Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#1
alexpetrescu79

alexpetrescu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2004
Eu personal nu cred. Puteti sa ma convingeti de contrariu?

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@alexpetrescu79

Daca nu crezi atunci ce te mai stresezi? Sau totusi nu esti foarte sigur pe ceea ce crezi? Crezi ca aici va fi o discutie contructiva? No way. Mai exista asemenea threaduri si nu au o istorie prea frumoasa. Capat nu va avea nici acest thread.

Totusi, cu un singur lucru ai nimerit-o: NU, nu exista. Ceea ce astepti tu de la oameni vor fi chestii generale, ras si ras interpretate din vorba lu nu stiu care sau din scrierile biblice.

Sfat personal. Lasa-i pe cei orbi sa creada in orice lucru inexistent, si tu sa te hotarasti pe care parte esti :D :P

Success.

:cya:

#3
dondo

dondo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 24.04.2003
INTERVIU CU  DUMNEZEU

- Ai vrea sa-mi  iei un interviu, deci............zise  Dumnezeu.
- Daca ai  timp............i-am raspuns. Dumnezeu a  zâmbit.
- Timpul meu este  eternitatea...............Ce întrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel  mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a  raspuns:
- Faptul ca se  plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca.....iar  apoi tânjesc  iar sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea pentru a face bani...... iar apoi  îsi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gândesc cu teama  la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici  viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar  fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mâna si am stat tacuti un timp. Apoi am  întrebat:
- Ca parinte, care ar fi câteva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le învete copii  tai.
- Sa învete ca dureaza doar câteva secunde sa deschida rani profunde în inima celor pe care îi  iubesc.....si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa învete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa învete ca exista oameni care îi iubesc dar  pur si simplu înca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa învete ca doi  oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada în mod diferit; sa  învete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei însisi.
- Multumesc pentru  timpul acordat....am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa  stie?
Dumnezeu m-a privit zâmbind si a  spus:
- Doar faptul ca sunt aici,  întotdeauna.

#4
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002
Excelent dondo !
atata filozofie in doar cateva randuri...
Excelent.

#5
Pitch

Pitch

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 05.06.2004
Profund...
"sa învete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin;
sa învete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada în mod diferit;"

Mi-a placut...
Eu va marturisesc ca nu m-am ciocnit de nimic in viata care sa ma ajute sa cred ca Dumnezeu exista.
Daca e vorba ca doar trebuie sa cred (si sa nu cercetez)... nu cred.
Dar religia isi are rostul ei si eu cred ca fara ea ar fi mai rau. ACUM. Ca daca ne gandim cu cate secole a impiedicat institutia bisericii progresul civilizatiei... ar trebui s-o ura^m...

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by dondo
INTERVIU CU  DUMNEZEU


Quote

Originally posted by piromi
Excelent dondo !
atata filozofie in doar cateva randuri...
Excelent.


dondo nu prea are nici un merit. poate de traducator. pentru cei care mai stiu engleza aici se afla versiunea originala.

#7
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
DUMNEZEU EXISTA..nu tre sa te convinga nimeni..tre sa crezi fara sa ai vreo dovada..cum de existi? cum de e lumea asta..etc etc..
nu mai sta in dubii ca o sa negi 100% existenta Lui.

#8
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Draga, e simplu-simplutz. Dumnezeu exista numai la modul la care e convocat. Nici voi, daca vreti sa va considerati cat de cat persoane si nu automate umane, nu v-ati lasa convocati la o discutie pe tema "hai sa vorbim fasole boanca cu marar amestecata" daca ati avea in acelasi timp n alte afaceri importante/serioase/misto/pur si simplu afaceri de rezolvat. Nivelul seriozitatii discutiei asteia, daca eu as fi Dumnezeu (si in omniscienta mea as sti ca se scrie p-aci pe forum despre mine) ar putea fi cam asa :

X a scris de mine ca exist dar e un neserios. Nu merita luat in seama personal. X este un ins nitel dizarmonic cu sine, si pierde timp pe net pentru ca dizarmonia cauzeaza la ritmuri, X pe de alta parte e total insensibil la ritmurile care sa aduca in cauza prezente sau absente personale, X pe scurt e un neserios preocupat de propria mea persoana. Neseriosii trebuie protejati de consecintele neseriozitatii lor asupra altora si bushitzi nitzel la cele asupra lor insile pana se manie un pic. X va fi in intarziere la tramvaiul de dimineatza pentru ca a pierdut timp pe forum, eu as putea interveni sa ajunga la timp la servici daca freyerul n-ar pierde mai mult timp ca sa ia gazeta Y si sa citeasca aiurea in metrou ... hmm, la punctul asta il voi ajuta pe X sa nu fie observat de shef dar va trebui din cauza asta sa fie bajat bun cu secretara. Uff, complicata situatie.

Y a zis de mine ca nu exist. Viata lui Y e o lunga provocare cu/contra/pe langa autoritate. Y din cauza ca scrie mult pe forumuri intra intr-o ecuatie complicata a jocului de cauze si efecte conform careia daca femeia lui nu face avort va avea un copil challenging, disruptive si autoritar. O sa schimbam putin treaba si o sa-i dam o miscare din buci mai alaturi si o sa iasa un copil sensibil si usor de ranit care o sa-l faca incapabil sa-si transpuna autoritarismul. Daca mai scrie prostii pe Softpedia, o sa iasa un curent de spermatozoizi mult mai sensibiloshi la genele inteligentei si matter of fact copilul lui va fi un artist insensibil la academisme si total incapabil sa faca scoala. Copilul lui Y va fi din cauza asta contradictia in termeni a propriilor lui opinii. Boring. Toti autoritarii genereaza sensibiloshi. Hmm. S-ar putea sa trebuiasca sa acceptam o crima - nevasta astuia nu pare dispusa sa-i duca copiii. Poate incercam totusi un divortz. Y pare doritor de el pt. ca are amanta din cauza careia isi si bate nevasta. Sa-i oferim optiunea s-o lase. Copilul ala e chiar interesant ce ar putea iesi.

Z vrea sa scrie aiurea pe Softpedia si din cauza lantului cauzal initiat de asta W risca sa faca un accident de masina pt. ca risca sa intarzie sa-i contreze prostiile. Challenging. Hai sa-l facem pe Z sa-si verse cafeaua pe mana si sa intarzie cu asta postingul. W va citi draciile lui dar cu 2 ore prea tarziu pentru accident de masina.

Monokeros scrie despre planul meu, ceea ce e de-a dreptul haios, desi plicty, pentru ca e clasica poveste in poveste in poveste care-i placea lui monokeros de mic. Hmm. Monokeros, daca continua sa scrie, va deveni un enorm pierzator de timp. O sa-i indesim challenge-urile la profesie si monokeros va scrie mai la obiect. In rest, baiatul ala e un kapos aiurit, e cazul unei politici de standstill, sa vedem daca nu si-o ia in kap ca e lasat sa se joace.

Bla Bla Bla.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
Nu stiu daca a mai existat acest subiect dar daca nu a mai existat as vrea sa aflu parerea voastra.
-------

nu stiu daca exista dumnezeu, dar acest subiect sigur a fost discutat in 17000 de threaduri

#10
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Tinand cont de faptul ca este un subiect mult prea amplu nu cred ca vor fi vreodata destule threaduri pentru a-l trata.
Eu personal, cu toate ca nu sunt habotnic, nu merg la biserica in fiecare Duminica etc, cred cu tarie in Dumnezeu. De ce? Ca sa raspund la intrebarea asta ma bazez in principal pe cateva ganduri la marelui Petre Tutea, si anume "Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba."; "Suveran față de natură, supus Divinității, nemuritor și liber prin depășirea extramundană a condiției sale – acesta este omul creștin."
Pentru ca exact asta este ideea principala in jurul careia se invarte crestinismul. Ideea INVIERII si a nemuririi spiritului. Iar daca cineva imi spune ca noi ne nastem, traim, murim si apoi ne mananca viermii si asta-i tot, acel cineva chiar ca traieste degeaba.

#11
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Exista doar in mintea unora.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ideea este sa incerci sa gindesti singur, nu sa te iei dupa ce spun altii, tutea sau netutea. majoritatea oamenilor nu cred in nici o inviere, insa ma indoiesc ca traiesc degeaba.

-------
Iar daca cineva imi spune ca noi ne nastem, traim, murim si apoi ne mananca viermii si asta-i tot, acel cineva chiar ca traieste degeaba.
-------
Adevarul poate fi citeodata greu de suportat...

#13
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sa fi convins ca gandesc singur. Problema este, dupa cum am mai spus, ca acest subiect este mult prea amplu si complex. Nu sunt convins ca am cunostintele necesare pentru a ma baza numai pe rationamentele mele. Si atunci ma raportez la niste somitati in materie.
Cat despre "adevarul greu de suportat"... asa cum eu nu pot sa-ti aduc dovezi palpabile ca am dreptate, nici tu nu poti sa ma convingi ca tu ai dreptate. Nici unul dintre noi nu detine adevarul absolut.
Oricum, va exista un moment pentru toti cand vom afla exact cine a avut dreptate. Dar pana atunci nu ne ramane decat sa ne dam cu parerea.

#14
Elevati0n

Elevati0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.05.2002
Dumnezeu exista! Esti tu, el, voi...ea....chiar si eu! Suntem noi toti!

E o parere!

sau poate e alien...cu ozn :)
Adevarul e dincolo de perceperea noastra actuala!

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
--------
asa cum eu nu pot sa-ti aduc dovezi palpabile ca am dreptate, nici tu nu poti sa ma convingi ca tu ai dreptate. Nici unul dintre noi nu detine adevarul absolut.
--------
tocmai de aceea nu trebuie sa citezi timpenii de genul "ateii s-au nascut degeaba". si somitatile mai beau din cind in cind. fiecare crede in ce vrea, unii in dumnezeu, altii in extraterestri si altii in fantome si moroi sau pur si simplu in nimic dintre toate astea. atita timp cit nu transforma credinta intr-o obsesie totul e ok. dincolo de asta este treaba medicilor care se ocupa de capatini sa intervina...

-----
Oricum, va exista un moment pentru toti cand vom afla exact cine a avut dreptate. Dar pana atunci nu ne ramane decat sa ne dam cu parerea.
-----
tocmai asta este concluzia la care ajungeai si citind celelalte 17000 de threaduri

#16
Guest_believer_*

Guest_believer_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Dar totusi aceasta concluzie nu este linistitoare nici pentru un credincios, nici pentru un ateu. Omul prin natura lui vrea sa cunoasca mai mult. Vrea sa stie ce este "dincolo". Este bine? Este rau? Nu stiu. Biblia spune "crede si nu cerceta". Nici chiar unii credinciosi nu s-au putut impaca cu asta. Pe de alta parte, cand vine vorba de acest subiect, omul cauta raspunsuri de mii de ani. A gasit? Nu prea.
Dar am si eu o curiozitate: un om care spune ca nu crede in Dumnezeu, spune asta referindu-se ca nu crede in absolut nici o forta divina (indiferent de numele acesteia)?

#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-------
Biblia spune "crede si nu cerceta".
-------
biblia nu spune asa ceva, mai degraba "cauta si vei gasi". aia au spus-o altii...

--------
Dar am si eu o curiozitate: un om care spune ca nu crede in Dumnezeu, spune asta referindu-se ca nu crede in absolut nici o forta divina (indiferent de numele acesteia)?
--------
depinde, eu personal nu cred in nici o forta divina, nici in minuni, nici in extraterestri, nici in fantome, nici in reincarnare, nici in destin. si ma simt foarte bine. daca tu te simti mai bine crezind in ceva, indiferent ce ar fi aia, din nou foarte bine.

#18
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
believer, ce intelegi tu prin Dumnezeu cand spui: "cred cu tarie in Dumnezeu"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate