Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ziua Nuntii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#1
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Nu stiu daca e locul potrivit sa discutam aici despre NBC, dar ar fi bine.

Idei de generice, efectele si roul lor, stil de filmare, limbaj, montaj, iluminare, sunet e.t.c

Vin eu cu un subiect legat de limbaj. Cineva foloseste filmari subiective, de ce, unde si cum? Unde credeti ca merge bine?


Gabriel Bordas
[email protected]

Edited by VHS, 18 August 2007 - 00:43.


#2
valika

valika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2007

View PostVHS, on Aug 18 2007, 01:27, said:

Nu stiu daca e locul potrivit sa discutam aici despre NBC, dar ar fi bine.

Idei de generice, efectele si roul lor, stil de filmare, limbaj, montaj, iluminare, sunet e.t.c

Vin eu cu un subiect legat de limbaj. Cineva foloseste filmari subiective, de ce, unde si cum? Unde credeti ca merge bine?
Gabriel Bordas
[email protected]
Ai avut o idee f buna. Filmez la nunti de peste 10 ani si totul a trebuit sa-l "descopar" ca de spus nimeni nu zice nimic. Fie el si un lucru prost. Macar sa stii sa nu-l repeti si tu

#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
[quote name='VHS' date='Aug 18 2007, 01:27' post='3248112']
Vin eu cu un subiect legat de limbaj. Cineva foloseste filmari subiective, de ce, unde si cum? Unde credeti ca merge bine?
N-am inteles nimic... :confuzzled:

#4
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Nirosbog

Ideea era ca sa ne descriem fiecare cum filmeaza si de ce.

Cat despre limbaj, mai bine zis era vorba de limbaj cinematografic aplicat in NBC. Sunt un set de reguli de baza, care daca sunt folosite justificat isi ating scopul.

Pe scurt, filmarea subiectiva, asa cum spune numele, e punctul de vedere al actorului, personajului, sau in cazul NBC, poate fi punctul de vedere al mirilor. Adica camera prezinta aceiasi imagine care ei insasi o vad prin ochii lor. Ex. Un betiv, ametit, sa inclina si cade pe jos, in filmarea subiectiva s-ar traduce, ca camera reproduce ce-a ce el vede, si anume ca lumea se uita la el, imaginea se face neclar si se inclina, apoi cade pe jos si imaginea devine neagra. Un alt ex: un boxer e lovit dur in fata, filmare subiectiva ar fi: manusa de box al adversarului parca intra si loveste in obiectiv.

La o nunta se poate folosi in biserica. Filmarea tipica cand mirii intra pe usa e un plan general cu sau fara travling optic.
Dar de ce nu se poate foarte bine folosii o scurta filmare subiectiva si anume.
Imaginativa ce vad mirii, si filmati ce-a ce ei ar vedea la iesirea sau intrarea din biserica. Asta se face respecatand regula prim-plan miri + plan subiectiv de ce vad ei, (invitatii care ii felicita) + prim plan miri.

In practica o faceti filmand un prim plan miri cu un travling inapoi si foarte repede va puneti cu spatele la mirii si faceti un panormaic pe invitati si cu un travling inainte filmati reactia invitatilor, apoi terminati in acelasi fel cum ati inceput dar invers cu un prim plan miri, dupa care puteti trece la plan general daca vreti. Partea cu panormaicul pe invitati o taiati, ramane doar daca se vede in planul de la inceput ca mirele cauta cu privirea pe cineva.

Poate ca e pare greu de facut dar e foarte simplu, si cinestie, poate ati si facut-o dar fara sa va dati seama.

Un alt ex mai greu si unde aveti nevoie de colaborarea miriilor. Cand ei danseaza un blus. O luati pe mireasa si ii spuneti sa danseze cu camera, in timp ce se uita in obiectiv, ca si cum de fcapt sa-r uita la mire. Iar pt mire faceti acelasi lucru.
Nu uitati sa incepti cu un plan mediu sau prim plan si sa terminati in acelasi fel, desi cum terminati nu e atat de important, dar se intelege mai bine daca terminati cun plan unde se vede cum danseaza inpreuna. Nu uitati secventa incepe cum danseaza inperuna, apoi in mijloc bagati filmarea subiectiva si terminati cum se vad ca danseaza impreuna.
Cum aveti avantajul sa fiti aproape de mmiri in filmarea asta subiectiva puteti profita de distanta mic. sa o rugati pe mireasa sa-i spuna camerei adica mirelui "te iubesc" sau alta fraza.

Gabriel Bordas

Edited by VHS, 20 August 2007 - 04:35.


#5
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Nu vreau sa creadeti ca dau lectii de filmare, doar dau ex de cum as face eu sau cum cred ca e bine.

Sper ca sa fie deajutor pt alti si sa le aplice cu gust, efect, si de o forma justificata. Calittaea unei nunti creste in valoare in felul asta si devine mai superior decat daca ar fi fost filmata cu o super camera si cu efecte smecheroase.

Oricum, e evident ca clientii nu o sa aprecieze efortul vostru, dar asta nu inseamna ca tot ce vedem la tv ar trebuie sa fie facut ca curu, desi clienti finali sunt aceiasi ca pt o nunta.

Mai veniti si voi cu idei si descrieti stilul vostru de filmare.

Gabriel Bordas

#6
valika

valika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2007
Ai foarte mare dreptate in ceea ce afirmi mai sus, dar foarte putini vor sesiza "fineturile" daca le pot spuna asa. Vor urmai nunta ca pe un intreg si mai putin ca pe un cumul de aspecte. E ca povestea cu vinul - e pentru conoscatori.

#7
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
valika, nu cred ca ai dreptate in totalitate. Filmarea e facuta in primul rand pentru miri si cei apropiati lor, si nu pentru alte prezentari publice. Din moment ce acestia (mirii) sunt de acord sa colaboreze (in acest fel ei devin pentru moment si "actori" si operatori) si li se explica pentru ce vrei sa faci treaba asta, eu cred ca vor sesiza aceste "fineturi".

@VHS, daca mai ai idei legate de filmari de nunti, pune "negru pe alb".

#8
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Idei mai sunt, dar mai astept sa vina invitati la masa.

Discutia asta am avut-o cu tatal meu de zeci de ori, si erau foarte aprinse. El zicea ca nu are rost, eu ziceam ca da, ca altfel parem profesionisti doar pt ca bagam niste efecte si ca filmarea e mai ordonata fata de o filmare amator.

Daca facem un sir cu cei care sunt implicati in realizarea unui serviciu pt miri, alaturi de fotograf, orchestra de muzica, decoratiuni, e.t.c "Videoul" e cel mai putin apreciat pt ca e lipsit de "magie" numiti-o profesionalism.

Putem da exemple nenumarate de fotografi si muzicant care nu stiu ce fac, dar in general, cei care fac asta, au un nivel mult mai ridicat in limbaj si technica artei care o presteaza fata de video.

Poate pt ca video e o suma de diferite arte, muzica, pictura, spatiu-timp, e.t.c si pt ca e nevoie de o dominare technica amplia.

Curios, dar am fost la multe nunti unde au cantat formatii din care unii aveau conservatorul sau au fost peste hotare si la festivale. Din cei care au filmat, nu am gasit pe nimeni care sa fi studiat o universitate de film sau macar sa i-a un amarat de premiu la festivalele noastre comuniste. Comparatia poate pare absurta, dar in final, atat muzicantul cat si cameramanul lucreaza pt mirii.

Cum in muzica exista note asezate intr-o anumita ordine pe o partitura, la fel in cinema, de unde deriva video, in loc de o nota muzicala sunt "coduri" asezate in armonie. Sunt destui care stiu de ce vorbesc. Primplan, plangeneral, contrapicaj, panoramic. Ideea era cum le folositi si de ce, e pur instinct sau e cu o anumita intentie. Cum credeti ca ar fi mai bine sa se filmeze cununia civila si ce nu ar trebui sa se faca. Folositi tranzitii temporale, panormice descriptive e.t.c.

Sper ca nu va ametesc prea tare.

Gabriel Bordas

#9
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006
vhs -posteaza un clip de nunta,sa vedem concret ce ''vrea sa zice baiatul''

#10
valika

valika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2007
did yo, sunt atat de multe conditii ce trebuiesc indeplinite pentru a face "totul ca la carte" incat te apuca botezul pana o scoti la capat. Nu uita ca forte multi din "actori" (cel putin in cazul meu) au probleme mari existentiale ce sa mai vorbim de fineturi. Te lovesti de chestia aia - las-o ba ca merge si asa... ce ma freci pe mine, esti Nicolaescu?
Nu ma intelege gresit - sunt deacord cu ideea de a face calitate dar sa fie si apreciata, altfel imi bag picioarele....

#11
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Nu pot sa postez un video de nunta pt ca au trecut mai mult de 4 ani decand nu am filmat una.  In toamna o sa vreau sa filmez, doar pt ca sunt un pic melancolic, si o sa va pun o mic secv daca vreti.

Nu cred ca ar trebui sa o luati asa de extrem afirmatiile mele. Nu vorbesc de o nunta ca la carte, pt ca stiu si eu in ce conditii se fac. Doar sa se aplice macar regulile de baza, un pic. O spun pt ca eu am facut-o si am vazut nunti care sunt bine gandite.
Clientul nu o sa intelega limbajul care il aplicati, si nici nu-l intereaza, doar o sa simta si o sa perceapa subiectiv ca "ba filmarea asta nu e ca oricare, are ceva...". Sa nu va asteptati sa vina tata miresei si sa spuna, [i]"bai nene da ce traveling bengos ai tras acolo la vals, hai ca esti tare tare.. si contarpunctul ala in planul doi la mireasa acasa, o minune..." :P

E vorba doar de un subiect deschisi despre ce technici de filmare folositi, si intre noi sa ne corectam, pt ca sunt multi care fac un panormaic fara sa stie de ce, doar asa pt ca in momentul respectiv i se pare bine, sau ce mai conteaza daca e un panormic sau un  plan general, oricum daca nu iese bine la montaj se taie. Astfel de decizii sunt complect gresite, si se pot evita in mare masura gandind in timp ce filmam ce o sa facem in urmatoarele 10 sec si de ce, si mai mult, sa plecati de acasa deja cu o idee in cap, si nu sa faceti acelasi lucru de la o nunta la alta, pt ca o cununine civila se poate filma in foarte multe stiluri.

Imi aduce aminte cand aveam doar 17 ani, si mergeam cu tata la filmat nunti. Cum orasul era mic, si majoritatea nuntilor erau aici, imi cunosteam locatia, unghiurile, lumina, e.t.c dar dupa cativa ani am intels ca fac in mare parte acelasi lucru, pe banda, raman intepenit in acelasi colt, miscari de camera asemanatoare. Acest tipar o aveau si colegii mei, doar ca fiecare in stilul lui. Dar nimeni nu s-a pus acasa, cu o hartie, sa-si imagineze cum ar trebui sa filmeze daca nu artistic macar corect.
Dupa un timp se formeaza un automatism. Miscariile de aparat si alte decizii sunt in general intuitive, impulsive, sub conditii de stres, care sunt acelasi la fiecare nunta. Si iese un c....at.


Cum sa posteaza un video in acest forum?


Gabriel Bordas

#12
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
ai adus in discutie o problema.. cum sunt vazuti cei care ofera servicii video la un eveniment.. daca ne uitam si in strainatate.. se pune mai mare accent pe fotograf si stilul sau decat pe video. in general parca nu sunt asa nume mari in acest domeniu (eu tin minte doar de glen elliott & the graham fentom experience) iar ca preturi.. n`am vazut ceva extraordinar la >10 000 $, pe cand fotografi cu preturi mari sunt destui... si chiar cu sume uriase unii.

"Poate pt ca video e o suma de diferite arte, muzica, pictura, spatiu-timp, e.t.c " - ca sa faci arta la nunta.. pe partea video.. e cumva mai greu. cel putin de unul singur, este foarte greu, pe cand un fotograf se descurca lejer. fotografiile inseamna momente, filmarea-timp. important este sa faci evenimentele cu pasiune. dupa ani de evenimente si destula experienta este clar ca vei oferi ceva extraordinar odata ce ti`ai format stilul. sa nu uitam ca acei fotografi renumiti, au revolutionat unii fotografia de eveniment, au in spate de la 20 de ani in sus evenimente facute.

n-as vrea sa comentez de la inceput prea multe, dupa parerea mea poate fi un topic extraordinar. speram sa se alature si altii si sa avem discutii decente, poate cu multe exemple din strainatate nu de genul "da` pune u ceva ca ne dam noi seama ce nivel ai si ce arta faci tu". nu asa se face, trebuie sa invatam toti si sa comentam cum au evoluat amintirile in strainatate.
chiar si acolo nu s`a pus mare pret pe fotograf, pe cameraman si mai putin, pana de cativa ani.. la un moment cineva spunea ca mai mult se cheltuia pe tort decat unui fotograf/cameraman.

eu am discutat in aria video doar la lucruri tehnice.. aici as fi dispus sa incerc si altceva (am facut filmari la evenimente mai demult, acum a ramas doar pasiunea pt video)

#13
BMG

BMG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 24.02.2007
Salut. VHS si eu filmez tot de mic ( crudaci ) de prin '90. Atunci in Buzau nu erau decat 2-3 camere, si filmam si 2 nunti intr-o zi. Am fost la 1001 de nunti de tot felul si in toata tara si vreau sa-ti spun ca, in legatura cu aranjarea si regizarea nuntii nu prea poti face nimic ( cu exceptia nuntilor boboase ) deoarece nu prea-si organizeaza nimeni nunta ca la carte si in loc sa -i filmez in momentele cheie ar trebui sa alerg dupa ei sa le spun tu colo, tu dincolo, tu nu fa asa etc. Plus de asta un fotograf e mult mai bine platit fata de un cameraman, de exemplu acum 2 saptamani eu am luat pe 4 ore 600 lei si un fotograf pe 30 de poze 1300 lei, ne mai comparam? Si culmea la mine i se pare mult dar vrea si generice, efecte vreo 3-4 randuri de DVD-uri. In Buc e altceva, sunt mai multi bani de unde rezulta si alta organizare. Mai povestiti si voi pe aici ce a-ti mai patit pe la filmari.
Ca sa faci o treaba excelenta trebuie sa fi platit pe masura, nu investesc eu mii de euro in scule profesionale si filmez pe bani care filmeaza si unul cu o camera de acum 15 ani. Acum am un Sony DCR HC 1000E  excelenta pentru ce filmez eu. Bafta.

#14
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Aprindeti degeaba discutiile. VHS are un punct de vedere dar..nu se face prea bine inteles..el vrea sa aduca ceva nou vechiturilor de nunti...Nu se poate face fiecare nunta sa fie diferita...exista un tipar care trebuie urmat..pt ca majoritatea oamenilor care se casatoresc sunt oameni normali si..multi au o retinere sau le e frica sa incerce ceva nou..si daca te apuci tu sa faci ceva nou..si nu iese o sa fie foarte dezamagit. Asa cum ornamentele pentru nunta sunt aproape la fel peste tot ..asa si filmarile sunt la fel.Omului ii e frica de nou..Trebuie tupeu si...nu trebuie aparatura de ultima ora..ci idei bune si sa ne facem intelesi.
Se pot practica pe oameni pe care nu ii intereseaza materialul filmat aproape deloc ci..numai sa vada lumea ca are cameraman si fotograf la nunta , sau la nunta unor prieteni care au incredere in voi.
Mult succes si...cat mai multe clipuri reusite.

#15
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
ei draci.. vorba cuiva care a fost la targuri. deja avem rochitze sexy si scumpe, aranjamente si decoratiuni ca in straintate, serviciile pt evenimente se ridica mult dar la amintiri... ?
cam slabutza miscarea! nu cred ca lumea e speriata de nou, asta e clar. important si foarte important ESTE sa putem noi oferi ceva sau altceva!
si de aici incep problemele... stim cazuri (nu?) cand x`ulescu ce tragea video la nunti a facut imprumut in banca, a luat Z1 si da rec, lasand`o pe auto!
e usor doar sa tii camera in mana, restul nu mai conteaza. asa ca.. e bine sa ne perfectionam, sa invatam, de asta am si zis sa dezbatem cumva ce`i "afara" si neaparat ce am realizat pana acum. in plus.. voua va este si mai usor sa aveti o discutie cu mirii inainte de nunta, sa le prezentati material, sa le dati mai multe sfaturi cum sa fie in ziua cea mare etc.

un exemplu de cameraman ce m`a impresionat-doru iacovescu. cred ca ne-a aratat ca se poate face si altceva in romania.
asa ca.. sper sa veniti cu idei si sa terminam odata cu plansul. daca cineva traieste din asa ceva.. trebuie sa faca tot posibilul sa`si educe mirii romanasi si sa se perfectioneze.

#16
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdeimos, on Aug 24 2007, 02:13, said:

ei draci.. vorba cuiva care a fost la targuri. deja avem rochitze sexy si scumpe, aranjamente si decoratiuni ca in straintate, serviciile pt evenimente se ridica mult dar la amintiri... ?
cam slabutza miscarea! nu cred ca lumea e speriata de nou, asta e clar. important si foarte important ESTE sa putem noi oferi ceva sau altceva!
si de aici incep problemele... stim cazuri (nu?) cand x`ulescu ce tragea video la nunti a facut imprumut in banca, a luat Z1 si da rec, lasand`o pe auto!
e usor doar sa tii camera in mana, restul nu mai conteaza. asa ca.. e bine sa ne perfectionam, sa invatam, de asta am si zis sa dezbatem cumva ce`i "afara" si neaparat ce am realizat pana acum. in plus.. voua va este si mai usor sa aveti o discutie cu mirii inainte de nunta, sa le prezentati material, sa le dati mai multe sfaturi cum sa fie in ziua cea mare etc.

un exemplu de cameraman ce m`a impresionat-doru iacovescu. cred ca ne-a aratat ca se poate face si altceva in romania.
asa ca.. sper sa veniti cu idei si sa terminam odata cu plansul. daca cineva traieste din asa ceva.. trebuie sa faca tot posibilul sa`si educe mirii romanasi si sa se perfectioneze.


Stii cum e? Mirii cand vin la mine la firma sunt foarte impresionati si..le explic tot ce e nevoie si...nu le zic in termeni stiintifici ci le explic ca sa inteleaga.Si le dau sfaturi si facem planuri si .punem totul la punct ca sa iasa perfect.Si sunt deacord.Pana in ziua nuntii cand....BELEAUA .. apar din senin doua trei babute care stiu ele traditia si care se baga si peste camere..si peste miri ..peste tot sa le zica cum sa faca ca asa a lasat Domnul si...sa dus draku toate planurile noastre si..filmul mirilor.Cam asta e.Nu stiu voi cum patiti dar...la mine asa e.Tiganii de la starea civila si de la biserica si apoi babutzele care strica tot...nu te poti lupta cu aceste personaje. Spunea cineva odata nu mai stiu cine..ca..MIRII NU AU LEGATURA CU NUNTA LOR.Ei sunt acolo pt ca fara ei nu e nunta si atat.Restu personajelor sunt nasii , socrii si toti cei care stiu traditia.Deci..o mare intrebare CE NE FACEM CU TRADITIA??? Sa ne dam dupa ea sau sa renuntam si sa fim occidentali?Ce ziceti?Asa e in Moldova cel putin...in alte parti din cate stiu e mai diferit..dar..la noi......

#17
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
frumos.. eu sunt din Bacau. traditiile astea taranesti.. le urasc si eu. ma mai uit la tablou de nunta.. vad braduti impodobiti si multe lucruri de speriat. babele le tragem deoparte si tipam la ele si gata. dar e bine si mirii sa dea un anumit ton nuntii. vreau sa spun ca am avut si evenimente unde ma chinuiam sa caut socrii si bunicile, atat erau toti de discreti. :)
depind multe lucruri si de ei (miri). de asta e bine sa purtam o discutie mai din timp si cu "probe" de la alte evenimente, ca sa isi poata ei organiza nunta incat sa nu fie surprize neplacute.
cel putin cei care apeleaza la agentii full-service.. chiar nu au probleme de nici`un fel. nici macar cu babe :)
cu tiganii.. simplu.. le promit un trepied in cap.. si se calmeaza ei. mai nou, mai ales cei care lucreaza in tv au facut scandal si prin zona starii civile sunt prezenti politistii comunitari.
asa ca.. se pot indrepta lucrurile, dar cu ceva curaj. asa daca stam si ne plangem.. nu rezolvam nimic.
e greu, e jenant uneori dar trebuie sa facem ceva! nu putem sta aiurea. din pacate, noi ca popor.. avem si multe defecte. ne dam asa destepti peste mari si tari dar nu apreciem arta sau macar ceva munca decenta ca unul strain cu mai putine incretituri in cap. in plus.. la cum par lucrurile pe net, cred ca greu se poate face o asociatie in romania. daca mi`am luat o camera si dau rec, deja is super profesionist iar daca cineva ma critica, am tendinta sa`i arunc trepiedul in cap. si aici ar fi multe de zis si povestit. eu tot sper sa se mai schimbe lucrurile, noi sa fim o mare familie si sa lasam atacurile si orgoliile incat sa ridicam standardele. doar asa, daca oferim ceva mai bun, daca vom fi mai seriosi, vom fi si mai bine rasPLATITI.

#18
valika

valika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2007
De fapt cred ca VHS vroia puna in discutie niste probleme ce vizau tehnica de filmare (fie ea si la o nunta) nicidecum problemele inerente ce apar pe parcursul acesteia. Si asa ca idee cu ce softuri se mai lucreaza prin tara la montaje, ca eu sincer sa fiu am ramas "cuplat" cu ulead-ul cu care m-am obisnuit si ii dau mai departe cu asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate