Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8191
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006
Stimati credinciosi!
Observ cu stupoare ca in ultimele posturi, intrebarile pe care vi le-am adresat, au fost atat de grele incat probabil va este greu sa le rumegati...
Fiti consecventi in rugaciunile pe care le faceti, ca domnul sa va dea stiinta si intelepciunea de a raspunde. Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca va ajuta mai mult...
Oricum, astept cu mare interes raspunsurile voastre (asta in cazul in care veti stii sa le dati)!


#8192
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005
"Te asigur ca citim. Din intrebarile puse de mine mai sus zii te rog macar citi fii sau fiice a mai avut d-zeu in afara de Iisus, si cu cine? Exprimarea biblica este si de fii ai luminii si de fii ai domnului, ma refer la cei ce au facut sex cu pamintencele, se pare diferiti de ingerii care-s asexuati."

View PostCristian 2, on Sep 1 2006, 00:59, said:

Iti voi raspunde  despre fii, care sau impreunat cu  femeile oamenilor.
Ma duc la culcare................ca  mor de somn
Asteptam cu interes... trezirea. Tare ma tem ca incerci sa ocolesti raspunsul din doua motive posibile:
1) Nu stii ca nu ai de unde afla.
2) Ti-e frica pentru ca sexul in crestinism e un pacat iar asocierea lui cu "cele sfinte" ar putea fi o blasfemie.
Pina la urma, parca i-as da dreptate paleoastronauticii lui von Daniken...


#8193
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postadzuser, on Sep 1 2006, 01:46, said:

Stimati credinciosi!
Observ cu stupoare ca in ultimele posturi, intrebarile pe care vi le-am adresat, au fost atat de grele incat probabil va este greu sa le rumegati...
Fiti consecventi in rugaciunile pe care le faceti, ca domnul sa va dea stiinta si intelepciunea de a raspunde. Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca va ajuta mai mult...
Oricum, astept cu mare interes raspunsurile voastre (asta in cazul in care veti stii sa le dati)!

Nu te supara, dar nu inteleg inversunarea ta impotriva crestinilor. Pur si simplu nu o inteleg. Daca nu ti s-a raspuns la intrebari e foarte posibil sa nu stim raspunsurile, la fel cum nici voi nu puteti explica stiintific tot ce se intampla in jurul nostru. Daca as pune asemenea intrebare ai zice ca in timp stiinta va rezolva problema. Pai e simplu atunci. Va trebui sa asteptam si raspunsurile din partea crestinilor, care vor veni in timp.

View Postsfx, on Sep 1 2006, 08:20, said:

"Te asigur ca citim. Din intrebarile puse de mine mai sus zii te rog macar citi fii sau fiice a mai avut d-zeu in afara de Iisus, si cu cine? Exprimarea biblica este si de fii ai luminii si de fii ai domnului, ma refer la cei ce au facut sex cu pamintencele, se pare diferiti de ingerii care-s asexuati."

Asteptam cu interes... trezirea. Tare ma tem ca incerci sa ocolesti raspunsul din doua motive posibile:
1) Nu stii ca nu ai de unde afla.
2) Ti-e frica pentru ca sexul in crestinism e un pacat iar asocierea lui cu "cele sfinte" ar putea fi o blasfemie.
Pina la urma, parca i-as da dreptate paleoastronauticii lui von Daniken...

Imi dai te rog si mie citatul din Biblie cu fii lumini? Nu de alte dar, sincer, nu stiu unde sa-l caut. Multumesc! Voi incerca sa-ti raspund, in masura priceperii mele.

:peacefingers:

#8194
dilema

dilema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 22.02.2006

View Postadzuser, on Sep 1 2006, 02:46, said:

Stimati credinciosi!
Observ cu stupoare ca in ultimele posturi, intrebarile pe care vi le-am adresat, au fost atat de grele incat probabil va este greu sa le rumegati...
Fiti consecventi in rugaciunile pe care le faceti, ca domnul sa va dea stiinta si intelepciunea de a raspunde. Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca va ajuta mai mult...
Oricum, astept cu mare interes raspunsurile voastre (asta in cazul in care veti stii sa le dati)!

Intrebari de genul: "DE CE A FOST CREAT OMUL?" pot naste controverse interminabile. Aici sunt doua tabere, care nici una nu a primit satisfactie din raspunsurile celeilalte si nici nu am vazut vreun "miracol" de convertire sau pervertire. Nu s-a putut elucida nici macar tema sectiunii:"Credeti ca Dumnezeu exista?", daramite sa mai apara raspunsurile adiacente acestei intrebari.
Aici nu este decat un conflict de idei si fiecare incearca sa demonstreze ca adevarul se afla la el in traista.
Crestinii credinciosi pun Biblia pe masa in argumentele lor, iar ateii vin cu formule, experiente stintifice, maimute si delfini.
Biblia nu este suficienta pentru a demonstra si a raspunde avalanselor de intrebari venite din tabara adversa. Aceeasi Biblie care demonstreaza existenta lui Dumnezeu, aceeasi Biblie a departit in mii de fractiuni si denominatiuni pe crestini.
De cealalta parte, ateii incearca sa convinga pe crediciosi ca Dumnezeu este creatia omului si nu invers.
Si observ ca (virgula) cu cat se aduc mai multe argumente din ambele parti cu atat creste ironia si incrancenarea, ca pana la urma sa se nasca texte ca cele de mai sus, sau fanatisme religioase inutile.
Cei ce vor sa primeasca raspunsurile au nevoie de experiente personale- de trairi. Nu cred ca-si vor potoli setea de adevar stand in fata calculatorului si citind raspunsurile venite pe net.
Si incerc sa cred ca prima dorinta si  telul  fiecaruia de aici este acela de a dori  sa afle adevarul, nu numai sa-si omoare timpul atatind si ironizand pe ceilalti cu intrebari puse in mod voit a pentru a fi ilarizate raspunsurile.

#8195
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

Quote

Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."

Arata ca Dumnezeu nu era sigur de actiunile urmatoare ale lui Adam.

Quote

După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa și ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate și a numit-o, după numele fiului său, Enoh.

Care femeia sa daca el era singurul copil in viata al lui Adam si Eva ?

Quote

1.   Iar după ce au început a se înmulți oamenii pe pământ și li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, și-au ales dintre ele soții, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceștia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriași, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor și acestea începuseră a le naște fii: aceștia sunt vestiții viteji din vechime.
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ și că toate cugetele și dorințele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

Despre ce fii este vorba aici ? Iisus este un Fiul lui Dumnezeu , nu ? Poate avea mai multi ?
Nu inteleg . Poate cineva mult mai intelept imi v-a raspunde.  :confused:

Edited by magic-gabi, 01 September 2006 - 09:31.


#8196
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmagic-gabi, on Sep 1 2006, 09:29, said:

Arata ca Dumnezeu nu era sigur de actiunile urmatoare ale lui Adam.
Care femeia sa daca el era singurul copil in viata al lui Adam si Eva ?
Despre ce fii este vorba aici ? Iisus este un Fiul lui Dumnezeu , nu ? Poate avea mai multi ?
Nu inteleg . Poate cineva mult mai intelept imi v-a raspunde.  :confused:
shimen_musashi, imi cer scuze cu fii luminii, am amestecat din alta parte.

Fii lui Cain au fost facuti cu una din surorile de care nu se pomeneste in biblie. Inclin sa le dau dreptate, este o religie patriarhala si misogina. In VT este pomenita virsta multor barbati, dar a unei femei se pare o singura data. Pentru crestini, femeile sint ca o specie inferioara care nu merita atentia, nici macar cind sint fiicele lui Adam si Eva. Pai tot asa se poate ca "fii domnului" sa fi fost facuti cu "Doamna Zeita", dar ignorata pentru ca este feminina. Revin aici cu o intrebare mai veche, la care nu s-a raspuns: Care sint citeva nume de papese (ignoram pe travestit), matriarhe, cardinalite sau episcopite? Cind am sa aud de "Inalt prea sfintia sa mitropolita Tamara" sau "Prea fericita Elena" de exemplu, crestinismul va creste foarte mult in valoare in ochii mei pentru ca ar insemna ca vor fi devenit constienti de orbirea si misoginismul originar. Suna ciudat tare, nu-i asa? Ca si cum am pune in oglinda situatia: "Un portavion irakian sau iranian este in largul coastelor SUA pregatit sa o invadeze scuzati, sa ii aduca pacea si libertatea". Explicatia pentru incest a preotilor este, tineti-va bine, de ordin genetic:
"Since Adam and Eve were the first (and only) human beings, their children would have no other choice than to intermarry. God did not forbid inter-family marriage until much later when there was enough people that intermarriage was not necessary (Leviticus 18:6-18). The reason that incest often results in genetic abnormalities in children is that when two people of similar genetics (i.e. a brother and sister) have children – genetic defects are far more likely to result because both parents had the same defects themselves. When people from different families have children – it is highly unlikely that both parents will have the same genetic defects. The human genetic code has become increasingly “polluted” over the centuries as genetic defects are multiplied, amplified, and passed down from generation to generation. Adam and Eve did not have any genetic defects, so that enabled them and the first few generations of their descendants to have a far greater quality of health than we do now. Adam and Eve’s children had few, if any, genetic defects. As a result, it was safe for them to intermarry. It may seem strange or even disgusting to think of Cain's wife being his sister. In the beginning, since God started with one man and one woman, the second generation would have no choice but to intermarry amongst themselves." http://www.gotquesti...Cains-wife.html
Foarte interesant, deci acum recunosc si existenta mutatiilor evolutive! E buna si stiinta, dar doar cind iti convine, nu? Homosexualitatea e rea, dar sa faci copii cu propriul tata, Lot, este in regula, nu-i asa? Bravo, desteptii lui Peste! Oh, dar chiar SINT ai lui Peste!
In legatura cu "fii domnului", am gasit citeva explicatii fortate, pe scurt zice ca ingerii sint fiinte spirituale si pot poseda trupuri umane cu care sa faca sex, iar cei care au facut-o sint "ingeri cazuti".

God has only one son.
John 3:18
He that believeth not is condemned already, because he hath not believed in the name of the only begotten Son of God.
1 John 4:9
God sent his only begotten son into the world.

God has many sons.
Genesis 6:2
The sons of God saw the daughters of men that they were fair.
Genesis 6:4
The sons of God came in unto the daughters of men.
Job 1:6
The sons of God came to present themselves before the Lord, and Satan came also among them.
Job 2:1
The sons of God came to present themselves before the LORD.
Job 38:6-7
Whereupon are the foundations thereof fastened? or who laid the corner stone thereof; When the morning stars sang together, and all the sons of God shouted for joy?
John 1:12
But as many as received him, to them gave he power to become the sons of God.


http://skepticsannot...ontra/sons.html
http://reannotated.b...d-gen-61-5.html
http://skepticsannot...angels_sex.html
Paleoastronautica: http://www.answersin...k/nephilim9.asp
Raspuns oficial crestin aici: http://www.lookingun...ata20030608.htm
Da-o incolo de treaba, o scalda ca e metafora si aici, adica "fii domnului" ar fi "cei ce il urmeaza pe domnul". Si nu am vazut impreuna, in aceeasi explicatie, si fiintele spirituale si sexul cum ar fi posibile. Iar daca ar fi facut posedare demonico-angelica a unor barbati normali terestri, urmasii ar fi fost copiii normali ai acestora, nu nephilimi, doar crestinii recunosc genetica atunci cind le convine, vezi incestul aprobat divin.
Mai lipsea o explicatie comparativa cu duhul fecundant intrat in uterul Mariei pentru a naste monstri, in acest caz.
Ma stradui sa le dau o scuza-explicatie, dar ajung tot mai mult la vorba ca un prost arunca o piatra in apa si zece destepti nu o pot scoate. Cea mai corecta explicatie ar fi cea evidenta, ca nu are sens si gata, asta e! Dar nu, d-zeu nu poate gresi, cel putin nu de prea multe ori, ca atunci cind s-a razgindit cu potopul sau cu noul mesaj "de pace" a lui Iisus. Pai poate deja s-a razgindit si cu Biblia cind a vazut cite greseli are si a scris Coranul? Sau s-a mai razgindit inca odata si a dat mai multa minte oamenilor ca sa apara stiinta care explica realitatea si mai bine decit religia? Este vreun crestin pregatit sa accepte asa ceva?

Edited by sfx, 01 September 2006 - 11:50.


#8197
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Daca Dumnezeu s-a temut ca Adam va musca din marul vietii si ca va trai vesnic atunci acum de ce ne promite o viata vesnica ?  :)

Oricum ideea este ca daca pana si Adam a pacatuit cand Insusi Dumnezeu i-a zis sa nu faca ceva si el a facut atunci cum poate avea cineva pretentii de la simplii muritori care au ca ghid niste simple carti despre care nici nu se stie ca sunt autentice ?

Poate evreii au ignorat femeile pentru ca le considera pacatoase pentru ca Eva l-a indemnat pe Adam spre pacat. Asta este teoria mea  :confuzzled:

#8198
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postsfx, on Sep 1 2006, 11:35, said:

shimen_musashi, imi cer scuze cu fii luminii, am amestecat din alta parte.

Fii lui Cain au fost facuti cu una din surorile de care nu se pomeneste in biblie. Inclin sa le dau dreptate, este o religie patriarhala si misogina. In VT este pomenita virsta multor barbati, dar a unei femei se pare o singura data. Pentru crestini, femeile sint ca o specie inferioara care nu merita atentia, nici macar cind sint fiicele lui Adam si Eva. Pai tot asa se poate ca "fii domnului" sa fi fost facuti cu "Doamna Zeita", dar ignorata pentru ca este feminina. Revin aici cu o intrebare mai veche, la care nu s-a raspuns: Care sint citeva nume de papese (ignoram pe travestit), matriarhe, cardinalite sau episcopite? Cind am sa aud de "Inalt prea sfintia sa mitropolita Tamara" sau "Prea fericita Elena" de exemplu, crestinismul va creste foarte mult in valoare in ochii mei pentru ca ar insemna ca vor fi devenit constienti de orbirea si misoginismul originar. Suna ciudat tare, nu-i asa? Ca si cum am pune in oglinda situatia: "Un portavion irakian sau iranian este in largul coastelor SUA pregatit sa o invadeze scuzati, sa ii aduca pacea si libertatea". Explicatia pentru incest a preotilor este, tineti-va bine, de ordin genetic:

Vrei nume de cardinalite sau episcopite? Intreaba un crestin care face parte din Biserica Anglicana (parca aceasta secta are asa ceva; daca ma insel cu denumirea, scrieti voi care e cea corecta!). Vrei un exemplu de femeie? Preacurata Fecioara Maria (a traita acum 2000 de ani); asta e numai un exemplu.

View Postsfx, on Sep 1 2006, 11:35, said:

"Since Adam and Eve were the first (and only) human beings, their children would have no other choice than to intermarry. God did not forbid inter-family marriage until much later when there was enough people that intermarriage was not necessary (Leviticus 18:6-18). The reason that incest often results in genetic abnormalities in children is that when two people of similar genetics (i.e. a brother and sister) have children – genetic defects are far more likely to result because both parents had the same defects themselves. When people from different families have children – it is highly unlikely that both parents will have the same genetic defects. The human genetic code has become increasingly “polluted” over the centuries as genetic defects are multiplied, amplified, and passed down from generation to generation. Adam and Eve did not have any genetic defects, so that enabled them and the first few generations of their descendants to have a far greater quality of health than we do now. Adam and Eve’s children had few, if any, genetic defects. As a result, it was safe for them to intermarry. It may seem strange or even disgusting to think of Cain's wife being his sister. In the beginning, since God started with one man and one woman, the second generation would have no choice but to intermarry amongst themselves." http://www.gotquesti...Cains-wife.html
Foarte interesant, deci acum recunosc si existenta mutatiilor evolutive! E buna si stiinta, dar doar cind iti convine, nu? Homosexualitatea e rea, dar sa faci copii cu propriul tata, Lot, este in regula, nu-i asa? Bravo, desteptii lui Peste! Oh, dar chiar SINT ai lui Peste!

stimate sfx, cand, in urma cu mai multe posturi am dat dreptate stiintei si am spus ca inclusiv in Biblie scrie ca trebuie sa cautam si sa fim iscoditori in aflarea adevarului unde ai fost? Crezi ca credinta reneaga si condamna stiinta? Te inseli amarnic! Daca sunt persoane care o fac asta e fix problema lor. Te rog sa nu faci confuzii.
Ceea ce scrie mai sus, mi se pare de bun simt.
Tu, daca ai avea intr-un acvariu 2 pesti, mascul si femela, si nicaieri in lumea asta nu ar mai fi vreun asemenea exemplar ce ai face? i-ai separa si nu i-ai lasa sa se inmulteasca?  :nonobad: Nu cred!
Stiind care e pericolul cosangvinizarii, dupa cateva inmultiri succesive, sunt sigur ca ai incerca o separare si o inmultire intre exemplare mai indepartate pe linia inrudirii (hai sa zicem "veri de al 3-lea").
Ai si dat ca exemplul Leviticul.

Mie imi plac pestii, tie?  :P

View Postsfx, on Sep 1 2006, 11:35, said:

In legatura cu "fii domnului", am gasit citeva explicatii fortate, pe scurt zice ca ingerii sint fiinte spirituale si pot poseda trupuri umane cu care sa faca sex, iar cei care au facut-o sint "ingeri cazuti".
God has only one son.
John 3:18
He that believeth not is condemned already, because he hath not believed in the name of the only begotten Son of God.
1 John 4:9
God sent his only begotten son into the world.

God has many sons.
Genesis 6:2
The sons of God saw the daughters of men that they were fair.
Genesis 6:4
The sons of God came in unto the daughters of men.
Job 1:6
The sons of God came to present themselves before the Lord, and Satan came also among them.
Job 2:1
The sons of God came to present themselves before the LORD.
Job 38:6-7
Whereupon are the foundations thereof fastened? or who laid the corner stone thereof; When the morning stars sang together, and all the sons of God shouted for joy?
John 1:12
But as many as received him, to them gave he power to become the sons of God.


http://skepticsannot...ontra/sons.html
http://reannotated.b...d-gen-61-5.html
http://skepticsannot...angels_sex.html
Paleoastronautica: http://www.answersin...k/nephilim9.asp
Raspuns oficial crestin aici: http://www.lookingun...ata20030608.htm
Da-o incolo de treaba, o scalda ca e metafora si aici, adica "fii domnului" ar fi "cei ce il urmeaza pe domnul". Si nu am vazut impreuna, in aceeasi explicatie, si fiintele spirituale si sexul cum ar fi posibile. Iar daca ar fi facut posedare demonico-angelica a unor barbati normali terestri, urmasii ar fi fost copiii normali ai acestora, nu nephilimi, doar crestinii recunosc genetica atunci cind le convine, vezi incestul aprobat divin.
Mai lipsea o explicatie comparativa cu duhul fecundant intrat in uterul Mariei pentru a naste monstri, in acest caz.
Ma stradui sa le dau o scuza-explicatie, dar ajung tot mai mult la vorba ca un prost arunca o piatra in apa si zece destepti nu o pot scoate. Cea mai corecta explicatie ar fi cea evidenta, ca nu are sens si gata, asta e! Dar nu, d-zeu nu poate gresi, cel putin nu de prea multe ori, ca atunci cind s-a razgindit cu potopul sau cu noul mesaj "de pace" a lui Iisus. Pai poate deja s-a razgindit si cu Biblia cind a vazut cite greseli are si a scris Coranul? Sau s-a mai razgindit inca odata si a dat mai multa minte oamenilor ca sa apara stiinta care explica realitatea si mai bine decit religia? Este vreun crestin pregatit sa accepte asa ceva?

De ce stiinta mai are timp sa descopere toate explicatiile referitoare la tot ce ne inconjoara, dar religia ar trebui sa le stie deja? DE CE? De ce sunteti voi mai cu corn in acest caz? De ce nu accepti ca, la fel cum tu nu cunosti toate raspunsurile nici eu/noi nu le stim? Crezi ca ne poti atrage intr-o cursa si apoi sa spui "aha, atotstiutorilor, unde e dumnezeul vostru? de ce nu raspunde la aceste intrebari? inseamna ca nu stie, ca nu e atotstiutor etc etc bla bla bla". Te-ai intrebat vreodata daca intrebarile tale sunt celel corecte? Sau daca raspunsurile aflate, adevarate sau nu, te vor schimba in bine sau rau? Nu! Cred ca o faci numai ca sa zici "v-am zis eu!" Ma-nsel? Daca da, iti cer anticipat scuze!

:peacefingers:

#8199
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postshimen_musashi, on Sep 1 2006, 15:41, said:

Te-ai intrebat vreodata daca intrebarile tale sunt celel corecte?

O intrebare ramane o intrebare , un raspuns poate fi corect sau nu .

#8200
Launcelot

Launcelot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2006
Buna seara,

sunt nou pe forum si am intrat din intamplare pe aceasta conversatie. Vad ca va preocupati de problema existentei sau inexistentei lui Dumnezeu. Iata ce zic eu. In primul rand, Dumnezeu nu poate sa fie inteles folosind mijloacele noastre limitate de cunoastere. Incercati sa va imaginati Universul, cu toate galaxiile, planetele, etc pana la cel din urma atom. Nu se poate. Pt. ca nu putem cuprinde nici macar prin intermediu imaginatiei infinitul. Mintea umana nu poate sa surprinda multiplicitatea. Pentru cei care doresc va pot da un exercitiu  :)

In al doilea rand, aceasta notiune de Dumnezeu, daca este sa ne gandim la ce AR TREBUI SA FIE ar trebui in mod logic sa cuprinda absolut TOTUL. Daca intr-un singur atom nu ar exista Dumnezeu, acel atom l-ar limita.
Asadar parerea mea este ca din pct de vedere rational este o pierdere de vreme sa vorbesti sau sa cauti explicatii logice cu privire la existenta sau inexistenta Lui.

Exista unii oameni care "simt" ca exista, la fel cum exista altii care nu simt nimic. In fond si la urma urmei, totul este o problema de raport intim pe care fiecare fiinta umana il are fata de aceasta Enigma.

PS: Dumnezeul personal asa cum apare el in crestinism, islamism si iudaism e considerat de catre marea majoritate a filosofilor o imposibilitate logica. Subscriu.

Edited by Launcelot, 01 September 2006 - 20:04.


#8201
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

View PostLauncelot, on Sep 1 2006, 20:59, said:

Buna seara,

sunt nou pe forum si am intrat din intamplare pe aceasta conversatie. Vad ca va preocupati de problema existentei sau inexistentei lui Dumnezeu. Iata ce zic eu. In primul rand, Dumnezeu nu poate sa fie inteles folosind mijloacele noastre limitate de cunoastere. Incercati sa va imaginati Universul, cu toate galaxiile, planetele, etc pana la cel din urma atom. Nu se poate. Pt. ca nu putem cuprinde nici macar prin intermediu imaginatiei infinitul. Mintea umana nu poate sa surprinda multiplicitatea. Pentru cei care doresc va pot da un exercitiu  :)
Eu cred ca s-ar putea sa ne imaginam Universul atom cu atom, doar ca ar fi repetitiv, plictisitor, si ne-ar lua prea mult timp. Daca poti sa intelegi un atom, poti sa le intelegi si pe celalalte; la fel si cu planetele si galaxiile. E mai mult o problema de timp decat una de dificultate.
Oricum, mi se pare absurd sa afirmam ca exista Dumnezeu, dar nu putem sa-l intelegem. De unde stim ca ceea ce ni se pare noua ca e Dumnezeu e chiar Dumnezeu? Si de unde stim ca Dumnezeu e atat de complex incat nu-l putem intelege?

Quote

Exista unii oameni care "simt" ca exista, la fel cum exista altii care nu simt nimic. In fond si la urma urmei, totul este o problema de raport intim pe care fiecare fiinta umana il are fata de aceasta Enigma.
Exista oameni care aud voci, care vad stele verzi, etc. Eu nu cred ca ceea ce simti personal este neadevarat o dovada de existenta a ceea in ce crezi. Starile de euforie, exaltare, etc. poti sa ti le induci singur, pot fi induse de altii, pot fi induse de boli (epilepticii descriu des experiente "supranaturale" puternice si un sentiment de uniune cu universul), sau de droguri...

#8202
Launcelot

Launcelot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2006
Tocmai aici este problema. Ne putem imagina doar fragmente ale unui intreg. Pentru a putea intelege cu adevarat asa ceva ar trebui sa avem posibilitatea de a cuprinde cu mintea intreaga existenta universala, ceea ce cred ca nu este posibil. Exercitiu de care spuneam si pe care l-am citit undeva este in felul urmator: sa incercam sa ne imaginam o ramura care se divide in doua, apoi din fiecare diviziune se divid inca doua, iar din acestea inca... etc. DAR, in asa fel incat constiinta noastra sa fie concomitent in fiecare din ramuri, sau puncte, si doar in unul din ele din care "vedem" cum se divid celelalte. Astept rezultatul exercitiului :-)

Exista oameni care aud voci, care vad stele verzi, etc. Eu nu cred ca ceea ce simti personal este neadevarat o dovada de existenta a ceea in ce crezi. Starile de euforie, exaltare, etc. poti sa ti le induci singur, pot fi induse de altii, pot fi induse de boli (epilepticii descriu des experiente "supranaturale" puternice si un sentiment de uniune cu universul), sau de droguri...

#8203
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
una rapida ca ma doare spatele si ochii, care ma dor respectiv.

Diavolul, am mai spus, ca era un inger. Ingeri sunt suflete nu au corp.Sufletul este nemuritor.

Deci ingeri au fost creati eterni. Nu pot muri (nici nu pot fi omorati).

Conform proverbului popular: Drac mort ai vazut?

Ok deci am stabilit ca dumnezeu nu e atotputernic. Perfect. Unul din atribute a zburat. To be continued

n Biblie nu scrie dece Dumnezeu a creat omul.

Dar se poate deduce prin tot ceea ce a urmat.
Eu am explicat, dupa parerea mea, ca omul a fost creat de Dumnezeu, pentru ca sa-i dea o lectie Diavolului.

In alte cuvinte, dumnzeu se foloseste de oameni ca sa-l invete pe Satana o lectie. Bun. Problema este, satana e deja condamnat la damnare. De ce ii mai trebuie O ALTA LECTIE, si ce utilitate are ea , in parerea ta. Also, poate ma lamuresti ca iarasi nu am priceput, satana e stapan in Iad sau e si el condamnat la tortura vesnica. Adica din ce-am invatat eu pana acum, Satana in Iad e un fel de dumnezeu in Rai. Numai ca spre deosebire de zoroastrianism, Satana e un slabanog, nu e un opus echivalent al lui dumnezeu. So cum sta treaba?


Restul, nu stiu ce ati scris, parca parca mi-a placut ultima parte a ultimului post a lui Launcelot. Peace.

#8204
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
riddler am mai pus si eu intrebari de genul asta si nu tot nu am primit raspuns . poate tu ai mai mult noroc  :)

#8205
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View PostLauncelot, on Sep 1 2006, 22:13, said:

Tocmai aici este problema. Ne putem imagina doar fragmente ale unui intreg. Pentru a putea intelege cu adevarat asa ceva ar trebui sa avem posibilitatea de a cuprinde cu mintea intreaga existenta universala, ceea ce cred ca nu este posibil. Exercitiu de care spuneam si pe care l-am citit undeva este in felul urmator: sa incercam sa ne imaginam o ramura care se divide in doua, apoi din fiecare diviziune se divid inca doua, iar din acestea inca... etc. DAR, in asa fel incat constiinta noastra sa fie concomitent in fiecare din ramuri, sau puncte, si doar in unul din ele din care "vedem" cum se divid celelalte. Astept rezultatul exercitiului :-)
Am ajuns la 1024 de ramuri si m-am plictisit...Deci daca nu poti sa-ti imaginezi concomitent n'spe zilioane de chestii, nu poti sa-l vezi pe dumnezeu! Conform aceleasi logici, daca sunt fenomene, teorii si conceptii pe care nu ni le putem explica, inseamna ca nu putem intelege nici stiinta. Neintelegand stiinta ne indreptam spre credinta orbeasca in supranatural. Nu pot sa nu pun intrebarea: de ce tot timpul avem nevoie sa credem ca ceva este mai presus decat noi? De ce nu putem intelege vreodata ca noi oamenii suntem mai presus de orice? Nimeni si nimic nu a facut ceea ce au facut, fac si vor face oamenii!

#8206
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

View Postshimen_musashi, on Sep 1 2006, 14:41, said:

Vrei nume de cardinalite sau episcopite? Intreaba un crestin care face parte din Biserica Anglicana (parca aceasta secta are asa ceva; daca ma insel cu denumirea, scrieti voi care e cea corecta!). Vrei un exemplu de femeie? Preacurata Fecioara Maria (a traita acum 2000 de ani); asta e numai un exemplu.
stimate sfx, cand, in urma cu mai multe posturi am dat dreptate stiintei si am spus ca inclusiv in Biblie scrie ca trebuie sa cautam si sa fim iscoditori in aflarea adevarului unde ai fost? Crezi ca credinta reneaga si condamna stiinta? Te inseli amarnic! Daca sunt persoane care o fac asta e fix problema lor. Te rog sa nu faci confuzii.
Ceea ce scrie mai sus, mi se pare de bun simt.
Tu, daca ai avea intr-un acvariu 2 pesti, mascul si femela, si nicaieri in lumea asta nu ar mai fi vreun asemenea exemplar ce ai face? i-ai separa si nu i-ai lasa sa se inmulteasca?  :nonobad: Nu cred!
Stiind care e pericolul cosangvinizarii, dupa cateva inmultiri succesive, sunt sigur ca ai incerca o separare si o inmultire intre exemplare mai indepartate pe linia inrudirii (hai sa zicem "veri de al 3-lea").
Ai si dat ca exemplul Leviticul.

Mie imi plac pestii, tie?  :P
De ce stiinta mai are timp sa descopere toate explicatiile referitoare la tot ce ne inconjoara, dar religia ar trebui sa le stie deja? DE CE? De ce sunteti voi mai cu corn in acest caz? De ce nu accepti ca, la fel cum tu nu cunosti toate raspunsurile nici eu/noi nu le stim? Crezi ca ne poti atrage intr-o cursa si apoi sa spui "aha, atotstiutorilor, unde e dumnezeul vostru? de ce nu raspunde la aceste intrebari? inseamna ca nu stie, ca nu e atotstiutor etc etc bla bla bla". Te-ai intrebat vreodata daca intrebarile tale sunt celel corecte? Sau daca raspunsurile aflate, adevarate sau nu, te vor schimba in bine sau rau? Nu! Cred ca o faci numai ca sa zici "v-am zis eu!" Ma-nsel? Daca da, iti cer anticipat scuze!
- Chiar nu stiam de biserica anglicana, care de fapt ar fi o secta, multumesc. Episcopite avem deja, sintem pe drumul cel bun. Pe cind si in secta catolica sau cea ortodoxa? Chiar lipseste mult partea feminina din descrierile biblice; indiferent de "pacatul" Evei, puteau fi si fiice ale domnului sau arhanghelite (ca valkiriile?). Pina si in vorbirea curenta, ca o compensare subconstienta la masculinizarea excesiva, spui ca te-ai duce la sinul Mamei Natura. Cit despre Maria, cu o floare nu faci primavara...

- Da, credinta a renegat si condamnat stiinta peste 1500 de ani, vezi de exemplu "Procesul maimutelor", asta mai recent. Cind ramineau prea in urma de ridea lumea, mai lasau si ei in interpretarea bibliei de la literal spre metaforic, sa nu para prea trogloditi.


- Stiu ca esti mai deschis in legatura cu stiinta, postarea respectiva era adresata generic, ar fi trebuit sa pun scuza cu fii luminii inainte deoarece nu am stiut sa fac un quote multiplu. Pestii poti sa-i incrucisezi si rasincrucisezi ca nu are importanta daca eclozeaza pui de peste idioti sau cu o aripioara diferita, tot asa dau din coada in apa. Si nu, nu prea maninc pesti din cauza mirosului, doar pisicile mele. Cine are pisici sau ciini de rasa obtinuti prin incrucisare "strinsa", selectiva, stie cit de sensibili sint la unele boli sau chiar poate fi o intreaga rasa surda (parca persanele). Un om este un organism mult mai complex si sensibil, mai ales mintal. Genetica a demonstrat ca trebuie sa ai o populatie minima de start de citeva sute de indivizi umani cit mai diferiti genetic pentru a putea porni o civilizatie viabila care sa nu ajunga cu defecte dupa citeva generatii. Ce sa mai spunem de celelalte rase prezente acum? Intii doar din Adam si Eva apoi inca odata din mica famile a lui Noe. Ce ar fi trebuit sa rezulte? Cum ar fi sa ai copii cu sora ta, idioti carora li se se scurge mincarea pe fata, murdari de fecale, sasii, ciaciri, hermafroditi, cu buza de iepure si cu cite sase degete si care toata viata n-ar sti mai multe decit mama, caca, papa? Eu parca nu ma simt ca fiind dintre urmasii acestora...

- Ca sa nu spui ca-s (prea) inversunat, iata un citat interesant:

"Iată chiar în primul capitol al Evangheliei căîte locuri grele de dezlegat sоnt. Оn primul loc: pentru care pricină se face genealogia lui Iosif, care n-a fost tatăl lui Hristos? În al doilea loc: de unde știm că Hristos Se pogoară din neamul lui David, odată ce ne sînt necfunoscuți strămoșii Mariei, din care S-a născut Hristos? În al treilea loc: pentru ce se face genealogia lui Iosif, care n-a contribuit cu nimic la nașterea lui Hristos, iar Fecioarei, cre a fost mamă, nu i se arată părinții, bunicii și strămoșii? În afară de asta, merită să cercetăm și aceea: pentru ce se amintesc în această genealogie și femei, odată ce genealogia este făcută prin bărbați? Dar de vreme ce a hotărît așa, atunci pentru ce n-a amintit de toate femeile, ci a trecut sub tăcere pe femeile vestite pentru viața lor curtă, de pildă pe Sarra, pe Rebeca și pe altele asemenea lor, și a amintit de vemeile vestite ca păcătoase, de pildă: desfrînate, adultere, femei născute din căsătorii nelegitime, femei de alt neam, păgîne? Că a amintit de nevasta lui Urie, de Tamare, de Rahav și de Rut, dintre care una era de alt neam, alta desfrînată, alta s-a culcat cu socrul ei; și aceasta din urmă n-a făcut-o pe temeiul legii căsătoriei, ci a trăit cu socrul ei prin înșelăciune, dîndu-se drept desfrоnată, iar pe femeia lui Urie o cunoaște toate lumea din pricina grozăviei păcatului ei. Cu toate acestea, evanghelistul Matei a lăsat la o parte pe toate celelalte femei și a pus în genealogia lui Hristos numai pe acestea. Dacă trebuie să amintească de femei, apoi trebuie să le amintească pe toate; dar dacă nu trebuia să le amintească pe toate, ci numai pe unele, atunci ar fi trebuit să le amintească pe cele vestite prin virtutea lor, nu pe cele vestite prin păcatelor olor. Vedeți, dar, de cîtă luare aminte, de cоtă cercetare avem nevoie chiar оn primul capitol al Evangheliei lui Matei, cu toate că pare mai clar decоt toate celelalte capitole, iar multra poate că li se pare chiar de prisos, deoarece оn el este vorba numai de оnșirarea unor nume. Оn afară de aceasta merită să fie cercetată și aceea pentruce Matei a lăsat de o parte trei împărați (Ohazia, Ioas și Amasia; 2 Pral. cap. 21-25)? Dacă a trecut cu vederea numele lor, pentrur că erau foarte necredincioși, atucni ar fi trebuit să nu amintească nici pe alții tot atît de necredincioși. Capitolul întоi mai pune оncă o problemă: Matei spune că sînt patrusprezece neamuri, dar оn al treilea șir de neamuri nu sоnt patrusprezece neamuri. Apoi, pentru care pricină Luca dă alte nume, nu numai pe ale acelorași, ci chiar cu mult mai multe, iar Matei dimpotrivă dă și mai puține nume și alet nume, deși și el își termină genealogia cu Iosif, ca și Luca."
Sf. Ioan Gură de Aur    Tоlcuire la genealogia Domului Iisus Hristos (Matei 1)
http://www.geocities...l/geneaalog.htm
http://www.ioangurad...ze-baptisimale/
Pe scurt, incearca sa justifice neconcordanta genealogiei lui Iisus prin faptul ca si Iosif si Maria erau din neamul lui David, iar pentru ca evreii nu respectau femeile destul ca sa le spuna genealogia, a fost nevoie sa fie spusa ca fiind a lui Iosif. Nu-i prea rau intoarsa...
Tipul a trait in a doua jumatate a sec. IV, si pe linga ca era un tip mai deschis la intrebari a fost si un revoltat, in felul sau. S-a pus in gura cu conducerea de atunci care traia in huzur, inclusiv cu Teofil, patriarhul Alexandriei (unchiul criminalului sfint Chiril, vezi Hypatia), fiind exilat temporar.

Pe de alta parte, din acelasi text:

"Dacă iudeii ar fi știut aceasta dintru început, printr-o interpretare greșită a cuvintelorScripturii, ar fi osîndit-o pe Fecioară pentru adulter. Dacă s-au purtat cu nerușinre față de alte fapte ale Domnului, despre care de multe ori aveau și pilde în Vechiul Testament - de pildă Îl numeau оndrăcit, cоnd izgonea dracii din oameni, Оl socoteau potrivnic lui Dumnezeu, cоnd vindeca pebolnavi sоmbăta, cu toate că și mai înainte fusese de multe ori călcată sîmbăta ..."
"...cum ar fi putut, oare, iudeii primi această idee, cînd ei erau suciți, stricați și vrăjmași ai lui Hristos?"

Parca mi se pare un pic cam mult antisemit pentru cineva care crede intr-un zeu evreu...

- Stiinta este abia la inceput din motive... crestinesti. Am mai spus, in ultima suta de ani s-a depasit cu foarte mult tot ce s-a descoperit pina atunci de la inceputurile istoriei. Biserica ar fi trebuit sa stie mai ales ce-i in propria ograda, Biblia, Coranul sau Torah, a avut aproape 2000 de ani la dispozitie (crestinii). Fiecare dintre religii se pretinde detinatoarea adevarului absolut asupra a tot ce a creat zeul, iar preotii cica sint intermediari ai domnului zeu cu care ar vorbi mereu. Iar ca sa afli raspunsuri, ce crezi ca trebuie sa faci mai intii? Sa-ti pui intrebari de tot felul si sa nu te temi de ce ai putea descoperi! Spunea nu stiu ce preot smecher ca diavolul se ascunde in amanunte. Era constient ca biblia este plina de greseli si ca trebuie sa le treci cu vederea ca sa-i poti inghiti gogosile. Sigur ca trebuie sa vezi si situatia in ansamblu, dar ce-ar fi sa te duci cu masina la service pentru control si sa-ti spuna doar ca are patru roti, benzina si motorul porneste deci este in regula. Ce importanta mai are nivelul lichidului de frina, cit de bine sint strinse piulitele la roti sau ca arborele de directie este slabit? Astea sint amanunte de la satana care vrea sa te piarda! Oameni buni, este exact invers, amanuntele de felul acesta sint componentele unui edificiu, iar pentru a fi durabil trebuie sa fie in buna stare, nu legate cu sirma. Las' ca nu vad fraierii, taxele pe servicii curg, batem la usi, oamenii ne deschid ca ne respecta, dam cu cadelnita, zicem citeva cuvinte si vine banul usor, creste burtica, apare masinuta, se inalta vilisoara! Daca crezi, fa-o macar dupa ce ai gindit si filtrat singur, nu lua de bun TOT ce-ti spun indivizi si institutii cu interese foarte pamintesti.

- Nu mai sint asa de tinar si am facut (sau nu) mai demult multe lucruri pe care le regret acum. Totusi acum cind vad cum cade o persoana pe gheata, cind ceilalti rid eu ma incordez si ma incrunt de parca m-ar durea pe mine. Asta poate iti raspunde despre felul cum m-au schimbat raspunsurile, dar e posibil sa fiu o exceptie...

Edited by sfx, 02 September 2006 - 02:50.


#8207
Solarius

Solarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 22.07.2006
oare dintre toti cei care abereaza aici , lasand deoparte structura biblica , a citi vreodata cineva Biblia la modul de ansamblu ? :huh:  sau sa pivesti dincolo de cuvintele care sunt in ea ?>

Edited by Solarius, 02 September 2006 - 03:51.


#8208
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006
Sincer, cred ca riddler si aduzer au o problema grava . Ei sunt , dupa cate vad, niste oameni culti, au citit carti (probabil) , au citit mii de pagini pe internet dar se pare ca nu au citit Biblia, probabil din cauza ca este plictisitoare si are prea multe pagini si nu spun sa creada cuvant cu cuvant ci sa deduca ! La fel este si cu Nostradamus !

Cunosc multe persoane , inteligente dpdv al capacitatii de memorare insa sunt niste scarbe de oameni, niste nesimtiti extraordinari. Ii privesc pe ceilalti de sus de tot de parca ei ar fi buricul lumii insa nu pot vedea de nasul lor plin de mucii stiintei ceea ce este evident, ca Dumnezeu nu poate fi explicat si nici dovedit si asta NU INSEAMNA CA NU EXISTA !!! IUDA la puterea universului asta sunt aceste persoane, pana nu vad nu cred si in acelasi timp infirma orice afirmatie.

Sunteti androizii viitorului, voi veti fi generatia de oameni care vor sta cu un cablu ( probabil firewire) conectat la cerebel si veti deveni o leguma dintr-o mare RETEA , o gradina de legume.

Legi exista si pe Pamant exista si in Rai asa ca nu va mai mirati de ce Dumnezeu a exterminat mii de oameni. Au existat si oameni diabolici, " posedati", care sunt de o nesimtire, obraznicie si rautate extraordinara iar acestia au fost distrusi atunci cand Dumnezeu isi mai arata "fata", insa cei din ziua de astazi au,sa zicem, noroc insa va veni si vremea lor !

Edited by marian26, 02 September 2006 - 07:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate