Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#8173
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View Postsfx, on Aug 31 2006, 13:19, said:

Bine ca mi-ai adus aminte, voiam sa-i intreb pe "cercetatorii" bibliei, fii luminii cica au avut copii cu pamintencele, dar ei nu puteau fi ingeri, ingerii fiind androgini, adica fara sex. Si atunci? Ce sint si cind au fost creat acestia? Erau impreuna dintotdeauna ca o civilizatie de zei sau erau zei masculi fii ai zeului principal? Pai atunci cine a fost mama? Iar daca au fost creati de ce au fost dotati cu organe de reproducere functionale daca nu existau si fiice ale luminii? Iisus si el a fost mascul humanoid fiu de zeu, era ca ei, si atunci n-o fi avut copii ca sa nu faca uriasi (era pacat pentru evrei deci si pentru Iisus sa NU se casatoreasca si sa NU aiba copii, deci oricum a pacatuit chiar si el ca si in alte citeva cazuri)? Copii lui Adam si Eva s-ar fi insotit cica (nu mai caut exact pasajul) cu femei din alt tinut. Dar parca erau singurii oameni pe lume atunci, sau nu? S-au ceilalti oameni au fost creati de un alt zeu "unic" concurent?

Sint sute de asemenea neconcordante in biblie, iar exemplul de mai sus nu mai poate fi scuzat in mod convenabil ca fiind o metafora.

Apropo, stiti de ce este considerat pestele mincare de post? Sexul era considerat o vina de preotii crestini, iar acestia luminati de harul divin credeau ca pestii sint asexuati deci nu te spurcai mincindu-i! Se pare ca ajung pina la urma jos, jos de tot (da, da, chiar acolo!) cam toti care cred dar nu stiu si nu-si pun intrebari...

Treaba cu ingerii mi-e neclara si mie. Am ales sa nu ma leg de ei inca fiindca inca nu mi s-a raspuns nici oamenii de ce au fost creati. Sincer nici nu stiu daca si unde apar prin biblie ca nu prea am auzit pe nimeni sa vorbeasca de ei. Probabil o sa ne lumineze Cristian 2 cu niste pasaje relevante din biblie.

#8174
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

razboiul de 100 de ani a durat ceva mai mult

Vezi cum si tu nu dai raspunsuri concrete.  Cei aia <<cava mai mult>>? Ce suntem la piata  <dai ceva mai mult nene>.

Ori a durat 100 de ani  ori nu!   Ei comedie.
Hai ca mai incurcat acum.

In orce caz pe eticheta asa scria, 100 de Euro..................

#8175
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View PostCristian 2, on Aug 31 2006, 14:45, said:

Vezi cum si tu nu dai raspunsuri concrete.  Cei aia <<cava mai mult>>? Ce suntem la piata  <dai ceva mai mult nene>.

Ori a durat 100 de ani  ori nu!   Ei comedie.
Hai ca mai incurcat acum.

In orce caz pe eticheta asa scria, 100 de Euro..................

1337-Declararea razboiului,1453 - Sfarsitul razboiului (Concret).De ce incerci mereu sa intrii in offtopic si sa te iei de toate amanuntele astea mici ?

Edited by magic-gabi, 31 August 2006 - 14:01.


#8176
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006
Dumnezeu nu poate fi demonstrat !


Ar fi trebuit sa se numeasca : " credeti ca nu exista Dumnezeu?" si atunci sa ne fi adus voi argumente ca nu exista !

Eu imi mentin parerea ca Biblia fiind scrisa de catre oameni are foarte multe greseli findca oamenii sunt imperfecti, sunt niste biete animale dotate cu imaginatie. Diferenta dintre animale si cica oameni : Avem atata minte doar cat sa intelegem ceea ce vedem si ne incojoara.
Ceea ce nu poate fi vazut se calculeaza matematic si daca rezultatul este nul inseamna ca nu exista :death:

Mi-e scarba de astfel de oameni...

Cei care nu cred in Dumnezeu nu au avut timp sa vada frumusetea vietii, varietatea speciilor de animale, nu au avut timp sa se gandeasca la frumos ci doar stau cu ochii in calculator si citesc informatii scrise pe Internet de catre alti oameni de asemenea imperfecti .

Si uite asa ajungem sa ne contrazicem, credinciosul crede Biblia iar ateul crede alte persoane.
Din totdeauna Internetul a fost o sursa nesigura de infomatii pt ca oricine isi poate face un site si isi poate expune puncetele de vedere iar altii citesc si cred ce scriu .  :w00t:

Edited by marian26, 31 August 2006 - 15:18.


#8177
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Postmarian26, on Aug 31 2006, 15:16, said:

Din totdeauna Internetul a fost o sursa nesigura de infomatii pt ca oricine isi poate face un site si isi poate expune puncetele de vedere iar altii citesc si cred ce scriu .  :w00t:

Incet incet ajung si eu la aceeasi concluzie  :puke:

#8178
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Am ales sa nu ma leg de ei inca fiindca inca nu mi s-a raspuns nici oamenii de ce au fost creati.

Quote

Probabil o sa ne lumineze Cristian 2 cu niste pasaje relevante din biblie.

Ce folos ca eu scriu, daca tu nu  citesti?

Am mai scris eu, ca Dumnezeu la facut pe om aici pe pamant,   doar  avea multe planete in stapanire, tocmai ca sa-i dea o lectie  lui Satanel.

Daca urmareste cineva  cu atentie  cum acctioneaza Dumnezeu, va observa ca mai in toate cazurile ca Dumnezeu, ia ceva neinsemnat ca sa-l ridice si sa-l faca  de mare insemnatate.

Asa si cu omul, a fost creat din tarana, pentru a ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu.

Dar si Lucifer era un inger neinsemnat si fara nume, ca toti ceilalti, si la chemat Dumnezeu , ia dat misiunea de a  aduce  lumina zorilor. Eosforos= Cel ce aduce  lumina zorilor.

Dar sa ne aducem aminte si de David, la chemat Dumnezeu, cand inca era un copil si la facut imparat si profet.

Saul era un dobitoc, dar Dumnezeu  la chemat sa-l faca imparat inaintea lui David, pentru  ca avea in plan sa dea o lectie poporului israel.

Dar si Apostoli Lui Iisus, si noi, care am crezut in lucrarea de mantuire a Domnulu Iisus Hristos,etc.

Asta este motivul, care  IL determina pe Dumnenzeu, sa-l faca pe om aici pe pamant, in satul lui Satan.

Dar Dumnezeu nu-l face pe om si apoi il paraseste. Ci dimpotriva, il invata ce trebuie sa faca in Edem si cum sa pazeasca  gradina, etc.

#8179
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

View PostCristian 2, on Aug 31 2006, 16:02, said:

Ce folos ca eu scriu, daca tu nu  citesti?
Te asigur ca citim. Din intrebarile puse de mine mai sus zii te rog macar citi fii sau fiice a mai avut d-zeu in afara de Iisus, si cu cine? Exprimarea biblica este si de fii ai luminii si de fii ai domnului, ma refer la cei ce au facut sex cu pamintencele, se pare diferiti de ingerii care-s asexuati.

Edited by sfx, 31 August 2006 - 16:51.


#8180
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

View Postmarian26, on Aug 31 2006, 16:16, said:

Si uite asa ajungem sa ne contrazicem, credinciosul crede Biblia iar ateul crede alte persoane.
Credinciosul e cel care crede in dogma redactata de alte persoane. Ateul crede (sau ar trebui sa creada) in ceea ce e observat stiintific si argumentat rational.
De-asta nu se prea pot convinge reciproc.
Credinciosul recunoaste ca 99% din dogma lumii e gresita, dar a lui, in shimb, e buna. Din pacate, el alege aceasta metoda pentru "aflarea adevaraului", in loc de cea care si-a dovedit precizia (de peste 99% atunci cand sunt respectate procedeele stiintifice).

Cristian 2 said:

Ce folos ca eu scriu, daca tu nu citesti?
Cristiane, nu ajunge doar sa scrii povesti. Uite ce inseamna "a convinge": A face pe cineva să adopte părere pe bază de dovezi şi argumente. Povestile nu sunt dovezi, sunt doar afirmatii nedovedite. Nici noi daca iti cerem sa crezi in... dogma hinduismului nu o sa putem sa te facem sa crezi doar aratandu-ti-o (sper). Apuca-te si gaseste dovezi (daca exista), si mai discutam. Daca nu poti sa dovedesti ceea ce sustii atunci nu e nici o diferenta intre crestinism si hinduism, de exemplu, din punct de vedere a cat de adevarate sunt afirmatiile lor.

Edited by Hory, 31 August 2006 - 20:27.


#8181
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004

View PostCristian 2, on Aug 31 2006, 17:02, said:

Ce folos ca eu scriu, daca tu nu  citesti?

Am mai scris eu, ca Dumnezeu la facut pe om aici pe pamant,   doar  avea multe planete in stapanire, tocmai ca sa-i dea o lectie  lui Satanel.

Daca urmareste cineva  cu atentie  cum acctioneaza Dumnezeu, va observa ca mai in toate cazurile ca Dumnezeu, ia ceva neinsemnat ca sa-l ridice si sa-l faca  de mare insemnatate.

Asa si cu omul, a fost creat din tarana, pentru a ajunge in Imparatia Lui Dumnezeu.

Dar si Lucifer era un inger neinsemnat si fara nume, ca toti ceilalti, si la chemat Dumnezeu , ia dat misiunea de a  aduce  lumina zorilor. Eosforos= Cel ce aduce  lumina zorilor.

Dar sa ne aducem aminte si de David, la chemat Dumnezeu, cand inca era un copil si la facut imparat si profet.

Saul era un dobitoc, dar Dumnezeu  la chemat sa-l faca imparat inaintea lui David, pentru  ca avea in plan sa dea o lectie poporului israel.

Dar si Apostoli Lui Iisus, si noi, care am crezut in lucrarea de mantuire a Domnulu Iisus Hristos,etc.

Asta este motivul, care  IL determina pe Dumnenzeu, sa-l faca pe om aici pe pamant, in satul lui Satan.

Dar Dumnezeu nu-l face pe om si apoi il paraseste. Ci dimpotriva, il invata ce trebuie sa faca in Edem si cum sa pazeasca  gradina, etc.

Te asigur ca am citit mai tot ce ai scris. Mai putin insiruirile neterminabile de pasaje de biblie.
La fel te asigur ca n-am inteles nici o iota din ce-ai explicat mai sus. Oi fi eu prost da nu pricep.

Intrebare pe care am pus eu, si cred ca am fost foarte clar, este DE CE A FOST CREAT OMUL.
Acum, din ce-ai scris tu mai sus, singurul lucru pe care am putut sa-l deduc e ca omul are cumva legatura cu satana si ca intentionat a fost creat omul pe pamant ca sa... ce? Ca de-aici s-a rupt firul cu david apostolii si poporul Israel.

Eu am citit in geneza ca dumnezeu a facut lumea si animalele si in a ?-a zi (?) (e o neregula aici la care nu mi-ai raspuns) a facut omul. Bun. Avem universul si omul. DE CE A FACUT OMUL ( si implicit restul universului ca presupun ca pentru asta l-a creat). Orice actiune trebuie sa aiba un motiv, motivul ala ma intereseaza pe mine. Clar. De ce a facut omul? Care e scopul lui.

Pana acum am citit si m-am lamurit cu ingerii, respectiv ca nici biblia nu prea stie ce e cu ei:
http://www.christian...b/acb-t005.html

Dar.
Intrebarea la care tot nu mi-a raspuns Cristian 2.. Dumnezeu e atotputernic sau nu? Daca e atotputernic de ce nu poate ucide pe Lucifer/Satana? Daca alege sa nu-l ucida care e motivul? Dupa biblie zic, nu din imaginatie, daca biblia zice ceva de treburile astea..

#8182
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View PostCristian 2, on Aug 31 2006, 01:01, said:

Dumnezeu este Dumnezeu si face si va face, ce vrea muschi Lui.
Daca ar fi asa, atunci cu siguranta ca orice medic l-ar cataloga ca fiind un exemplu universal pentru multe boli psihice... e nevoie sa exemplific ?

Quote

Cui nu-i place, sa ceara sa opreasca pamantul, si  sa se dea jos!
Zau ? Si cui crezi ca trebuie sa adresam cererea de oprire pamantului? Lui mosulica asta al tau?

Quote

Dumnezeu a facut cerul si pamantul si  are toate drepturile de autor.
Daca el a facut toate astea, inseamna ca sta tare rau si cu memoria (poate ca cei care comunica cu el ii vor transmite sa foloseasca niste lecitina) din moment ce a insuflat bibliei ca pamantul este plat. Noroc ca l-a scos Copernicus din belea...
Cat despre drepturile de autor, daca-mi spui ca e si inregistrat la OSIM, incep sa te cred...

Quote

Cand stiinta va face un  glob pamantesc si va face si om din pamant, atunci toti ne vom inchina ei si vom face ce vrea stiinta, pana atunci:
Asta era... voi aveti o adevarata obsesie spre inchinari, ingenuncheri si tot felul de alte tumbe pe care le faceti prin biserici... Cred ca tare mult v-ar lipsi toate astea, dar daca vreti sa faceti sport apucati-va de gimnastica!
Si sa-ti spun un mic secret: si acum faci ceea ce spune stiinta, dar probabil nu poti sa sesizezi asta! :surprise:

#8183
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Dar.
Intrebarea la care tot nu mi-a raspuns Cristian 2.. Dumnezeu e atotputernic sau nu? Daca e atotputernic de ce nu poate ucide pe Lucifer/Satana? Daca alege sa nu-l ucida care e motivul? Dupa biblie zic, nu din imaginatie, daca biblia zice ceva de treburile astea..

Diavolul, am mai spus, ca era un inger. Ingeri sunt  suflete nu au corp.Sufletul este nemuritor.

Deci ingeri au fost creati eterni. Nu pot  muri (nici nu pot fi omorati).

Conform proverbului popular: Drac mort ai vazut?

Undeva in Biblie, este scris ca Dumnezeu darurile Lui, nu le cere inapoi.

Quote

Orice actiune trebuie sa aiba un motiv, motivul ala ma intereseaza pe mine. Clar. De ce a facut omul? Care e scopul lui.

In Biblie nu scrie dece Dumnezeu a creat omul.

Dar se poate deduce prin tot ceea ce a urmat.
Eu am explicat, dupa parerea mea, ca omul a fost creat de Dumnezeu, pentru  ca sa-i dea o lectie Diavolului.

As putea spune  ca,  asa cum un om are un fiu, care prin comportarea lui, il face pe tatal de rusine, iar tatal il  desmosteneste si il alunga de acasa, iar in locul fiului, acum tatal infiaza un alt tanar si il face fiu si mostenitor. (acesta este omul)

Fiul alungat, uraste acum pe cel infiat si face tot posibilul, sa-l faca si pe el un fiu neascultator, ca sa fie si el alungat  si sa distruga planurile Lui Dumnezeu. (acesta este diavolul)

#8184
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View Postaxios, on Aug 31 2006, 01:34, said:

Omul a primit de la Dumnezeu chipul ca dar, asemanarea i s-a fixat ca misiune, ca o datorie.
Acum inteleg rostul operatiilor estetice... dar, daca io n-am bani de operatie, nu ma primeste in rai? Sau acolo imi da o moaca noua (a se citi: imi da la moaca)?

Quote

Sfantul Grigorie Palama, rezumand pe Sfintii Parinti, spune ca dupa cadere, "am lepadat asemanarea cu Dumnezeu, dar chipul nu l-am pierdut"...
...Dar cine il poate descrie pe Dumnezeu ca entitate fizica? Cine poate sa cuprinda, asa limitati cum suntem, maretia Fetei Sale? Cand insusi Fiul, Hristos, "a luat chip" de om - A LUAT, deci nu avea in posesie asa ceva.

Si atunci sfantul de dinainte de ce zice ca avem?

Quote

Harul este cel ce intretine calitatea chipului si sporeste frumusetea lui pana la asemanarea cu Dumnezeu.
Asta da! Sa vezi Miss World si altele ce HAR au...

Quote

Te-as intreba daca ai privit vreodata poza vreunui parinte ortodox care sa fie si contemporan si pastrator de traditie (de exemplu parintele Cleopa sau Arsenie Boca) si sa vezi parca in transparenta pacea acestui har divin imprimata pe chipul lor.
Sincer sa fiu am vazut poze si cu atei care aratau mult mai bine.

Quote

E de datoria fiecaruia sa isi pastreze in sine chipul dumnezeisc, asta in cazul in care n-a fugit de tot de la el  Chipul fiecaruia se mentine si se realizeaza prin contributia celorlalti, dar mai vine si din propria vointa, de asta a si dat Dumnezeu libertate omului sa ALEAGA.
Corect, vezi treaba cu operatiile estetice! Buna medicina asta, care realizeaza mentinerea chipului, daca ai si vointa sa strangi banii pentru operatie. Aici cred ca biserica ar putea ajuta multi oameni...

#8185
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View PostCristian 2, on Aug 31 2006, 01:42, said:

Si precum prea bine stii,  Biblia in toti acesti anii, a reusit  sa schimbe viata la milioane de oameni.
Da, aici sunt de acord:
Da, pe unii i-a casapit, pe altii i-a trimis sa casapeasca, sa jefuiasca si sa crestineze cu sabia in numele ei, pe multi altii ii tine in ignoranta si ar mai fi multe de spus...

Quote

Biblia poate sa schimbe viata a tuturor oamenilor de pe pamant, dar ei nu vor.
,,doamne fereste!,, (mi-a scapat pasarica, vezi reminiscentele fostului crestin?). Da, este foarte adevarat ca sunt foarte multi oameni, care vor sa isi faca viata conform standardelor si principiilor personale. Foarte multi oameni destepti se zbat pentru asta fara sa astepte (rugandu-se) cine stie ce minune. Sunt foarte curios daca poti sa-mi dai un exemplu concret in care biblia ta a schimbat viata cuiva in bine. Nu-i punem la socoteala pe cei care culeg roadele noroadelor (popi, predicatori, catolici si alti apartinatori si bagatori de seama).
Te incumeti sa dai un exemplu? Stii macar un exemplu? :whistling:

#8186
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Apuca-te si gaseste dovezi (daca exista), si mai discutam.

Tu, ori stii ca exista dovezi si deasta  ma provoci, ori  vrei sa afli dece <crestini> sunt asa de devotati Lui Dumnezeu.

Eu astept ca altcineva sa faca primul  pas si dupa acea, va voi spune de ce noi <crestini>, suntem asa de hotarati si convinsi de existenta Lui Dumnezeu.

Dovezi ca Scripturi Sfinte, manuscrise vechi din antichitate, sau descoperiri arheologice care dovedesc cele scrise in Biblie, nu  vor  sa le accepte atei, si vor gasi totdeauna ceva de obiectat.

Dumnezeu nu a avut in intentie,  sa dovedeasca existenta Lui, prin mijloace cunoscute omului, ci prin metode spirituale, revelatii si vedenii, care le da EL celui care considera ca vrea sa cunoasca adevarul.

Edited by Cristian 2, 01 September 2006 - 00:36.


#8187
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006

Quote

Te asigur ca citim. Din intrebarile puse de mine mai sus zii te rog macar citi fii sau fiice a mai avut d-zeu in afara de Iisus, si cu cine? Exprimarea biblica este si de fii ai luminii si de fii ai domnului, ma refer la cei ce au facut sex cu pamintencele, se pare diferiti de ingerii care-s asexuati.

E si normal sa ai asemenea nedumeriri, pentru ca nu cunosti ideologia Bibliei.

Am ami scris ca, trebuie sa creada cineva pe Dumnezeu tare fraier, ca sa  lase o Carte Sfanta ca Biblia sa aiba asemenea greseli si contraziceri.

Dar daca un simplu scriitor, nu ar face prostia asta, cum  cred uni ca Dumnezeu prin zecile de scriitori si apostoli  care au scris Biblia, ar fi facut asa o gogomănie?

Hai sa fim seriosi, chiar credeti ca aveti deaface cu idioti.

Cand Bunul Dumnezeu va va descoperi si voua ceea ce a descoperit <noua crestinilor>, atunci o sa  va dati seama  ce abureli scriati aici pe forum.

Va rog, ganditi mai mult , scrieti mai putin!  (e valabil si pentru mine)


Iti voi raspunde  despre fii, care sau impreunat cu  femeile oamenilor.

Ma duc la culcare................ca  mor de somn




Attached File  Somn_usor.jpg   57.06K   22 downloads

#8188
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmarian26, on Aug 31 2006, 16:16, said:

Mi-e scarba de astfel de oameni.
Probabil confunzi senzatiile... poate un pic de invidie ca unii pot sa judece singuri?

Quote

Cei care nu cred in Dumnezeu nu au avut timp sa vada frumusetea vietii, varietatea speciilor de animale, nu au avut timp sa se gandeasca la frumos ci doar stau cu ochii in calculator si citesc informatii scrise pe Internet de catre alti oameni de asemenea imperfecti .
Probabil ca un estet ateu nu are obiectul muncii. Dar, ce zici de sarmanii biologi atei care daca n-au citit biblia nu stiu de varietatea specilor de animale (si plante), dar stiu si ce nu stie biblia. Cu internetul ce sa facem daca cel perfect n-are conexiune sau ii este tare greu sa utilizeze computerul? Nu trimite si nu raspunde la e-mail-uri, nici pe chat nu intra... Sau preocuparea pentru bunastarea si fericirea din rai nu-i mai lasa timp si pentru astia muritori?

Quote

Si uite asa ajungem sa ne contrazicem, credinciosul crede Biblia iar ateul crede alte persoane.
Total eronat, domnule! Credinciosul crede niste carti de povesti (biblie, coran s.a.), iar ateul crede ceea ce spune stiinta. Si daca are impresia ca stiinta l-a mintit cu ceva, poate sa reia experimentele sau sa refaca demonstratiile.

Quote

Din totdeauna Internetul a fost o sursa nesigura de infomatii pt ca oricine isi poate face un site si isi poate expune puncetele de vedere iar altii citesc si cred ce scriu .  :w00t:
Asta numai daca navighezi pe site-uri dubioase... Arata-mi informatie nesigura pe site-ul de la M.I.T., Oxford, U.C.L.A., Harvard sau orice institutie serioasa!

Edited by adzuser, 01 September 2006 - 01:20.


#8189
Hory

Hory

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 28.12.2001

View PostCristian 2, on Sep 1 2006, 01:35, said:

Dovezi ca Scripturi Sfinte, manuscrise vechi din antichitate, sau descoperiri arheologice care dovedesc cele scrise in Biblie, nu  vor  sa le accepte atei, si vor gasi totdeauna ceva de obiectat.
Accept ca o scriptura este sfanta daca a fost dovedit ca este (si in cazul religiei tale nu a fost). Manuscrise vechi se gasesc pentru toate religiile, poate chiar mai vechi decat cele crestine. Inseamna ca toate sunte adevarate, doar pentru ca sunt vechi? Tocmai, ca cu cat sunt mai vechi, cu atat e mai probabil sa fie scrise de oameni necunoscatori si superstitiosi. Cat despre descoperiri arheologice... nu vad cum pot sa dovedeasca existenta raiului, a iadului, a ingerilor, a diavolului, etc. Ca Biblia vorbeste si despre locuri istorice adevarate e normal, ca doar "actiunea" nu se petrece pe luna. Cum se face ca ceea ce se poate dovedi e tocmai ceea ce nu are nici o treaba cu Dumnezeu?

Quote

Dumnezeu nu a avut in intentie,  sa dovedeasca existenta Lui, prin mijloace cunoscute omului, ci prin metode spirituale, revelatii si vedenii, care le da EL celui care considera ca vrea sa cunoasca adevarul.
Ma bucur ca stii tu intentia lui Dumnezeu, dar in cazul asta de ce nu il lasi pe el sa-mi trimita o viziune in loc sa insiri povesti din Biblie?

#8190
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006

View PostHory, on Sep 1 2006, 02:17, said:

Ma bucur ca stii tu intentia lui Dumnezeu, dar in cazul asta de ce nu il lasi pe el sa-mi trimita o viziune in loc sa insiri povesti din Biblie?
E ingusta banda de frecventa pe care face comunicarile, are si zile de odihna, n-ai fost tras la sorti, s-a luat curentul, nu suntem noi pregatiti, secretara lui te-a sters din greseala din baza de date, vreun dracusor i-a virusat O.S.-ul, scleroza... iata cateva motive pentru care noi nu primim nimic de la divinitate. Hai sa ne rugam si poate ca o sa-si indrepte undele si spre noi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate