite vx-ul dar nu stiu daca as mai avea clienti......acolo e bine sa fie cat mai ieftin......acu o luna a fost cineva care a luat 7 milioane pe filmare.....deci daca as cere mai mult nu as mai fi chemat......la oras  e deja plina piata.....

Pai si cam cat ai vrea sa ceri ? Daca ai pretentii de 30mil "ca la oras" nu mai visa. Aici e oras si dupa ani grei de vechime si calitate apuc sa cer 8-9mil ca deh sunt "pro" dar sunt convins ca daca nu-mi luam VX tot cu 6mil mergeam (daca mai aveam unde)
Iati un VX anul acesta mergi cu preturile actuale, inveti clientii cu calitatea si pe anul vitor maresti pretul, sau, ..., pui clientul sa aleaga camera mica 7mil VX 8-9 sii arati cate o secventa filmata la becul de 60W fara reflector sa vezi pe care-l va alege.
Banuiesc ca esti nou sau acum vrei sa intrii in breasla. Multi sunt atrasi de mirajul banilor multi castigati usor " Apas pe bumb, ce mare lucru ...." dar nu e chiar asa. Ambele camere VX pe care le posed au fost cumparate, aproape noi, de la pers. care aveau intentia de a se apuca de NBC dar pur si simplu nu lea mers. Daca nu ai un vad cu cerere mai mare decat oferta va fi f greu sa te lansezi. Eu de exmplu primul an am fost moca, in sensul ca am fost la nunti ca si invitat si cu acceptul mirilor am filmat si eu fara sa incurc cameramanul oficial, apoi ceream caseta de la miri sa vad ce si cum a filmat omul consacrat. Primul an in care am mers oficial am avut 3 nunti, al doilea an 6 si incet incet am ajuns unul din cameramanii care-si permite sa refuze o nunta daca nu-mi plac clientii ca aproape sigur prind alta.

#162
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 pif_foto, on Feb 11 2009, 14:46, said:

Sa fii tu sanatos, cate evenimente am pierdut eu din cauza celor cu HC96 si HV20 (si astea sunt cazuri fericite... pt clienti). La ora actuala nu marimea camerei conteaza (asta se lasa doar cu o remarca: "ala da profesionist, ia uite ce camera lunga are..." apropos de vx ca fx-ul inca nu-l aveam). Cel mai important este pretul... cat mai mic.
Pai vad (si nu numai din postul asta) ca si pentru tine calitatea inseamna cati bani ai dat pe camera si marimea ei. Din punctul meu de vedere, pentru cei cu plasme si lcd-uri mai bine filmezi cu hv20/30 decat cu VX (care nu filmeaza nativ 16:9). Am vazut si eu filmari (16:9) cu VX pe plasme si m-au dezamagit. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se vede pe lcd. Cel mai important nu este pretul ci calitatea. Tu, daca ai dat 70 mil pe un VX normal ca ai sa ceri mai mult, cel care a dat 30-40 pe hv20 va cere mai putin. Dar nu voi baga mana in foc a cui calitate va fi mai buna. Tu il vei prosti pe client aratandu-i o imagine impecabila pe un lv crt, dar pe un lcd sau plasma te va alege numai dpdv al marimii camerei si nu al calitatii.
Pana la CCD-uri, CMOS-uri, marimile lor, marimile camerelor etc. conteaza ce vede ochiul si cum se vede la propriu mai bine.
ce am scris acum este o comparatie intre o camera HD si un SD, ceea ce nu se prea face, dar am vazut ca erai revoltat ca pe vremea cand aveai numai VX alegea lumea sa-si filmeze cu HV20. Nu pot decat sa le spun: felicitari si bravo lor. Asta daca si-au filmat HD, daca si-au filmat SD atunci au facut o mare prostie.
Apropos: pe 9 mai am nunta. Voi avea poe cineva care va filma cu VX, pentru rubedeniile si prietenii care nu au acces inca la HD. Principala camera va fi insa un HV30 pe care vreau sa mi-o achizitionez curand si care va fi folosita de un amic f bun care e si el in bransa si va filma sub indrumarea mea. Aceea va fi filmarea principala pe care o voi pune pe blu-ray.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate