Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cum sting un triac

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Laur-Tib

Laur-Tib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2004
Folosesc o schema de comanda a triacului cu MOC. Aprind cu el lumini - becuri, trafo ptr tuburi spectrale. Problema mea este ca la consumuri mici de ordinul a 20mA triacul nu se stinge. Am nevoie de o schema de comanda triac care sa se stinga atunci cand ii iau comanda de pe grila. Multumesc. :help:

#2
digitalm

digitalm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2004
Daca folosesti o sarcina inductiva trebuie sa modifici valoare de 39 ohm sa fie in jur de 360 de ohm.Asta daca ai montato ? Pune in paralel pe triac o rezistenta si un cond inseriat.val cond este 10n.

#3
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pune intre poarta si catod o rezistenta de 200-500 ohmi. ar trebui sa preia curentul de pe poarta

#4
hmarinescu

hmarinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2006

 Laur-Tib, on Jun 2 2004, 06:33, said:

Folosesc o schema de comanda a triacului cu MOC. Aprind cu el lumini - becuri, trafo ptr tuburi spectrale. Problema mea este ca la consumuri mici de ordinul a 20mA triacul nu se stinge. Am nevoie de o schema de comanda triac care sa se stinga atunci cand ii iau comanda de pe grila. Multumesc. :help:

Salut!
Am vazut ca va pricepeti la electronica si m-am decis sa va rog sa ma ajutati cu o problema foarte simpla.
Am pe masina o alarma - AutoWatch - a carei functionare este indicata de un LED rosu pe care doresc sa-l inlocuiesc cu unul albastru - din cele cu care sunt echipate niste brichete. Problema este ca LED-urile albastre lumineaza la tensiuni de cel putin 3V - in bricheta sunt alimentate la cca 4,5V. Doresc schema unui montaj cu un tranzistor alimentat la 12V de pe auto, pe baza caruia sa introduc semnalul care aprinde LEDul existent, iar in colector printr-o rezistenta sa se alimenteze LED-ul albastru.
Multumesc!

 Laur-Tib, on Jun 2 2004, 06:33, said:

Folosesc o schema de comanda a triacului cu MOC. Aprind cu el lumini - becuri, trafo ptr tuburi spectrale. Problema mea este ca la consumuri mici de ordinul a 20mA triacul nu se stinge. Am nevoie de o schema de comanda triac care sa se stinga atunci cand ii iau comanda de pe grila. Multumesc. :help:

Salut!
Am vazut ca va pricepeti la electronica si m-am decis sa va rog sa ma ajutati cu o problema foarte simpla.
Am pe masina o alarma - AutoWatch - a carei functionare este indicata de un LED rosu pe care doresc sa-l inlocuiesc cu unul albastru - din cele cu care sunt echipate niste brichete. Problema este ca LED-urile albastre lumineaza la tensiuni de cel putin 3V - in bricheta sunt alimentate la cca 4,5V. Doresc schema unui montaj cu un tranzistor alimentat la 12V de pe auto, pe baza caruia sa introduc semnalul care aprinde LEDul existent, iar in colector printr-o rezistenta sa se alimenteze LED-ul albastru.
Multumesc!

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ar trebui sa mearga conectat direct fara alte probleme; nu cred ca alarma aceea genereaza pentru led o tensiune fixa ci limitarea o face in curent cu o rezistenta inseriata
poate doar se va aprinde mai slab

sa fii atent ca poate ledul acela care il ai acum montat acum poate e bagat intr-un mic suport de plastic ce incorporeaza rezistenta limitatoare; in acest caz, daca aplici ledul albastru direct se ca arde fie ledul, fie ceva prin alarma

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate