Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum ajung la castelul bran ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cristina 1227

cristina 1227

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2007
salutare, ma numesc cristina nu prea am calatorit prin tara si nu cunosc drumurile
de abia mi-am scos permisul de conducere
am nevoie de ajutor
eu locuiesc in petrosani valea jiului
va rog frumos sa-mi spuneti care este traseul cu masina din petrosani pentru a ajunge la castelul bran si cam cat timp ?
de asemenea daca cineva stie unde intreb cand ajung in bran pt a petrece o noapte doua acolo
unde ma cazez si cam ce preturi
va multumesc mult de tot
orice informatie e binevenita
o zi buna

#2
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pai daca abia ti-ai luat permisul e simplu...o iei prin pitesti, ramnicu valcea, treci prin "dealul negru", valea oltului, baile herculane etc, ajungi in sibiu, o iei prin Fagaras, transfagarasan si cobori la bran.  :lol:

revin cu informatii serioase. ma distram si eu. no offense...

#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
hai ca am timp...serios, o iei pe ploiesti, campina, brasov iar de acolo o iei catre rasnv. de la rasnov mai ai putin...nu mai stiu, cred ca vreo 30 km

#4
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 cristina 1227, on Aug 22 2007, 18:10, said:

eu locuiesc in petrosani valea jiului
va rog frumos sa-mi spuneti care este traseul cu masina din petrosani pentru a ajunge la castelul bran si cam cat timp ?
Daca as fi in locul tau, eu din Petrosani m-as duce pe Obirsia - Voineasa -Brezoi ( forte frumos traseul asta ) - Talmaciu ( sibiu ), iar frumos pe Valea Oltului, pe urma din Talmaciu catre Fagaras - Sercaia -Zarnesti - Bran.
Daca pleci dimineata din Petrosani, in 6-7 ore ajungi ( asta cu pauza cu tot )
In Bran te descurci, sint cazari la greu, pensiuni, particulari.
Problema este cu Valea Oltului.
http://forum.softped...p;#entry3266924
Daca te incumeti, sa stii ca nu este chiar asa de periculoasa.


Sau : Petrosani - Tg Jiu -Rm Vilcea - Pitesti - Cimpulung - Rucar - Bran

Edited by MAK, 22 August 2007 - 17:45.


#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 uko, on Aug 22 2007, 18:19, said:

hai ca am timp...serios, o iei pe ploiesti, campina, brasov iar de acolo o iei catre rasnv. de la rasnov mai ai putin...nu mai stiu, cred ca vreo 30 km
Bre, din Petrosani la Ploiesti ?   :o

#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
oups...eram convins ca e din Bucuresti...nu am citit tot...doar titlul ca eram in graba... :confuzzled:

#7
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
cat despre cazare, te sfatuiesc sa mai continui 5 km pana intri in Moeciu apoi STANGA spre Moeciu de Sus si dupa inca 10 minute de mers vei ajunge la Complexul Cheile Gradistei. Site-ul lor este www.moeciu.com . Iti sugerez sa suni sa faci o rezervare, si sa insisti sa te cazeze in Hotelul Gradistea, ca sa ai acces facil la piscina si sauna. Preturile sunt maricele (175 de lei camera/noapte in comparatie cu 100, 130 de lei camera pe noapte la o pensiune in Bran sau Moeciu) dar conditiile exceleaza. Ai piscina acoperita (20 ron /zi, acces la sauna inclus), terenuri de tenis, parcare mare, ATV-uri... Restaurantul este deasemenea excelent, si ca amenajare si ca preparate. Nu prea ai ce face in zona (cluburi, baruri, drumetii pe jos), dar noi am gasit destula distractie in complex (am stat intr-un apartament cu vreo 330 lei pe noapte, foarte spatios si frumos amenajat, deci daca sunteti mai multi, luati in considerare si varianta asta). Noi cel putin nu am regretat alegerea de cazare.

Ca traseu, Autoroute-ul meu a sugerat Petrosani - Voineasa - Brezoi - Domnesti - Campulung - Rucar - Bran. Distanta: 214 km.
Daca vei urma acest traseu si hotarasti sa te cazezi la Gradistea, ai grija ca din Moeciu vei face DREAPTA spre Moeciu de Sus, eu am zis stanga cum veneai dinspre Bran. Pana la Domnesti nu stiu cum e, dar de la Domnesti spre Bran am facut si eu drumul asta si e ok, niste serpentine de dificultate medie pe la Rucar, dar in rest e ok. Drum bun!

Attached Files


Edited by tchoara, 22 August 2007 - 19:37.


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi ca la Cheile Gradistei de regula nu gasesti cazare nici cu 3 zile inainte.

#9
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 abancor, on Aug 23 2007, 12:03, said:

Vezi ca la Cheile Gradistei de regula nu gasesti cazare nici cu 3 zile inainte.
Asa este, greu de gasit cazare la Gradistea, dar merita barem facut un drum pina acolo.

Attached Files



#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
MAK, in pozele tale e vremea exact cum imi place la munte cind ma duc sa stau degeaba, buroasa/cetoasa, imi da senzatia de aer rece si proaspat! (OK, juma din zile, restul sa fie senine). As sta la mesele alea la niste tuici!

Harta de 3 mesaje mai sus, postata de tchoara, contine un drum fantoma, de la Calimanesti la Curtea de Arges. O fi vreun judetean pe acolo, dar nu cred ca e indicat.

#11
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 abancor, on Aug 24 2007, 12:53, said:

MAK, in pozele tale e vremea exact cum imi place la munte cind ma duc sa stau degeaba, buroasa/cetoasa, imi da senzatia de aer rece si proaspat!
Mie din cauza asta imi place la munte, sa simt aerul rece si proaspat.
Daca la munte este cald, sint foarte dezamagit.
As vrea undeva intre 5/15 gr C

#12
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
Aer conditionat natural... :lol:  :P
Ce poze superbe...

#13
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
subscriu abancor si sugerez sa modifici putin ruta si s-o iei pe la Ramnicu Valcea, vorbim probabil de un ocol de 80-100 km, deci mai adauga la distanta initiala. Macar ai siguranta ca drumul e bun si circulat, sa n-ai surprize. Asa ca mai coboara putin pana dupa Ramnicu Valcea si de-acolo ia-o spre Curtea de Arges, eu zic ca ar fi mai bine...

#14
cristina 1227

cristina 1227

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.08.2007

 MAK, on Aug 22 2007, 17:42, said:

Daca as fi in locul tau, eu din Petrosani m-as duce pe Obirsia - Voineasa -Brezoi ( forte frumos traseul asta ) - Talmaciu ( sibiu ), iar frumos pe Valea Oltului, pe urma din Talmaciu catre Fagaras - Sercaia -Zarnesti - Bran.
Daca pleci dimineata din Petrosani, in 6-7 ore ajungi ( asta cu pauza cu tot )
In Bran te descurci, sint cazari la greu, pensiuni, particulari.
Problema este cu Valea Oltului.
http://forum.softped...p;#entry3266924
Daca te incumeti, sa stii ca nu este chiar asa de periculoasa.
Sau : Petrosani - Tg Jiu -Rm Vilcea - Pitesti - Cimpulung - Rucar - Bran

merçi mult de tot pt. ajutor
pt. o incepatoare ca mine care e traseul mai usor si in acelasi timp mai frumos cu peisaje

#15
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Ai grija intre Rm.Valcea-Curtea de Arges,e drum inchis,drumul e rupt,dar numai pe o portiune,in rest se circula bine.Intre Curtea si Campulung...e bine sa circuli pe lumina,drum rau...Pe culoarul Rucar-Bran- Moeciu e drum bun,peisaj excelent...
Drum bun si vacanta frumoasa!

#16
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 cristina 1227, on Aug 27 2007, 19:18, said:

merçi mult de tot pt. ajutor
pt. o incepatoare ca mine care e traseul mai usor si in acelasi timp mai frumos cu peisaje
Primul din postul meu, este superb peste tot, mai putin pina la Fagaras.

#17
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Si eu,si eu....am fost la Cheile Gradistei si din Sercaia am mers pe Zarnesti pana in Tohanu Nou si de colo pe Bran ,Moeciu...Frumusetea peisajului...te lasa far' de aer.Culmea excursiei a fost ca vineri seara am ajuns pe ploaie si duminica la amiaza am plecat pe o zapada de 30 cm...

Iaca si niste poze...

Attached Files


Edited by MAK, 30 October 2007 - 16:38.


#18
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 dintimisoara, on Oct 30 2007, 11:45, said:

Iaca si niste poze...
Ce ma oftic, cind ai fost ?
Superb, mai ales natura toamna.  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate