Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

PCLINUX 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Deschid acest topic , cu speranta ca cei ce utilizati acesta distributie Linux sa va exprimati opiniile despre acest distro .Utilizez aceasta distributie si sunt foarte multumit.Cei ce folositi acest sistem de operare va rog sa prezentati si configuratia hardware pe care ruleaza -pentru  cei ce doresc sa treaca de la Windows la Linux .Propria configuratie hardware:Procesor:AMD Athlon XP 2200+;NVIDIA GeForce4 MX  440  with AGP 8x; harddisk: Maxtor;Network:Via Rhine  II Fast  Ethernet Adapter ;Sound:C-Media  AC97;Tvtuner:Pinnacle PCTV; imprimanta :Samsung;camera foto:Sanyo.Am testat multe distributii Linux dar dintre acestea ma impresionat cel mai mult PCLINUX 2007.Avantaje:PCLINUX 2007 vine pe un live cd care poate fi utilizat pentru recuperarea datelor atunci cand Windows-ul esueaza la boot-are sau poate fi instalat pe hard.In comparatie cu Windows-ul ,instalarea merge foarte rapid.Dupa ce boot-ati de pe live cd , la un moment dat apare o fereastra in care se cer contul si parola.Introduceti la cont si parola :"root" respectiv "root".Ulterior pe desktop veti avea un icon ce va permite instalarea pe harddisk. Cand veti ajunge la etapa partitionarii , alegeti partionarea manuala.Trebuie sa creati 3 partitii :1.partitia "swap" cu marimea dublul memoriei RAM;2.partitia "/"  avand format ext3-minim 2 G;3.partitia "home"(corespondentul My documents din Windows)avand format ext3 -marime:cat doriti d-voastra).In final trebuie sa instalati bootload-erul.Recomand Grub cu prima optiune.Daca aveti de exemplu si sistemul de operare Windows atunci veti putea sa le rulati pe amandoua in functie de optiunea aleasa de d-voastra la bootare.Dupa ce ati instalat si Grub ati finalizat instalarea si va puteti bucura de un sistem de operare rapid si sigur.
Site-ul oficial al acestui sistem de operare este : PCLINUX 2007
Singura mea mahnire este ca nu exista inca in Romania un suport solid pentru acest sistem de operare cum are Ubuntu.Daca vor fi multi utilizatori de PCLINUX 2007 care vor posta mesaje in acest topic , ii rog pe moderatorii acestui forum sa fixeze acest subiect.
Astept impresiile d-voastra despre PCLINUX 2007.

Edited by daviodan, 18 August 2007 - 20:15.


#2
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
nu crezi că ai cam multe pretenții ?
din amintirile mele, sticky se fac topic-urile importante și în care se scrie ceva interesant pentru o mare parte din comunitate.
de ce să le spunem noi moderatorilor ce au de făcut ?
eu îmi permit doar să-ți dau un sfat : search
dacă vrei suport pentru PCLinuxOS în română, plătește pe cineva care să te ajute. Comunitatea la nivel mondial este mică pentru această distribuție. ce să mai vorbim de cea din România.
ca exemplu așa... aruncă un ochi pe #pclinuxos să vezi cam câte persoane vorbesc acolo și câte adună minute de idle.
nu uita și un alt aspect : Ubuntu are o ditamai corporație în spate, pe când PCLinuxOS ...
eu i-am "cunoscut" pe câțiva din băieții din spatele acestei distribuții : sunt niște liber-profesioniști care în timpul liber mai lucrează la această distribuție. de reținut : PCLinuxOS e un hobby, nu o afacere, deci ... slabe speranțe ca într-un timp scurt să devină Ubuntu 2 în materie de suport/comunitate.

PS : gândește de două ori înainte să acționezi o dată ;)

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Si eu folosesc PCLOS-ul ( inca de cand era 0.91 ) si  cred ca ar merita sa fie sticky topicul daca nu de altceva macar pt ca e distributia nr 1 pe distrowatch (ultimele 3 luni ) si cred ca are destul de multi useri. Adevarul e ca aceasta distributie este atat de bine realizata si centrul de comanda atat de bun incat rareori dai peste o problema pe care sa nu o poti rezolva singur sau dupa un search scurt pe forumul lor ,ceea ce face ca destul de putini useri sa caute un forum in care sa gaseasca raspunsuri la intrebari banale de genul cum fac o conexiune pppoe sau cum pun drivere video etc.
Totusi evident ca uneori sunt probleme mai ales legate de hardware (ex laptopuri , tvtunere , imprimante ) si ,daca nu e un forum in sine numai pentru PCLOS  in romana cred ca macar un topic sticky ar merita.Mai sunt si cateva bug-uri mici care sunt cunoscute si au solutii simple dar pe care nu le stiu toti desi sunt pe forumul oficial (ex daca modifici setarile la Beryl logat ca user fila de configurare se salveaza gresit in /home/user in loc de /home user/.beryl   rezolvarea e mutarea acelei file in locul corect si modificarea manuala a filei libberylsettings.ini  astfel incat sa incarce noul profil ).

#4
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005
chilly willy, împărtășesc aceleași sentimente ca alte tale față de PCLOS, însă mai e un topic despre această distribuție, mult mai mare. rog un moderator să-l unească!

#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
PCLinuxOS  a ajuns No.1 pe Distrowatch    :first:

#6
kkLM

kkLM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 03.09.2006
Page Hit Ranking.

#7
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Ii rog pe cei ce utilizeaza de mult timp Pclinux sa-mi dea un raspuns la urmatoarea problema:utilizez acest sistem de operare de un timp relativ scurt, totul functionand ireprosabil.Cand am instalat prima data Pclinux am setat in Synaptic ca rpm-urile sa ramana in cache.Ulterior aceste rpm-uri le-am inscriptionat pe cd cu K3b cu dorinta ca atunci voi fi nevoit sa reinstalez Pclinux si nu imi functioneaza netul, sa nu mai downloadez driverele Nvidia, Linuxdc++,Ksubtitler,Blender,etc. si sa am posibilitatea sa le instalez de pe CD. Ulterior am reinstalat Pclinux si am copiat acele rpm-uri in cache-ul Synaptic-ului.Si acum intervine problema pe care doream sa o semnalez:cand doresc sa instalez driverele Nvidia nu reusesc fara sa folosesc netul, in sensul ca  trebuie intai sa dau Reload in Synaptic si ulterior pot instala din cache Nvidia fara sa fiu conectat la net.Daca nu dau Reload cand aleg driverul corespunzator din lista imi spune ca nu poate downloada driverele.Mentionez ca Linuxdc++ am reusit sa instalez dand click dreapta pe rpm->Open with->si am scris rpm -iv , adica fara sa fiu conectat la net.Am incercat sa instalez prin procedura precedenta si driverul Nvidia dar nu am reusit .
Ca sa fiu foarte clar , doresc sa stiu cum voi instala programele amintite mai sus atunci cand voi fi nevoit sa reinstalez Pclinux si nu va functiona netul? In momentul de fata sunt dependent de net pentru a instala driverul Nvidia si celelalte programe.
P.S. Am folosit si KPackage pentru instalarea rpm-urilor dar tot a trebuit sa ma conectez la net ca sa il instalez.

#8
Paul3i

Paul3i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.05.2005
Buna

Sunt incepator la Linux si am nevoie de ajutor. Am pus PCLinux pe un Dell inspiron 1520 si nu mi-a recunoscut placa video (Nvidia GeForce 8600 GT). Unde pot gasi driver de Linux pentru ea? Am gasit doar chestia asta
pe site la Nvidia.
As citi/cauta mai mult dar sunt foarte presat de timp
Multumesc

#9
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View PostPaul3i, on Sep 23 2007, 01:32, said:

Buna

Sunt incepator la Linux si am nevoie de ajutor. Am pus PCLinux pe un Dell inspiron 1520 si nu mi-a recunoscut placa video (Nvidia GeForce 8600 GT). Unde pot gasi driver de Linux pentru ea? Am gasit doar chestia asta
pe site la Nvidia.
As citi/cauta mai mult dar sunt foarte presat de timp
Multumesc
Deschizi Synaptic-ul si intai dai Reload , apoi  "Search" dupa numele "nvidia".In lista ce va apare cauta "nvidia97_xx" si instalezi fara probleme driverul.
Iata ce scrie la descriere in Synaptic despre acest driver:"Use this NVIDIA driver for these products:
- GeForce FX series cards
- GeForce 6xxx series cards
- GeForce 7xxx series cards
- GeForce 8xxx series cards
- Quadro FX series cards
- Quadro NVS 280 PCI-E cards
- Quadro NVS 110M/120M/285/440 cards
- Quadro NVS 55/280 PCI cards"
Sper sa-ti fie de folos aceste informatii.

Edited by daviodan, 23 September 2007 - 08:03.


#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ai copiat pe disc si fisierele pkgcache.bin si  srcpkgcache.bin?

#11
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View Postchilly willy, on Sep 24 2007, 03:16, said:

ai copiat pe disc si fisierele pkgcache.bin si  srcpkgcache.bin?
Le-am copiat dar atunci cand incerc ,de exemplu , sa instalez driver-ul Nvidia nu recunoaste pachetele din cache si incearca sa se conecteze la net pentru a le downloada ,cu toate ca ele sunt deja in cache. Alte probleme minore cu care m-am confruntat si rezolvarile pe care le-am gasit:Pclinux2007 nu mount-eaza automat floppy disk-ul.Pentru aceasta am scris in consola ca root:
"mount /dev/fd0 /mnt/floppy" si se poate "citi" continutul disketei.Am realizat un fisier in OpenOffice si l-am salvat cu extensia *.doc. Am incercat ca user sa-l salvez pe disketa dar imi spunea ca nu am acest drept.Am trecut ca root si am putut copia acel document fara probleme pe disketa folosind procedura "copy-paste", acesta fiind recunoscut fara probleme de Word.Singura solutie de copiere a fisierului ca user a fost utilizarea comenzii "cp  /locatie/nume_fisier  /locatie/floppy" dupa ce in prealabil am scris in consola "su" si am introdus parola de root.Daca cunoasteti alte metode de rezolvare a acestor probleme minore va rog sa mi le semnalati.

P.S. Ce programe pentru editare video utilizati si ce rezultate ati obtinut?Am incercat Cinelera,Kdelive,Avidemux fara rezultate ,probabil datorita setarilor gresite pe care le-am facut.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Sper ca cele 4 screenshoturi sunt suficient de clare sa iti dai seama cum faci cu discheta fara sa mai scrii atatea chestii in consola B)
Nu trebuie sa fii root ca sa scrii pe discheta

Attached Files


Edited by chilly willy, 26 September 2007 - 01:17.


#13
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View Postchilly willy, on Sep 26 2007, 01:52, said:

Sper ca cele 4 screenshoturi sunt suficient de clare sa iti dai seama cum faci cu discheta fara sa mai scrii atatea chestii in consola B)
Nu trebuie sa fii root ca sa scrii pe discheta

Multumesc foarte mult pentru pontul cu disketa.
Voi prezenta pentru cei ce doresc sa treaca de la Windows la Pclinux corespondenta de programe:
1.Player audio
Amarok<=>Winamp
Amarok este un program excelent pentru ascultarea melodiilor in format mp3 , precum si ascultarea posturilor de radio on-line.
2.Player video
Bsplayer<->Mplayer
Mplayer este un program de redare a fisierelor video.
Tips&tricks:Pentru ca subtitrarile filmelor sa fie redate cu caractere romanesti procedati asfel:click dreapta -Preferences- Optiunea "Subtitles&OSD"-la Position setati pozitia subtitrarii pe ecran , iar pentru a avea caractere romanesti alegeti la "Encoding" optiunea "Slavic/Central European Languages (ISO-8859-2)".Dati OK si restartati Mplayer-ul si acum subtitrarile vor fi redate perfect.
3.File Manager
Total Comander<->Krusader
Daca stiti sa utilizati Total Comander nu veti avea probleme in utilizarea programului Krusader.
4.Microsoft Office<->Open Office
Open Office contine programe corespondente cu cele realizate de Microsoft:Word<->Writer;Excel<->Calc;Acces<->Base;etc.
Daca sunteti nevoit sa utilizati fisiere *.doc, Writer citeste sau salveaza fara probleme aceste fisiere(testat).Acelasi lucru pot spune despre Calc in privinta operabilitatii cu fisiere *.xls.
5.Crafica 3D
3D Studio Max<->Blender
Sub o interfata simpla se ascunde un program foarte puternic de grafica 3d.Pentru a va convinge vizitati site-ul acestui program
6.Creatie grafica
Corel Draw<->Inkscape
Inkscape are tot ce e necesar pentru a realiza diverse proiecte de grafica.
7.Editare foto
Photoshop<->Gimp
Cu o interfata poate mai putin ciudata , GIMP este un concurent puternic pe acest segment al editarii foto.
8.Editare video
Adobe Premiere Pro<->Kdenlive;VirtualDub<->Avidemux
Kdenlive este un program semi-profesionit de editare video cu multiple facilitati:multipe tracks,tranzitii,efecte,randari in diverse formate,etc.Intr-un post anterior precizam ca nu merg programele de editare video.Totul sa-a rezolvat dupa restartare. :lol:
9.Editare subtitrare
Subtitle workshop<->Ksubtitle
Ksubtitle poate salva din pacate doar in format *.srt
10.Program pt tvtuner
Christv<->Tvtime
Tvtime este un program excelent de urmarit programele tv.
Tips&tricks:Pentru a recunoaste toate posturile tv cand acestea sunt scanate se alege intai la Television Standard "Pal" si apoi "restart with new settings" si ulterior la "Change  frenquecy table" alegeti Europa iar in final scanati programele.
11.Chat
Mirc<->Xchat IRC
12.File transfer
Bitcomet<->Ktorent
Odc<->Linuxdc++
Filezilla<->KFtpGrabber
13.Instant mesenger
Yahoo mesenger<->Kopete
Kopete permite trimiterea/primirea fisierelor catre utilizatorii de Mesenger plus alte avantaje pe care le veti descoperii singuri.
Multi vor recomada poate Gaim dar acesta nu are facilitati complete de lucru ca de exemplu trimiterea/primirea fisierelor cu utilizatorii Mesenger.
14.Mail
Outlook<Mozilla Thunderbird
15.Inscriptionare cd/dvd
Nero<->K3b
16.Browser web
Internet explorer<->Firefox
De departe Firefox este, in opinia mea, cel mai bun browser atat pe Linux cat si Windows.
17.Editor pagini web
Dreamweaver<->Nvu
18.Emulator programe windows
Wine va permite sa rulati multe din programele de Windows.

P.S. Daca cunoasteti programe mai bune decat cele recomandate de mine si functioneaza pe Pclinux, va rog ,sa mi le indicati si sa argumentati ce au in plus fata de  cele prezentate mai sus.

Utilizatorii cu experienta ai acestui sitem de operare ii rog sa-mi spuna ce pachete trebuiesc instalate pentru a crea un server.Pe Windows foloseam WAMP=windows.apache.mysql.php.Am vazut printre pachete in Synaptic: Apache,Mysql.Php,PhpMyAdmin,Firebird, dar nu am gasit suita LAMP echivalenta cu WAMP.

Edited by daviodan, 26 September 2007 - 17:31.


#14
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdaviodan, on Sep 26 2007, 18:20, said:

12.File transfer
Bitcomet<->Ktorent
Odc<->Linuxdc++
Pentru torrenti recomand pe langa Ktorrent si Deluge ( din cate am observat eu consuma mai putine resurse, este GTK), sau rtorrent (consola)
Legat de browser poti adauga si Opera ( Cu toate ca nu este open-source) Il folosesc zi de zi si nu am nici un fel de problema.

#15
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdaviodan, on Sep 26 2007, 18:20, said:

Multumesc foarte mult pentru pontul cu disketa.
Voi prezenta pentru cei ce doresc sa treaca de la Windows la Pclinux corespondenta de programe:
1.Player audio
Amarok ,Audacious,Beep Media Player <=>Winamp ,
Amarok este un program excelent pentru ascultarea melodiilor in format mp3 , precum si ascultarea posturilor de radio on-line.
2.Player video
Bsplayer<->Mplayer
Mplayer este un program de redare a fisierelor video.
Tips&tricks:Pentru ca subtitrarile filmelor sa fie redate cu caractere romanesti procedati asfel:click dreapta -Preferences- Optiunea "Subtitles&OSD"-la Position setati pozitia subtitrarii pe ecran , iar pentru a avea caractere romanesti alegeti la "Encoding" optiunea "Slavic/Central European Languages (ISO-8859-2)".Dati OK si restartati Mplayer-ul si acum subtitrarile vor fi redate perfect.
3.File Manager
Total Comander<->Krusader
Daca stiti sa utilizati Total Comander nu veti avea probleme in utilizarea programului Krusader.
4.Microsoft Office<->Open Office
Open Office contine programe corespondente cu cele realizate de Microsoft:Word<->Writer;Excel<->Calc;Acces<->Base;etc.
Daca sunteti nevoit sa utilizati fisiere *.doc, Writer citeste sau salveaza fara probleme aceste fisiere(testat).Acelasi lucru pot spune despre Calc in privinta operabilitatii cu fisiere *.xls.
5.Crafica 3D
3D Studio Max<->Blender
Sub o interfata simpla se ascunde un program foarte puternic de grafica 3d.Pentru a va convinge vizitati site-ul acestui program
6.Creatie grafica
Corel Draw<->Inkscape
Inkscape are tot ce e necesar pentru a realiza diverse proiecte de grafica.
7.Editare foto
Photoshop<->Gimp
Cu o interfata poate mai putin ciudata , GIMP este un concurent puternic pe acest segment al editarii foto.
8.Editare video
Adobe Premiere Pro<->Kdenlive;VirtualDub<->Avidemux
Kdenlive este un program semi-profesionit de editare video cu multiple facilitati:multipe tracks,tranzitii,efecte,randari in diverse formate,etc.Intr-un post anterior precizam ca nu merg programele de editare video.Totul sa-a rezolvat dupa restartare. :lol:
9.Editare subtitrare
Subtitle workshop<->Ksubtitle
Ksubtitle poate salva din pacate doar in format *.srt
10.Program pt tvtuner
Christv<->Tvtime
Tvtime este un program excelent de urmarit programele tv.
Tips&tricks:Pentru a recunoaste toate posturile tv cand acestea sunt scanate se alege intai la Television Standard "Pal" si apoi "restart with new settings" si ulterior la "Change  frenquecy table" alegeti Europa iar in final scanati programele.
11.Chat
Mirc<->Xchat IRC
12.File transfer
Bitcomet<->Azureus
Odc<->Linuxdc++
Filezilla<->FileZilla for linux
13.Instant mesenger
Yahoo mesenger<->Kopete, Gayachi
Kopete permite trimiterea/primirea fisierelor catre utilizatorii de Mesenger plus alte avantaje pe care le veti descoperii singuri.
Multi vor recomada poate Gaim dar acesta nu are facilitati complete de lucru ca de exemplu trimiterea/primirea fisierelor cu utilizatorii Mesenger.
14.Mail
Outlook<Mozilla Thunderbird
15.Inscriptionare cd/dvd
Nero<->NERO LINUX(trial)
16.Browser web
Internet explorer<->Firefox, OPERA
De departe Firefox este, in opinia mea, cel mai bun browser atat pe Linux cat si Windows.
17.Editor pagini web
Dreamweaver<->Nvu
18.Emulator programe windows
Wine va permite sa rulati multe din programele de Windows. + CROSSOVER(trial)

View Postdaviodan, on Sep 26 2007, 18:20, said:

Utilizatorii cu experienta ai acestui sitem de operare ii rog sa-mi spuna ce pachete trebuiesc instalate pentru a crea un server.Pe Windows foloseam WAMP=windows.apache.mysql.php.Am vazut printre pachete in Synaptic: Apache,Mysql.Php,PhpMyAdmin,Firebird, dar nu am gasit suita LAMP echivalenta cu WAMP.

http://lamphowto.com/

Edited by crysty2k5, 27 September 2007 - 00:13.


#16
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Multumesc pentru sugestiile facute.Va rog sa recomandati,daca exista, un viewer rapid pentru imagini care sa permita si urmatoarele:crop,remove red eye,resize,scriere text pe imagine,etc.Pe windows foloseam FastStone(am reusit sa-l rulez cu Wine), care avea toate caracteristicile prezentate anterior.Stiu cum sa fac toate aceste operatiuni in GIMP insa procesul este anevoios, de exmplu ,cand trebuie sa folosesti "Remove red eye" la 20 de fotografii.Am incercat sa instalez XnView (format rpm )luat de pe Softpedia folosind comanda "rpm -i" ca root insa nu am reusit sa-l instalez.Precizez ca prin aceeasi procedura am reusit sa instalez Nerolinux(trial).De asemenea va rog sa-mi recomandati un program ce ruleaza pe Pclinux si permite codarea fisierelor *.ogg Theora in *.avi.Fisierele cu extensia *.ogg le obtin cu "gtk-recordmyDesktop".Am incercat sa le transform in avi cu "WinFF" fara succes.Tot pentru inregistrarea activitatii pe desktop am incercat si "Istambul" dar mi s-a parut mai slab ca cel prezentat anerior.

Edited by daviodan, 28 September 2007 - 15:19.


#17
A.Faith

A.Faith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdaviodan, on Sep 28 2007, 15:49, said:

Multumesc pentru sugestiile facute.Va rog sa recomandati,daca exista, un viewer rapid pentru imagini care sa permita si urmatoarele:crop,remove red eye,resize,scriere text pe imagine,etc.Pe windows foloseam FastStone(am reusit sa-l rulez cu Wine), care avea toate caracteristicile prezentate anterior.Stiu cum sa fac toate aceste operatiuni in GIMP insa procesul este anevoios, de exmplu ,cand trebuie sa folosesti "Remove red eye" la 20 de fotografii.Am incercat sa instalez XnView (format rpm )luat de pe Softpedia folosind comanda "rpm -i" ca root insa nu am reusit sa-l instalez.Precizez ca prin aceeasi procedura am reusit sa instalez Nerolinux(trial).De asemenea va rog sa-mi recomandati un program ce ruleaza pe Pclinux si permite codarea fisierelor *.ogg Theora in *.avi.Fisierele cu extensia *.ogg le obtin cu "gtk-recordmyDesktop".Am incercat sa le transform in avi cu "WinFF" fara succes.Tot pentru inregistrarea activitatii pe desktop am incercat si "Istambul" dar mi s-a parut mai slab ca cel prezentat anerior.
viewerele de imagini pe care le folosesc eu, sunt Gwenview, Digikam și Picasa :thumbup: , ultimul fiind cel mai complet.
nu știu / nu vă înțeleg de ce încercați Nerolinux când K3B face o treabă de nota 100!
pentru a converti din .ogg Theora în .avi XviD îți trebuie un encoder (ffmpeg sau mencoder) .
cu mencoder, faci așa :
mencoder -idx input.ogg -ovc lavc -oac mp3lame -o output.avi

citești mai multe aici

iar dacă vrei să aprofundezi, ai aici documentația oficială.

#18
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006

View PostA.Faith, on Sep 28 2007, 16:31, said:

viewerele de imagini pe care le folosesc eu, sunt Gwenview, Digikam și Picasa :thumbup: , ultimul fiind cel mai complet.
nu știu / nu vă înțeleg de ce încercați Nerolinux când K3B face o treabă de nota 100!
pentru a converti din .ogg Theora în .avi XviD îți trebuie un encoder (ffmpeg sau mencoder) .
cu mencoder, faci așa :
mencoder -idx input.ogg -ovc lavc -oac mp3lame -o output.avi

citești mai multe aici

iar dacă vrei să aprofundezi, ai aici documentația oficială.

Multumesc pentru raspunsuri.

Il rog pe chilly willy sa ne spuna cum a instalat Gnome-subtitles..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate