Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ziua Nuntii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#109
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
:huh:

#110
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Clipul l-am scos (nu din cauza criticilor, ci pentru ca nu vreau sa fie pe net). Mirii nu au vazut clipul inca si n-ar fi prea frumos sa-l gaseasca niste cunoscuti de-ai lor sa le arate: uite clipul de la nunta voastra. Aveam nevoie de niste pareri mai avizate despre ceea ce am facut.

Am inteles cum e cu sariturile in cadru. Multumesc pentru explicatie. Cat despre editarea in premiere, e prima mea editare de material video, inainte n-am mai lucrat cu niciun soft. Singura tangenta cu partea video pentru mine a fost o camera video "de buzunar" de pe care capturam pe calculator ce-am filmat si salvam intr-un fisier MPG. MPG-urile astea le copiam pe DVD-uri si atat. N-am avut treaba pana acum cu montaje, timeline-uri, efecte, keyframe-uri si alte d-astea. Nici nu stiam cum se face un Video DVD acum o luna. Cat despre faptul ca sunt incepator si ca as fi primit critici prea dure pentru faptul asta, pai asta era si ideea. Nu am pus clipul sa ma laud cu ce-am facut, ca stiam si eu ca are unele probleme dinainte sa-l pun. Vroiam sa mai aud si de altele pe care eu nu le observam/nu stiam ca exista.

Cameramanul a fost sotia mea si pe alocuri am mai fost si eu (cele mai multe momente din clip sunt filmate de ea pentru ca eu aveam de facut poze). Toata treaba asta video de la nunta cu pricina a fost un bonus pentru miri, care oricum nu isi angajasera pentru video nimic, ca ei vroiau doar poze. Am zis ca daca tot nu-s cameramani prin preajma, sa facem si noi un mic test, sa vedem cum iese. E normal ca imaginile sa fie tremurate, cadrele sa fie "de incepator", si alte probleme pe care le-ati mentionat. Intentionez sa caut cameramani de meserie cu care sa colaborez pentru ca nu vreau sa fac eu asta neaparat. Eventual la editare, cu ceva experienta poate m-as mai descurca, dar cu filmarea pe teren e mai greu sa fac ceva decent din prima. Oricum pentru treburi serioase trebuie mai multe camere/mai multi oameni. La foto e altfel si te descurci bine chiar si singur, desi si acolo spun ca in 2 acoperi mult mai bine evenimentul.

Edited by adipelcz, 02 October 2007 - 08:55.


#111
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postwassa, on Oct 2 2007, 04:28, said:

:huh:
am zis ceva gresit? sau te-am ametit prin lungimea postului meu?

Quote

Cat despre editarea in premiere, e prima mea editare de material video, inainte n-am mai lucrat cu niciun soft. Singura tangenta cu partea video pentru mine a fost o camera video "de buzunar" de pe care capturam pe calculator ce-am filmat si salvam intr-un fisier MPG. MPG-urile astea le copiam pe DVD-uri si atat. N-am avut treaba pana acum cu montaje, timeline-uri, efecte, keyframe-uri si alte d-astea.
la asta, nu am ce sa zic.. este super ok avand in vedere ca ai lucrat pentru prima data in premiere si pentru ca ai ales premiere-ul in schimbul a multe softuletze si pseudo softuletze de pseudo editare video, felicitari.

Edited by vajumic, 02 October 2007 - 10:20.


#112
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postadipelcz, on Oct 2 2007, 09:54, said:

Cameramanul a fost sotia mea si pe alocuri am mai fost si eu (cele mai multe momente din clip sunt filmate de ea pentru ca eu aveam de facut poze).
fai cadou sotiei tale o chestie de asta :
Attached File  chestpod.jpg   26.8K   118 downloads
o pui sa se plimbe prin casa sa  filmeze ce vrea ea dar cu chestpodul, sa se obisnuiasca. sa faca zoom-uri rotiri stanga dreapta usoare deplasari si revedeti filmarea. Dupa cateva ore de exercitiu o sa-i placa garantat. sau dat fiind faptul ca esti fotograf aproape sigur ai un monopied. Nu e nici o rusine sa filmezi de pe asa ceva si in loc sa filmezi alaiul mergand cu spatele mai degraba te indepartezi mai mult de ei si deschzi zoomul astfel incat sa para de parca te-ai deplasa in fata lor.

#113
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Glido, multumesc de sugestie. Si noi ne-am gandit la o asemenea varianta. Am gasit de exemplu Glidecam body pod + Glidecam 2000. Monopied nu am, insa am trepied si cap video fluid. Din pacate trepiedul poate fi folosit in destul de putine situatii. Camera video nu e ca cea din poza data de tine, e mai mare si mai grea (are >2.5 Kg cu tot cu lampa si acumulatorii aferenti lampii si camerei) si nu stiu daca sistemul respectiv o poate sustine fara probleme.

Oricum, problema la filmare nu e stabilitatea camerei, ca aia se poate rezolva cat de cat cu diverse sisteme. Problema e mai mult data de ceea ce se filmeaza, cum se filmeaza, zoom-uri, pan-uri, miscari diverse. Asta e mult mai important decat o imagine steady. E ca si in fotografie, degeaba ai o imagine tehnic perfecta, daca ea nu exprima nimic artistic. Desigur ca lucrurile astea se pot invata, insa nu-mi permit sa invat pe nuntile oamenilor (sau pe banii lor).

#114
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Eu folosesc acel chestpod cu un VX2100 cu wide si bateria cea mai mar pe el, lampa nu e grea ca e mostenire de la Panasonic M40 si merge de pe baterie "de umar", astfel echipat VX-ul trece de 2Kg

#115
alecsutzzu

alecsutzzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.05.2007

View Postglido, on Oct 2 2007, 17:49, said:

Eu folosesc acel chestpod cu un VX2100 cu wide si bateria cea mai mar pe el, lampa nu e grea ca e mostenire de la Panasonic M40 si merge de pe baterie "de umar", astfel echipat VX-ul trece de 2Kg

ohoo... daca nu ai un ajutor te rupe o zi si o noapte de fugarit mirii

#116
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
sa vedeti ce te rupe un vx pe un stedycam fara ham...:)

#117
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Sa vezi ce te rupe un PD cu wide-ul pus  si lampa si bateriile mari. Oho.

#118
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postalecsutzzu, on Oct 2 2007, 18:49, said:

ohoo... daca nu ai un ajutor te rupe o zi si o noapte de fugarit mirii
pai tocmai, ca nu ma rupe, ca am chestpodu  :OK:

#119
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postwassa, on Aug 24 2007, 21:02, said:

Coperta de la Dream Studio
Attached File  wassa.jpg   209.11K   125 downloads

#120
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

View Postvajumic, on Oct 3 2007, 13:18, said:


?

#121
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Cat costa un chestpod?

#122
ovitelu

ovitelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.06.2005
gasesti la adresa asta http://www.cullmann.ro/

#123
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Merci.
Si chiar e eficient sau...asa si asa?

#124
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postwassa, on Oct 4 2007, 00:38, said:

Merci.
Si chiar e eficient sau...asa si asa?

Hai sa zicem a intre eficient si asa  s'asa. Ideea e ca trebuie sa te inveti cu el. Nu vei putea da drumul camerei sa ai inca o mana libera pentru ap foto  ;) si trebuie sa faci un pic de yoga, exercitii de respiratie. In miscare nu te ajuta, unde te ajuta la cadrele fixe si luuungi (primarie biserica) si la panoramari si transfocalizari lente, gândite.
Eu il folosesc pana la sala apoi il mai pun din nou pe dupa gat la tort.

Edited by glido, 04 October 2007 - 13:00.


#125
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View Postglido, on Oct 4 2007, 13:59, said:

Hai sa zicem a intre eficient si asa  s'asa. Ideea e ca trebuie sa te inveti cu el. Nu vei putea da drumul camerei sa ai inca o mana libera pentru ap foto  ;) si trebuie sa faci un pic de yoga, exercitii de respiratie. In miscare nu te ajuta, unde te ajuta la cadrele fixe si luuungi (primarie biserica) si la panoramari si transfocalizari lente, gândite.
Eu il folosesc pana la sala apoi il mai pun din nou pe dupa gat la tort.

Pentru biserica si primarie nu e mai bun un trepied?

#126
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postadipelcz, on Oct 4 2007, 14:34, said:

Pentru biserica si primarie nu e mai bun un trepied?

Nu cred. Vreo 3 da, dar cu operatorii si camerele aferente (sau macar 2) sa poti filma din unghiuri diferite. Cu unu singur nu te vad prea bine plimbandu-te prin biserica in timpul slujbei, mai ales ca 3piedul are 3 picioare si te agati de toti cu ele. Cred ca nici fotografii nu faci din acelasi loc, asa ca, gandeste-te, nici filmarea statica, dintr-un singur loc nu o sa-ti placa (cel putin tie). Tot mana si ochiul e baza, orice iti tine camera legata, chiar daca uneori ajuta, de cele mai multe ori te incurca, nu-ti lasa libertatea de miscare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate