Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

dvi/vga

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
zor

zor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.05.2005
se pare ca pentru a aprecia un lucru trebuie sa inveti sa-i cunosti calitatile...asa s-a intamplat cu descoperirea dvi-ului de pe placa mea video (ati 9550). dupa ce m-am documentat coresp. am aflat ca monitorul meu(samsung 740 N) nu are iesire dvi ci doar vga. iesirea de pe placa video e DVI-dual link deci suporta conversie de semnal analog/digital, dar problema mea e urmatoarea: daca iau un adaptor vga/dvi si il pun pe monitor si iau si cablu DVi/DVI o sa poate monitoru meu sa faca dif intre semnalul analog si cel digital. respectiv, o sa fie calitatea imaginii mai buna? ms.

#2
Twista IT

Twista IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.08.2007
DVI

#3
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View Postzor, on Aug 26 2007, 19:10, said:

monitorul meu(samsung 740 N) nu are iesire dvi ci doar vga.
...voiai sa zici Intrare.

Nu te agita cu adaptoare pentru ca atata vreme cat DVI-urile vor avea la unul din capete (la monitor sa inteleg) D-Sub, Pe acel cablu DVI va circula doar semnal analog.
Daca vrei digital, asta se obtine fara adaptoare.

#4
zor

zor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.05.2005
aa ok.ms frumos

#5
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005
Salut! Am un LCD Philips 190SS si am o problema de conectare daca pot sa-i zic asa. Am inteles ca cele mai bune performante pot sa le obtin cu un cablu DVI-DVI, dar pana atunci am conectat cablul din pachet la monitor pe analog, iar la intrarea in placa video i-am pus un adaptor DVI (cel care e la placa video in pachet)...E vreo problema? Sau sa-l tin pe Analog-Analog pana iau un DVI?

#6
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006

View PostRay Bz, on Sep 5 2007, 03:51, said:

Salut! Am un LCD Philips 190SS si am o problema de conectare daca pot sa-i zic asa. Am inteles ca cele mai bune performante pot sa le obtin cu un cablu DVI-DVI, dar pana atunci am conectat cablul din pachet la monitor pe analog, iar la intrarea in placa video i-am pus un adaptor DVI (cel care e la placa video in pachet)...E vreo problema? Sau sa-l tin pe Analog-Analog pana iau un DVI?
Nu e nici o problema.
Iar ca o completare... DVI are si o parte de transfer analog, altfel nu s-ar putea folosi acele adaptoare, iar transferul complet digital se face abia cand ai cablu DVI-DVI pe mufe DVI-DVI.

#7
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Am si eu monitor Philips 190S si as vrea sa iau cablu DVI-DVI. Am vazut ca se gaseste cablu single link DVI si cablu dual link DVI. Am inteles ca diferenta intre cele 2 tipuri este numarul de pini (18/24)? In manualul monitorului zice ca are iesire DVI-D, dar nu zice nimic de single link sau dual link. La placa video nu m-am uitat in mod special, dar stiu ca are intrare DVI. Nedumerirea mea este ce fel de cablu sa cumpar: single link sau dual link? Apropo de cumparat am observat ca pretul e cam piperat pt un amarat de cablu care face legatura dintre monitor si placa video ... de la 30 lei in sus, in conditiile in care cablul VGA e aproximativ 6-7 lei. Merita banii cablul DVI?

Edited by MoshuXXL, 11 September 2007 - 08:33.


#8
crigre69

crigre69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 21.12.2006
De unde iau cablu profi DVI-VGA din Timisoara?

#9
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostMoshuXXL, on Sep 11 2007, 08:31, said:

Am si eu monitor Philips 190S si as vrea sa iau cablu DVI-DVI. Am vazut ca se gaseste cablu single link DVI si cablu dual link DVI. Am inteles ca diferenta intre cele 2 tipuri este numarul de pini (18/24)? In manualul monitorului zice ca are iesire DVI-D, dar nu zice nimic de single link sau dual link. La placa video nu m-am uitat in mod special, dar stiu ca are intrare DVI. Nedumerirea mea este ce fel de cablu sa cumpar: single link sau dual link? Apropo de cumparat am observat ca pretul e cam piperat pt un amarat de cablu care face legatura dintre monitor si placa video ... de la 30 lei in sus, in conditiile in care cablul VGA e aproximativ 6-7 lei. Merita banii cablul DVI?

Iti trb cablu DVI single-link.

Nu te baga la cablurile DVI profi sau altele aurite, tratate sau ecranate, nu se merita. Cauta la un magazin de conectica un cablu DVI-DVI normal de 2-3 metrii, daca esti din Bucuresti gasesti destule magazine de profil pe str. Lizeanu.

Ca sa stie toata lumea, semnalul analog este mult mai sensibil decat cel digital la interferente si degradari a calitatii, deci si cablu DVI de lungime normala este mult mai putin pretentios decat cel VGA(unu vga bun necesita deobicei ecranare etc.). In general un semnal video digital fie se vede perfect sau deloc, nu exista zone intermediare

Cablu DVI-VGA nu cred ca exista, si nici nu vad la ce ti-ar folosi. Iesirea DVI de la placa video nu are un semnal analog mai bun decat iesirea VGA normala de pe aceeasi placa video.

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postzor, on Aug 26 2007, 18:10, said:

se pare ca pentru a aprecia un lucru trebuie sa inveti sa-i cunosti calitatile...asa s-a intamplat cu descoperirea dvi-ului de pe placa mea video (ati 9550). dupa ce m-am documentat coresp. am aflat ca monitorul meu(samsung 740 N) nu are iesire dvi ci doar vga. iesirea de pe placa video e DVI-dual link deci suporta conversie de semnal analog/digital, dar problema mea e urmatoarea: daca iau un adaptor vga/dvi si il pun pe monitor si iau si cablu DVi/DVI o sa poate monitoru meu sa faca dif intre semnalul analog si cel digital. respectiv, o sa fie calitatea imaginii mai buna? ms.

Cu placa video ai primit si adaptor VGA-DVI.

#11
crigre69

crigre69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 21.12.2006

View PostBlackhawk, on Oct 29 2007, 10:00, said:

Cablu DVI-VGA nu cred ca exista
Exista: Am gasit in Timisoara la 5m.
Ma pregatesc pt. PV70 care tra sa vina zilele astea.

Quote

Iesirea DVI de la placa video nu are un semnal analog mai bun decat iesirea VGA normala de pe aceeasi placa video.
Eu de exemplu pe 7900GS nu am VGA.

Attached Files


Edited by crigre69, 30 October 2007 - 02:58.


#12
Dement4ever

Dement4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
diferenta nui asa mare cum crede lumea ii defapt foarte mica fata de VGA , eu in primul rand folosesc VGA cu toate ca am si cablu si iesire de la monitor DVI deoarece DVI are (cel putin la mine vede 3 rezoluti 800x600 ,1024x768,1280x1024) cand pe VGA am vreo 6,7 si mie imi place sa ma joc cu rezolutiile (mai ales in jocuri) asa ca mai bine folosesc VGA  ;)

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostDement4ever, on Oct 30 2007, 12:30, said:

diferenta nui asa mare cum crede lumea ii defapt foarte mica fata de VGA , eu in primul rand folosesc VGA cu toate ca am si cablu si iesire de la monitor DVI deoarece DVI are (cel putin la mine vede 3 rezoluti 800x600 ,1024x768,1280x1024) cand pe VGA am vreo 6,7 si mie imi place sa ma joc cu rezolutiile (mai ales in jocuri) asa ca mai bine folosesc VGA  ;)

DVI-ul la mine suporta o lista intreaga de rezolutii, de la 800x600 pana la maximum suportat de monitor: 1680x1050...

#14
Dement4ever

Dement4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
poate dar eu am numa 3 rezoluti la DVI :)

#15
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
am trecut si eu de azi pe DVI-D ,dual link ...vreo 500 mii a fost cablul,de la mall din timisoara cumparat. La DVI nu mai am auto adjust si pixel clock si toate alea, merge nativ ,fixare pixel este controlat digital de catre matricea video din placa.
Eu stau pe 1920x1080 ...asa ca vga nu mai prea era o solutie (desi merge 99% la fel si pe vga) dar la fonturi se vedea umpic de umbrire uneori.

#16
yulyan1000

yulyan1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2005

View PostDement4ever, on 31st October 2007, 14:12, said:

poate dar eu am numa 3 rezoluti la DVI :)

  Sa inteleg ca pe VGA nu puteai folsi rezolutia 1920x1080.
  Unde se vad umbriri la fonturi, pe VGA sau pe DVI?

View PostBlackhawk, on 29th October 2007, 09:00, said:

Iti trb cablu DVI single-link.

Nu te baga la cablurile DVI profi sau altele aurite, tratate sau ecranate, nu se merita. Cauta la un magazin de conectica un cablu DVI-DVI normal de 2-3 metrii, daca esti din Bucuresti gasesti destule magazine de profil pe str. Lizeanu.

Ca sa stie toata lumea, semnalul analog este mult mai sensibil decat cel digital la interferente si degradari a calitatii, deci si cablu DVI de lungime normala este mult mai putin pretentios decat cel VGA(unu vga bun necesita deobicei ecranare etc.). In general un semnal video digital fie se vede perfect sau deloc, nu exista zone intermediare

Cablu DVI-VGA nu cred ca exista, si nici nu vad la ce ti-ar folosi. Iesirea DVI de la placa video nu are un semnal analog mai bun decat iesirea VGA normala de pe aceeasi placa video.

  Sa inteleg ca un cablu DVI dual link nu aduce nimic in plus fata de unul single?
  Am citit pe un forum undeva(nu mai stiu unde) ca un cablu DVI mai scump ar face diferenta pt. ca ar fi mai bine ecranat? Cum stau lucrurile defapt?
  Care e diferenta de calitate a imaginii intre un cablu VGA(sa zicem cel care vine cu monitorul la pachet) si un cablu DVI mai ieftin, sa zicem la 35..40 RON. Se vede diferenta?

#17
RyanC

RyanC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2012
Am si eu o intrebare referitoare de cablurile astea VGA, DVI, HDMI, etc. Abia acum o luna am inteles si eu care e diferenta dintre ele, si pe o scara ierarhica a calitatii, ar fi cel mai bun HDMI, apoi DVI si VGA. Din pacate am un monitor fara intrare HDMI, in schimb am si VGA si DVI. Deocamdata folosesc un cablu VGA - VGA de 3 m (am dat 16 lei pe el), care isi face treaba destul de bine. De cand am aflat ca o conexiune DVI e mai clara, mai buna, etc, am fost ieri si mi-am cumparat un cablu DVI pe DVI de 2 m, dn magazinul Unitel din Sibiu, pe strada Darstelor, cu 23 lei, pentru cine l-ar interesa.

Problema e urmatoarea: cautam aiurea niste chestii pe mivarom, si am vazut mentiunea langa un cablu dvi pe dvi: cablu DVI - DVI 1,8 m ecranat. Si habar nu am ce inseamna acel cuvant ecranat, si cu ce ajuta la calitatea imaginii. Am cautat pe google, dar nu am gasit nici un raspuns. Ma ajuta cineva sa inteleg chestia asta? Cablul merge foarte bine, insa nu stiu daca este ecranat sau nu. Merci:)

#18
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Exemplul cel mai banal la termenul "ecranat" este invelisul exterior din sirma litata sau folie de aluminiu de la cablul coaxial tv care prin contactul cu masa (minusul aparatului electric) protejeaza semnalul ce trece prin firul interior al cablului de interferente electromagnetice ce pot proveni din exteriorul cablului.
Pentru alte documentari mai amanuntite vezi http://ro.wikipedia....Michael_Faraday

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate