Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#1
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
ce recomandati pentru instalatia de apa si de incalzire? pretul ma intereseaza mai putin, primeaza fiabilitatea/igiena..

Edited by scheleton, 08 July 2011 - 01:39.


#2
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Eu am centrala termica de 2 ani. Toata instalatia, precum si traseele de apa rece sunt din pexal. Cred ca e ceam mai igienica solutie. Cuprul oxideaza totusi. Am un vecin care are instalatia pe cupru. Noaptea, cand cupleaza termostatul, se aud trosnituri de la tevi (se dilata si scartaie in coliere, care se departeaza). Cand se mai racesc putin se contracta, si iar trosnesc. Asa ca, e un pocnit continuu. In plus, daca ai copii mici, gandeste-te ce se intampla daca pun mana pe tevi: sunt foarte fierbinti. Daca mai trece teava pe langa o perdea sau e lipita de mobila, gandeste-te la temperatura degajata.
    Cam asta ar fi imaginea de ansamblu. In plus. la fiecare colt pe care trebuie sa il faca instalatia, se pune un cot care se lipeste. Sunt totusi cam multe lipituri, si la o adica, este posibil sa cedeze (daca se blocheaza valva de presiune).

#3
om3n

om3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2004
vezi thread-ul cu centrale termice. Mai toata lumea pare sa aiba ceva impotriva PexAl...

#4
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
mda.. de asta mi-e si mie teama: PExAL pare solutia "saracului"..

in ce priveste Cu, oricum aveam de gind sa-l izolez cu tuburi dintr-alea din "burete", deci exclus trosnituri/arsuri.. in ce priveste coturile, daca sint bine executate lipiturile, n-ai probleme.

daca e asa de "nepotrivit", de ce ar mai fi pe piata si inca in topul preturilor? nu reusesc sa ma lamuresc.. oricum, se pare ca de top ar fi Cu grecesc (halcor/talos) sau italian..

#5
gigibrici

gigibrici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.05.2004
Pai e mai scump deoarece materia prima este foarte scumpa. Ar fi mai igienice niste conducte din argint sau aur, dar pretul ar fi enorm. Nu tot ceaa ce este scump este neaparat si cel mai bun.

#6
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
totusi, un produs scump n-ar rezista pe piata (noastra) daca n-ar fi si bun..

#7
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
PExal nu este solutia saracului, din pacate piata a fost invadata de pexal chinezesc care este groaznic. Mai mult, am vazut zilele trecute pexal romanesc de la Rompipe care il vindeau baietii ca cel mai tare pexal cu 10 ani garantie (!?) cand l am vazut cum arata am ramas tablou.. in primul rand tevile multistrat sunt de tip Pexc-Al-Pex si nu pex-al-pex ca rompipe, pe interior avea o multime de neregularitati si cea mai tare faza, stratul de aluminiu nu era continuu si "incalecate" cele 2 margini si sudate, practic formau o neregularitate in diamentrul tevii ( ca si o ridicatura sau cocoasa, cum vreti sa ii ziceti)  INCREDIBIL! Ma intreb cine mai are curaj sa cumpere pexal cu asa marfa pe piata.

Pexal de calitate poti gasi Henco, Hansa sau HEWING , dupa parerea mea cel mai bun de pe piata noastra, si din cauza stratului de aluminiu dublu.

Cupru trozneste mai ales daca ai variantele de 0.7-0.8 mm. incearca sa cumperi teava de 1. NU folosi izolatie gri. Aceea este un simplu buretel si se foloseste in general la aerul conditionat. Pentru incalzire folosesti izolatia neagra ( spuma de cauciuc ) tip k-flex, kaimannflex sau rubaflex.

#8
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Eu am pexal de vreo 2 ani. Nici o problema cu el pana acum.

#9
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
din ce-am mai "sondat", se pare ca e cel mai potrivit Cu pentru incalzire si PExAl pentru apa..

cred ca rezista mai bine fitingurile pentru Cu la un sistem de incalzire.. unde temperatura/presiunea sint mai mari.

si eu am folosit PExAl, e OK.. am avut ceva probleme cu niste fitinguri, dar cele de firma par in regula.. si cum a zis si Kidu, conteaza calitatea tevii.

dar, apropo.. PP-R cu insertie de Al nu se apropie de PExAl?!

Kidu:
mda, de izolatie din PE extrudata vorbeam.. si Cu de 1mm.. Viega.. crezi ca e OK?
cum e cu PExAl-ul cu strat dublu de Al? sint doua straturi separate de un alt PEx sau e doar unul mai "consolidat"? cum il recunosc?

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am avut la alegere intre Pexal si Cu.

Am ales cupru.
Desi Pexaul in sine era mai ieftin, totusi fitingaraia ma omora la $.

Per total am pus Cupru si sper sa tine mult timp.

Eu, personal n-am auzit nici macar odata sa trozneasca tevile de la dilatare, in schimb am vazut Pexal onlulat in draci :D

Pentru a nu oxida si a da un aspect misto camerei, imediat dupa ce cumperiri tevile, da-le uns trat de lac transparent de buna calitate.
Va puti la primele incallziri, dar isi va pastra culoarea rosiatica si nu va oxida.
Eu asa am facut.

#11
Sorin P

Sorin P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 15.05.2004
Mdea... pexal in valuri am auzit si chiar pexal crapat spart din cau za caldurii cei drept omu avea centrala pe lemne la o cabana si a exagerat un pic :)

#12
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
mie nu-mi era de oxidarea pe exterior, ca oricum il izolez cu PE extrudata.. mi-era sa nu se oxideze pe interior, sa afecteze apa (potabila).. oricum, am jdemii de filtre la apa, deci n-ar prea avea ce substante sa-l oxideze..

#13
dr.pep

dr.pep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.08.2004
Nu recomand pexal, am avut personal o belea mare de tot, intr-o noapte s-a spart conducta de apa calda la birou si pana sa ajungem acolo, am inundat juma de cladire. Centrala, tevaraia, etc. era montata cam de 3 ani cand s-a spart. Am inteles (ulterior...) de la niste oameni din domeniu ca - pentru siguranta cat de cat - pexalurile ar trebui schimbate cel mult la 2 ani.
Apropo de PP-R (asta inseamna polipropilena?) nu are nimeni ceva recomandari? Din cate am inteles, ar fi mai bun decat Cu (se sudeaza la cald, probe sub presiune, etc.) Sau nu?

#14
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

Quote

Originally posted by unGuru
mi-era sa nu se oxideze pe interior, sa afecteze apa (potabila


apa e nasoala doar la inceput
dupa un timp nu mai influenteaza cu nimic apa

#15
cnd_nick

cnd_nick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 13.02.2002
Eu am facut apa pe PP-R si incalzirea pe cupru. Cupru mi-a recomandat cel care mi-a facut instalatia, iar PP-R am pus ca am mai vazut la o casa a unei cunostinte. Oricum PP-R se instaleaza de parca ar fi chirurgi, nu instalatori.

#16
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
practic, pp-r (polipropilena reticulata) e de mai multe feluri.. dar cea mai folosita acum are insertie de aluminiu sau de carbon.. deci, e oarecum un fel de PExAL, ce-i drept mult mai rezistent (mecanic).

cea fara insertie are un coeficient de dilatare foarte mare.. risti sa te impiedici de ea prin casa, dupa citeva ore de transportat apa calda ;)

#17
merrin

merrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2004
eu am pe pp-r de aproape un an si n-am avut probleme.
instalarea au facut-o foarte repede, iar pretul a fost detul de bun (nu mai stiu exact cat)

#18
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
salut
cupru
am instalatie de cupru, si nu am auzit nici o trosneala
cat despre oxidare, e o vopsea cauciucata, de tot felul de culori, eu am dat cu alb, si nu snt probleme, nu mai ai treaba.
deci, eu recomand cupru.
P.S. sa nu uitam ca plasticul imbatraneste in timp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate