Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8209
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Solarius, on Sep 2 2006, 04:51, said:

sau sa pivesti dincolo de cuvintele care sunt in ea ?>
Dincolo de cuvinte... imi place expresia dar, nu cumva facem telefonul fara fir sau Radio Erevan daca facem asa ? Adica... fiecare o sa vada altceva dincolo de cuvinte...


 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

La fel este si cu Nostradamus !
Cum e cu Nostradamus ? (si povestile lui... adica care e legatura)

 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

Sunteti androizii viitorului, voi veti fi generatia de oameni care vor sta cu un cablu ( probabil firewire) conectat la cerebel si veti deveni o leguma dintr-o mare RETEA , o gradina de legume.
As zice ca... "ceilalti" ar putea reprezenta legume intrucat nu-si folosesc mintea la adevarata capacitate :) Oricum exagerezi grosolan...

 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

Legi exista si pe Pamant exista si in Rai asa ca nu va mai mirati de ce Dumnezeu a exterminat mii de oameni.
Legile sunt "inventate" de oameni... iar treaba cu exterminarea e o mare tampenie, cred ca si tu iti dai seama de treaba asta, da legimitate crimei :)

Edited by andreic, 02 September 2006 - 11:21.


#8210
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006

 andreic, on Sep 2 2006, 12:11, said:

Dincolo de cuvinte... imi place expresia dar, nu cumva facem telefonul fara fir sau Radio Erevan daca facem asa ? Adica... fiecare o sa vada altceva dincolo de cuvinte...
Cum e cu Nostradamus ? (si povestile lui... adica care e legatura)
As zice ca... "ceilalti" ar putea reprezenta legume intrucat nu-si folosesc mintea la adevarata capacitate :) Oricum exagerezi grosolan...
Legile sunt "inventate" de oameni... iar treaba cu exterminarea e o mare tampenie, cred ca si tu iti dai seama de treaba asta, da legimitate crimei :)

Scrierile lui Nostradamus sunt interpretate, nu sunt mot-a-mot .... Asa este si cu Biblia !
Si daca iti folosesti mintea ce rezolvi daca nu realizezi nimic ...
Legile exista pt a da socoteala cei fara-de-lege , talharii, hotii si criminalii. Asa sunt si legi ale lui Dumnezeu, sa dea socoteala cei care nu merita sa traiasca batandu-si joc de viata altora ( asta se intampla inainte de Isus, acum nu se mai intampla, d-aia suntem asa de nenorociti

Eu as fi de acord cu pedeapsa capitala, adica ce ... Un criminal sa ia 20 de ani , un violator 10 ani ... Ce e nesimtirea asta, sa moara toti criminalii, pedofilii, violatorii in serie si alte specimene demonice intruchipate in oameni.

Edited by marian26, 02 September 2006 - 12:52.


#8211
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

ca Dumnezeu nu poate fi explicat si nici dovedit si asta NU INSEAMNA CA NU EXISTA !!!
Stim asta, dar daca nu ai dovezi pe care sa te bazezi privind existenta sa, atunci nu mai afirma ca exista. De fapt poti sa afirmi ce vrei, dar nu pretinde ca acesta e un adevar absolut pe care toti oamenii ar trebui sa-l urmeze. Exista o infinitate de lucruri care nu pot fi explicate si nici dovedite... si nici unul nu ar trebui crezut fara dovezi. In zeii altor religii de ce nu crezi? Nici ei nu pot fi dovediti.

Quote

Sunteti androizii viitorului, voi veti fi generatia de oameni care vor sta cu un cablu ( probabil firewire) conectat la cerebel si veti deveni o leguma dintr-o mare RETEA , o gradina de legume.
Legume sunt aia care nu gandesc... in timp ce ratiunea ii separa pe oameni de animale. O retea care ne conecteaza gandurile exista deja (Internet), tu de ce o folosesti?

Quote

Legi exista si pe Pamant exista si in Rai asa ca nu va mai mirati de ce Dumnezeu a exterminat mii de oameni. Au existat si oameni diabolici, " posedati", care sunt de o nesimtire, obraznicie si rautate extraordinara iar acestia au fost distrusi atunci cand Dumnezeu isi mai arata "fata", insa cei din ziua de astazi au,sa zicem, noroc insa va veni si vremea lor !
Daca Dumnezeu e modelul moral perfect, si noi ar trebui sa incercam sa fim atat de puri ca el, iar el nu respecta reguli precum "sa nu ucizi", atunci nu ar fi un lucru bun daca am ucide si noi?

#8212
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Asteptam cu interes... trezirea. Tare ma tem ca incerci sa ocolesti raspunsul din doua motive posibile:
1) Nu stii ca nu ai de unde afla.
2) Ti-e frica pentru ca sexul in crestinism e un pacat iar asocierea lui cu "cele sfinte" ar putea fi o blasfemie.
Pina la urma, parca i-as da dreptate paleoastronauticii lui von Daniken...


In mod normal, ar trebui sa nu raspund la intrebarea asta.

Treadul este intitulat :Credeti ca Dumnezeu exista?

Fiecare ar trebui sa-si spuna parerea si sa o sustina cu ce poate.

Desigur noi crestini de pe acest  forum, nu  vrem sa va ascundem ca am avea o mare bucurie daca din discutiile acestea, cineva ar crede si ar accepta pe Domnul Nostru Iisus Hristos ca Mantuitor, asa cum si noi L-am primit in viata noastra.

Dar probabil ca si ateii, viseaza ca sa reuseasca sa converteasca, pe vre-un crestin  si sa-l faca ateu. (lucru cam greu de  reusit)

As vrea sa va informez, ca noi crestini, nu avem nimic de invatat de la voi , pentru ca  si noi  am fost candva atei si stim cum ganditi si ce credeti voi atei, deoarece si noi  credeam si gandeam ca  voi.

Pe cand voi nu ati fost crestini si apoi ati devenit atei,  ca sa aveti experienta noastra.

In fine, cred ca degeaba scriu eu aici, ca tot nu intelegeti nimic. In ultimele zile m-am convins ca sunt unele persoane care vin aici pe forum,  cu scopul de a face misto si de as bate joc de  crestini, (nu stiu din ce cauza ) si nici decum, ca vor sa discute sau sa afle ceva de la noi crestini, care citim Biblia si am invatat ceva deosebit,  ceea  ce un ateu,  nu are de unde sa afle.

Totusi consider ca noi crestini am gresit, nu atei si asta e valabil intai pentru mine si apoi pentru toti ceilalti  crestini  de pe forum.

Oare noi nu am citi nici o data in Biblie, ce si cum trebuie tratat fiecare.

Slavit sa fie Dumnezeu, ca ne-a lasat scris negru pe alb, cum si ce fel sa intampinam asemenea persoane si asta nu numai ca sa nu faca misto de noi, dar ca sa nu fie batjocorit Numele Lui Dumnezeu Cel  Sfant.

Din cauza noastra se desfaimeaza Cuvantul Sfant a Lui Dumnezeu si oameni rad de Domnul  Slavei.

Pentru cine totusi nu stie, ce si cum trebuie sa raspunda la orce si la orcine, ii recomand sa mai citeasca odata :


Matei -7:6

Matei -3:10   -3:12

Matei -4:17

Matei -7:15--23

Matei -8:22

Mai cauta si singur............ Daca putem sa ajutam pe cineva, sa inteleaga ce a facut Domnul Nostru Iisus Hristos pentru el, ca sa-l salveze din ghiarele Satanei si cum ca sa i se ierte pacatele lui  a trebuit Domnul Iisus Hristos, sa moara sus pe crucea de pe  Golgota, atunci sa ne straduim sa-l salvam de la moarte, nu insa sa le dam apa la moara la toti botjocoritori forumului.

Tu draga frate, cand ai crezut in Domnul, asa ai facut,  jigneai crestini si faceai misto de Iisus Hristos, iar dupa acea imediat  ai crezut ?

Nu cred , ci mai mult cred ca erai un om cu un suflet smerit si  cu dragoste de a cauta adevarul. De  asta ai crezut in Dumnezeu si astazi esti aici cu mine si cauti sa-i lamuresti pe acesti sarmani lucratori ai Diavolului.

6 Dupace au strabatut toata insula pina la Pafos, au intilnit pe un vrajitor, prooroc mincinos, un Iudeu, cu

numele Bar-Isus,
    
7 care era cu dregatorul Sergius Paulus, un om intelept. Acesta din urma a chemat pe Barnaba si pe Saul, si

si-a aratat dorinta sa auda Cuvintul lui Dumnezeu.

8 Dar Elima, vrajitorul, - caci asa se tilcuieste numele lui - le statea impotriva, si cauta sa abata pe dregator

dela credinta.
  
9 Atunci Saul, care se mai numeste si Pavel, fiind plin de Duhul Sfint, s-a uitat tinta la el,
    
10 si a zis: Om plin de toata viclenia si de toata rautatea, fiul dracului, vrajmas al oricarei neprihaniri,

dusmanul orcarui drum drept si adevarat  nu

mai incetezi tu odata  sa modifici caile drepte ale Domnului?
  
11 Acum, iata ca mina Domnului este impotriva ta: vei fi orb, si nu vei vedea soarele pina la o vreme."

Indata a cazut peste el ceata si intunerec, si cauta bijbiind niste oameni, cari sa-l duca de mina.
      
12 Atunci dregatorul, cind a vazut ce se intimplase, a crezut, si a ramas uimit de invatatura Domnului.


Va rog in Numele Domnului Nostru Iisus Hristos, sa revizuiti metoda voastra de lucru pe ogorul Lui Dumnezeu. (Acest lucru e valabil  si pentru mine, nu ca eu am procedat mai bine ca voi, dar asa mi-a descoperit  Hristos)


Precum am scris si la inceputul mesajului, am scris aceste lucruri adevarate, pentru ca ieri am intrat intamplator, pe un forum si mi-a deschis Dumnezeu ochi, sa vad, ce se petrece pe forumuri  noastre dar si  in spatele lor .

Cu M/P si Yahoo Mess... si metode  meschine se folosesc, sa jigneasca  unii pe alti..

Daca cineva crede, ca Internetul sa infiintat ca sa scoata din el tot ce e mai otravit si rau, sa inselat, iar noi  crestini nu avem asemenea obiceiuri.

Dece  puneti tot feluri de intrebari confuze?

V-am spus noi vreo-data, ca am devenit crestini si din acel moment am devenit mafalda si le stim pe toate ?

Nu stim decat, ca am fost necredinciosi , orbi si acum vedem. Iar daca cineva vrea sa cunoasca ce este Dumnezeu, ii putem spune, ca este numai dragoste si iertare pentru pacatosi..

Dara daca cineva nu vrea sa se mantuiasca pentru ca desconsidera Sangele Lui Iisus Hristos , care sa varsat si pentru pacatele lui, atunci il veti recunoaste usor, prin intrebarile pe care le pune pe forum.

El se va interesa numai,  ce numar poarta Dumnezeu la pantofi  si unde  a gasit Cain, nevasta....

In loc sa vada ca e:

15  Stiu faptele tale: ca nu esti nici rece, nici in clocot. O, daca ai fi rece sau in clocot!
      
16 Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici in clocot, am sa te vars din gura Mea.

17 Pentruca zici: Sint bogat, m-am imbogatit, si nu duc lipsa de nimic", si nu stii ca esti ticalos, nenorocit,

sarac, orb si gol,
    
18 te sfatuiesc sa cumperi dela Mine aur curatit prin foc, ca sa te imbogatesti; si haine albe, ca sa te imbraci

cu ele, si sa nu ti se vada rusinea goliciunii tale; si doftorie pentru ochi, ca sa-ti ungi ochii, si sa vezi.
      
19 Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia, pe cari-i iubesc. Fii plin de rivna dar, si pocaieste-te!
  



Totusi ca sa nu zica cineva, ca am scris toate astea, ca sa evit sa raspund la intrebarea lui sfx

iata raspunsul asteptat:

Fii Lui Dumnezeu; Dumnezeu numeste fii, pe toti care ia nascut EL.  (sau creat)

Adica, ingeri, archangheli, heruvimi,  serafimi, si oameni  binenteles, precum  ingeri care au cazut in pacat impreuna cu Diavolul, adica demoni.

Ca atare, aici se refera la demoni, ingeri decazuti, care au luat fiicele oamenilor si sau impreunat cu ele.

Cum, vei intreba? Ingeri nu au trup, dar pot intra  in trupul oamenilor, te vei convinge citind:  Mark 16:5 sau Mark 5:8-9

Cum au acceptat femeile acelea, sa se impreuneze cu oameni indraciti.

Aduti aminte cum au vrut sa se impreuneze cu ingeri locuitori  din  Sodoma si Gomora.

Lumea era rea peste masura si duhurile rele erau peste toti, nastrea  uriasilor era influentata de demoni Diavolului.

Dece îngerii căzuți nu săvârșesc acest lucru  si in ziua de azi?

Iata dece:

4 Caci s-au strecurat printre voi unii oameni, scrisi de mult pentru osinda aceasta, oameni neevlaviosi, cari schimba in desfrinare harul Dumnezeului nostru, si tagaduiesc pe singurul nostru Stapin si Domn Isus Hristos.
      
5 Vreau sa va aduc aminte, macar ca stiti odata pentru totdeauna toate aceste lucruri, ca Domnul, dupa ce a izbavit pe poporul Sau din tara Egiptului, in urma a nimicit pe cei ce n-au crezut.
      
6 El a pastrat pentru judecata zilei celei mari, pusi in lanturi vecinice, in intunerec, pe ingerii cari nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta.
      
7 Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, cari se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, ne stau inainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vecinic.
      
8 Totus oamenii acestia, tiriti de visarile lor, isi pingaresc la fel trupul, nesocotesc stapinirea si batjocoresc Slava Lui Dumnezeu.


Tocmai deasta Dumnezeu a ingaduit  potopul si ia inecat pe toti, ca pe niste sobolani.

#8213
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 marian26, on Sep 2 2006, 08:38, said:

Sincer, cred ca riddler si aduzer au o problema grava . Ei sunt , dupa cate vad, niste oameni culti, au citit carti (probabil) , au citit mii de pagini pe internet dar se pare ca nu au citit Biblia, probabil din cauza ca este plictisitoare si are prea multe pagini si nu spun sa creada cuvant cu cuvant ci sa deduca ! La fel este si cu Nostradamus !

Cunosc multe persoane , inteligente dpdv al capacitatii de memorare insa sunt niste scarbe de oameni, niste nesimtiti extraordinari. Ii privesc pe ceilalti de sus de tot de parca ei ar fi buricul lumii insa nu pot vedea de nasul lor plin de mucii stiintei ceea ce este evident, ca Dumnezeu nu poate fi explicat si nici dovedit si asta NU INSEAMNA CA NU EXISTA !!! IUDA la puterea universului asta sunt aceste persoane, pana nu vad nu cred si in acelasi timp infirma orice afirmatie.

Sunteti androizii viitorului, voi veti fi generatia de oameni care vor sta cu un cablu ( probabil firewire) conectat la cerebel si veti deveni o leguma dintr-o mare RETEA , o gradina de legume.

Legi exista si pe Pamant exista si in Rai asa ca nu va mai mirati de ce Dumnezeu a exterminat mii de oameni. Au existat si oameni diabolici, " posedati", care sunt de o nesimtire, obraznicie si rautate extraordinara iar acestia au fost distrusi atunci cand Dumnezeu isi mai arata "fata", insa cei din ziua de astazi au,sa zicem, noroc insa va veni si vremea lor !

Eu personal am mai citit cate ceva, dar din pacate darul cititului m-a parasit si a fost inlocuit de blestemul calculatorului. Incerc sa mai recuperez dar e greu. Ureaza-mi succes. Treaba cu Biblia e de alta natura. Eu am citit singura parte care mi s-a parut atractiva, Apocalipsa, a fost moderat interesanta, ca si literatura de fictiune, restul iti zic sincer nu mi-a placut. E scris intr-un limbaj vechi, cele mai mari parti sunt plictisitoare, iar altele sunt la nivelul de rezumat de clasa a 2-a ("si in ziua a sasea dumnezeu a facut animalele", gee could we have _A LITTTLE BIT OF DETAIL HERE_?). Un alt motiv pentru care nu am citit e tocmai fiindca e baza unei religii si contine fapte SF pe care lumea (biserica crestina) le sustine ca fiind adevarate, fara baza. Acelasi motiv pentru care nu am citit Codul lui DaVinci ci am vazut mai intai documentarul care il demoleaza ca si subiect.

Hai sa pun si eu o intrebare pe aceeasi linie, daca tot vorbim de carti sfinte. Cati dintre crestini au citit Bhagavad Gita? Daca nu ati citit-o, cum puteti crede ca ce e in biblie e adevarata credinta adevarata?

Cristian 2

Desigur noi crestini de pe acest forum, nu vrem sa va ascundem ca am avea o mare bucurie daca din discutiile acestea, cineva ar crede si ar accepta pe Domnul Nostru Iisus Hristos ca Mantuitor, asa cum si noi L-am primit in viata noastra.

Din discutiile astea cineva va pleca in cel mai rau caz cu indoieli si/sau intrebari asupra credintei sale. In cel mai bun caz, va pleca ateu sau agnostic. In ambele cazuri, "misiunea" noastra ca argumentatori ai stiintei si lumii reala pentru o evolutie naturala a constientului uman a fost realizata. Spre deosebire de bibilie si credinciosi, noi nu va spunem ca o sa ardeti in focuri si chinuri vesnice daca nu renuntati la credinta. Doar ca s-ar putea sa va traiti viata intreaga crezand si venerand o iluzie si ca puteti sau nu sa faceti parte dintr-un val natural de evolutie socio-umana spre ceva mai bun.

Dar probabil ca si ateii, viseaza ca sa reuseasca sa converteasca, pe vre-un crestin si sa-l faca ateu. (lucru cam greu de reusit)
Ar trebui sa mai consulti statisticile.

As vrea sa va informez, ca noi crestini, nu avem nimic de invatat de la voi , pentru ca si noi am fost candva atei si stim cum ganditi si ce credeti voi atei, deoarece si noi credeam si gandeam ca voi.

Pe cand voi nu ati fost crestini si apoi ati devenit atei, ca sa aveti experienta noastra.

Crestini prin experienta, nu, nu am fost (nu stiu exact cam ce ar fi asta, dar nu am fost sigur). Crestin prin educatie, am avut norocul sa fiu doar in mica masura, ceea ce dovedeste oarecum ca religia tine intr-o cantitate foarte mare si de educatie (respectiv de religia in care esti nascut, nu de vre-o descoperire spirituala individuala). Sunt convins ca daca as fi fost nascut intr-o familie accentuat religioasa probabil as fi de alta parere acum.

Restul deja iar e predica.. si am zis deja ca predici nu citesc. E faina cartea, daca iti place genul mistic-medieval, are niste invataturi bune, dar nu e cu nimic mai speciala decat Harry Potter, si aparent pentru multi copii e si mai putin interesanta. Ceea ce iarasi imi aminteste ca niste zealoti vroiau sa interzica mentionarea Harry Potter in scoli fiindca promoveaza religia Wicca, paradoxal aceeasi zealoti care argumenteaza predarea ID in aceleasi scoli. Vivat aberatia.

Edited by riddler, 02 September 2006 - 22:20.


#8214
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Din discutiile astea cineva va pleca in cel mai rau caz cu indoieli si/sau intrebari asupra credintei sale. In cel mai bun caz, va pleca ateu sau agnostic. In ambele cazuri, "misiunea" noastra ca argumentatori ai stiintei si lumii reala pentru o evolutie naturala a constientului uman a fost realizata.

Asa cum am scris, ca ne vom bucura daca vreun ateu, va deveni crestin, tot asa ba chiar si mai mult, ne vom bucura daca vreun <crestin>  va deveni ateu sau agnostic.

La noi astia religiosi asta se numeste =<<chatharsis>>

Crestinismul are nevoie de crestini,  care au devenit crestini prin nastere din nou , nu prin primirea de pachete.





Cap. 3

1 Intre Farisei era un om cu numele Nicodim, un fruntas al Iudeilor.

2 Acesta a venit la Isus, noaptea, si I-a zis: Invatatorule, stim ca esti un Invatator, venit dela Dumnezeu;

caci nimeni nu poate face semnele pe cari le faci Tu, daca nu este Dumnezeu cu el."
    
3 Drept raspuns, Isus i-a zis: Adevarat, adevarat iti spun ca, daca un om nu se

naste din nou, nu poate  vedea Imparatia lui Dumnezeu."
    

4 Nicodim I-a zis: Cum se poate naste un om batrin? Poate el sa intre a doua oara in pintecele maicii sale, si

sa se nasca?"

5 Isus i-a raspuns: Adevarat, adevarat iti spun, ca, daca nu se naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa

intre in Imparatia lui Dumnezeu.
      
6 Ce este nascut din carne, este carne, si ce este nascut din Duh, este duh.

7 Nu te mira ca ti-am zis: Trebuie sa va nasteti din nou.

8 Vintul sufla incotro vrea, si-i auzi vuietul; dar nu stii de unde vine, nici incotro merge. Tot asa este cu

oricine este nascut din Duhul."

9 Nicodim I-a zis: Cum se poate face asa ceva?"
  
10 Isus I-a raspuns: Tu esti invatatorul lui Israel, si nu pricepi aceste lucruri?

11 Adevarat, adevarat iti spun, ca noi vorbim ce stim, si marturisim ce am vazut; si voi nu primiti marturia

noastra.
      
12 Daca v-am vorbit despre lucruri pamintesti si nu credeti, cum veti crede cind va voi vorbi despre lucrurile

ceresti?

13 Nimeni nu s-a suit in cer, afara de Cel ce S-a pogorit din cer, adica Fiul omului, care este in cer.
    
14 Si, dupa cum a inaltat Moise sarpele in pustie, tot asa trebuie sa fie inaltat si Fiul omului,
    
15 pentruca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.
    
16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa

nu piara, ci sa aiba viata vecinica.
    
17 Dumnezeu, in adevar, n-a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.
      
18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n-a crezut in Numele

singurului Fiu al lui Dumnezeu.
    
19 Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunerecul

decit lumina, pentruca faptele lor erau rele.
      
20 Caci oricine face raul, uraste lumina, si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.

21 Dar cine lucreaza dupa adevar, vine la lumina, pentruca sa i se arate faptele, fiindca sint facute in

Dumnezeu."

Edited by Cristian 2, 03 September 2006 - 00:08.


#8215
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Cristian 2.Admir ca pui multe versete,dar trebuie sa te pui in pielea celor care citesc topicul.Nu vreau sa te superi dar cred ca nimeni nu citeste cand vede insirate o gramada de versete biblice la rand.Toti sar peste postul tau. Gandeste-te ca toata lumea e f.grabita si nimeni nu sta sa citeasca. Alege cu grije unul sau doua versete mai importante si la subiect daca tot vrei sa postezi,si te asigur ca vor fi citite din curiozitate si cred ca ar fi mult mai bine asa.Nu te supara,asta vad eu din punctul meu de vedere, tu insa fai cum crezi de cuviinta.. :D

#8216
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

 sorinsirbu, on Sep 3 2006, 00:19, said:

Cristian 2.Admir ca pui multe versete,dar trebuie sa te pui in pielea celor care citesc topicul.Nu vreau sa te superi dar cred ca nimeni nu citeste cand vede insirate o gramada de versete biblice la rand.Toti sar peste postul tau. Gandeste-te ca toata lumea e f.grabita si nimeni nu sta sa citeasca. Alege cu grije unul sau doua versete mai importante si la subiect daca tot vrei sa postezi,si te asigur ca vor fi citite din curiozitate si cred ca ar fi mult mai bine asa.Nu te supara,asta vad eu din punctul meu de vedere, tu insa fai cum crezi de cuviinta.. :D
Perfect de acord cu tine. Nu citesc forumul pentru propaganda evanghelica. Ca tot veni vorba de observatii, au mai fost posturi cu reprosuri reciproce pe motive gramaticale. Incetati copilaria, ambele parti! Poate fi o persoana obosita care se straduie sa raspunda sau este agramata dar poate avea idei bune. Eu de exemplu ma exprim mai putin cursiv verbal decit scris, la altii este invers. Si de la asta mi-am adus aminte:
"Cine este fara de pata sa arunce primul piatra!"
Este o fraza care arata o profunda NEcunoastere a naturii umane. Pai ai un grup amestecat cu derbedei nesimtiti si cu oameni de treaba ce au trait o viata exemplara. Cine credeti ca va arunca cu pietre? Tocmai ticalosii, bineinteles. Ceilalti care sint de treaba, chiar absolut nepatati, tot nu ar face rau la cineva.


#8217
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

 Cristian 2, on Sep 2 2006, 20:36, said:

Dar probabil ca si ateii, viseaza ca sa reuseasca sa converteasca, pe vre-un crestin  si sa-l faca ateu. (lucru cam greu de  reusit)
Nu poti converti pe cineva la ateism, este absurd, ci doar sa-l DEconvertesti si/sau sa-l faci sa gindeasca si altfel.

 Cristian 2, on Sep 2 2006, 20:36, said:

As vrea sa va informez, ca noi crestini, nu avem nimic de invatat de la voi , pentru ca  si noi  am fost candva atei si stim cum ganditi si ce credeti voi atei, deoarece si noi  credeam si gandeam ca  voi.
Sigur, tu ai fost ateu pina pe la trei anisori si crezi ca si ceilalti au ramas la aceeasi virsta. Am vazut o poza pe forum care m-a intristat, un copil mic care se ruga. Mai bine ai incerca sa mergi direct la radacina si sa ne spui DE CE crezi tu? O asemenea autoanaliza ar fi purificatoare.

 Cristian 2, on Sep 2 2006, 20:36, said:

Pe cand voi nu ati fost crestini si apoi ati devenit atei,  ca sa aveti experienta noastra.
Majoritatea medicilor de exemplu au devenit atei, vazind cum le mor copii nevinovati in ciuda straduintelor.

 Cristian 2, on Sep 2 2006, 20:36, said:

Fii Lui Dumnezeu; Dumnezeu numeste fii, pe toti care ia nascut EL.  (sau creat)
Adica, ingeri, archangheli, heruvimi,  serafimi, si oameni  binenteles, precum  ingeri care au cazut in pacat impreuna cu Diavolul, adica demoni.
Ca atare, aici se refera la demoni, ingeri decazuti, care au luat fiicele oamenilor si sau impreunat cu ele.
Cum, vei intreba? Ingeri nu au trup, dar pot intra  in trupul oamenilor, te vei convinge citind:  Mark 16:5 sau Mark 5:8-9
Cum au acceptat femeile acelea, sa se impreuneze cu oameni indraciti.
Aduti aminte cum au vrut sa se impreuneze cu ingeri locuitori  din  Sodoma si Gomora.
Lumea era rea peste masura si duhurile rele erau peste toti, nastrea  uriasilor era influentata de demoni Diavolului.
Am raspuns mai sus. Dar genetic ar fi trebuit sa fie copiii posedatilor, nu uriasi. Trupul le-a fost posedat, nu modificat.
Similar, dupa aceeasi logica crestina, poate ca sf. duh a intrat in trupul lui Iosif si astfel a fost conceput Iisus in realitate, suna mult mai plauzibil. S-ar justifica astfel si genealogia prin linia lui Iosif. Un ovul nu poate incepe sa se divida de unul singur, indiferent ce vraji face un zeu, ii trebuie partea masculina, spermatozoidul (fie si cu aripioare in loc de codita) pentru asta.

Drumul spre adevar poate fi dureros cind trebuie uneori sa-ti calci propriile convingeri, nu-i asa? Analizeaza, intreaba-te ca si cind acum ai fi aflat de existenta bibliei si nu te mai crampona de singura carte pe ti-au impus-o parintii, poate au gresit si ei, fii barbat matur (sau femeie) si recunoaste asta, iar adevarul este poate (si) in alta parte.
Iata, ai cel putin trei carti sau curente principale:
- Vechiul Testament care este Cuvintul Domnului Editia I (suma a unor mituri disparate mai vechi si reguli vechi pentru evrei si permite prin structura sa manipularea credulilor de catre preoti).
- Noul Testament care este Cuvintul Domnului Editia II completata si adaugita (include reguli vechi pentru evrei si permite prin structura sa manipularea credulilor de catre preoti si institutii religioase ca biserica).
- Coranul insemnind Cuvintul Domnului Editia III revizuita si corectata plus reguli pentru arabi.
Toate acestea iti raspund pe scurt si fara efort la intrebarile tale existentiale (daca le ai si pe ele) in modul: "Asa a dat Domnul!"
E oare mai buna Biblia decit Coranul, si de ce?
- Filozofia budista este mai pasnica si raspunde la multe necunoscute daca ai crede in karma si REincarnarea tuturor, fata de crestinism in care trebuie sa crezi in incarnarea unui singur zeu (33,333...% mai exact din el) dintr-o carte plina de neconcordante si greseli.
Apropo, treimea este pomenita intr-un SINGUR loc din biblie (Mat. 28,18-20),
"Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, si le-a zis: Toata puterea Mi-a fost data în cer si pe pamînt. Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezîndu-i în Numele Tatalui si al Fiului si al Sfîntului Duh."
din formulare cuvintul "dumnezeu" lipsind. Sau ucenicii au fost uituci, sau biblia gresita, ca pe urma botezau doar in numele lui Isus, inclusiv Petru, Filip si Pavel.
- Si in sfirsit, Stiinta, prin care daca-ti pui intrebari si cauti cu greu raspunsuri afli mult mai mult si din ce in ce mai exact, doua lucruri fiind sigur infinite in Univers: Cunoasterea si Prostia Umana.

Edited by sfx, 03 September 2006 - 13:14.


#8218
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006
Draga sfx.

Va fi foarte greu pentru tine, sa ajungi la credinta adevarata.

Esti negativist, (in tot ce spui)...........


Dar.......... nu se stie, speranta moare ultima.



Non scholae, sed vitae  discimus (Seneca) — Nu învățăm pentru școală, ci pentru viață.

Edited by Cristian 2, 03 September 2006 - 16:04.


#8219
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

 sfx, on Sep 3 2006, 12:23, said:

Perfect de acord cu tine. Nu citesc forumul pentru propaganda evanghelica. Ca tot veni vorba de observatii, au mai fost posturi cu reprosuri reciproce pe motive gramaticale. Incetati copilaria, ambele parti! Poate fi o persoana obosita care se straduie sa raspunda sau este agramata dar poate avea idei bune. Eu de exemplu ma exprim mai putin cursiv verbal decit scris, la altii este invers. Si de la asta mi-am adus aminte:
"Cine este fara de pata sa arunce primul piatra!"
Este o fraza care arata o profunda NEcunoastere a naturii umane. Pai ai un grup amestecat cu derbedei nesimtiti si cu oameni de treaba ce au trait o viata exemplara. Cine credeti ca va arunca cu pietre? Tocmai ticalosii, bineinteles. Ceilalti care sint de treaba, chiar absolut nepatati, tot nu ar face rau la cineva.
Ai perfecta dreptate,dar daca ai observat eu m-am legat doar cand mi s-a reprosat ca nu stiu sa scriu,etc de catre unii care au fost foarte deranjati de cele zise de mine si nu stiau de ce sa se lege ca sa ma jigneasca desi sincer nu gresisem la scriere si normal ca am ripostat si le-am aratat greselile lor la fiecare rand.
Asta vreau sa fie ultimul offtopic pe care-l fac.

P.S Culmea e ca tocmai cei care se legau de mine ca fac greseli gramaticale,tocmai ei faceau greseli la greu. :death:

Edited by sorinsirbu, 03 September 2006 - 16:11.


#8220
jhonnut2

jhonnut2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.07.2006
Frate, daca nu am citit de-a "scroluri egiptene" in threadu' asta... Si aia credeau in Ra si aveau scrieri, garla, despre el, cu toate astea, nu era decat o amarata de stea, credinta lor... Mai aveti de citat din "CARTEA CARTILOR"?  <_< Nu e decat o alta carte de povesti... E adevarat ca are niste invataturi de viata si comportament in societate, nu neg asta, dar exista si codul bunelor maniere pentru asta... exista si povesti si povestioare... culegeri de zicale si proverbe...alea dovedesc existenta vreunei entitati?? fat - frumos si zmeu', poate...

#8221
alby

alby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 23.08.2006
Dumnezeu exista DA  nu  mai vb chestii dastea :nonobad:

#8222
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 alby, on Sep 4 2006, 19:01, said:

Dumnezeu exista DA  nu  mai vb chestii dastea :nonobad:

de ce sa nu vorbeasca ?  :)

#8223
naroot_ireve

naroot_ireve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.02.2006
Religia este doar un mod de a gandi, o interpretare pentru toate mintile de la mic la mare a realitatii, un cod de legi. Cand ne rugam Lui Dumnezeu , de fapt ne autosugestionam, si gandim pozitiv, si e logic ca acel lucru sa iasa bine. In spatele rugaciunii e un aspect psihologic (puterea gandirii pozitive).
Daca Dumnezeu exista sau nu... Stim cu totii ce a zis Pascal : daca exista si credem in EL , e ok -> ajungem in rai. daca nu exista si credem , e ok avem un tel in viata.  :coolspeak:

Edited by naroot_ireve, 04 September 2006 - 19:00.


#8224
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

 magic-gabi, on Sep 4 2006, 19:12, said:

de ce sa nu vorbeasca ?  :)

because questionz are evul  :worthy:

In vedere conditiilor actuale, si a invataturilor pe care mi le-a oferit (ajuta animale, arata bunatate si prietenie fata de oameni "ciudati", lupta impotriva raului, infaptuie dreptate, are apostoli/sustinatori), am hotarat ca de azi religia mea va fi Harapalbianismul.

Slavit fie domnul nostru, Harap Alb!

[ http://shop.rodipet.ro/images/mare/4991_20050923111145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8225
naroot_ireve

naroot_ireve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 15.02.2006

 riddler, on Sep 4 2006, 20:01, said:

because questionz are evul  :worthy:

In vedere conditiilor actuale, si a invataturilor pe care mi le-a oferit (ajuta animale, arata bunatate si prietenie fata de oameni "ciudati", lupta impotriva raului, infaptuie dreptate, are apostoli/sustinatori), am hotarat ca de azi religia mea va fi Harapalbianismul.

Slavit fie domnul nostru, Harap Alb!

[ http://shop.rodipet.ro/images/mare/4991_20050923111145.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce om :kisstogether:  Pai e OK. E bine macar ca ai o religie, un tel pe carei vrei sa-l atinigi :death:  :rolleyes:

#8226
cr383r

cr383r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.09.2006
tot ce pot sa spun e ce eu cred in natura si legile ei.spre exemplu evolutia.
cred in dumnezeu ca fiind creatorul a tot ce ne inconjoara.pot fi ma multe moduri de creare.am putea fi creati accidental,prin caderea unui meteorit pe suprafata pamantului.am putea fi creati de o rasa superioara de aliens ca un experiment.din ce spune biblia si religiile in general am putea lua in consideratie crearea de catre extraterestrii.teoretic dumnezeu e alien, nu?este extra terestru?
depinde de viziunea fiecaruia.eu am fost mult timp un mare credincios, dar am ajuns sa fiu ateu.sunt multe intrebari la care omul nu poate raspunde.daca analizam putin omu e cam innapoiat.tehnologia pe care o folosim e super antica.nu putem sa explicam nici fortele ce ne inconjoara de exemplu un magnet.toti stim ce face dar nu stim de ce si cum.nu putem sa explicam nici macar asta,dar sa raspundem la intrebari legate de existenta noastra

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate