Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Help: despre filmele cu extensia MKV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#127
AmigoArmani

AmigoArmani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.08.2007
sal lume, ......am dat-o si eu in bara cu filmele astea MKV .. singura miscare o puteam face cu VLC, dar mergea sacadat.
Asa ca (dupa ce am tras un pic cu ochiu' pe forum) am facut urmatoare combinatie:
            CoreAVC 1.6.0.0 + Haali Media Splitter + Media Player Classic

Acum merge brici, mentionez ca filmul este de 720p, iar sistemul meu este un laptop DEll inspiron 1520:
           Intel core2duo de 1800
           1Giga RAM ;
           nVidia GeForce 8400 GS de 256 mega

Inca nu am subtitrare , dar sper sa o rezolv si pe asta, ......... nu am avut timp sa citesc kilometri de explicatii de pe forum.

Daca poate cineva sa-mi spuna  ce mai trebuie sa fac in continuare, ar fi ok

mai am un fisier de 1,28 Kb cu extensia ".sfv"..  ce-o mai fi si ala inca nu stiu

#128
teoramro

teoramro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.11.2007
imi puteti spune cu ce player pot vedea filme HD [ mkv ] pe calc si ce codecuri trebuie ..multumesc anticipat !!!!!!!!!!!

#129
teoramro

teoramro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.11.2007
am gasit .........KMPLAYER .. :coolspeak: ...........merge bine !!!!!!!!!!!!!  sa o tina tot asa :thumbup:

#130
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
am si eu o problema... sistemul este urmatorul
P4 3.0 GHz Hyper Threading
RAM 1GB
Video GeForce FX5600 128MB
Sound Creative Sound Blaster Audigy cu suport 5.1 si iesire optica

am descarcat niste filme la rezolutia 1080p de pe net si cu sunetul 5.1 si nu pot sa le rulez pe calculator.... adica imagine merge destul de sacadat, iar sunetul ramane muuult in urma.... am cautat pe site-ul microsoft la cerinte pentru a rula filme HD 1080p si se incadreaza ca sistem mai putin monitorul care nu stie decat 1280x1024...

mentionez ca am instalat K-Lite Codec Pack...

ma ajuta cineva?.... chiar e asa slab sistemul?

#131
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Chiar este slab sistemul. Nu sunt familiarizat cu caracteristicile HT-ului, dar e tot un singur core, la 3 GHz, asa ca nu e de ajuns la rezolutia de 1080p.
Solutia o banuiesti: alt procesor. Cum nu se potriveste pe placa de baza, schimbi si placa. Deci mai bine schimbi tot calculatorul.
Sau iti iei un player pentru HD-uri, de care se tot vorbeste pe forum: Tvix, iStar, Popcorn Hour si altele.

#132
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
:huh:
slab?

cum naiba?... ma gandeam ca o fi slaba placa video.... dar la ce configuratii folosesc unii sa se uite la filme HD eu credeam ca stau bine.... dar vad ca nu e asa.... pai o placa video nu m-ar ajuta?

pe mine de fapt nu ma interesa atat rezolutia cat sunetul (5.1) la aceste filme... ca oricum le scot printr-un videoproiector... si nu am nevoie de 1080p... dar cam asta e formatul in care gasesti filmele trase bine in ziua de azi...

LE: aceasta placa video oare ar fi de ajuns?

LE2: sau asta?

Edited by ccezar2004, 05 May 2008 - 22:38.


#133
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Este arhisuficient si 720p daca spui ca scoti prin proiector. 1080p este prea mult pentru sistemul tau. Indiferent ca nu ai tu nevoie de rezolutia aia, fisierul tot este procesat la bitrate-ul pe care il are.

#134
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
dar pana la urma m-ar ajuta aceste placi video sau nu?

aceasta sau

asta

#135
crashandlove

crashandlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.07.2006

View Postccezar2004, on May 7 2008, 15:54, said:

dar pana la urma m-ar ajuta aceste placi video sau nu?

aceasta sau

asta

Pt. video HD ai nevoie (in cazut in care nu "duce" procesorul, iar al tau nu duce) de o placa video seria 8xxx, 9xxx de la Nvidia sau 2xxx, 3xxx de la ATI; astfel randarea o va face in mare parte placa video si nu vei mai avea acele sacadari.

Edited by crashandlove, 07 May 2008 - 15:38.


#136
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pentru 1080p n-as baga mana in foc ca-i va merge doar schimband placa video. Poate este cineva care are o configuratie asemanatoare dar o placa video cu suport HD hardware sa-i spuna omului daca merg bine filmele 1080p.

#137
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
e clar... decat sa schimb placa de baza si placa video la desktop mai bine imi pun o placa de sunet 5.1 la laptop si ies mai ieftin ;)
greu si cu HD-ul asta....

#138
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si cu codecul CoreAvc sau chiar ultima versiune de ffdshow de aici.
Cand faci teste, vezi ca intradevar acele decodere sa se ocupe de decodare. In media player classic le vezi facand click dreapta pe imagine > filters.

enjoy,
Mtz

#139
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004

View Postccezar2004, on May 7 2008, 22:14, said:

e clar... decat sa schimb placa de baza si placa video la desktop mai bine imi pun o placa de sunet 5.1 la laptop si ies mai ieftin ;)
greu si cu HD-ul asta....
Daca desktop-ul nu duce, ma indoiesc sa poata laptopul sa reuseasca.

#140
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
crede-ma ca duce... Acum ma uit pe laptop la filme hd...

#141
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
Salut. Vreau sa-mi cumpăr un aparat foto care filmează 720p (1280*720) cu 30fps dar fișierele le face .MOV și ocupă aproximativ 180 MB pentru un singur minut. Este foarte mult și aș vrea să le fac mai mici dar calitatea să se păstreze. Am încercat diverse convertoare .mov to .avi dar rezultatele sunt slabe. Aș vrea să le pot face .mkv cum sunt majoritatea filmelor HD de astăzi dar nu știu cum se procedează. Care ar fii cea mai bună soluție pentru că am un calculator nou puternic pe care vreau să-l pun la lucru :)
mulțumesc !

#142
RaveS

RaveS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.07.2007
Am un film cu extensia .mkv si m-ar interesa daca as putea sa-l trag direct pe un DVD si sa-l vad pe un DVD Player Panasonic.Intreb pentru ca nu as vrea sa stric DVD'u de pomana sa nu se vada nimic.In schimb daca nu merge, imi poate explica si mie cam ce ar trebui sa fac sa-l trag pe DVD, sa se vada pe DVD Player si sa nu isi piarda calitatea(video/audio) ?

Niste detalii despre film :

Format : Matroska
File size : 4.37 GiB
PlayTime : 1h 47mn
Bit rate : 5813 Kbps
Writing application : mkvmerge v2.0.0
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.0
Video #1
Codec : MPEG-4 AVC
Codec/Info : MPEG4 ISO advanced profile
PlayTime : 1h 47mn
Width : 1280 pixels
Height : 544 pixels
Aspect ratio : 2.35
Frame rate : 23.976 fps
Language : English
Audio #2
Codec : AC3
Codec/Info : Dolby AC3
Channel(s) : 6 channels
Sampling rate : 48 KHz
Language : English

#143
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View PostRaveS, on Jun 1 2008, 21:05, said:

imi poate explica si mie cam ce ar trebui sa fac sa-l trag pe DVD, sa se vada pe DVD Player si sa nu isi piarda calitatea(video/audio) ?
NU SE POATE fara pierdere de calitate. Nici un player DVD standalone nu ruleaza astfel de fisiere.
Se poate converti la DVD standard, cu rezultate bune, cu ConvertXtoDVD, vers. 3.
Si poti folosi SEARCH, s-a mai discutat subiectul!

#144
rhaoull

rhaoull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2006
Salve, uite ce nelamurire am si eu, poate aveti vreo idee, se intampla ceva ciudat cu subtitrarile integrate in container (mkv), indiferent ca le primesc asa sau le muxez eu (obisnuiesc sa fac asta, dureaza 3-5 minute si ai un singur fisier cu toate cele). Ciudatenia e ca imi apar uneori caractere anapoda in randul subtitrarii, de regula la inceput si nu la toate randurile, doar cand si cand. Uneori doar lipseste din prima litera. Sper sa va lamuriti din imagini.

Folosesc CoreAVC+HaliMS+FFdshow in combinatie cu Bsplayer (aici nu doresc alte recomandari, mi-a luat ceva timp sa le configurez si merge totul brici)

Nici chestia cu subtitrarile nu e foarte deranjanta, dar....e. Si imi sta pe creier. Respecte!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate