Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Adaugare subtitrare la filme pentru mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
Nu , cere sa iti conectezi samsungu la el ca sa poti intra in el :)

Edited by Mtz, 19 August 2007 - 01:26.


#20
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
Eu pt un nk 6680 folosesc ca si program PocketDivXEncoder_0.3.96. is foarte multumit de el,stie multe ;)
Plus ca lucreaza foarte repede;un film de 90min il face in format smartphone in jur de 40 min.
Iar ca player symbian folosesc SmartMovie(stie sub in format .SUB).
Last edit: la format .avi ma refer...respectiv pt telefoane cu OS, aka symbian sau WM.In format 3gp,cum a zis cineva mai sus nu merita efortul...

Edited by ionutz72, 19 August 2007 - 13:24.


#21
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005

 marriusf81, on Aug 14 2007, 15:54, said:

imi fac filmele cu un program(m3) in format 320x240 pentru tel. am citit pe alte forumuri ca se poate pune subtitrarea permanent intr-un film. cred ca in felul asta as avea si subtitrare la filmele de pe tel. . Stie cineva un program care sa faca asta?
Si daca chiar vrei sa il faci 3gp cu subtitrare,faci intai avi-ul original cu subtitrarea lipita (cu VirtualDub,NanDub sau n alte programe),apoi convertesti cu m3;) Numa ca is tare curios un film de 90 min cam cat e de mare in format 3gp si daca il accepta playerul telefonului..Uite aici un trailer 3gp http://web.clicknet....72/Resident.3gp facut cu Sony Ericsson Media Studio.3.0 dintr-un avi..

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Era kul sa ne dai si un link catre sursa dupa care ai facut codarea.

enjoy,
Mtz

#23
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
mi-ati atins coarda sensibila cu acest topic :)
fratele meu ma tot freaca la cap sa-i fac filme pentru Sony Ericsson-ul lui W800i cu 512mb, desigur, cu subtitrarea inclusa...iata cum procedez eu:

1. sursa dvd-rip cu subtitrarea aferenta.. srt sau sub...cu  DirectVobSub instalat cu toate setarile : Arial - Central European - 20px
2. SUPEREncoder free de la www.erightsoft.com/SUPER.html sau link direct: http://update4.free..../SUPERsetup.exe
3. selectat formatul 3G2 la 176x144, 15fps, Aspect Ratio (in functie de aspectul sursei) de cele mai multe ori 16:9 la, cel mai important dupa parerea mea - 198kbps rata de encoding. Daca urci rata mai sus telefonul ruleaza video sacadat si cu multe intreruperi, cel putin din cate am observat eu.
4. audio 56kbps la 32.000hz
5. selectat Use DirectShow
6. Encode

Rezultatul, in functie de durata filmului va avea apoximativ 190 ~ 200 mb la un film de 1:30:00

La sfarsit i se schimba extensia .3G2 in .mp4 si se "urca" pe cardul telefonului in folderul Video.

Bafta.


Iulian

PS - parca am mai scris o data acesti pasi, dar cred ca in topicul de la telefoane mobile rezervat lui SE K750i

MTZ - sigur sursa a fost un trailer hd de pe apple.com/trailers :)

Edited by lucaiuli, 21 August 2007 - 14:20.


#24
marriusf81

marriusf81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 11.07.2007
ok....eu am gasit urmatoarea meatoda....
ca sa bag subtitrarea in film folosesc cocusoft avi vcd dvd mpeg creator pro. asta baga sutitrarea automat in film cand il transformi in alt format ,dar subtitrarea trebuie sa aiba aceiasi denumire ca si filmul.
pentru format 3gp sau mp4,folosesc m3 sau cucusoft video converter.

#25
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005

 Mtz, on Aug 20 2007, 23:05, said:

Era kul sa ne dai si un link catre sursa dupa care ai facut codarea.

enjoy,
Mtz
http://www.softpedia...n-Edition.shtml si e demo ;)

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La trailer ma refeream. ;)

enjoy,
Mtz

#27
alinutzu89

alinutzu89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.04.2007
Vreau sa bag si eu un film cu subtitrare pe un  nokia n95.
Am nevoie de un program care lipeste subtitrerea de film? (stie careva vreun nume ?)
Si mai am nevoie de inca un program care sa imi transforme filmu cu subtitrare in dala pentru mobil 240 x 320 ...

Stiu ca mai era undeva pe forum da am uitat unde e si nici nu mai siu cum se numeste :(....
L-am avut si eu, adica am avut mai multe da nu imi mai amintesc nici unu :(

#28
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Tu stii de cand caut un 3gp converter free?Multumes mult :worthy:  :worthy:

Edited by Mtz, 27 August 2007 - 09:49.


#29
marriusf81

marriusf81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 11.07.2007
asta e!!!! pentru sony ericsson al meu folosesc M3 0898. super smecherie de program. usor de folosit.face filme din avi in mp4 sau 3gp. cu el bagi subtitrarea in film. iti alegi singur setarile ,daca stii ce sa faci sau daca nu, alegi unul din tel. din lista lui si nu are cum sa nu mearga. ca sa bagi subtitrarea dupa ce ai dat add cu programul  te duci la sectiunea video si selectezi filmul de acolo din program. in acel moment devine activa optiunea video subtitles. iei subtitrarea ,dai convert si gata....iese filmeul cu tot cu subtitrare si in formatul dorit.

#30
jmxx

jmxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.10.2006
Salve, eu am un samsung d900i, folosesc softul cu care a venit si filmele imi ies super. Problema: sunetul incepe si se decaleaza fata de imagine. Mtz cu Pc Studio de la samsung filmele isi pastreaza benzile negre orizontale (am citit in alt topic ca ai relatat ca ar fi probleme in acest sens).
Revenind la problema mea folosesc pentru video codecul MPEG-4 SP, 15 fps, bit rate 595 kbps iar audio AAC , 44,100 kHz , 192 kb( am incercat si cu 22, 050, 96 kb ), am mai incercat si cu AMR (amr_nb_mr 122) dar degeaba dupa un minut doua sunetul se decaleaza fata de imagine. Sugestii?
Toate codecurile sunt cele incluse in  Pc Studio de la samsung.

p.s.: am incercat de asemenea sa sa le fac 3gp sau mp4 dar degeaba. HEEELP.

Edited by jmxx, 28 August 2007 - 18:33.


#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca 24 sau 25 fps la setari.

enjoy,
Mtz

#32
jmxx

jmxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.10.2006

 Mtz, on Aug 28 2007, 22:51, said:

Incearca 24 sau 25 fps la setari.

Am incercat 24 fps, 30 fps(25 nu am putut seta) si degeaba, tot apare decalajul la sunet  :curse: :wallbash:  . Am testat si pe calculator, crezand ca poate o fi de vina telefonul, si e aceeasi problema :blink: . Ai intalnit asa ceva cu Samsung Pc Studio 3 ? :helpsmilie:

#33
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pana acum aveai timp sa mai testezi cu 10 filme sa vezi daca se reproduce fenomenul. La cele 3 filmulele la care am incercat eu, nu mi s-a intamplat.

enjoy,
Mtz

#34
jmxx

jmxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.10.2006

 Mtz, on Aug 30 2007, 10:25, said:

Pana acum aveai timp sa mai testezi cu 10 filme sa vezi daca se reproduce fenomenul. La cele 3 filmulele la care am incercat eu, nu mi s-a intamplat.

enjoy,
Mtz
:clapping: :lol: :lol: :lol:    De ce crezi ca nu am incercat? Am incercat, poate nu 10 filme, dar destule, si mai scurte si mai lungi, serial sau lungmetraj, cu diferite setari si problema a persistat la fiecare filmuletz in parte. Nu asteptam sa primesc rezolvarea mura in gura. Eventual o alta opinie fata de a mea de la cineva care am obs ca e un cunoscator al detaliilor tehnice. Zici ca nu ai intampinat necazuri cu sunetul. Probabil ca necazul vine de la widouz. Am sa le fac pe alt pc, sa vad daca e asta problema. Mersi pentru raspunsuri.

#35
marriusf81

marriusf81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 11.07.2007

 jmxx, on Aug 30 2007, 13:36, said:

:clapping: :lol: :lol: :lol:    De ce crezi ca nu am incercat? Am incercat, poate nu 10 filme, dar destule, si mai scurte si mai lungi, serial sau lungmetraj, cu diferite setari si problema a persistat la fiecare filmuletz in parte. Nu asteptam sa primesc rezolvarea mura in gura. Eventual o alta opinie fata de a mea de la cineva care am obs ca e un cunoscator al detaliilor tehnice. Zici ca nu ai intampinat necazuri cu sunetul. Probabil ca necazul vine de la widouz. Am sa le fac pe alt pc, sa vad daca e asta problema. Mersi pentru raspunsuri.



incearca m3 0898 si sunt sigur ca nu vei fi dezamagit.

#36
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 jmxx, on Aug 30 2007, 13:36, said:

:clapping: :lol: :lol: :lol:    De ce crezi ca nu am incercat? Am incercat, poate nu 10 filme, dar destule, si mai scurte si mai lungi, serial sau lungmetraj, cu diferite setari si problema a persistat la fiecare filmuletz in parte.

La tine filmulețele măcar au sunet, fie el și decalat. La mine Samsung PC Studio (versiunea 3.1.1.) îmi convertește toate filmele fără sunet. Am încercat toate setările posibile - degeaba! :frust: Pînă la urmă m-am enervat și am renunțat. :angry2:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate