Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum gauresc o chiuveta

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Salut. Am decis sa inlocuiesc vechea chiuveta si mi-am cumparat una noua care nu este nici din inox, nici din fonta. Din ceea ce am inteles, este confectionata din praf de marmura. In fine, problema pe care o am e ca nu stiu cum pot gauri o astfel de chiuveta. Aceasta este prevazuta cu 2 mici ofrificii pe ambele laturi, orificii prin care se monteaza bateria (este o chiuveta de bucatarie) Ambele orificii sunt insa obturate, Practic nu e vb de orificii, ci de 2 profile, unul dintre ele trebuind sa fie gaurit, pt montarea pacatoasei de baterii. Ideea e ca nu stiu cu ce anume se gaureste o astfel de chiuveta din "praf de marmura". Ma gandeam sa folosesc un burghiu cu cap vidia, dar am zis ca e mai bine sa intreb ca sa nu fac o tampenie si sa o sparg. Am rugamintea sa-mi spuneti daca stiti cu ce anume scula poate fi gaurita o astfel de chiuveta
Merci

#2
scypax

scypax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.08.2007

 sarmiro, on Aug 27 2007, 09:58, said:

Salut. Am decis sa inlocuiesc vechea chiuveta si mi-am cumparat una noua care nu este nici din inox, nici din fonta. Din ceea ce am inteles, este confectionata din praf de marmura. In fine, problema pe care o am e ca nu stiu cum pot gauri o astfel de chiuveta. Aceasta este prevazuta cu 2 mici ofrificii pe ambele laturi, orificii prin care se monteaza bateria (este o chiuveta de bucatarie) Ambele orificii sunt insa obturate, Practic nu e vb de orificii, ci de 2 profile, unul dintre ele trebuind sa fie gaurit, pt montarea pacatoasei de baterii. Ideea e ca nu stiu cu ce anume se gaureste o astfel de chiuveta din "praf de marmura". Ma gandeam sa folosesc un burghiu cu cap vidia, dar am zis ca e mai bine sa intreb ca sa nu fac o tampenie si sa o sparg. Am rugamintea sa-mi spuneti daca stiti cu ce anume scula poate fi gaurita o astfel de chiuveta
Merci
vidia dar ai grija sa dai gaura cu pauze.si sa NU apesi in sensul in care dai gaura sub nici o forma.e delicata operatiunea dar merita rabdarea.

#3
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Asa cum a zis si scypax foloseste un burghiu cu cap Widia de preferat nou, ca sa fie cat de cat ascutit dar fara percutie ca sa nu o faci "praf" :D

#4
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Multam' de atentie.

Mai am insa o intebare, stiu ca exista niste "dispozitive (limbaj tehnic :OK: )" care se pot monta la bormasina. Ele sunt confectionate dintr-o piatra abraziva de forma conica. Intrebarea e daca pot folosi asa ceva pt a largi orificiul pe care-l voi face cu un burghiu vidia? Si daca aveti si rabdarea necesara sa-mi spuneti si mie care e numele acelui "dispozitiv"

Multumesc!

#5
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Nu cred ca se pot folosi "chestile alea "(nu stiu cum se numesc ) pentru ca se "infunda" cu praful rezultat din polizare si nu mai sunt deloc eficiente. Incearca sa folosesti o freza sau o carota  care se monteaza in bormasina daca vrei sa obtii un diametru mai mare al gaurii.

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 sarmiro, on Aug 28 2007, 17:29, said:

Multam' de atentie.

Mai am insa o intebare, stiu ca exista niste "dispozitive (limbaj tehnic :OK: )" care se pot monta la bormasina. Ele sunt confectionate dintr-o piatra abraziva de forma conica. Intrebarea e daca pot folosi asa ceva pt a largi orificiul pe care-l voi face cu un burghiu vidia? Si daca aveti si rabdarea necesara sa-mi spuneti si mie care e numele acelui "dispozitiv"

Multumesc!

Daca bagi vidia pe ea in mod sigur o faci praf. Vezi ca exista burghie speciale pentru sticla si pentru ceramica. Ele sunt cele mai bune. Se gasesc in Brico.

#7
jungle

jungle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2007
freza  de 35 de mm este cea buna  cea care se foloseste la balamale, si usor nu apasa las-o sa sape
   cu respect

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
am folosit exclusiv pietre abrazive pentru dat gauri in faianta, deci si in chiuveta.
eu procedez astfel: cu o data mica - sau chiat cu un spiral f ascutit - fac o fisura in smaltul faiantei. lovesc usor si cu rabdare cu ciocanul in dalta pina se ciobeste smaltul. iau un spiral de 5-6mm si il rotesc cu mina in stinga si in dreapta usor, ca sa largesc spartura in smalt pina la 2-3 mm. pun apoi piatra in bormasina si la turatie mica, apasind usor, fac gaura. gaura iese tronconica, evident. cu rabdare dureaza cam 5-6 minute o gaura de diblu de 6-8mm. piatra se macina, trebuie o piatra cu pori mari, rosie sau neagra, nu una de corectat, cu pori mici, alba, cum se gasesc in trusele pentru gravat. pentru largirea gaurii se poarta piatra circular, pina se ajunge la dimensiunea dorita. e laborios, dar verificat. mi s-a spus ca exista freze pentru asa ceva dar nu am folosit niciodata. daca locul in care dai gaura e deja delimitat din fabricatie cu un fel de sant, e posibil ca jungle sa aiba dreptate.

#9
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Pai se prea poate ca jungle sa aiba drepatate. Am gasit in Brico o astfel de freza. In fapt o teava metalica ce are in varf un profil de fierastrau, insa numai jucaria aia costa 250.000 plus un adaptor pt bormasina, totul ma duce la 350.000. Cam scump zic eu. Am sa incerc cu un burghiu si piatra abraziva. E bine de stiut ca folosind piatra abraziva, cu un pic de rabdare pot da gaura in chiuveta. Sper sa nu o sparg. Trag nadejde ca voi reusi si ca nu-mi voi musca limba ca m-am calicit la 350.000  :worthy:

Multam de raspunsuri.

P.S. - oare nu exista centre unde sa se execute o astfel de operatie. Daca dau 100.000 ROL pt un amarat de orificiu ies mai ieftin. Freza respectiva e clar, nu voi avea unde s-o mai folosesc

#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ia-o incet si daca incepi sa simti ca pierzi controlul te opresti si cauti un mester. eu am data cam 2 duzini de gauri in ultimii ani, la mine si pe la prieteni si vecini, ca fiecare are de pus ceva pe perete in baie sau si-a cumparat baterie italiana care nu e standard. te asigur ca operatia e laborioasa si cumva stresanta. centre nu stiu daca exista, dar in mod sigur faiantarii si unii instalatori pot sa faca treaba asta. numai ca nu cred ca doar pentru 10roni. probabil te va scoate pe la 30, dar nu te mai chinui tu.

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
De fapt, la astfel de lavoare, se pune un dorn in partea de sus (cea FARA sant) si se loveste cu ciocanul in el. Se va sparge exact zona delimitata pe spate, eventual cu mici bavuri in plus sau in minus. Bateria oricum acopera ce e spart prea mult, iar ce nu s-a spart complet, se poate rezolva cu acelasi dorn.

#12
balama

balama

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 376
  • Înscris: 30.07.2010

 sarmiro, on 28th August 2007, 17:29, said:

[...]Mai am insa o intebare, stiu ca exista niste "dispozitive (limbaj tehnic :OK: )" care se pot monta la bormasina. Ele sunt confectionate dintr-o piatra abraziva de forma conica. [...]
Dispozitivele respective sunt pietre BIAX.
Subiectul este destul de vechi (acum 3 ani in urma)...cred ca chiuveta este praf si pulbere...in fine.

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Da, stiu, dar altcineva re-deschisese discutia, pt. a-si face reclama. Posturile respective au disparut.

#14
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 Alice, on 16th September 2010, 22:11, said:

Da, stiu, dar altcineva re-deschisese discutia, pt. a-si face reclama. Posturile respective au disparut.

da eu le-am sters si userul a fost banat

#15
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
He, he, he ... nici nu stiam ca s-a mai discutat despre asta.
Chiuveta nu e nici praf, nici pulbere, e bine merci functionala si chiar sunt f multumit de ea.
Si ca info si pt altii care vor avea problema mea.
Chiuveta am garit-o cu un profil special pt piatra si sticla, dispozitiv pe care nu l-am achizitionat la vremea respectiva din brico, ci dintr-un mic magazin cu diverse scule din paitza, piatza Obor. Operatiunea pot spune ca a mers bine, cu putina rabdare, fara sa apesi pe bormasina reusesti sa dai si o astfel de gaura.
Intre timp, da, am aflat ca solutia furnizata de Alice era cea mai corecta. Un Dorn si ... tot asa cu rabdare, reusesti sa-ti rezolvi problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate